Jump to content
BulForum.com

Какъв рутер да си взема


bruno

Recommended Posts

Я кажете нещо за двата модела на Belkin включени в теста на PC World: Belkin F5D8236nv4 и Belkin F5D8235ed4. Belkin F5D8235ed4 разполага с Gigabit комутатор, това означава ли, че пропускателната способност на WAN порта при едновременен download ат два компютъра, през LAN кабелните портове на рутера, ще достатъчно голяма, за да осигури 10 MB/s без проблем за всеки един от LAN портовете?

Също така ме интересива на каква тактова честота работят процесорите на двете устройства, защото не намирам никъде да я пише. И дали Belkin F5D8236nv4, който е отбелязан като "Най-добра покупка" може да пропуска 10 MB/s интернет трафик на LAN порт? Имали нов модел от същата серия?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

С риск да се повторя, но Overdrive е прав, ако не искаш да имаш проблеми от някакъв сорт (стабилност и претоварване) трябва да подготвиш някой лев отгоре. За около 85 лв има едни тп-линкове дет много ги хвалят, но пък отзивите са и за доста бъгове (нещоси...1043 като модел беше).

Гигабит комутатор ще ти трябва САМО ако имаш твоя мрежа от поне два жично свързани компютъра и искаш да трансферираш с над 12МБ/с между тях (примерно до 50-60МБ/с средно, разликата е огромна, от 12 до 60). Както и за някои случаи с добра wifi N карта, когато Wifi работи на 40MHz bandwidth (300 mbit), когато безжично може да се развие 16-17МБ/с и 100-те мегабита могат да се надхвърлят. За останалите нужди няма особено значение дали ще е 100мбит суича му.

По-важното е да е як рутера както ти казаха. 10МБ/с е под максимума от 100 мбита на LAN порт, там нямаш притеснения. Вече мисля, че всеки съвременен рутер около и над 100-те лв няма да има особени ограничения да не стига процесора му за 10МБ/с, макар че ако пък го натовариш с няколко хиляди конекции в торенти, доста ще клекнат, не е само до скорост, а и брой конекции, които ще обслужва и т.н.

Белкин не са като че ли толкова разпространени, а ако са и переделно евтини, аз бих ги избягвал. Ако е до 100 лв макс, според ревюта и според HWBG, може би най-добрия е TP-Link TL-WR1043ND. И пак с някакви условности, някои хора се оплакват от някакви малоумни бъгове, но за тия пари и тия функции толкова. Ако аз трябваше да си купувам до 100 лв бих взел него, макар че след като съм много доволен от Бъфалото си, вече по принцип пак Бъфало бих търсил ако нещо се наложи. Поне съм си го пробвал и с много конекции и стигам 11МБ/с при това без никак да се отразява на брауза.

Link to comment
Share on other sites

Кой модел Бъфало използваш ти?

 

ПП: Belkin F5D8236nv4 до колкото разгледах цените е около 130-140 лв, а Belkin F5D8235ed4 - около 170 лв. То май в крайна сметка ще взема нещо над 100 лв. :)

Link to comment
Share on other sites

Кой модел Бъфало използваш ти?

 

ПП: Belkin F5D8236nv4 до колкото разгледах цените е около 130-140 лв, а Belkin F5D8235ed4 - около 170 лв. То май в крайна сметка ще взема нещо над 100 лв. :)

 

Каква безжична карта имаш на компютъра?

Link to comment
Share on other sites

Ако не ти трябва WiFi 802.11 g/n - горещо ти препоръчвам ето този рутер: http://reloadbg.com/shop/product_info.php?cPath=29&products_id=222 гарантирам че е МНОГО по-добър от линкшитовете и длинковците които са близо 200лв.

 

И е гигабитов (а за 72лв има 100мбитов) а освен това с ей такъв рутер правя load balancing (силно казано но 2 компютъра ползват 2 интернета и като спре единия се прехвърлят и 2та през другия, торентите може да ги ограничиш от самия рутер колко да товарят и т.н. и т.н.)

Link to comment
Share on other sites

Кой модел Бъфало използваш ти?

 

ПП: Belkin F5D8236nv4 до колкото разгледах цените е около 130-140 лв, а Belkin F5D8235ed4 - около 170 лв. То май в крайна сметка ще взема нещо над 100 лв. :)

WZR-AGL300NH, с 3 външни антени.

Онези статии в pcworld ги погледнах (всъщност и аз намерих една дълга), и предвид как са написани и особено някои глупости, не бих ги взел за меродавни техните съвети. N постигал практически до 2 пъти по-добра скорост... да ама защо аз по-ниско от 6МБ/с не съм виждал (3 пъти), средното положение е 4 пъти, а съм стигал и до 5 пъти в някои случаи, определено явно по-близо до идеалните, но в домашни условия, явно съседите са били с изключени рутери, нямало е интерференция и т.н., кой знае.

Онзи Бъфало в теста им е с вътрешни антени, вероятно затова се справя по-зле. Освен това както и те казват, силно зависи от условията, безжичните адаптери, които се ползват и т.н., затова на такива тестове като техните само със силно недоверие.

Аз с моя на 10 метра през 2 стени реално си постигам 7-8 МБ/с, с лаптоп с Ralink adapter.

Е, 210+ лв надали ще искаш да дадеш (даже и за 270 го намирам, не знам що), но пък с DLINK DIR655 също надали можеш да сбъркаш, висок клас, и общо взето и за него съм чувал предимно добри неща.

 

Но както slick обръща внимание, ако нямаш свястна N карта на лаптопа, може да не станеш свидетел на всичко хубаво около N.

 

Ако не ти трябва WiFi 802.11 g/n - горещо ти препоръчвам ето този рутер: http://reloadbg.com/shop/product_info.php?cPath=29&products_id=222 гарантирам че е МНОГО по-добър от линкшитовете и длинковците които са близо 200лв.

 

..

Е, чак МНОГО по-добър... :)

За по-специфични нужди вероятно може да се каже, че с другия няма да може да стане, но за обикновена нормална употреба с нужда и от wireless, едно такова у-во си е баш добро.

Не виждам как по-добре ще се справя, ако тия за близо 200 лв се справят без никакви забавяния с торенти с 11МБ/с и хиляди конекции, там ако се справя и има добър wifiобхват, на масата хора това им трябва :) .

Link to comment
Share on other sites

Наскоро си взех ето това http://www.multirama.bg/product/899/bezzhichen-ruter-linksys-wrt160n.html

Сега обаче ми остана време да прочета темата и да се разбере че ще трябва да се взима и N-карта - моята е от старите...

Но на първо време и нета да пристигне че кофите свършиха :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...