Jump to content
BulForum.com

Висока MCP температура


Stenli

Recommended Posts

Един приятел ми се оплака, че компютърът му се изключвal по време на игри. Първите ми предположения бяха захранване или температура. Единствената по-висока температура, която показа Everest е някакво MCP, което обаче не ми говори нищо. Та въпросът ми е какво е MCP и как може да се намали температурата му?

 

8d9a26d42940273a1e22a5cd9e065fb6_120x90.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multimedia Comunications processor. Не се притиснявай не е кой знае колко висока. Преди да сложа голям охладител на моя си държеше по 70+ градуса и не му пречеше особенно :)

 

Edit: Даже при мен мисля че е нормално, тъй като северния и юния мост са "под 1 покрив" и се топлят взаимно

mob-n68-s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Да, и аз се порових по разни форуми и тази температура не се оказва чак толкова висока колкото си мислех. Т.е. ще трябва да търсим причината за изключването някъде другаде (вероятно захранване), което е по-кофти вариант. Ако някой има други идеи за внезапно изключване на компютъра нека сподели.

Link to comment
Share on other sites

Multimedia Comunications processor. Не се притиснявай не е кой знае колко висока. Преди да сложа голям охладител на моя си държеше по 70+ градуса и не му пречеше особенно :)

 

Странно моя държи 38 - 40 градуса.

 

По темата:

Понакога май при гршни драйвъри за видеото правеше така , но тогава май беше придружено с син екран.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Реших да ползвам тази тема, за да задам един въпрос.

 

От известно време забелязвам доста бързо покачване на температурата, която отчита сензора, който би трябвало да отчита градусите на дънната платка. Преди седеше на около 40-45 градуса и не минаваше 50 при натоварване, а напоследък гледам, че като го натоваря гони 57-58 и нагоре.

Въпросът ми е, този сензор измерва температурата директно на чипсета, нали (имам предвид на по-горната снимка от поста на Kobrata, жълтия радиатор с надпис 'ASRock')? Понеже ако е така, направо да махам моя радиатор и да го намажа с прясна термо паста или да му сложа някакъв вентилатор само за него...

 

mob-n68-s.jpg
Link to comment
Share on other sites

Реших да ползвам тази тема, за да задам един въпрос.

 

От известно време забелязвам доста бързо покачване на температурата, която отчита сензора, който би трябвало да отчита градусите на дънната платка. Преди седеше на около 40-45 градуса и не минаваше 50 при натоварване, а напоследък гледам, че като го натоваря гони 57-58 и нагоре.

Въпросът ми е, този сензор измерва температурата директно на чипсета, нали (имам предвид на по-горната снимка от поста на Kobrata, жълтия радиатор с надпис 'ASRock')? Понеже ако е така, направо да махам моя радиатор и да го намажа с прясна термо паста или да му сложа някакъв вентилатор само за него...

Доста съм се интересувал от тази тематика.

Ако името на сензора ти е "Mainboard" или "Motherboard" в Everest, това почти със сигурност означава, че не мери температурата на северния или южния мост (по-общо казано чипсета), а е просто някакъв сензор, разположен на произволно място на дънната платка, което място е различно за различните дъна. Това място може да се установи единствено ако вземеш някакво малко вентилаторче и започнеш да духаш с него по различни места на дъното. Аз така установих, че моят датчик "Mainboard" e някъде между PCI слотовете. Иначе и аз дълго време бях заблуден, че сензора Mainboard мери температурата на чипсета.

Малко са дъната, които имат термодатчик на северния мост. Ако дадено дъно има такъв датчик, той изрично е озаглавен North Bridge в Everest.

След години на чудене и маене, в един момент добрите колеги от HadrwareBG.com ми казаха за наличието на една много ценна програмка: MCH Temp http://forums.overclockers.ru/viewtopic.php?f=8&t=253402&start=780 Мери температурата на северния мост чрез някакъв вграден в самия чип датчик.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

айде и аз да питам в тая тема ... значи на една машина - HP dc7600, температурата на процесора не се отчита. нито с програми под windows, нито под dos. предполагам, че сензора е изгорял. тъй като компа се изключва когато се гледат филми(особено кото се превърта), възможно ли е това да е свързано с прегряване на процесора, което фактически не може да бъде установено?

процесора е P4 HT 641. със стоковото охлаждане и това на кутията, оборотите са много високи(над 4000RPM) и си е направо като реактивен самолет :laughing: ... с нови вентилатори, оборотите са по-ниски(около 2600-2700), но пак ми се струва, че са високи.

та, да смятам ли, че процесора е причината за проблемите с компютъра?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...