Jump to content
BulForum.com

Windows.Source.Code.w2k.nt4.wxp.tar


Rangy

Recommended Posts

Нещо се клати Били напоследък. Освен че стана рицар, май нищо друго хубаво не му се е случвало наскоро. Горкия...

Мдаа, може и да прозвуча банално, но много хора така се заслепяват от пари, власт и слава, че стават неузнаваеми.

Аз лично съм бил свидетел на много такива метаморфози.

Човек не трябва никога да забравя от къде е тръгнал, ей тва е цялата работа.

Link to comment
Share on other sites

http://ww.kuro5hin.org/story/2004/2/15/71552/7795

 

Първи отзиви за съдържанието на прочутия архив... Много интересни наблюдения върху цветущия речник и някои навици на homo programmisticus redmundus... Ако всичко описано там е вярно - ех, какъв купон е в централата на Малкомек...

 

И един коментар от същата страница, който много ме заинтригува - до толкова, че тия дни ще се поровя да видя какво всъщност е действителното положение в законите - и у нас и навън...

 

Copyright versus trade secret (none / 0) (#150)

by swr on Wed Feb 18th, 2004 at 02:41:07 PM EST

 

One thing I don't understand is, why is it assumed that the source code is copyrighted?

 

Don't you have to publish something for it to be copyrighted? As I understand it, that is a requirement, the idea being that once the copyright expires[*] the works become public domain, which to be at all useful the works need to be publicly available. To that end, it used to be necessary to file works with the copyright office, though that is no longer a requirement. But the principle still holds, doesn't it?

 

I'm no IP lawyer, but... shouldn't this source code fall under trade secret law instead of copyright law?

 

[*] Yes I know copyright doesn't expire anymore due to lawmakers repeatedly extending copyrights at the behest of the big media cartels.

Link to comment
Share on other sites

И един коментар от същата страница, който много ме заинтригува - до толкова, че тия дни ще се поровя да видя какво всъщност е действителното положение в законите - и у нас и навън...

M$ са хитри. Лицензът на FreeBSD (откъдето са крали яко TCP/IP стека) е copyleft, т.е. може да правиш с този код каквоти си поискаш. В GNU лиценца има точка, която те задължава да публикуваш промените, но при FreeBSD няма такова нещо.

Е, М$ просто са го използвали.

 

За кода: освен, че е добре структуриран, засега друго не мога да кажа ;)

Иначе не съм чак такъв специалист, но мисля че наистина тук има доста глиноч окло него. На практика, това парче, което изтече не става за нищо. Не вярвам последните екплойти и вирусни атаки да имат нещо общо с това (въпреки, че някои наши медии се оляха с подобни аналогии). По-скоро това си е сценка.

 

....И преди и сега М$ си е боза...... :)

Link to comment
Share on other sites

На практика, това парче, което изтече не става за нищо. Не вярвам последните екплойти и вирусни атаки да имат нещо общо с това (въпреки, че някои наши медии се оляха с подобни аналогии). По-скоро това си е сценка.

Че е сценка, сценка е. Обаче се оказа и нещо друго. Някои от откритите уязвимости си присъстват и в последните версии на бозата, барабар със сервизните кърпежи (справка - Securityfocus) :woot

