Jump to content
BulForum.com

RAM проблем


kiko1987

Recommended Posts

Ти май докато не си прецакаш дъното напълно няма да мирясаш..За какво бараш таймингите на рама.5-5-5-18 си е на ауто.Каква ти е целта не мога да разбера?

Link to comment
Share on other sites

Ти май докато не си прецакаш дъното напълно няма да мирясаш..За какво бараш таймингите на рама.5-5-5-18 си е на ауто.Каква ти е целта не мога да разбера?

 

Просто искам да си издуя системата, и си мисля, че колкото са по-ниски, толкова шансът ми е по-голям. Или не съм прав ?!

Та по този въпрос искам да ви попитам и вас. Възможно най-ниските или възможно най-високите тайминги са по-добри, аз мисля ,че по-ниските...

 

трябва ти флашка или мемори карта в риидър с дос.

 

а само с флашка през USB-то на компа не става ли ?!

Гледам, че имам някакво EZflash в биоса и от там може, ама не ми е много ясно как става.

Link to comment
Share on other sites

Никой не твърди, че под Windows префлаша трябва винаги да е проблематичен. Просто е по-рисков. Най-малкото под Windows се ползва много повече памет и ако дори паметта нещо не е наред, от по-голям обем памет може да дойде мизерия. Под ДОС ползваш първите 640 КБ само :) .

 

На твое място бих префлашнал отново, под DOS. С флашка може да стане, ако можеш да зареждаш от такава. Форматираш я в FAT/FAT32, i se opitwaш да я направиш бутваща, с някой имидж от боотдиск.цом примерно.

Таймингите, моите примерно са по дефолт 5-5-5-15, а не 18. А и той е казал, че са му с 15 накрая. А защо са 5-5-5-, ми ако биос-а е на дефолт, колко да са, той иска да кара на най-бавните, няма да ги пусне всички на 4-4-4- ако има сложени памети с 5-5-5.

 

кико1987, явно не разбираш много от клоци и такива неща, не виждам защо си дуеш системата, вероятно искаш да останеш без такава, за да може да имаш причина пред вашите да ъпгрейднеш :) .

 

"а само с флашка през USB-то на компа не става ли ?! "

- Ми а де, човека го каза добре, една флашка къде се ръга?! в USB слот много естествено. А за мемори карта разбира се че трябва отделен четец, ако компа ти няма такъв вече.

След такива въпроси, пак натъртвам, не се занимиавай с клок :) .

 

"Възможно най-ниските или възможно най-високите тайминги са по-добри, аз мисля ,че по-ниските.."

- Човече, това е фундаментален въпрос :) . Явно и идея си нямаш какво правиш :) . Ниските тайминги са по-добри защото паметта по-кратко време се бави преди да трябва да достави данни (примерно). Приеми го като по-ниска латентност. Съответно ако паметта не е достатъчно добра, може и да не успее да се справя в срок да изпълнява поръчките за данни, => грешки, проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Никой не твърди, че под Windows префлаша трябва винаги да е проблематичен. Просто е по-рисков. Най-малкото под Windows се ползва много повече памет и ако дори паметта нещо не е наред, от по-голям обем памет може да дойде мизерия. Под ДОС ползваш първите 640 КБ само :) .

 

На твое място бих префлашнал отново, под DOS. С флашка може да стане, ако можеш да зареждаш от такава. Форматираш я в FAT/FAT32, i se opitwaш да я направиш бутваща, с някой имидж от боотдиск.цом примерно.

Таймингите, моите примерно са по дефолт 5-5-5-15, а не 18. А и той е казал, че са му с 15 накрая. А защо са 5-5-5-, ми ако биос-а е на дефолт, колко да са, той иска да кара на най-бавните, няма да ги пусне всички на 4-4-4- ако има сложени памети с 5-5-5.

 

кико1987, явно не разбираш много от клоци и такива неща, не виждам защо си дуеш системата, вероятно искаш да останеш без такава, за да може да имаш причина пред вашите да ъпгрейднеш :) .

 

"а само с флашка през USB-то на компа не става ли ?! "

- Ми а де, човека го каза добре, една флашка къде се ръга?! в USB слот много естествено. А за мемори карта разбира се че трябва отделен четец, ако компа ти няма такъв вече.

След такива въпроси, пак натъртвам, не се занимиавай с клок :) .

 

Tedy, интересно ми е твойта памет дали е цл4 или цл5, на колко mHZ върви и дали си барал FSB-то на проца ?

