Jump to content
BulForum.com

Проблем с HDD


Recommended Posts

Цъкам си аз на Frets-a, кефя на Cliffs of Dover и изведнъж изкача курсора... давам аз Alt и Tab да вид кво аджаба става - изкочила ми няква грешка (не мога да я цитирам точно), беше нещо от сорта на Volume E:\ will soon crash/There is a problem with Volume E:\ please backup your data. Сега съм го оставил да backup-ва и мисля да го форматирам. Windows-a ( 7 ) ми е на друг HDD, тоя ми е като 2-ри.

 

Какво да правя?

 

P.S. Харда е Seagate Barracuda 500 GB SATA 16/32mb (не съм сигурен).

 

P.S. 2 Възможно ли е да е вирус, че изобщо не ми се форматирва :)

Link to comment
Share on other sites

Абе няма ли вариант да е от тая скапана 7-ца, няква защита... де да знам...

Link to comment
Share on other sites

Има вариант да са лоши сектори.Направи си cd със hiren boot cd и пускай тестовете.Ще си покаже.Никаква защита не е!

 

Малко ми е нова цялата тая работа, малко повече help:

 

1419333Q.jpg

 

Това е S.M.A.R.T. Report от програмата. Сега, не знам какво точно показва, но а сравнение казвам, че репортът от C:\ ( другия хард ) няма никакви жълти или червени грешки.

 

1419371I.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ето резултати от подробния тест ( след 8 часа )

 

1419752l.jpg

Link to comment
Share on other sites

не знам как е през графичната среда, защото винаги го ползвам като бутабъл, но някъде трябва да имаш Hard disk tools

Там като избереш си има тест на Seagate ( който си е доста читав :) ).Ще намери ако има някакви проблеми и ще ги фиксне ( стига да може ).

Ако не може, връщай за гаранция ;)

Link to comment
Share on other sites

Имаш грешка на смарта пише го на първия скрийншот.Ако е в гаранция отивай да ти го сменят.И си направи едно hiren boot cd има го в замундата и е описано как да го направиш буутващо.Правиш си диск boot от него и излиза едно досовско меню.От там избираш тестове на харда има дълъг тест и така.Диагностиката отнема към час зависи колко е голям харда.От тази графика нищо не разбирам аз...

Ако теста на seagate не се справи както е предложил колегата преди мен може да пробваш с програмата hdd regenerator.Но първо виж какво ще каже теста.

P.S и аз на segate ползвам.

Link to comment
Share on other sites

Сега ще пусна тоя HDD Regenerator, само не разбирам защо ми е Boot CD, като Win-а ми е на друг хард, това е 2-ри. Пък и пише, че информацията след процеса остава непроменена... Аз вчера един път минах тая проверка, но от уиндоуска програма ( има Check Drive от Properties с опция Check and repair bad sectors ). Бая време зарежда, но не даде опис на работата накрая, само изписа че е намерило грешки и ги е оправило... колко е така не мога да кажа.

Link to comment
Share on other sites

Добре хем питаш кое как се орави хем си знаеш твоята.Тази грешка на смарта много силно ме съмнява да я оправи.Ние ти предлагаме най-сигурния начин,ти си решавай.Като се занесе хард в сервиз се тества точно с това cd ;)

Link to comment
Share on other sites

Добре хем питаш кое как се орави хем си знаеш твоята.Тази грешка на смарта много силно ме съмнява да я оправи.Ние ти предлагаме най-сигурния начин,ти си решавай.Като се занесе хард в сервиз се тества точно с това cd ;)

 

Хубаво де, дай да излезем отвънка ако искаш :) Не съм разбрал правилно, извинявам се, мислех че ми говорите за Backup Disk на моите си данни, които на практика не ми трябват. После видях, че се прави Boot на самата програма. Направих го, изчисти ми 20 Bad Sector-а ( поне така пише, колко е така ще видим ), сега съм пуснал Windows-кия чек за да спре да ми вади това съобщение че съм пред взрив :) Ако нищо не намери - евала на HDD Regenerator.

 

P.S. Тва мойто дъно не мога да му подкарам boot през флашка, не я засича ( а диск нямам ), та го оставих да работи под windows, пак стана.

Link to comment
Share on other sites

По принцип от 5-6 години хардовете имат заложено ако има потенциално лош сектор да го маркират като Realocated и да преместят информацията докато все още се чете, тук обаче гледам 89, които не могат да се коригират-значи работата е сериозна и харда си заминава.

Освен това 36 реалокейтед сектора са страшно много за десктоп хард и то нов модел.

