Jump to content
BulForum.com

Проблем със свързването на рутер Belkin


Recommended Posts

Уважаеми съфорумници,

 

Имам нужда от малко акъл(повече от очевидно стана ясно, че моят не е достатъчен) относно свързването на един рутер Belkin. Точният модел е F5D7234. Купих го от USA и там ми вършеше перфектна работа, без всякакви проблеми. На българска почва, обаче, не мога да се преборя с него. В какво се състои проблема... Ползвам интернет на DCC през Motorola SB5101 модем, едва ли има някакво по-особено значение, но все пак... Опитвам се да си свържа рутера по следния начин - лан кабела, излизащ от модема и влизащ в лан картата на PC-то вече влиза в рутера(в жълтия порт отзад), а от рутера друг лан кабел(сив порт) влиза в лан картата на компютъра. Теоретично ми се струва абсолютно правилно като посока на сигнала, не само според мен ами и според упътването на джаджата. И оттук се почва голямото чудене. При пускането на setup assistant-a излиза съобщение, че рутера изобщо не може да бъде засечен от съществуващите връзки с PC-то. Всички кабели са си на мястото, и модема и рутера са включени, резултат йок. Та въпроса ми е следния - има ли някакви настройки, които трябва да направя по мрежовите връзки на pc-то преди да връзвам каквото и да е било? Миналия път всичко мина безпроблемно, автоматично, по абсолютно същия начин, по който опитвам и тук... Чудя се къде бъркам? Ако някой има идеи, да сподели, че вече почнах да губя надежда с моите скромни познания :)

Link to comment
Share on other sites

излиза съобщение, че рутера изобщо не може да бъде засечен от съществуващите връзки с PC-то

 

какво точно означава това?

Link to comment
Share on other sites

Така както си го описал, излиза, че с един и същ компютър си свързал рутера, един път през WAN порта му, друг път през LAN порт.

Да предположим, че просто имаш два компа, първия условно казано главен, в който влиза нета от модема, през негова втора ланка изкарваш кабел към WAN порта на рутера, а от ЛАН порт на рутереа си свързал втори комп.

В тоя случай шернал ли си нета от главния комп към втората ланка, която е връзката към рутера?

Ако да, и ползваш ICS (виндовския шеринг на връзка), рутера трябва да е настроен да взима автоматично през DHCP адрес на WAN порта си.

Изобщо какви са ИП настройките на всички адаптери, намесени в ситуацията?

Link to comment
Share on other sites

Уважаеми съфорумници,

 

Опитвам се да си свържа рутера по следния начин - лан кабела, излизащ от модема и влизащ в лан картата на PC-то вече влиза в рутера(в жълтия порт отзад), а от рутера друг лан кабел(сив порт) влиза в лан картата на компютъра.

 

Специално за Tedy да отделя тая част... никъде не излиза нищо подобно на това което казваш - че бил вързал рутера с компютъра през два порта...

 

Ясно си е обяснил човека - от МОДЕМА в РУТЕРА и от РУТЕРА в КОМПЮТЪРА.

 

...и за какво шерване на връзка бълнуваш... изобщо не знам... модем - рутер - компютър: на компютъра си да шерва интернет връзката с кого?! с рутера?! или от рутера да шерва връзката към компютъра с ICS?!

 

Защо просто не си гледаш програмирането и не оставиш хардуера и мрежите на хората, които се занимават с това?

 

daimen, провери дали компютъра ти няма зададено статично айпи - ако има, махни го и го остави на DHCP. ако е зададено статично е нормално да не може да се закачи за рутера ти, особено ако адресите им са в различни мрежи... най-вероятно е това.

Link to comment
Share on other sites

Дам, ov3rm4n точно е схванал идеята - "от МОДЕМА в РУТЕРА и от РУТЕРА в КОМПЮТЪРА."

@daimen, съжалявам, не съм разбрал правилно, от написаното:

"лан кабела, излизащ от модема и влизащ в лан картата на PC-то вече влиза в рутера(в жълтия порт отзад), а от рутера друг лан кабел(сив порт) влиза в лан картата на компютъра".

Може би някоя запетайка ако имаше, нямаше да се объркам, вероятно трябваше да осмисля повече написаното.