Link to comment
Share on other sites

Tedy, интересно ми е твойта памет дали е цл4 или цл5, на колко mHZ върви и дали си барал FSB-то на проца ?

Аз не се занимавам с клок. Паметта ми е 4х2ГБ CL5. Както и сам си видял, някаква разлика спрямо CL4 просто няма при ежедневна работа. Ако не знаеш, за мен стабилността е най-важна, съчетано с липсата ми на интерес към клока, и това, че в 95% от времето както и Дядомраз сподели някъде, и на 1ГХц да ми работи проца, няма да ми прави впечатление, защото размера на РАМ-а като че ли е най-важен за мен..

Не съм барал нищо, проца е на 2.8, рама на 400 с делител 7 (очевидно).

Че то поради тази причина преди 2 години близо, смених 5200+ проц с 5600, защото при 5200+ (2.6ГХц) паметта както си забелязал, работи на около 370 МХц вместо 400. И вместо да клоквам за да постигна 400МХц (и така седях 1-2 дена ама въпреки че работеше Ок - ) смених проца :) (Щото тогава не разбирах и не знаех за въпросните делители и че рама ще ми работи на <400). Go figure.

Link to comment
Share on other sites

А на мен ми е много интересно как се оправиха уж изгорелите слотове :)Kiko престани да се занимаваш с простотии продай си двата кита дъното и процесора,вземи си 2x2 с интел и почвай да клокваш :lol:.И както виждаш tedy си е взел 2 еднакви кита неслучайно.AMD са хубави процесори,но не носят на клок-който разбира се в доста от случаите е ненужна прищявка,която създава главоболия в началото.

Link to comment
Share on other sites

А на мен ми е много интересно как се оправиха уж изгорелите слотове :)Kiko престани да се занимаваш с простотии продай си двата кита дъното и процесора,вземи си 2x2 с интел и почвай да клокваш :lol:.И както виждаш tedy си е взел 2 еднакви кита неслучайно.AMD са хубави процесори,но не носят на клок-който разбира се в доста от случаите е ненужна прищявка,която създава главоболия в началото.

Взел съм два еднакви кита неслучайно да, защото бях дотогава с 4х1, а като сменям нацяло паметите, няма да кажа "дайте ми възможно най-различни китове" я :bgrin: . Взех наведнъж 4х2, тогава си бяха в китове 2х2 така или иначе.

Разбира се че винаги е по-добре да са еднакви/същи паметите, просто явно това дъно няма особен проблем и с по-различни :) .

 

За клока, човека видимо не разбира изобщо от тая материя, чудя се как хората имат време да се занимават с глупости, то да кажеш, че клока е професия нещо, че да ти е от полза после в нещо.. :) . Или пък че начинаещ ще постигне някаква зловеща разлика в производителността... Нито едно от двете. Най-много да остане без комп. Хората са странни същества :bgrin: . То верно че и това спомага за развитието им ама... примери много, в които човечеството само се дърпа назад.

Link to comment
Share on other sites

Взел съм два еднакви кита неслучайно да, защото бях дотогава с 4х1, а като сменям нацяло паметите, няма да кажа "дайте ми възможно най-различни китове" я :bgrin: . Взех наведнъж 4х2, тогава си бяха в китове 2х2 така или иначе.

Разбира се че винаги е по-добре да са еднакви/същи паметите, просто явно това дъно няма особен проблем и с по-различни :) .

 

За клока, човека видимо не разбира изобщо от тая материя, чудя се как хората имат време да се занимават с глупости, то да кажеш, че клока е професия нещо, че да ти е от полза после в нещо.. :) . Или пък че начинаещ ще постигне някаква зловеща разлика в производителността... Нито едно от двете. Най-много да остане без комп. Хората са странни същества :bgrin: . То верно че и това спомага за развитието им ама... примери много, в които човечеството само се дърпа назад.

 

Tedy няма смисъл да плюеш клока пич. Всички знаем твоето отношение към него - то е явно. Аз може и да на разбирам много, но за парите който съм дал искам да получа максималното което може да се предостави. Ти ако искаш може да си караш и системата под DOS, нали ще ти е стабилна! Цялата история беше, че имах проблем с който за първи път се сблъсквам, а Ти, Великият депутат, не прочетох нито едно компетентно твое мнение по моята тема. Така, че аз колко разбирам и ти колко разбираш, не е мястото тук де се мерим. Това форум в който нещата се дискутират. Който не знае - пита, който знае - ако иска отговаря. Аз съм благодарен, че имаше хора който ме насочиха към правилният подход към нещата.

