Jump to content
BulForum.com

Дроп на FPS по време на игра


Recommended Posts

Здравейте, от известно време имам странен проблем. Когато играя която и да е игра, след 5 мин започва да пада FPS на (около) всяка една минута. Значи примерно държи 70 FPS на старкрафт2 след малко пада на 5-8 FPS започва здрав лаг за около 8-10 секунди и се връща отново на 70. Пробвах с различни видео карти - не е от видеото проблема. Не е от рам-а също. Или е захранване или дъно или настройки в биоса. Някой имал ли е подобен проблем и как го реши... или поне някакви идеи ?

 

Преинсталирал съм уиндоус със стари драйвери и с нови, никаква промяна. Графиката, която пускам е от старкрафт2 (но го прави при всяка игра).

 

В този момент, конфигурацията ми беше

windows 7 64bit

4GB ram

9800GT (с последните драйвери)

за модела на дъното не съм 100% сигурен но е нещо от типа на - asus M4A78-EN (или нещо такова)

 

Ето това се случва по време на игра:

 

fps_loss.jpg

Link to comment
Share on other sites

Пусни паралелно с тази програма, с която мониторваш, и Process Explorer като поразшириш колоната за история на CPU за процесите. Може някой процес редовно да взима процесора за известно време, или да качва приоритета си. Щях да кажа, дали не прегрява на моменти видетото, но явно не е, щом е точно през минута, и на други видеокарти.

Ако дъното има друг PCI-E, може да пробваш временно да преместиш видеото за проба на друг слот.

Клок, млок? Процесора не си казал какъв е, дали има клок на нещо. Паметта на 900 ми се чини че е клокната. В доста мнения по форуми съм чел, че дори след махане на клока, нерядко проблемите остават. Клока не е толкова безопасна работа в дългосрочен план колкото много хора се опитват да го изкарат. Очевидно малко са хората, които осъзнават потенциалните рискове и човек няма как да знае при повишени честоти/температури/напрежения точно неговите модули как биха реагирали в по-дългосрочен план. Това, че човек е успял да врътне няколко паса на няколко стрес-тестващи програмки, за мен лично почти нищо не означава.

Link to comment
Share on other sites

Да, забравих за процесора :)

AMD athlon x2 64 5000+

 

Това горе са честотите на видеокартата 600/1500/900. Нито тя е клоквана, нито процесора. Имам само един PCI-E и няма как да тествам самият слот. Днес на нов уиндоус пробвах пак и видях, че когато падат фреймовете се вдига заетостта на процесора на 100% за този отрязък от време. Сега като гледам графиката, виждам че и тук се е вдигало ама не на 100%... В момента не мога да тествам, но ще прегледам и процесите довечера, но не прегрява със сигурност. Държи 45-50 градуса процесора и 45-50 картата

Link to comment
Share on other sites

Да, забравих за процесора :)

AMD athlon x2 64 5000+

 

Това горе са честотите на видеокартата 600/1500/900. Нито тя е клоквана, нито процесора. Имам само един PCI-E и няма как да тествам самият слот. Днес на нов уиндоус пробвах пак и видях, че когато падат фреймовете се вдига заетостта на процесора на 100% за този отрязък от време. Сега като гледам графиката, виждам че и тук се е вдигало ама не на 100%... В момента не мога да тествам, но ще прегледам и процесите довечера, но не прегрява със сигурност. Държи 45-50 градуса процесора и 45-50 картата

Ами значи Process Explorer пускаш, той поне на всеки процес чертае история на CPU, като се случи, излизаш от играта и гледаш бързо кой процес е заел проца, вероятно е някой сървиз, хостващ видеодрайвера.

Може да има проблем с комбинацията Win7/видеокарта/видеодрайвер. Под Виста най-вероятно няма да го има проблема.

Защо ми се струва, че Вин7 все още не е съвсем готов да ми стане основен, може би основно откъм драйверите, които май не са съвсем изчистени за доста хардуер.. Както върви, май ще пропусна 7-цата. То и без това когато дойде време да преинсталирам, най-вероятно ще е излязла 8-цата.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговорите, ще пробвам при първа възможност.

 

 

/офф

За уин7 - с него съм от много месеци (от както излезна първата версия официална, не помня точно преди колко време) и никога не съм имал никакви проблеми с него, нито с драйвери, дори при игрите конкретно се качи производителността спрямо ХП. Този проблем го имам от 1 седмица, като преди това никога не съм имал подобен. Дано открия решението по лесния начин, защото другия е - смяна на захранване + тестване, ако не стане - смяна на дъно + тестване и става дълга и широка ...

 

И служебният ми лаптоп също е на 7 и работи повече от добре - дори при наличието само на 1гб рам. Не знам дали съм от малкото уин7 доволни потребители, но не бих се върнал към по стара версия при никакви условия.

Link to comment
Share on other sites

Е, много ясно, след като нямаш проблеми. И аз съм така с Вин2008, назад връщане няма, и понеже с тия неща не рискувам, и докато съм супер доволен, не бих преинсталирал, камо ли ей така да реша да мина на 7 заради идеята. Да, зза 1ГБ рам съм съгласен, и аз имам комп с 1 ГБ и сложен даже Win2008 Server, и върви по-добре и "консистентно" от Вин2003.

