Jump to content
BulForum.com

Стабилизиран адаптор


Recommended Posts

Потрябва ми адаптор и понеже имам чаркалъци ми дойде идея да си го направя сам :) Върти ми се в главата една схема, но не съм сигурен дали е правилна все пак не съм се занимавал от години с подобни работи :bgrin: Нахвърлях схемата на пейнт на бързо, кажете така ли трябва да е....

Едит: махнах старата схема и сложих реализираната:

978658_orig.jpg

Link to comment
Share on other sites

da takam

davaj smelo :punk

А да те питам нещо, спомням си едно време слагахме и резистори, но не си спомням къде и какви... Крайния кондензатор мисля да не е 10 а 100мф. Довечера ще го пробвам пък да видим какво ще стане :)

Link to comment
Share on other sites

А да те питам нещо, спомням си едно време слагахме и резистори, но не си спомням къде и какви... Крайния кондензатор мисля да не е 10 а 100мф. Довечера ще го пробвам пък да видим какво ще стане

 

на изхода можеш да сложиш и 1000mF

а този от 2200mF го покачи на 4700mF

не разбрах колко ампера искаш да вадиш

на изхода,не е зле на изхода да сложиш

изглаждащ феритен дросел да не пулсира напрежението

при големи товари,при консумация над 600мА ползваи

и охладител на инг.схема

:)

Link to comment
Share on other sites

А да те питам нещо, спомням си едно време слагахме и резистори, но не си спомням къде и какви... Крайния кондензатор мисля да не е 10 а 100мф. Довечера ще го пробвам пък да видим какво ще стане :)

ами резистори няма къде да се слагат тука (освен ако искаш да ползваш 7809 и да получаваш 9 и 12 изходно нз дали тва ти е идеята)

 

за Крайния кондензатор - 10 е добре , ако устройството което ще захранваш е отдалечено тогава чак може 100 и тогава се поставя един диод м/у входа и изхода на 78хх свързан в обратна посока (може това да си имал предвид)

ако ти трябва само за 9в по добре е траф4ето да е на 12в за да не грее много стабилизатора

ако трафа дава 18в тогава 2200мкф е добре да е за 35в защото 18*1.4=25 на границата е

Link to comment
Share on other sites

на изхода можеш да сложиш и 1000mF

а този от 2200mF го покачи на 4700mF

не разбрах колко ампера искаш да вадиш

на изхода,не е зле на изхода да сложиш

изглаждащ феритен дросел да не пулсира напрежението

при големи товари,при консумация над 600мА ползваи

и охладител на инг.схема

:)

Трябва ми да вади 500мА, ферита е ясен даже съм го приготвил както и радиаторчето за стабилизатора :)

 

ами резистори няма къде да се слагат тука (освен ако искаш да ползваш 7809 и да получаваш 9 и 12 изходно нз дали тва ти е идеята)

 

за Крайния кондензатор - 10 е добре , ако устройството което ще захранваш е отдалечено тогава чак може 100 и тогава се поставя един диод м/у входа и изхода на 78хх свързан в обратна посока (може това да си имал предвид)

ако ти трябва само за 9в по добре е траф4ето да е на 12в за да не грее много стабилизатора

ако трафа дава 18в тогава 2200мкф е добре да е за 35в защото 18*1.4=25 на границата е

Да мисля ако намеря по-голям кондензатор да го сложа него. Сега си спомням, че слагахме по 2 резистора на + и на - пред стабилизатора, но не си спомням нито какви нито защо съм ги слагал... ще ги пропуснем :) Кондензатора, като зглоба всичко и го пусна ще замеря какви тоци вади и ако не е както трябва ще го сменя :) Всичко зависи кой от 2та стабилизатора ще имат в квазер спрял съм се или на 78M09 или 78M12 разликата от 9 или 12в не ме бърка за самото устройство :)

Аз сам не си разбрах какво написах, но дано вие ме разбрахте :lol:

Link to comment
Share on other sites

Крайния кондензатор не трябва да е по голям от 1uF !!! Трансформатора е по добре да е не повече от 10 В променливо, защото на 18 В след греца ще е към 25 В, което е прекалено високо за целта.

