Jump to content
BulForum.com

Проблем с дъно ASUS P4P8-X


Lucky Luciano

Recommended Posts

Имам проблем с това дъно. Както работеше, картината заспа и след рестарт повече не изгря. Като го включа си тръгва нормално - всички вентилатори, хардът тръгва, но съдейки по диодчето му не чете. Не излилиза на монтитор. Преди да сдаде фронта ми правеше така 5-6 пъти и след рестарт се оправяше. Проверих захранване, дори пробвах с друго, смених памет, смених видео /реших, че видеото е отишло/ - никой. Някакви идеи? Искам да съживя машинката, но дали ще стане. А, щях да пропусна - няма звукова индикация от зумъра за грешка.

Link to comment
Share on other sites

Имам проблем с това дъно. Както работеше, картината заспа и след рестарт повече не изгря. Като го включа си тръгва нормално - всички вентилатори, хардът тръгва, но съдейки по диодчето му не чете. Не излилиза на монтитор. Преди да сдаде фронта ми правеше така 5-6 пъти и след рестарт се оправяше. Проверих захранване, дори пробвах с друго, смених памет, смених видео /реших, че видеото е отишло/ - никой. Някакви идеи? Искам да съживя машинката, но дали ще стане. А, щях да пропусна - няма звукова индикация от зумъра за грешка.

Свали дъното и огледай за подути кондензатори.Вероятно е да е цъфнал някой.На колко време е дъното?

Link to comment
Share on other sites

И това направих - няма, поне аз не виждам... На поне 4 години е, но нито е клоквано, нито е било с лошо захранване - нищи. Процесорът не вярвам да е заминал, но не знам.

Link to comment
Share on other sites

Mоже да е точно процесора, ако има друг наличен пробвай с него. Пипни чипсета и виж дали грее.

 

Kлиър? :D

Link to comment
Share on other sites

И това направих - няма, поне аз не виждам... На поне 4 години е, но нито е клоквано, нито е било с лошо захранване - нищи. Процесорът не вярвам да е заминал, но не знам.

 

 

Другото, което можеш да провериш са напреженията по дънната платка,ако поне разполагаш с волтмер (или цял мултиметър) дали не е повреден някой от понижаващите напрежението модули.Измерването се прави върху някой от близконамиращите се кондензатори до процесора, до РАМ паметта и до слота за видеокартата, в твоя случай се забелязват два кондезатора до AGP слота , като до всеки от тях има IGBT или MOS транзистор SMD монтаж и малка индуктивност(бобинка), до захранващата букса има също един кондензатор, до слотовете за РАМ-а са още 4 бройки,а до процесора 6 кондензатора. В най-общ случай върху тези кондензатори трябва да измериш следното : за тези около процесора, около 1,5-1.6 волта, в зависимост от чувствителността на уреда и разбира се настройката по подразбиране за напрежението на процесора.Наличието на 3 и/или 5 волта, както и 0-лево напрежение е признак за дефект в тази система. Около слота на видеокартата трябва да отчетеш или 3,3 волта и/или 5 волта, а върху РАМ паметта се падат около 2,5 волта.Ако нищо от гореописаното не ти помогне може да се обърнеш към някой от колегите, дори мен, но при проблем в БИОС(въпреки че е крашфрий версия), няма да мога аз да ти помогна.Всъщност последното се решава като задача с около 30-40 лева в специализиран сервиз за компютри, но ти преценяваш тогава дали си струва...

 

Успех...

Link to comment
Share on other sites

Може да ти се стори тъп въпроса, ама пробва ли го на друг монитор ?? Щото мене така ми се прецака захранването на монитора и се изкъртих да търся проблема из компютъра, а накрая се оказа, че има подути кондензатори в захранването на монитора и беше едно към едно ситуацията с твоя компютър. Монитора си му светеше диода, че работи, обаче картина йок. Като го разглобих и него, нещата си дойдоха на мястото. 5лв. смяна на кондензатори и всичко е окей.

Link to comment
Share on other sites

Пробван е и на друг монитор и на всичко друго. Нещо се дъни на моменти. След намеса от SteveN дъното работи на ръчно зададени настройки. Влезнах в BIOS и направих на автоматични настройки и пак умря. Пак при SteveN и след като няколко пъти е работило нормално на ръчни и там заспа. Махнах батерията на дъното за 2 часа и след като я сложих тръгна с пищене за кофти настройки. От BIOS му зададох настройки по подразбиране и запали. Инсталирах Windows тестове и всичко останало. След 3 часа безпроблемна работа изведнъж заспа и от онази вечер няма никой. Пак всичко тръгва, но не стига до клавиатура. Сега съм записал BIOS на дискета и чакам да благоволи да тръгне и да го флашна и да видя за какво става дума. При работещо положение всички напрежения са нормални, както и като заспи. Както SteveN предполага вероятно дъното си променя само четотите, в резултат на което забива. Тук е момента да спомена, че като му дойде музата тръгва с изпищяване, че опитът за овърклок е несупешен и да му задам нови настройки... Чуденка отвсякъде :confused

Link to comment
Share on other sites

Лично според мен на това дъно му е дошъл точец в повече през скапаното захранване.Интересно обаче как хем пали,хем прави парчета.Тествахте ли всичко там рама харда процесора?И 100 процента ли е сигурно че са наред кондензаторите?

Link to comment
Share on other sites

Не знам как да обясня, че захранването е перфектно работещо, проверявам си го през известно време с мултицет и всичко му е наред. Сега работи на друго дъно и няма никакви проблеми. Иначе дъното пак си запали, но си забравих дискетата с биоса в офиса и не успях да го префлашна. Тази вечер ще видя какво ще направя, ако запали разбира се. Всично е пробвано и на други дъна работи перфектно. Наистина имам чувството, че биоса си зарежда каквито му падне настройки при всяко включване, но за съжаление няма как да го проверя.

Link to comment
Share on other sites

Де да беше батерийка - златна щяхме да му сложим!

За това, че само си променя честотите съм почти сигурен, но не съм мерил с осцилоскоп.

Със PCI-тестер се вижда, че когато (уж) не тръгва, всъщност тръгва, но в повeчето случаи заспива при инициализирането на видеокартата, независимо дали е сложена PCI или AGP.

Много странно държание, даже на шега ще кажа, че все едно дух се е вселил в дъното :-)))

 

EDIT:

Дъното е тествано със съвсем други компоненти - видеокарта, захранване, памет и процесор.

При пробите със процесори със по-ниска FSB зачестяват случаите на тръгване, но се случва и на Celeron 1.7 GHz да се запъне като магаре на мост ;-)

 

EDIT2:

Не си губи времето, и биоса съм му флашнал - не е от това...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...