Jump to content
BulForum.com

Озвучаване за кола: Player, колони, усилватели


Recommended Posts

Добро решение е, но не влиза в посочения бюджет.

 

П.П.Към dragomir375, взе ли вече колата?

 

Колега при нас в Аудио Спирит с този бюджет влиза и още как. За тез 2000 лева може да се получи цялата кола. Не знам кой друг какви оферти му е вкарвал.

Link to comment
Share on other sites

Двамата сте ми идеални тук да ви питам тогава - имате ли идея за плейър, който поддържа NTFS? Ако ли не - има ли някаква фатка да мога да ползвам повече от 32гб при FAT32? Четох, че с Partition Magic можело да се форматира хард до 80gb с FAT32 и дори такъв partion се виждал безпроблемно от плейърите, запознати ли сте с тези неща?

 

P.S.: ползвам DEH-P5050UB, който е нещо като европейския P6000 само, че е с 1bit ЦАП и червена подсветка вместо синя + липсваш input за remote.

Link to comment
Share on other sites

Дриймър нали не се е**аш с мен ? :ph34r: за тези 32Геги ? Аз съм ползвал външен хард 40Г ........ми свири си и се разпознава.

Ще проверя де. Неискам да те подвеждам..

Но виж за NTFS .....нямам разумен отговор.

Колко големи сетове/файлове записваш ? Едва ли над 2Г. Не знам но все пак идеята на формата е да се записват/прехвърлят по-големи файлове от 2г .

Ама ще оакаме темата на човека. Нека бъдем примернии да продължим на лични .С теб сме в този форум от създаването му :) "е аз малко по-късно от теб"

 

едит:

@ AssassiN ме е изпреварил малко :)

Link to comment
Share on other sites

Общия бюджет за който говорихме първоначално беше към 1000лв.

Със сигурност плеър Алпайн CDA-105Ri разпознава 640GB външен хард на FAT32.Пробвано преди два дни.Пробвахме и на един Кларион, но не мога да кажа точния модел в момента.И на него тръгна.Пайнер от 3-та серия не го разпозна.

Link to comment
Share on other sites

Не се ебавам с никой, Windows XP ти оферира формат на FAT32 само до 32гб, а след това единствената ти опция е NTFS. Съответно Windows Vista/Windows 7 оферират актуалния exFAT (extended fat), който става за над 32гб, но не се поддържа от моя Pioneer. Тествах трите варианта, единствено се чете при FAT32 до 32гб... това е проблемът, че имам 160гб хард предназначен за музика в колата, но това ограничение от 32гб ме прецаква отвсякъде. Предстои ми да тествам с Partition Magic дали няма да се получи фатката та поне да мога да си ползвам 80gb.

 

Moже би все пак това ограничение е изкуствено в Windows, защото сега четох във Wikipedia, че... "FAT 32 Formatter allows formatting volumes larger than 32GB with FAT32 under Windows 2000, Windows XP and Windows Vista". Или наистина няма проблем с алтернативен софтуер или AssassiN има по-можещ плейър.

Link to comment
Share on other sites

Дриймър , нека си поготвя "домашното" . Да разпитам и колеги защото на мен не ми се е случвало да се спречквам със 160Г хард за колата. Няма как налага се и да почета малко :) . Ще направя и запитване до Kenwood и Pioneer . "все пак сме техни дилъри" за да видя какво ще ме посъветват. Въпреки , че се съмнявам да ме изненадат .

Link to comment
Share on other sites

Щом ти се занимава би било интересно да видим дали те имат някакво решение. Иначе може би наистина рядко някой би си сложил хард диск за музика в колата, но редовно имам пътувания с продължителност от 12-13 часа и един хард с музика ми излиза много по-евтино отколкото да кажем 3-4 флашки по 16GB, a реално дори този 160гб хард не ми стига за всичката музика, която имам на десктоп PC-то ми :) Дори съм склонен да инвестирам в нов плейър само и само да мога да се възползвам от 32+ GB.

 

Успях да форматирам харда с помощна програма в размер от 120гб + останалото във NTFS за да си имам място за други неща. Качих около 50 гибабайта музика в 5 различни папки с цел да установя по-лесно дали се вижда всичко или не. Последните 2 са над 32гб и не се виждат от плейъра, което ме кара да си мисля, че Pioneer-а чете всичко до 32-рият гигабайт, след което останалото остава невидимо. Все пак ще тествам да направя един единствен partition и ще пробвам отново за да съм сигурен, че втория NTFS partition не влияе по никакъв начин.

Link to comment
Share on other sites

Кажи кой модел ти е Пайнера?

Иначе модела на Клариона, който пробвах е 389RG.

По-горе бях написал..:

 

ползвам DEH-P5050UB, който е нещо като европейския 6000 само, че е с 1bit ЦАП и червена подсветка вместо синя + липсващ input за remote.

Това е американско-новозенландско-незнамкакъвси модел, без RDS. Иначе какво точно пробва на 389RG, диск с NTFS или диск над 40гб, който се вижда или потвърдено плейва информация от над 32гб?