Link to comment
Share on other sites

"и ако искаш може да си караш и системата под DOS, нали ще ти е стабилна!"

- Точно DOS е една от най-нестабилните OS пък. И не трябва да съм депутат да знам, че DOS използва real mode ако това ти говори нещо, а Windows - protected mode. И оттам идва една от разликите.

Следващата идея беше коментарът ти и въпроса дали по-ниски или по-високи тайминги са по-добре. Това дори за начинаещ клокър е меко казано странен въпрос, и говори за абсолютно непознаване на принципа на работа на процесора/паметта/компютъра, още по-малко на клока, ако питаш мен. Няколко пъти ти се каза, че ако не знаеш какво правиш, по-добре не се занимавай, освен ако можеш да прежалиш машината си. Твоя работа.

Изводът е, че най-малкото си прочел из нета по въпроса преди да питаш елементарни въпроси , още повече ако си почнал реално да го правиш. Това искахме да кажем пишещите тук.

Ако не си го разбрал след толкова писане, по-зле за теб. А ако си мислиш, че с твоите познания, които дори след 100 страници в тази тема няма да са достатъчни, ще "изцедиш" максимално производителност, жестоко се лъжеш. Най-малкото едва ли оценяш риска от намесата си, до който се водиш.

Първо се позпоазнай с основите на работата на компонентите на ситемата си, но не от форуми като този, не вреди и малко литература да четеш, както сме чели и аз и други хора, от поне 15 години назад във времето, после идва да попрочетеш клока какво носи, докъде е относително безопасно, как се прави, платформи и конкретните реализации, и чак тогава барай, или питай конкретни неща.

Link to comment
Share on other sites

Kiko хем нищо не вдяваш,хем се правиш на ощипана булка като ти каже някой нещо.С този процесор клока е много трудна работа...Ти ако искаш все пак си поблъскай главата сам да стигнеш до този извод.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за изказаните коментари, ако някога имам пак проблем, ще го споделя отново с Вас. До тогава - здраве.

Link to comment
Share on other sites

Значи... може да флашнеш буквално от всичко от което може да буутнеш И ДА СИ СИГУРЕН, че носителя е нов и няма да прави проблеми.

Не е страшно да се флашва, обаче е сериозно и хората се плашат от сериозни работи.

Флаш от УСБ памет:

Форматираш УСБ паметта (HP Drive Key Boot Utility), като избираш опцията да направи буут-флашка и слагаш всички биос файлове на самият флаш след тази проецдура.

Рестартираш, чакаш да зареди флашката, пишеш C:\ в случея. И стартираш флаш програмата ръчно.

Флаш от ЦД:

С неро или с някоя друга програма, която има опция да направи буутващ се диск, правиш следното... пускаш програмата, вкарваш НОВ диск в устройството, избираш всички файлове нужни за флаша, зачеркваш опцията да направи boot диск.

След това се действа по-същият начин.

При всичко е едно и също, буут файлове, флаш файлове, горене, рестарт, буутване, стартиране на флаш програмата.

Ако не си наясно как става като цяло, пиши тук, ще драсна няколко туториалчета относно проблема, ако може да се нарече проблем сега.

Късмет!

:)

Link to comment
Share on other sites

Значи... може да флашнеш буквално от всичко от което може да буутнеш И ДА СИ СИГУРЕН, че носителя е нов и няма да прави проблеми.

Не е страшно да се флашва, обаче е сериозно и хората се плашат от сериозни работи.

Флаш от УСБ памет:

Форматираш УСБ паметта (HP Drive Key Boot Utility), като избираш опцията да направи буут-флашка и слагаш всички биос файлове на самият флаш след тази проецдура.

Рестартираш, чакаш да зареди флашката, пишеш C:\ в случея. И стартираш флаш програмата ръчно.

Флаш от ЦД:

С неро или с някоя друга програма, която има опция да направи буутващ се диск, правиш следното... пускаш програмата, вкарваш НОВ диск в устройството, избираш всички файлове нужни за флаша, зачеркваш опцията да направи boot диск.

След това се действа по-същият начин.

При всичко е едно и също, буут файлове, флаш файлове, горене, рестарт, буутване, стартиране на флаш програмата.

Ако не си наясно как става като цяло, пиши тук, ще драсна няколко туториалчета относно проблема, ако може да се нарече проблем сега.

Късмет!

:)

 

Благодарско за изчерпателното мнение Stenly ;)

Link to comment
Share on other sites

А на мен ми е много интересно как се оправиха уж изгорелите слотове :)

..............

