Jump to content
BulForum.com

Новата 5000 серия на Ати


Светлия

Recommended Posts

Сега мернах, че Ати са изкарали нова серия видео карти. И това което чета в томс и хардуербг ми харесва, особено за Crossfire -a на 5870.

 

Много хубаво ревю на томсовете => ЛИНК

 

И това зарибително Eyefinity вече изглежда съвсем постижимо за игри с това поколение карти:

 

5870,0-Q-224234-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аз четох в Guru3d едно ревю. Наистина впечатляващо според мен. 3 пъти по-производителна от 4870. На моменти в тестовете, картата смяташе по-бързо от най-големия модел на i7 и фреймовете си седяха на едно ниво.

Link to comment
Share on other sites

То това си е възможно от много време с 2 GTX295 в SLI. Или пък с 2 4870x2 в Crossfire които са на същата цена. Тъй че нищо революционно. Отделно смисъла да се метнат 1000+ лева за видеокарти... Като гледам и ако вярвам на всичко показано на изложенията новата топ карта nVidia ще е колкото 3 броя 5870 че и малко повече. По интересно поне за мен е 5770 ако се вмести като производителност между 4870 и 4890 и е на цена до 250 лева.

Link to comment
Share on other sites

То това си е възможно от много време с 2 GTX295 в SLI. Или пък с 2 4870x2 в Crossfire които са на същата цена...

 

Аз съм останал с впечатление, че скалируемостта на 2х295 т.е. quad sli е много малка и направо безидейна:

Quad SLI was really less of a disaster than I thought it would be,
източник, докато при това Ати 5870 е направо умопомрачителна, в сравнение с 2х295. Виж теста към който съм дал линк по-горе.

И 2х800 (295 и то гигабайтски), хич не е като 2х650 (и то Асуски) ;), освен ако 300 лева не ги даваш само на закуска, разбира се.

Та освен, че е най-бързата едноядрена карта към момента, е и май най-добре скалируемата х2.

 

П.П. А ако Нвидиа извадят в обозримо бъдеще 3 пъти по-бърза (имам леки съмнения разбира се), ще е чудно за нас щото ще имаме на разположение страхотни карти за без пари...

Link to comment
Share on other sites

То това си е възможно от много време с 2 GTX295 в SLI. Или пък с 2 4870x2 в Crossfire които са на същата цена. Тъй че нищо революционно. Отделно смисъла да се метнат 1000+ лева за видеокарти... Като гледам и ако вярвам на всичко показано на изложенията новата топ карта nVidia ще е колкото 3 броя 5870 че и малко повече. По интересно поне за мен е 5770 ако се вмести като производителност между 4870 и 4890 и е на цена до 250 лева.

 

Кое е възможно от много време? Bottleneck от процесора? Възможно е, да, но не и с едно ядро. И не кой да е процесор, а i7. Искаш ли да сметнем колко вата харчат SLI 2х295 и 5870? Въпроса е реторичен.

 

Революционно няма как да е. Видеокартата е измислена вече.

 

За пореден път, неоснователно арогантно отношение от твоя страна.

Link to comment
Share on other sites

Кое е възможно от много време? Bottleneck от процесора? Възможно е, да, но не и с едно ядро. И не кой да е процесор, а i7. Искаш ли да сметнем колко вата харчат SLI 2х295 и 5870? Въпроса е реторичен.

 

Революционно няма как да е. Видеокартата е измислена вече.

 

За пореден път, неоснователно арогантно отношение от твоя страна.

Чакай сега не разбрах кое ми е арогантното? Че 5870 струва с 50 лева по-малко от 295-цата? Че в ревюта на големите резолюции /все пак кои слага карта за 700 лв на 17-ка монитор/ пада в повече от половината игри? То че SLI имат трески за дялане е ясно както е ясно и за CROSSFIRE. И какво беше последното - че процесора спъва е ако е някой Е5200 ще спъва естесвено няма как. Въпроса е че цената на 5870 е оправдана за това което дава като производителност. Не е супер производителна за парите си или пък по-евтина от съответстващата и карта на Nvidia, ако падне на 600 лв в почертавам България може и да си струва. Но в момента гравитира на 700+ лева където вече има и 295-ци тъй че не виждам какво и е невероятното. Другото е каква част от потребителите си купуват карта за 700 лева. Аз лично не мога да си позволя за повече от 300. И да ако 5770 докара до производителността на 4890 ще е много по-голям удар от прехвалената 5870. Освен това хайде на дъно за 500 лева процесор за 550, рам за 600 и видеокарта за 700 на някой да му се присвидят 400 за захранване

Link to comment
Share on other sites

И на мен ми прави впечатление,че много грубо отговаря колегата.Нали ти е известно че не си единствения който чете ревюта и следи цените.По-спокойно малко не си открил топлата вода.Не може да отстояваш само своето мнение в някои случаи другите са прави.Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Съвсем скоро ще се сдобия с Gigabyte 5770 :) Много се чудех между 5750 и 5770, но в крайна сметка като давам ~240 що да не дам още малко и да си взема малко по-бърза карта. Така или иначе купувам веднъж на 2-3 години. А и при цена 164$ + ддс е грехота да си взема 5750 ;) 230лв vs 265лв.

Link to comment
Share on other sites

Съвсем скоро ще се сдобия с Gigabyte 5770 :) Много се чудех между 5750 и 5770, но в крайна сметка като давам ~240 що да не дам още малко и да си взема малко по-бърза карта. Така или иначе купувам веднъж на 2-3 години. А и при цена 164$ + ддс е грехота да си взема 5750 ;) 230лв vs 265лв.

Да не забравиш да качиш някакви резултати от 3d mark да видим новото ати реално как се справя.