Link to comment
Share on other sites

Не съм видял, че си написал модел.Сега ще го проверя.

Със сигурност плеър Алпайн CDA-105Ri разпознава 640GB външен хард на FAT32.Пробвано преди два дни.Пробвахме и на един Кларион, но не мога да кажа точния модел в момента.И на него тръгна.Пайнер от 3-та серия не го разпозна.

Хммм, според спецификацията би трябвало да ти разпознае до 250гб.

Minimum amount of memory: 250 MB

Maximum amount of memory: 250 GB

File system: FAT32 and FAT16

Ето и още няколко важни детайла:

Up to 15 000 files on a USB portable audio

player/USB memory can be played back.

Up to 500 folders on a USB portable audio

player/USB memory can be played back.

!Up to eight tiers directory on a USB portable

audio player/USB memory can be

played back.

Link to comment
Share on other sites

Този път аз не бях видял ъпдейта от вчера. Аlpine-а изглежда добре, но засега не мога да се мотивирам да дам 550 лева, а щом Clarion-а е окей мога да взема първия модел с 24-битов DSP, който е над тествания от теб. Щом 105Ri разпознава и плейва без проблем и по-евтините може да го плейват... а всъщност 105Ri не е ли стар модел? Актуалните като гледам са 11xRi вече. Ще поразгледам и ако има как да пробвам в реални условия най-много да стана клиенти на някой от вас двамата :)

Link to comment
Share on other sites

Даа, стар модел е.На една година, но всички производители ги сменят ежегодно.Вероятно и останалите модели ще го плейват, но не мога да гарантирам 100%.Също и за Кларионите.

Link to comment
Share on other sites

Взехме да правим офтопик вече :)

Дриймър Кенууд-ци ме гледаха като изкопаемо при зададения въпрос . Пайнер чак не посмях да ги питам защото реакцията щеше да е същата. Ако колегата magdanoz4o има добра оферта се възползвай. Аз тука ще съм пас. Форматирането вече си го разбрал как да стане...Партитишън меджик това е. Проблема и при мен се оказа , че след 32г не се виждат файловете но се плейват като следваща песен .Включително минавам в горна папка но...какво пускам си е загадка.

Моделът KDC-BT40U обаче по документи поддържа от 10-160ГБ УСБ нещо си. Нямам под ръка такъв за да пробвам. Предполагам в понеделник ще имам един за проба.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Благодаря за инфото. Аз в момента правя тестове с видовете форматиране под FAT32, но малко се мотам та ще кажа като стигна до някъде.

 

Много съм учуден, че тези фирми не са стигали до подобен проблем. Явно са малко хората, които биха си взели хард диск за да слушат музика в колата :/

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

От скука се замислям дали да не си ъпгрейдна колоните в колата и в тоя ред на мисли тъй като има специалисти тук - какво бихте ми препоръчали като _осезаемо_ по-добро от заводското Cabasse на Laguna II (2002) и в същото време да кажем като нещо оптимално за парите. Разбира се ако разликата с по-висок модел е 10-15 лв то бих заложил на по-високия модел. Отделно препоръчително ли е да се сменят колоните и на предните и на задните врати или само на едните? Размерът, до колкото успях да намеря, е 5.25" т.е. 13.34см => 13см. Не е толкова важно да се чуват финните детайли тъй като няма и да ги чуя та общо взето целта е цялостния звук да е добър, да си има и ниски и т.н. Стил на на музиката, която се слуша най-вече: jazz / progressive rock / progressive metal. Аудиото е Pioneer DEH-5050 (не е европейски модел, не е с 24битов ЦАП), ползвам единствено MP3 като source.

 

Отделно - монтажът може ли да се направи самостоятелно, има ли нещо специално, което е нужно да се прави? Във форумите разбрах, че се налага да се счупва някаква пластмасова част, може би става дума за някаква лапа за болт или нещо подобно при лагуната. Съответно с конектори ли са стандарните/новите, нужно ли е да се запоява и т.н. Благодаря предварително :)

Link to comment
Share on other sites

До колкото си спомням, Лагуните отпред са с коаксиални говорители, а отзад с компоненти.Което е абсолютна глупост.Но франсетата така са решили...Добре, че поне са ги сложили по-високо във вратата, та да не се губи много сцената...

Та по въпроса, щом ще се се слушат само на плеър, предлагам замяна само на предните говорители със следните:

Morel Tempo coax 5 - Инфо

Focal Access 130CA1 - Инфо

Hertz Energy ECX130 - Инфо

Аз лично препоръчвам за отпред да се вземат компоненти, но без да огледам колата и да препоръчам монтаж....не бих се ангажирал с ефективността им.

Отзад няма смисъл.Шофьора, не чува почти нищо от задните говорители, особено тези разположени във вратите.Ако са на кората е малко по-различно.

Link to comment
Share on other sites

...... отпред са с коаксиални говорители, а отзад с компоненти.....

 

------

 

Отзад няма смисъл.Шофьора, не чува почти нищо от задните говорители, особено тези разположени във вратите.