Ако бях на твое място щях да си запазя информацията и да ходя да се разправям със сервиза за подмяна - според мен този хард е рисков и не бих държал информация на него.

Link to comment
Share on other sites

Хубаво де, дай да излезем отвънка ако искаш :) Не съм разбрал правилно, извинявам се, мислех че ми говорите за Backup Disk на моите си данни, които на практика не ми трябват. После видях, че се прави Boot на самата програма. Направих го, изчисти ми 20 Bad Sector-а ( поне така пише, колко е така ще видим ), сега съм пуснал Windows-кия чек за да спре да ми вади това съобщение че съм пред взрив :) Ако нищо не намери - евала на HDD Regenerator.

 

P.S. Тва мойто дъно не мога да му подкарам boot през флашка, не я засича ( а диск нямам ), та го оставих да работи под windows, пак стана.

В крайна сметка в гаранция ли ти е харда?

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка в гаранция ли ти е харда?

 

Сменях го по това време миналата година, пратих стар изпушил, донесоха ми тоя нов, само дето го получих без гаранция.

Иначе ако имах гаранция, тя щеше да е валидна.

Link to comment
Share on other sites

Ами каквото оправи hdd regenerator оправи.Останаха ли много лоши сектори?И между другото много фирми се възползват така.Като ти заменят частта с друга трябва да ти дадат оставащата гранация,но в крайна сметка всеки си прави каквото иска.

Link to comment
Share on other sites

Ами засече 20 и оправи 20, само че ме съмнява че проблемът не свършва само с лоши сектори. S.M.A.R.T. - грешката мисля че не е от секторите, не знам от какво е де. В крайна сметка гаранция нямам и сега просто си чакам да изпляка... :dry:

 

P.S. ...купувам хард :)

Link to comment
Share on other sites

Смарт грешката няма оправия.Прехвърли си по важната информация и чакай момента :).

 

Хубаво де, от къде идва тая грешка, как се стига до там да го имам предвид за следващия хард... захранване ли, кво ли...

Link to comment
Share on other sites

Два харда поред да ти се прецакат звучи много съмнително. Какво ти е захранването? Приблизително на каква температура работи?

Link to comment
Share on other sites

Ето линк към захранването, само че трябва да видя точно каква температура държи.

 

А това е грешката за харда от Еверест.

Link to comment
Share on other sites

Хубаво де, от къде идва тая грешка, как се стига до там да го имам предвид за следващия хард... захранване ли, кво ли...

S.M.A.R.T е система за мониторинг на параметрите на харддиска. Има си някои точно определени параметри, но има и някои които всеки производител си ги задава сам допълнително.

Reallocated Sector Count ти е твърде голям...

Работата на алокализирането се основава на следното-Всеки харддиск си има резервни сектори, които не се използват. Когато SMART открие лош сектор, прехвърля информацията която може на някой от резевните сектори.След това сменя ремапва сектора и ползва някой от резервните.Така на по-новите харддискове не би трябвало да има видими лоши сектори. Процедурата с алокализирането води и до известна загуба на производителност.

При теб алокализираните сектори са твърде много.Toзи харддиск не е надежден и вероятно е пред повреда. Ако пуснеш S.M.A.R.T от BIOS, вероятно ще ти изпише предупреждение, гласящо че харддискът е пред повреда и трябва да Back-Up-неш информацията на него.

Сработването на S.M.A.R.T не винаги значи, че харддискът е пред повреда, но трябва да се има в предвид, че вече не е надежден. В твоят случай не бих държал ценна информация на него и дори бих го спрял от експлоатация.

Въпросът е дали секторите са статични или ще се увеличават лавинообразно.

Ако са статични, то едно пълно форматиране ще ги отбележи и няма да се пише върху тях.

При вторият случай-Ами харддискът е за боклука.

За повреда на харддиска играят изключителна роля вибрациите, високите температури и захранването.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ти за подробната информация. Ще пробвам да го форматирам, пък ако стане - стане. Но и в 2-та случая ще си имам едно наум за тоя хард.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ти за подробната информация. Ще пробвам да го форматирам, пък ако стане - стане. Но и в 2-та случая ще си имам едно наум за тоя хард.

Няма защо...Обичам да помагам :)

Link to comment
Share on other sites

Захранването ти е доста добро.Просто другия път като си взимаш хард избягвай seagate.Hitachi WD са доста по-добри(откъм дефекти).

 

Аз точно такъв мислех да взема и аз съм слушал че са много здрави. Даже някъде тук из форума някой продаваше един Hitachi 500 Gb 16 mb кеш за 50 лв, може него да взема.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...