Link to comment
Share on other sites

Надали ще го направя :) 3d mark не е измежду любимите ми игри, а по сайтовете тестове бол. Обмислям да заложа на Crysis на max детайли :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

И аз взех да се замислям да заложа на 5 -та серия за гейм, но ще трябва да се поровя, за да се ориентирам правилно.

 

Dreamer информация за Криза -та на макс детайли ще е полезна, ведно с параметрите на РС -то ти де. Благодаря за което.

 

Иначе ще се окаже, че 5-а серия връща короната на най-бързите ускорители:

 

AMD's Takeover of the High End GPU Market => http://anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3679&p=1

 

ATI Radeon HD 5970 2GB: The World's Fastest Graphics Card => http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-5970,2474.html

 

...сериозни тестове и сериозни резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

В крайна сметка поради липсата на внос на 5770 във Вали и неналичието на 5770 в ера си взех Sapphire 5750 като по-евтина и по-важното - доста по-тиха от референтния дизайн на 5770. Засега съм доволен с оглед на производителността и клока. Пльоснал съм един Actic Cooling F9 PWM от задната страна на картата за да охлажда паметта и платката зад чипа.

 

Дефолт: 700 / 1150mhz (4600mhz)

Клокната: 850 / 1300mhz (5200mhz) и си работи напълно стабилно така. Може и още малко да се клокне, но така мисля ми е достатъчно.

 

CPU: C2D E2180 1.8 @ 3.16ghz

MB: Gigabyte P35-DS3R

Mem: 3GB DDR2 Super-Talant @ 958mhz 5-5-6-5

PSU: CoolerMaster Silent Pro M600

 

На 1280x1024 Crysis Warhead върви без проблем, мисля на най-високите или настройките преди това. Но Crysis-а на същите се задъхва от време навреме въпреки, че пак може да се играе нормално през много по-голямата част от играта. Единствено съм намалил motion blura на средно качество. По-конкретни данни за Crysis ще дам довечера, аз а Warhead-а ако намеря нещо във останалите файлове след деинсталацията тъй като я врътнах отново ;)

 

furmark клокната ми дава около 4300-4400 маркс.

 

=================================

 

Като температура при idle чипа дава около 40 градуса. При клок температурата е същата тъй като idle честотата 157мхз е фиксирана, за разлика от тази на паметта, която вместо 300 при клок седи на 600 или 700мхз. По дефолт вентилатора работи на 36% от възможностите и спрямо температурата съвсем бавно и постепенно увеличава оборотите. На около 75 градуса вентилатора работи на около 43-44%. Но като го пусна ръчно на 100% и става фучалка. Предполагам, че при около 90-100 градуса на видеокартата ще работи на 70%. (евентуално 60, но тогава температурата няма да се вдигне заради компенсацията на вентилатора).

Link to comment
Share on other sites

Да, но цената на едро във Вали на 5770 е без конкуренция и е доста под ~290лв. Това, че е тиха може да е само в плюс, но моята база за сравнение бе следната:

 

IDLE 5750 Sapphire: 27.6dba

IDLE 5770 референс: 32.4dba

 

LOAD 5750 Sapphire: 28.3dba

LOAD 5770 референс: 44.6dba

 

WWW: http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/HD_5750/29.html

 

Дефакто разликата в idle може би няма да се усети толкова, но при load вече разликата е сериозна. Както и и да е, взех я последния ден преди да си дойда в Сараево и ако имаше 5770 във Вали или Ера най-вероятно щях да я взема, но... нямаха. Дори и при този шум ще чакам Arctic Cooling да пуснат подходящо охлаждане освен L2 и ще го забърша.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

furmark клокната ми дава около 4300-4400 маркс.

 

Само да попитам този резултат с 3D Mark Vantage ли си го докарал, със системата която си описал?

 

Питам понеже с моята Sapphire 3870 GDDR4 извадих снощи 4541 (без клок)...и съм леко изненадан от твоя резултат.

Мислех преди няколко месеца да минавам на 5-а серия, но все още не мога да се навия при положение, че почти всички игри си ги плющя на макс.

Link to comment
Share on other sites

Furmark е бенчмарк и тест за стабилност, много е полезен да видиш колко загрява видеото при клок.

Иначе процесора му (тогава е бил) доста куц като за тая карта, според мен тия атита искат поне Q9450 или i5 за да се оползотворят.

 

И аз като теб реших да си ползвам до последно 3850, наклоках я с вмод и сега правя 5600т на Vantage, което ми се вижда много като за карта с 256MB памет - явно още не са за изхвърляне 38** wacko.gif

Link to comment
Share on other sites

Ами Е2180 на 3,16 ГХц явно не е бил от най-куците. :))

Примерно моя е Phenom II x545. Пробвал съм го до 3,55 ГХц с фабричния охладител, но не виждам смисъл от клок, така че си го държа на 3 ГХц.

Иначе става ли въпрос за серията 38** - лоша дума не мога да кажа все още. :punk

След малко ще пробвам тоя Furmark.

 

P.S. Мдааам, 4683 марка...не знам с клок на картата и на процесора колко ще извадя. :lol:

Ама тая температура дето я видях - 86 градуса за 60 сек. натоварване... :wir

Link to comment
Share on other sites

Куц си е - нисък клас двуядрен процесор старо поколение с топ модел видеокарта не се връзва - виж че ти вадиш повече от него ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Да не забравиш да качиш някакви резултати от 3d mark да видим новото ати реално как се справя.

 

 

Надали ще го направя :) 3d mark не е измежду любимите ми игри, а по сайтовете тестове бол. Обмислям да заложа на Crysis на max детайли :)

 

Ето тест на HD 5750 с 3D mark '06

 

wwwwwwwwww.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...