Jump to content
BulForum.com

Кое връща живота на компютърните захранвания?


stanchobb

Recommended Posts

Често се предлагат във форума компютърни захранвания като изрично се споменава че са сменени кондензаторите! Предполагам за електролитни става въпрос, но високоволтовите или всички които са вътре не ми е ясно. Моля ако някой е наясно да пише, а и ако въпросът е коментиран, моля ако някой е срещал подобна тема да остави линк. Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря. Имам няколко които изключват при товар дори под 100W, а на някои 12-те волта са около 10V!

Link to comment
Share on other sites

Поне някои да станат, пак ще е нещо :D С тия импулсни хич не съм в час!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Сменят се всички подути кондензатори или съмнителните, тези 10в. на 12в линия спокойно слагай 16в. Ако е само от кондензаторите и си го хванал на време това захранване може да ти служи още дълго време :)

Обаче един съвет купувайте си маркови захранвания!

Link to comment
Share on other sites

Ако решиш да сменяш и високоволтовите електролити ще се оръсиш, така че не се сменят, освен ако са сериозно надути.

 

DELUXe - ако под "маркови" имаш в предвид Fortron или Chieftec и те са направени със менте кондензатори Teapo, Hitano и тн. Сложени са каквито трябва стойности, но след 4-5 години не се знае какво ще стане.

Захранванията с маркови елементи са CWT, Seasonic, Enermax...

Link to comment
Share on other sites

Fortron е минимума към който всеки с комп трябва да се стреми :) (Въпреки, че аз не съм им фен, предпочитам чифтетата.) С каквито и кондензатори да са са много по-добре от кодаген примерно :) Иначе няма нищо вечно... за 5години в най лошия случай ще съм сменил към 2компа примерно :)

Още един съвет: не мислетече компютъра е телевизор и с него ще изкарате едно 15-20години :) Най-много 3години и това му е, а за последните игри повече от 1-2години забравете :)

Link to comment
Share on other sites

Fortron е минимума към който всеки с комп трябва да се стреми :) (Въпреки, че аз не съм им фен, предпочитам чифтетата.) С каквито и кондензатори да са са много по-добре от кодаген примерно :) Иначе няма нищо вечно... за 5години в най лошия случай ще съм сменил към 2компа примерно :)

Още един съвет: не мислетече компютъра е телевизор и с него ще изкарате едно 15-20години :) Най-много 3години и това му е, а за последните игри повече от 1-2години забравете :)

Понятието 'компютър' е разтегливо понятие :) .

И такъв като едно цяло малко хора от нас държат и не може да се каже кога си сменил един цял компютър. Аз например още не съм го сменил целия, ами имам едно флопи от 13-тина години подмятам, и даже с него флашвам биос-и на последните си дъна.

С процесор някои хора даянат по 4-5 години, аз повече от 3 не съм изкарвал с някой, и поне дъно и проц наистина повече от 4г. аз лично Едва ли бих изкарал, въпреки че бих изкарал Много близо до това, предвид че не съм фен на игри или такива разни, и една база (дъно/проц/памет че и видео) ми стига за поне 3г. особено ако съм я взел на 'момента', както беше с моите чаркове, най-рано края на 2009 ще мисля за смяна на дъно/проц/памет.

Захранване, най-малкото заради по-мощни нови компоненти, е добре да се сменя наистина поне на 3г.

Има хора, които карат с една машина и 5-6г. без да я барат. Но явно последно време не правят нещата с цел дълголетие, а по-скоро производителност, липса на шум, цена, понеже нещата така се развиват, че много бързо остаряват чарколяците. А за един нормален домашен комп едно захранване фортрон 350 за около 40 лв мисля че не е проблем да се смени след 3г. служба.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Сегашните компоненти и всичко се прави с цел ПЕЧАЛБА и изкарване на гаранционния срок.. оттам на сетне - коша и нови компоненти.

Захранване на 3 години, ако машината не работи нонстоп. Работи ли постоянно, максимум година и половина, две...