Просто цялата боза е надупчена като швейцарско сирене и екипите, които трябва да се занимават с отстраняването им посмъртно не могат да се оправят. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Че използват широко разработките на другите спор няма - те самите не го крият, даже някъде по сайта си са изброили всички, чиито код са ползвали - един вид плащат си кредит за чуждите идеи. Мисълта ми беше друга. Във въпросния коментар се прави интересна спекулация - за да бъде нещо защитено от авторски права, предпоставя се, че то е изнесено публично и е общодостъпно - то това е и смисъла на авторското право. Ако не е публично достъпно какъв е смисъла на защитата на правата на автора му? Примерно, сега за това си изказване, аз мога да претендирам за авторски права върху него. И да преследвам всеки, който го цитира насам натам без да споменава моите права на автор. Именно на база на това, че аз съм го изказал публично тук, той го е прочел от тук и в последствие го използва някъде другаде, като го представя за свое или, не споменавайки източника, оставя другите със впечатлението, че автор е той. Но не мога да претендирам за някакви авторски права априори - т.е. преди това изказване да съм го направил тук пред всички. Не мога да кажа - Rangy, ти ми нарушаваш авторските права, защото казваш публично, това което аз си мисля само в главата си и никой не го е чул от мен! Защото никой няма идея аз какво си мисля и защото ако ставаше така, то бих могъл да предява права върху каквото се сетиш - и върху закона за всеобщото притегляне на телата даже. Идеята е че авторското право защитава правата на автора върху идеи, песни, музика, код и т.н. изнесени в публичното пространство - пред очите на всички, общодостъпни. Това е смисъла на авторското право. Най-ясната аналогия за която се сещам - Кока Кола и прочутата им рецепта - някъде да е срещал някой твърдение, че Кола имат авторски права върху нея?! Не. Няма и да срещнете. Това е търговска тайна, фирмена тайна на компанията. Но не могат да получат авторски права за нея, точно защото е тайна - не е публично достъпна. Безмислено е да защитаваш правата си над нещо, което никой освен теб не знае и следователно няма как да ти наруши правата, като го цитира, използва и т.н. - просто защото не го знае. А и да го направи - за какво нарушение може да става дума, при положение, че този код не е публично достъпен и "нарушителя" и представа си няма, че е твой?!

Именно поради всичко това авторско право, патент и търговска тайна са си три съвсем отделни неща в правната материя и всяко от тях е защитено отделно с отделни закони.

Така погледнато, отворения код може да претендира за някаква защита по силата на авторските права - затова си има и съответните лицензи. Кода на Малкомек обаче е друга тема - те си го пазят скрит. Това е търговска и фирмена тайна. Ако го публикуват - тогава могат да преследват всеки, чиито код наподобява даже малко техния - имал е възможност да го види, следователно и да го изкопира... Но както е положението в момента как да стане тая работа? SCO може да води дела, че правата им са нарушени, точно защото кода на *nix е общодостъпен и всяко копиране от него е възможно и теоретично и на практика. И те го правят. За Малкомек това е невъзможно. Не могат да се ползват от защитата на авторските права за нещо което никой не е виждал. Защото за да докажат, че съм копирал от тях, трябва да докажат, че съм имал възможност да видя кода им! Всъщност по мое, а и не само по мое мнение, тайничкия смисъл на това активно мероприятие с изтичането на код е именно такъв - сега вече, след като кода им (тази част от него която...) стана общодостъпен те вече могат да те дадат под съд, че си имал възможност да го видиш и че си ползвал техния код в своята разработка.

Между другото, по всеобщо мнение на юристите не само у нас, а и по света - нашите закони за защита на авторските права са най-съвършените в момента. Просто защото са последните по време на изготвяне и нашите са били достатъчно разумни да почерпят само най-доброто от световната практика и от законодателството по света. Друг е въпроса, че, както и с много други наши закони, на практика никой не го прилага и налага...

 

Накратко е това. Сигурен съм, че не е много ясно изложено, но няма да ми стигне мястото за по-дълго и широко развитие на идеята... Виж ако се видим някъде на маса... ;)

Link to comment
Share on other sites

Всъщност по мое, а и не само по мое мнение, тайничкия смисъл на това активно мероприятие с изтичането на код е именно такъв - сега вече, след като кода им (тази част от него която...) стана общодостъпен те вече могат да те дадат под съд, че си имал възможност да го видиш и че си ползвал техния код в своята разработка.

ov3rm4n, и това ще им е много трудно, защото не може току-тъй някой да подхвърля глупости в P2P и след това да предявява съдебни претенции.

Вижда се обаче, че мицромеките започват все повече и повече да играят "ва-банк", което ясно показва, че плановете им май няма да се осъществят :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...