 

Ако пробваш със софтуер, който идва с рутера, пробвай да включиш опцията UPnP на рутера, за да се засече като Infrastructure устройство на компютъра.

Иначе по-добре ръчно си настрой нещата, аз лично те съветвам ръчна настройка на ПЦ-то с статичен ИП, за да не ти се изменя ако някой път свързваш и други машини. Примерно 192.168.11.2 с маска 255.255.255.0 (ако рутера е примерно 192.168.11.1).

Гейт и DNS си му задаваш ИП-то на рутера.

Защо пускаш някакъв софтуер, принципно опитал ли си след сввързването на кабелите и разглеждането на TCP/IP настройките на компа и рутера, дали имаш нет?

Link to comment
Share on other sites

е щом теди се е заел да помага, аз по-добре да си мълча... очевидно той разбира много повече. успех, daimen... ако все пак след помощта на експерта все още неуспяваш да подкараш мрежа - пиши...

Link to comment
Share on other sites

Защо пускаш някакъв софтуер, принципно опитал ли си след сввързването на кабелите и разглеждането на TCP/IP настройките на компа и рутера, дали имаш нет?

 

При пускането на setup assistant-a излиза съобщение, че рутера изобщо не може да бъде засечен от съществуващите връзки с PC-то.

@tedy - той най-вероятно няма достъп до рутера.

 

@daimen, вместо да се чудиш как ти е бил настроен рутера едно време и как да се докопаш до него, направи си LAN-ката да приема DHCP и направи хардуерен ресет на рутера. Трябва да има някъде по него "дупка" за ресет.

После пробвай дали вече компа ще се закачи по DHCP към рутера и тогава си пусни програмата. Ако пък не ти даде автоматично адрес задай ръчно някой в мрежата на рутера - поне по лепенките по него трябва да има коя пуска по подразбиране и от там вече отново пробвай с програмата или директно да се вържеш с браузър за него.

Пък като се вържеш към него вече от там е ясно - клониране на мак-а, настройки на мрежата и т.н.

Link to comment
Share on other sites

@tedy - той най-вероятно няма достъп до рутера.

Да, но е вероятно и да има. Според казаното от него:

"При пускането на setup assistant-a излиза съобщение, че рутера изобщо не може да бъде засечен от съществуващите връзки с PC-то. "

- и това е единствения проблем, за който е споменал, вероятно мисли, че трябва да се мине задължително този уизард за да заработи мрежата. Но нека той да поясни всичко, за което стана дума дотук, вероятно даже вече се е и оправил.

Link to comment
Share on other sites

Пък като се вържеш към него вече от там е ясно - клониране на мак-а, настройки на мрежата и т.н.

За какво клониране говориш??? Човекът е с модем...трябват му само default настройки на устройствата, прави кабели (за всеки случай) и няма причина нета да не тръгне.

Link to comment
Share on other sites

За какво клониране говориш??? Човекът е с модем...трябват му само default настройки на устройствата, прави кабели (за всеки случай) и няма причина нета да не тръгне.

Аз докато бях на Евроком, и бях с модема, рутера не тръгваше докато не клонирах мак адреса на модема, за да показва, че пакетите идват от този адрес. Та това го казах от личен опит, а не съм си го измислял и не го говоря наизуст.

Link to comment
Share on other sites

някои от нещата може да си ги направил вече, кажи какъв е резултата от всяко едно:

 

0. Опитай да свържеш компютъра и рутера с друг кабел. Може този който ползваш да е повреден.

 

0. Опитай с друга ЛАН карта - да струва десетина лева... купи (вземи на заем), сложи я на дъното и пробвай нея.

 

1. опитай да свържеш компютъра с друг порт на рутера.

 

2. опитай да се свържеш с безжичния на рутера - от някой лаптоп примерно.

 

3. изключи кабела от модема към рутера и пробвай да свържеш компютъра с рутера без модема да е закачен.

 

4. махни рутера и свържи компютъра си директно с модема и виж има ли връзка.

 

5.ако си с Уиндоус: провери дали ти е включен DHCP клиента. Става през Control Panel, Administrative tools,Computer management, Services - DHCP Client. Понякога след Windows update отказва. Кажи с какъв точно Уиндоус си все пак.

 

 

опитай изброените, опиши резултатите тук... отговорите на тия въпроси могат да насочат към други въпроси и така...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...