А има машини, които са по на 5 6 7 години и работят като пушки - преди не се е икономисвало от нищо - здрави тенекии, измислени до най-малкия детайл платки, въздуховоди и пр.. А, и тогава машините не са били по 300 400 лева :)

Link to comment
Share on other sites

Fortron е минимума към който всеки с комп трябва да се стреми :)

 

В момента единствените по-сериозни фортрони са PNF серията, което е класически модел със стара схема, където не е спестено много, въпреки че елементите пак са евтинджоз.

Другото е точно както каза dvdrw - на bluestorm, epsilon, gln ако видиш вътрешноста ще се забележиш че има 2 пъти по-малко елементи от PNF и транзисторите се хладят от алуминиеви тенекиики - все едно гледам JNC и не ми се мисли на какви градуси работи електрониката и колко ще изкара :wacko:

fullfortron2kg2.jpg

 

Тая смешка я дават 600W

Link to comment
Share on other sites

Тая смешка я дават 600W

 

Въпросната смешка Fortron Blue Storm ли е?

 

DELUXe - ако под "маркови" имаш в предвид Fortron или Chieftec и те са направени със менте кондензатори Teapo, Hitano и тн. Сложени са каквито трябва стойности, но след 4-5 години не се знае какво ще стане.

 

A аз си мислех че Fortron са едва ли не най-хубавите... Мерси за инфото. Иначе Chieftec винаги са ми звучали като CHEAPtec...

 

 

Захранванията с маркови елементи са CWT, Seasonic, Enermax...

 

Мерси за информацията. Явно скоро ще се сменя захранване - малко са нещата с които правя компромиси и определено захранването не е едно от тях! Майтапа настрана но гледайки горната снимка леко се притесниш защото съм с един Fortron Epsilon (май) 750w - може да се бъркам и трябва да проверя но май това беше и вече стана на 2 години, а не желая да чакам да издъхне съвсем...

Link to comment
Share on other sites

Здравейте всички.Относно темата мисля че няма кои знае какво ново да се добави но смятам че смяната на кондензатори просто е доста старо понятие и доста често такава безцелна смяна особено от профан или пишман майстор води до много лоши последствия.Незнам до колко ви е известно но последното десетилетие е на ментетата тоест без значение какво ще си купите вероятноста то да е менте е 90% така че не приемаите като чиста монета "Марково" каквото и да било конкретно в случая много от новите захранвания са кавъри и то лоши на някакъв стар или копиран модел такова и не забравяйте че захранването не е само кондензатори! :angry: Едно захранване се състои от много елементи които некачествено изработени неправилно проектирани или спестен материал за тяхната изработка води до чести дефекти така че забравете ги тези "Прословути " кондензатори а за маниаците бих попитал колко пъти и как са мерили кондензатори след като са ги купили от магазин?Аз предварително ще им кажа че почти няма истински или много скоро след това си променят параметрите! :punk .А относно марката да прословутите PNF но лично аз имам захранване LC-B300ATX което скоро смених и след това проверих и да ви кажа че 6 години нямаше промяна в параметрите на елементите просто останах изненадан така че умната и не слушайте много разбирачи а хора които реално са пробвали или познават конкретен модел от някоя марка а не марката като цяло :excl:

А конкретно на въпроса мисля че нищо не може да върне някое захранване към нацяло нов живот избора е ново но какво е те това е въпроса?

Link to comment
Share on other sites

Спи спокоино добро е на фона на ментетата и леките модели !Лично аз не съм го ползвал и не мога да дам отговор за всички марки и модели просто някои път това което се чете като хубаво всъщност е някакъв прехвален модел и тн. :punk

Link to comment
Share on other sites

djadomraz - на снимката е Epsilon. Fortron имат една платка, която слагат на всичките си нови модели, като цената се определя от вида и екстрите - Epsilon, gln, glc, Bluestorm са по "съвременна" схема с по-високо кпд, работи на по-високи честоти импулсното и на теория трябва да загрява по-малко и да е с по-слаби елементи, но дори и в Codegen са по-сериозни радиаторите...