 

Обясни с няколко думи какво представляват 'коаксиалните' говорители и какво - 'компонентните'...да си разширим малко общата култура, че аз като чуя такива термини обикновено се сещам само за кабели. :P

 

А по второто изречение - не съм на това мнение. И 4-те ми говорителя в колата са отстрани - предните са във вратите ; задните - на мястото, където обикновено са задните врати (колата ми е само с 2 врати). Когато работи само предният или само задният чифт, звукът е напълно лишен от пространственост, ниските честоти ник'ви ги няма, а и качеството като цяло страда. В момента, в който и 4-те заработят с баланса, който е по дефолт - 50-50, ситуацията коренно се променя и направо не е за вярване какъв бас и каква пространственост се чува поне на шофьорското място (не съм пробвал да се местя отдясно и отзад). Така, че ако акустиката е изчислена добре спрямо купето, ми се струва, че задните говорители имат доста голямо значение за общия звук.

Link to comment
Share on other sites

Коаксиални говорители:

pic_169_8271775.jpg

Компонентни говорители:

pic_175_4898097.jpg

Естествено, това са термини използвани в автомобилното аудио, по простата причина, че там не можем да говорим за термина ОТ (озвучително тяло), или така наречените тонколони, по разбираеми причини.

Идеята за предната и задната линия ми беше, че обикновено човек когато отиде на концерт, звука идва отпред.И от там стремежа на много аудиофили да постигнат определено качество на звука в автомобила, с различни конфигурации и насочвания на говорителите от предната линия, като задната се елиминира или изобщо не се слага такава, защото в повечето случаи само пречи.Задължително се монтира и субуфер.Иначе не става.

Та за предна да сложиш коаксиалки.....просто е убийство на добрия звук....

При теб специално, задните говорители са по-високо разположени (а това е важно), и мисля че и предните и задните са ти 165-ци....При липсата на субуфер е желателно да имаш и задни...за да ти допълнят предните поне в ниските честоти....

Link to comment
Share on other sites

До колкото си спомням, Лагуните отпред са с коаксиални говорители, а отзад с компоненти.Което е абсолютна глупост.Но франсетата така са решили...Добре, че поне са ги сложили по-високо във вратата, та да не се губи много сцената...

Та по въпроса, щом ще се се слушат само на плеър, предлагам замяна само на предните говорители със следните:

Morel Tempo coax 5 - Инфо

Focal Access 130CA1 - Инфо

Hertz Energy ECX130 - Инфо

Аз лично препоръчвам за отпред да се вземат компоненти, но без да огледам колата и да препоръчам монтаж....не бих се ангажирал с ефективността им.

Отзад няма смисъл.Шофьора, не чува почти нищо от задните говорители, особено тези разположени във вратите.Ако са на кората е малко по-различно.

Благодаря за информацията, ще пробвам да намеря инфо за колоните, но така както ми се струва от инфото ти най-добре е да дойда при теб (предполагам Пазарджик) и да се свърши работата направо. Но главното ми е - че колоните трябва да са осезаемо по-добри от Cabasse-то за да има все пак някакъв смисъл от цялата работа. От гореизброените варианти само Hertz-а ли имате? Ако да те спрямо другите по-скъпи модели на какаво ниво са?

 

При компонентните значи ли, че трябва да се сложат допълнителни говорители/пищялки/whatever и да се режат вратите и да се слагат допълнителните тела? Щото предпочитам всичко да си е възможно най-оригинално и ако има ефект просто да се сменят сегашните тела. Гледната точка ми е от това, че не знам колко още ще изкарам с тази кола за да има смисъл от тази занимавка, а и както казах вече предпочитам колата да си остане възможно най-оригинално. Не знам дали се получава хем много да искам хем .... да не искам :)

Link to comment
Share on other sites

Такаммм

1-во: От Пловдив съм. :))

2-ро: От изброените модели Херца е на на едно ниво с тях.Може би малко отдолу, но всеки човек има различен слух......Може да се доставят и трите варианта.

Компонентите са дву- или трилентови комбинации.Със сигурност ще има нужда от преправяне.Щом не искаш да се преправя...оставаш на коаксиалки.

В момента имам едни Херцове, останали от мой предишен проект в предишната ми кола.Говорителите са в отлично състояние.Ако искаш, може да ги сложим.Да послушаш един-два-три дни и ако ти хареса как звучи, тогава да се поръчва....Бих предоставил и от другите, но за съжаление нямам в момента.

Дали ще свирнат по-добре от Кабасето, не мога да кажа.Поне докато не ги чуя, за да добия представа от звученето и да си направя звуковия анализ. :lol: Обикновено в автомобилите се вграждат от ниските серии на говорителите, макар и маркови.Освен ако не се поръча автомобила да има сериозно заводско аудио.

Щом търсиш вариант, осезаемо по-добър от настоящия...работата отива към усилвател. :D

Като цяло всичко е малко, даже много субективно.Ухо със ухо, няма еднакво....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...