Link to comment
Share on other sites

Крайния кондензатор не трябва да е по голям от 1uF !!! Трансформатора е по добре да е не повече от 10 В променливо, защото на 18 В след греца ще е към 25 В, което е прекалено високо за целта.

Чувал съм, че след грец има спад във волтажа до 1волт, но да се покачва :confused

 

определено се покачва ефективната стойност на напрежението, известна още като постояннотокова съставка, тъй като двете половини на синусоидата преминават само от едната страна на условно нулевата ос, при което като се интегрират математически резултатът е положително число. сега сигурно съвсем те обърках, но си е така. при измерване с конвенционален волтметър ще се отчете по-висока стойност на напрежението след Грец, спрямо тази преди него. При измерване с осцилоскоп амплитудната стойност ще си е два пъти по-малка, примерно.
Ок. Тогава при това положение, аз може да съм го мерил тоя траф след греца и да е давало 18в в такъв случай какво правим?
Link to comment
Share on other sites

Чувал съм, че след грец има спад във волтажа до 1волт, но да се покачва :confused

определено се покачва ефективната стойност на напрежението, известна още като постояннотокова съставка, тъй като двете половини на синусоидата преминават само от едната страна на условно нулевата ос, при което като се интегрират математически резултатът е положително число. сега сигурно съвсем те обърках, но си е така. при измерване с конвенционален волтметър ще се отчете по-висока стойност на напрежението след Грец, спрямо тази преди него. При измерване с осцилоскоп амплитудната стойност ще си е два пъти по-малка, примерно.

Link to comment
Share on other sites

Чувал съм, че след грец има спад във волтажа до 1волт, но да се покачва :confused

Много хубаво даже се покачва, защото опитва да зареди кондензатора до амплитудната стойност на напрежението, която е ефективната*1.414.На практика напрежението върху кондензатора е по-ниско заради консумацията.Ако слагаш дросел трябва да не е феритен, а от обикновена силициева ламарина, за да запасява енергия при 50 херца и мястото му е преди стабилизатора, а не след него.След стабилизатора паралелно на електролитния кондензатор се слага един малък неполярен примерно 33-100 нанофарада против високочестотни смущения.Ако захранваш високочестотна или импулсна техника вече има място и за феритен дросел след стабилизатора, който спира връщането на високочестотна съставка към стабилизатора.

Минималният капацитет на кондензатора се изчислява в микрофаради като 30 пъти тока в милиампери делено на изходното напрежение или в твоя случай:30*500/9=1700.Тук окомера ти е перфектен - стандартната стойност е 2200мФ.

Link to comment
Share on other sites

Окометъра няма грешка :punk Довечера като го направя ще пиша какво е станало. Много 10х на всички да сте живи и здрави :D

 

 

ЕДИТ: Ееее разгиле получи се :D Оказа се, че съм мерил зад греца, демек трафа е 12.5в. Също така се оказа, че ми трябва адаптора да е 12в 1А... На толкова вървял рутъра нетгеар... Та купих стабилизатор L7812CV който е 12в 1А навързах всичко както съм описал на схемата в 1вия пост използвах ферита от стария адаптор и като боднах мултицета вади точно 11.96в супер :) Сложих му радиаторче от ATX захранване на стабилизатора. На пипане е топло на око около 35 C. Кофтито е, че в момента не мога да го измера под товар колко волтаж подава, но е факт, че в момента нета ми минава през рутъра и всичко бачка добре :) И аз да свърша нещо полезно сега само трябва да му измисля читава кутия или утре да мина през викиват да купя една.

 

ЕДИТ2: Нещо забелязвам, че трафа бая загря я кажете как да му олесня живота :) Вече не може да се пипне могат да се пържат яйца на него :rolleyes: Тъкмо се зарадвах, че ша стане.. явно ще се купува :cry :tongue

Link to comment
Share on other sites

Нещо забелязвам, че трафа бая загря

 

няма причина да ти грее трафа,ако консумацията е висока

по-скоро би загрял греца или там диодите,който използваш за него

всъщност какъв траф използваш,едно време в квазер-а продаваха

едни китайски боклуци,на който първичната намотка беше навита за 200V,а не 220 както трябва да е

така се икономисва проводник и се създава по-наситено магнитно поле

но пък трафа грее като печка перник :D

Link to comment
Share on other sites

Окометъра няма грешка :punk Довечера като го направя ще пиша какво е станало. Много 10х на всички да сте живи и здрави :D

