Jump to content
BulForum.com

Малко проблемче имам със захранването


naik_iv

Recommended Posts

здравейте имам следния проблем ако може да се нарече проблем. Значи пускам евереста и наблюдавам стойностите на напрежението те са следните:

ядро на процесора : 1.62 волта

+3.3волта: 3.18 волта

+5волта : играе постоянно от 2.74 до 5.72волта това нормално ли е да не земи да ми изгори не6то по дъното?

+12 волта : 12.42 волта

+5волта помощ : 4.70 волта

DIMM VTT : 2.66 V

 

Тaзи стойност която играе не трябва ли да е някаква константна ? а процесора мие Атлон 2000+ захранването Codagen

Link to comment
Share on other sites

При по-евтините захранвания, някои от напреженията си играят насам-натам постоянно. Обикновено няма опасност - най-много да ти се ресне/блокира компютъра ако някое от напреженията излезе извън допустимия толеранс. Другият момент е ако сензорът отчита грешно напрежението, но по-често е първият вариант.

Link to comment
Share on other sites

мерси за бързия отговор следователно не може да ми изгори нищо по дъното а ако блокира само ще трябва да си сменя захранването :)

Link to comment
Share on other sites

Ако 5-те волта наистина играеха в тези граници, които си наблюдавал, сега нямаше да говорим толкова спокойно в тази тема :bgrin: . Спокойно, не вярвай хич на тия показания.

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш точни показания мери с мултицет - не може да се вярва изобщо на датчика на дъното.

Допустимия толеранс за ATX стандарта е +-5% за повечето линии и +-4% за 3.3V

Link to comment
Share on other sites

виж какво ти показва биоса

 

тия програми лъжат много често не знаят как да четат от чипа който мери - това според мене е проблема

може и нещо да мери грешно - но ме съмнява

ако ти е по ниско обикновенно забива и се ресва мн често

ако обаче ти е наистина над 5.7в може и да се повреди нещо

Link to comment
Share on other sites

Благодаря на всички за отделеното внимание. Проблема явно е в датчика заштото вече 2 ден не сам го спирарал и по цял ден го товаря с игри от рода на нсф мост лантед и за сега не мие напрвило проблем ако има нещо ще пиша :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мисля, че тук е добре да питам.

Не знам дали е проблем със захранването, но след появата на случайни грешки в memtest, които обикновено се появяват след пускането на memtest и след около 10-тина минути спират да се появяват, ако ще и 6 часа да се върти теста, този pattern вече го пресъздадох около 3 пъти, в началото се появяват, след това и 10 часа да върти теста, никакви не се появяват.

Смених местата на плочките, и грешките, когато се появят са отново на същите 2 адреса, което според мен изключва проблем с рама.

Предположих, че когато е в idle компа, захранването може да пуска по-високи напрежения, и като пусна memtest лека полека да 'изстива' нещо, понеже се увеличава натоварването и черпения ток, и напреженията да са по- в норма, или някаква такава логика, но явно не е, около 5.21V е напрежението и под 100% товар, и под 0%.

 

Та измерих напреженията на захранването с мултицет, и 5-те волта са 5.2 до към 5.22V.

12-те са около 12.36V.

Знам че ако се гледат 5-те % толеранс, не са проблем тия цифри, обаче мен ме смущава, че преди май бяха към 5.15, вероятно сега е от това че съм закачил някои по-мощни неща, видео, 3 харда..

 

Та дали е възможно захранването да е причината за тия грешки, и 5.2V да не са добра стойност, или дъното е виновно..

Link to comment
Share on other sites

А, ако дигнеш с една идея напрежението на паметта, кво става?

Иначе, има обяснение за покачването на напрежението при закачане на допълнителни компоненти. И то е именно изнемогването на захранването което вече не е в състояние да нахрани гладната система. Най-грубо казано, когато на захранването не му стига мощност, която да се получи от по-голям ток (стигнали сме вече максимума), то я получава чрез повишаване на напрежението. Макар че си с добър модел Fortron, от който се очаква да има перфектни регулации, нещата не могат да бъдат идеални. Успокоителното в случая е, че стойностите на напрежението са стабилни под товар и без, което пък е в противоречие с тезата за "издишащото" захранване.

Според мен няма да е лошо да провериш как ще стоят нещата с друго захранване.

Link to comment
Share on other sites

След дълги тестове, май покачването на напрежението на 1.9V did the trick май.

Направих и някои по-дребни неща, едното е че зададох ръчно таймингите и честотата на паметите, понеже четох че при някои се случвало Auto да не сетва съвсем коректни настройки..

Но май напрежението е решаващото. Поне след 2 теста, с които възпроизвеждах проблема преди.

Четох че когато се слага максимума памет за дъна на Asus, се случвало да бъдат капризни, с всички слотове като са заети, и даже за дуал ченъл препоръчваха на няколко места напрежението да се повиши до 2.0 - 2.1V.

Близките дни ще наблюдавам още малко с тестове, но започнах поне да се успокоявам.

Твърде е вероятно проблема да го е имало откакто сложих 8-ца рам, и спирането на тока да е просто отделно събитие, което породи в мен параноята да тествам целия хардуер :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...