престани да се занимаваш с простотии продай си двата кита дъното и процесора,вземи си 2x2 с интел и почвай да клокваш lol.gif.

И както виждаш tedy си е взел 2 еднакви кита неслучайно.

.............

AMD са хубави процесори,но не носят на клок-който разбира се в доста от случаите е ненужна прищявка,която създава главоболия в началото.

 

На амд как ще "изгорят" слотове, като контролера е в процесора и те са свързани директно с него laughing.gif .

Със второто и третото съм напълно съгласен, амд са хубави процесори, но който иска да клоква не си взема такива ;)

Link to comment
Share on other sites

На амд как ще "изгорят" слотове, като контролера е в процесора и те са свързани директно с него laughing.gif .

Със второто и третото съм напълно съгласен, амд са хубави процесори, но който иска да клоква не си взема такива ;)

Мда, но все пак има пътечки по дъното тва онва :bgrin: , то реално самия слот няма какво да изгори, а на сокет А примерно ми е горял слот, щото то там контролера си беше в северния мост.

 

АМД са хубави процесори да.. Единственото, което ме дразни в тях е проблема с вътрешноядрените броячи, които не са синхронизирани. И под ХР ако не се качи AMD dual core optimizer, доста приложения започват да се държат странно няколко часа след OS boot. Прословутата команда RDTSC.

Дори под Win2008/Vista, където изглежда не е нужен и не съм забелязал никъде проблеми, все още в един софтуер се проявява - VMWare. За всички виртуални машини съм настроил в .vmx файла опция да не ползват едното ядро изцяло, защото иначе в тях стават много лоши избързвания, разминавания в часовници и т.н.

Много лош камък в градината на АМД, ако питате мен. Не че е проблем като забраних едното ядро за виртуалните машини, но само по себе си е дразнещо, скопява производителността в vmware ако не настроя за различните машини различни ядра и т.н.

Тоя проблем дали е оправен примерно в Phenom II ?

Link to comment
Share on other sites

Не знам за Phenom 2 ама едно i5 ако вземеш няма да съжаляваш :lol:

Сигурно. Но аз съм малко като Дядомраз - по 3 г. средно с една платформа и скачам по-дълъг скок от място :) .

С текущата ми система направих доста добра покупка 2007-ма, и все още напълно ме удовлетворява (с изключение на това с vmware), абсолютно ми върши работа и нямам още мераци да давам излишни пари. Може би 2011-та, хем ще има и SP1 за Win7, и засега си мисля, че на по-малко от i7 няма да скоча. Съответно 12 рам, и салтанатите :) . Даже като гледам Win7 че уж бил по-лек и че 8 РАМ ми стигат перфектно засега, може и до 2012 да откарам. И пак, рам-та разглезва, чат пат ми липсва възможността да пусна 5-6 виртуалки едновременно :) та за 12 рам може да се хвърля в дълбокото..

Link to comment
Share on other sites

Мда Теди, знаеш как са някои хора.

Купуват си добър компютър, използват го докато не минат от местният музей да им го поискат и чак тогава си купуват нов! XD

В което няма нищо лошо по принцип.

*визирам и себе си*

Link to comment
Share on other sites

Мда :)

Само дето има някаква разлика между реликва за музей, и машина, която върши същата работа през годините, щото то новите по-мощни процесори, видеокарти, общо взето повече за геймъри, или хора които предимно с 3D или по-тежки неща се занимават.

След като всичко най-ново като софтуер си ми върви все още така добре, и виждам, че доста по-скъпи процесори и т.н. не са КОЙ знае колко по-бързи от моя, най-много 2 пъти по-бързо да се справи с нещо, и струват 4-5 пъти повече, само в Winrar примерно бих го усетил :) .

Даже игри до към 2009-та си ми вървят доста сносно на поне 1680, а ако взема една 9800ГТХ, за мен пък проблеми няма да има и с игри. От 'моите' игри само Crysis на 1680 на макс детайли, едва към края пада на около 20 кадъра или малко надолу. Разбира се за AA/AF не мисля, но и скейлинга на ненативна резолюция донякъде компенсира :bgrin: .

Далеч по-комфортно е човек да работи на голям монитор, много рам. Просто понякога човек прави по-добри покупки, друг път не. За времето си мисля че уцелих момента, още повече новите Windows-и уж по-леки, новите версии на програми като фотошоп и т.н. не са значително по-тежки и т.н., не мисля, че съм за музея докато не почна да се оплаквам :laughing: .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...