ЕДИТ: Ееее разгиле получи се :D Оказа се, че съм мерил зад греца, демек трафа е 12.5в. Също така се оказа, че ми трябва адаптора да е 12в 1А... На толкова вървял рутъра нетгеар... Та купих стабилизатор L7812CV който е 12в 1А навързах всичко както съм описал на схемата в 1вия пост използвах ферита от стария адаптор и като боднах мултицета вади точно 11.96в супер :) Сложих му радиаторче от ATX захранване на стабилизатора. На пипане е топло на око около 35 C. Кофтито е, че в момента не мога да го измера под товар колко волтаж подава, но е факт, че в момента нета ми минава през рутъра и всичко бачка добре :) И аз да свърша нещо полезно сега само трябва да му измисля читава кутия или утре да мина през викиват да купя една.

 

ЕДИТ2: Нещо забелязвам, че трафа бая загря я кажете как да му олесня живота :) Вече не може да се пипне могат да се пържат яйца на него :rolleyes: Тъкмо се зарадвах, че ша стане.. явно ще се купува :cry :tongue

хм

то рутъра ти няма ли си вътре стабилизатор :unsure:

повечето си имат и адаперчето представлява само трафче с грец и кондензатор

 

може би оригиналното е било импулсно адаптерче

но в повечето случай такива устройства се захранват с примерно 9-12в изправено а после те си имат стабилизатор и си правят 5в

 

друго.. мери всики напрежения при работа - ако на греца ти дава 12в на изхода няма да е 12в

т.е на входа на стабилизатора ти трябва да е поне 3-4 волта по високо за да има стабилизиращ ефект ;) иначе няма голям смисъл от него

 

1А казваш - най добре го измери колко е

и тогара вторичната намотка на трафчето трябва да е за 1А

а самият траф за мощност 12Вт най малко (U*I) ако е за по малко ще грее много и може и да се повреди

виж си какви параметри е трафчето ако ги пише :P

Link to comment
Share on other sites

хм

то рутъра ти няма ли си вътре стабилизатор :unsure:

повечето си имат и адаперчето представлява само трафче с грец и кондензатор

 

може би оригиналното е било импулсно адаптерче

но в повечето случай такива устройства се захранват с примерно 9-12в изправено а после те си имат стабилизатор и си правят 5в

 

друго.. мери всики напрежения при работа - ако на греца ти дава 12в на изхода няма да е 12в

т.е на входа на стабилизатора ти трябва да е поне 3-4 волта по високо за да има стабилизиращ ефект ;) иначе няма голям смисъл от него

 

1А казваш - най добре го измери колко е

и тогара вторичната намотка на трафчето трябва да е за 1А

а самият траф за мощност 12Вт най малко (U*I) ако е за по малко ще грее много и може и да се повреди

виж си какви параметри е трафчето ако ги пише :P

Не знам колко ампера е трафа тва е кофтито.. иначе ако в самия рутър има стабилизатор това означава ли че сега ако махна този който направих и го оставя само траф, грец + кондензатор? Но тък подава дава 18в? да не изпуши рутъра за това бяха тези каскади със стабилизатора.. Мамка му едно време трябваше да стоя в час а не да натискаме момичетата по кафетата :bgrin:

 

Трафа е EI-48, но в нета излизат много различни и няма как да видя колко ампера е а и в момента няма как да го замеря :(

Link to comment
Share on other sites

Не знам колко ампера е трафа тва е кофтито.. иначе ако в самия рутър има стабилизатор това означава ли че сега ако махна този който направих и го оставя само траф, грец + кондензатор? Но тък подава дава 18в? да не изпуши рутъра за това бяха тези каскади със стабилизатора.. Мамка му едно време трябваше да стоя в час а не да натискаме момичетата по кафетата :bgrin:

вероятно няма да има проблем но не е сигурно без да се знае какво точно е вътре (щото си има стабилизатор 100% ама какав :unsure: )

най добре беше ако знаеш какво е било оригиналното адаптерче

 

+ тва щом на входа на стабилизатора е 18в изхода ще ти е 12в и всико е ок

то един стабилизатор е стотинки, по скоро малко повече елементи само - нека си седи според мене лошо няма :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...