 

Интересно ми е при теб от какво се е появил проблема и дали е софтуерен, да не се окаже, че толкова месеци 7-цата се е държала Ок, сега изведнъж нещо... Макар че ако си преинсталирал на чисто и пак остава проблема, може да е хардуерен, наистина захранването или дъното са заподозрени.

Link to comment
Share on other sites

Продължава се с тестовете (довечера) и другата седмица и ще пиша ако отркия проблема, защото наистина е интересен. Има един заподозрян, който може да дава проблеми и това е технологията cool'n'quiet - ще видим като я изключа довечера. Също така довечера ще сложа един уин7 32 бита с миналогодишни видео драйвери за да съм сигурен, че проблема не е софтуерен или причинен от нови драйвери и т.н.

 

Другият вариант е да не достига захранването което е 460W китайско някакво. Или да е изгоряло нещо в него или да има нужда от чистене... едно по едно ще остранявам заподозрените :) За това и писах тук, ако някой е срещал сходен проблем да помага за да ми спести доста неприятности :) или поне да получа нови идеи от къде може да е

Link to comment
Share on other sites

МОже да звучи адски тъпо, но може и да ти е от чипсета на дъното.

Моето преди да му се смени кулера вдигаше около 80 че и нагоре, та ставаше нещо подобно, но за по-дълго време 20-30 сек (gta 4 1440x900 на медиум всичко)

Та като я играех вдигаше температурата до толкова, че може и яйце да се опържи отгоре, хванах едно много старо изгоряло асус-ко дъно смених го и ся повече от 70 не вдига квото и да правя и играя.

Виж в еврест MCP колко градуса като играеш. Мисля, че дъната имат нещо като процесорите и видео картите, като загреят да режат ток за да се охлади и за това да лагва.

Link to comment
Share on other sites

Сещам се за 2 неща които могат да причинат такъв фпс дроп:

 

Едното е : Антивирусна ? Имаш ли няква , обикновенно при проверка на ъпдейти се получават такива насичания

 

Другото - пробвай да спреш Multimedia Class Scheduler Service (MMCSS).

как става.. първо в HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Audiosrv , отваряш записа DependOnService и изтриваш реда "MMCSS" от текстовия прозорец.

после в services забрани автоматичното стартиране на Multimedia Class Scheduler Service (MMCSS)

и рестарт

 

И защо постоянно преинсталираш на 1 и същи уиндолс? Сложи XP виж там как ще е , залагам че няма да има проблем :D

Link to comment
Share on other sites

Дъното може и да грее повечко, не съм го засичал него, но ще го засека. На ХП няма да се върна ;) ,а и ако проблема беше в уиндоуса - трябваше да го прави този проблем още от както съм със уин7. Антивирусна нямам от последната реинсталация. Просто формат, чиста инсталация, инсталиране на драйвери и стартиране на игра за тест, за да съм сигурен, че нищо софтуерно не пречи. Така правя тестовете.

 

Довечера ще опитам и двете идеи по-горе да видим дали има ефект. Промяната в регистирте и допълнително охлаждане на дъното. Със сигурност не е проблема в cool'n'quiet технологията.

 

Забравих да спомена още един интересен факт - по време на тестове, не се получава проблема. В смисъл тестове като 3D Mark. Получава се само при игри. Приятел ми каза, че може да е от захранването, защото тестовете тестват компонентите поотделно, а игрите - всичко заедно работи, захранването било импулсно и заради това било възможно да се получавали спадовете на определени интервали и нещо такова... :)

Link to comment
Share on other sites

Намерих проблемчето :) Оказа се от прегряване на дъното. Вероятно има някаква защита - като вдигне определен градус да минава в друг режим на работа за да се охлади.

Link to comment
Share on other sites

Не е точно чипсета на дъното. След дълго борене от типа "проба - грешка" намерих къде загрява и иска охлаждане. (играх си с един вентилатор да пробвам всяко място по дъното). Инсталирах в червения кърг един вентилатор захванат със свински опашки :laughing: и вече не дропва фреймовете. Като го спра - пак дропва. Някой чип явно загрява там и прави проблем. Някой, който разбира от електроника да има мнение и друго решение по върпоса ?

 

M3A78-EH.jpg

Link to comment
Share on other sites

моето мнение е при първа възможност да сменяш дъното и да зачеркнеш тази марка завинаги. казвам го като дългогодишен потребител на асус.:angry1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Риган (предполагам, че си ти), малко по-долу ти е медния радиатор, сложен върху чипсета. Според мен от него идва дерта. Същия номер ми го прави и на мен при жегите - не дроп на FPS, ами направо си заспива всичко.

Не знам как ти е въздушния поток в кутията, но ако нямаш - добре е да сложиш един вентилатор отпред да дърпа въздух и поне един в задната част - да издухва. Също така - не дръж кутията отворена - това влошава въздушния поток и го разсейва. При мен го имаше фентилатора отпред и този отзад и при отворена кутия прегряваше. Като я затворих - нещата заспаха.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...