 

Принципно и аз си мислех, че няма какво да му стане на едно захранване от уж свесните, защото дъната и всичко друго също са със същите евтини елементи, но откакто ми се подпали (буквално) Sirtec 420W на 2-3 години се наплаших много. Всъшност Sirtec(High Power)=Chieftec.

Link to comment
Share on other sites

Не помня дали моето е Epsilon или друго но изглеждаше доста читаво. 700 или 750 вата е ужким... Мързи ме да размествам всичко за да погледна отзад защото и бюрото ще трябва да местя но преди време ми беше направило впечатление че Enermax са по-скъпи от Fortron и се бях зачудил защо като си мислех че Fortron са по-добри ужким...

Link to comment
Share on other sites

откакто ми се подпали (буквално) Sirtec 420W на 2-3 години се наплаших много. Всъшност Sirtec(High Power)=Chieftec.

Същата работа и при мен преди години с въпросния Sirtec. За щастие обаче не отнесе нищо друго със себе си и именно затова мога да го причисля към "марковите". Оттогава насам, Fortron 400PNF е минимумът, на който залагам. Известно време търкалях един Seasonic 400W на моята машина, но го прехвърлих на брат ми, за да съм сигурен, че няма да има проблеми. Сега съм с 400W GLN/C заради активното PFC, което на теория по-добре се разбира с UPS-а. Иначе бих ползвал PNF. Тя и машинката ми не е нещо особено де. Големи машини обичам да "наказвам" с CoolerMaster iGreen 600-650 и Epsilon 600-800, а наистина сериозните с Everest 800-1010.

Напоследък ми харесват и ISO захранванията от Foxcon-ските кутии 420 и 480, които не изглеждат хич хилави (за по-непретенциозни машини машини, разбира се) и добре се справят.

А що се отнася до ремонтите на захранванията -просто съм забравил за тях. Сменя се с ново и това е! На старото каквото и да му смениш, все същия боклук ще си остане. Даже и да е "марково". Щом е направило проблем -в кофата. Не че и аз не обичам да си играя с поялника и да възстановявам разни неща, но по-скоро за спорта. Не бих рискувал да сложа такова нещо в някоя щайга. Освен ако не е съвсем отписана де.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с олдскул машина ... и трябва да ви кажа че е бетон . Слабичка е , но до сега нищо не ми е правило проблем ... особено ако трябва да говоря за захранването Кодегенско .. 8ма година кара (сменил съм само вентилаторите с такива с червени диоди за да го модна малко ) или за видеото geforce 5500 fx - 8ма година кара също (и на него съм сменял само вентилатор) ...

 

Новите захранвания миришат яко , ако трябва да сме честни .. и не 90 , а 98% всичко е менте ... "качествено" изработено в някое азиатско мазе ..

Link to comment
Share on other sites

Известно време търкалях един Seasonic 400W на моята машина, но го прехвърлих на брат ми, за да съм сигурен, че няма да има проблеми.

 

Seasonic е една от най-стабилните марки с дълги традиции, основана е през 70те - аз съм виждал 286 с такова захранване :bgrin:

 

Май отклонихме темата много...

Link to comment
Share on other sites

Seasonic е една от най-стабилните марки с дълги традиции, основана е през 70те - аз съм виждал 286 с такова захранване :bgrin:

Всъщност я отклонихме, да.

А за Seasonic-а имах предвид, че го сложих в машината на брат ми за да съм сигурен, че той няма да има проблеми с тоците и съответно да ми е мирна главата, не че аз съм се притеснил от захранването и съм го разкарал. Наясно съм, че съм си оставил по-"калпавото" за мен.

А с мнението за миризливите нови захранвания не съм съгласен, ама хич! Няма 8 годишно захранване, нито пък такова с марката Codegen, което да захрани една истински гладна съвременна машина.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...