Jump to content
BulForum.com

Защо не трябва да пестим средства за малки площи


Recommended Posts

Искам да споделя нещо важно за изграждащите/възстановяващи дом. Нагледно ще ви представя ситуация, с която ми бе писнало да живея, но успях да оправя. Или какво може да ви се случи вследствие на евтини=некадърни материали и/или калпав майстор по време на ремонт. При мен комбинацията се получи вследствие на факта, че преди 10 години нямаше на пазара това, което има днес, а и майсторът, борейки се с този факт, допусна грешки. Тези, които са ми гостували помнят как хлопаха плочки в дневната ми. Тази пролет реших да коригирам проблемите, раздигайки хлопащите плочки с цел да ги фиксирам здраво. Както се сещате, няма опция смяна - освен ако не се смени всичко. Слава богу бях запазил от старите, което между другото спаси положението.

 

Та започнах да вдигам хлопащите. Вижте какво се получи на пода във всекидневната ми:

 

dsc00601s.th.jpg dsc00605b.th.jpg

 

В коридора - една плочка спукана, но ТОЧНО на пътеката - счупена от дамско токче, естествено... Неописуем борба да се извади САМО счупената, без засягане на околните (разбира се отново да наблегнем на факта, че е МНОГО важно да си пазим плочки от оригиналните - ВИНАГИ е по-добре да останат резерви):

 

dsc00604y.th.jpg

 

Всичко това успях да оправя без да се налага да сменям настилките цялостно - употребих около 4 кг силикон.

 

Извода от цялата ситуация е следният - не пестете НИКОГА пари от лепила, ВИНАГИ грундирайте, преди да положите настилка. При мен се получи поради липса на алтернативи през 1998-1999-та, но сега има ВСИЧКО. Спестяването на няколко десетки лева (буквално) след време може да ви излезе адски солено.

Link to comment
Share on other sites

Видене ти си манияк! Толкова плочки си махнал - баре да ги беше сменил с нови всичките :)

 

За едната плочка вече съм съгласен - то като цяло смяна на плочки е голяма мизерия (и мръсотия и както е казал народа - да не ти влиза майстор в къщата). Но за горните като гледам колко си сменил... освен това да е 1/4 от цялата стая - тогава ще се съглася че си струва

Link to comment
Share on other sites

Аз не ги смених всичките - смених към 9 - другите ПРЕЗАЛЕПИХ - ти не можеш да си представиш за какъв екшън ставаше дума.... Хлопаща плочка - повдигам леко с отвертката - още две СТАВАТ за физзарядка - 20+ пренаредих... Не ми и стигнаха даже - някои възстанових сцепени както са...

 

Тая в коридора беше УЖАСТ - само една резерва - а старата яко залепена- чупих я на малки парченца - в смисъл люспи...

Link to comment
Share on other sites

Ами като гледам как половината си ги изкъртил направо да беше сменил от-до :)

 

Следващия път като правя ремонт под плочките мисля да прекарам тръбите на парното така че целия под да ми е топъл но това е в хубавото далечно бъдеще след може би 10 години...

Link to comment
Share on other sites

Ники, кухнята ми е върху тези плочи - няма опция тотална смяна - или евентуална подобна би била тотално малоумие. Слава богу - преборих се сам - с тия две ръце laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Виждам, че вече си си решил проблема, само да добавя, че за да не се повдигат плочките около хлопащата, фугина около нея се маха, за да може да се махне само тя. В нас при същата ситуация, където можах го изстъргах с шпатула, а където не стааше използвах шлайф, дигна се яко пушилка, но стана, иначе както го бях почнал трябваше да извадя всички плочки в хола.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Моля модераторите да не ме наказват за спам, споделям знания и опит, от личния ми живот и съветите на препатили.

По повод на залепването на теракотни (и дори фаянсови за баня)плочки мога да кажа по спомен само , че разлепени плочки се лепят само с Ц200, по мнение на всичките ми познати майстори плочкаджии(а някои от тях имат завидни години стаж в областта).Не отричам силикона, но не се знае колко време държи. А аз сам съм проверил , че дори плочки изложени на сериозно мокрене като в банята например не реагират на това че са дозалепвани с Ц200.Естествено и фугирани след залепването и ако въобще е имало поне малко оригинално лепило под тях след замазката.

Link to comment
Share on other sites

Дотук поне като се има предвид какво суркане на маса и столове е отгоре и при положение, че това е зоната с най-висок трафик в дома - нищо не е помръднало. Освен това има няколко плочи, лепени преди 4-5 години - по никакъв начин не могат да бъдат извадени, освен на сол, камо ли помръднати. Това с С200 са ти го казали не за друго, а защото е евтино (към 60 лева и нагоре съм дал за силикон, ти се сети колко С200 е това.). Аз лично С200 го считам за боклук и в никакъв случай не бих го сложил да ми крепи пода. Неведнъж съм патил от него на други места. Но всеки си знае за себе си.

 

(никой няма да те наказва за това, че си споделил мнение и опит - този раздел е за това направен)

Link to comment
Share on other sites

Ники, кухнята ми е върху тези плочи - няма опция тотална смяна - или евентуална подобна би била тотално малоумие. Слава богу - преборих се сам - с тия две ръце laughing.gif

 

Е да, при положение че кухнята е отгоре махането на плочките не е вариант, въпреки че нова кухня обикновено звучи добре като идея за женската половина :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...