Jump to content
BulForum.com

Вентилатор на видеокартата


VeSo

Recommended Posts

Днес ми се появи странен проблем, почна да ми стърже вентилатора на видеокартата, погледнах го и както се върти намаля скоростта после пак дига и пак намаля, също така и картата е доста нагрята. Става въпрос за NVIDIA GeForce 6600 (256 MB) с оригиналния вентилатор си е

Link to comment
Share on other sites

Ако ти се занимава да разглобяваш вентилаторчето и да му смажеш оста със силиконова гресчица, това ще ти реши проблема за около месец - месец и нещо. Най-добре го смени с ново.

Link to comment
Share on other sites

Само дето аз ли нещо бъркам, или в темата няма отправен въпрос или нещо.. :bgrin:

Има само констатация за проблем, който и дете би се сетило, че щом се е повредила джаджата, се подменя. Причина -> следствие.

Link to comment
Share on other sites

На моята nvidia FX5600 с оригиналния вентилатор е същата работа. Едва половин година след като я взех започна да стърже, като капна масло изкарва месец-два и пак почва. И почти не охлажда. Затова най-добре сменяй вентилатора.

Link to comment
Share on other sites

Само дето аз ли нещо бъркам, или в темата няма отправен въпрос или нещо.. :bgrin:

Има само констатация за проблем, който и дете би се сетило, че щом се е повредила джаджата, се подменя. Причина -> следствие.

А може да е риторичен въпрос...аз така като исках да купувам преди време една пералня (без поддръжка в BG) в другия раздел, зададох риторичен въпрос за резервни части и тутакси ми беше сложен % за обаждането...не ме разбраха. :bgrin:

 

Както и да е...човекът явно си пита за различните варианти за разрешение на проблема.

Смазването както Сашо каза, има само временно действие и е по-скоро за закърпване на положението.

Смяната е най-подходящия вариант, но ако се смени пак с такова малко бързооборотно вентилаторче, няма гаранция, че след година и то няма да започне да издава същите звуци.

Смяната със скъпо охлаждане не винаги е приемлив вариант за джоба на всеки потребител.

И остава вариантът "направи си сам", който ми се наложи да използвам в събота вечерта и то точно тогава, когато се събираха някакви слети празници.

Тъй като не можех да чакам толкова дни...първо го смазах....но луфта в оста вече беше толкова голям, че след няколко минути пак започна да бучи.

Тогава го изключих и го махнах изобщо, а на платката на най-близкия PCI слот до AGP-то (картата ми е на AGP) закрепих един сравнително голям бавнооборотен и абсолютно безшумен вентилатор, който да духа и разсейва топлината от радиатора на видеокартата.

Направих тестове с натоварена графика - никакъв проблем....дебитът на въздуха духащ към радиатора даже е по-голям, отколкото беше с оригиналното малко вентилаторче на видеокартата, а на всичкото отгоре получих безплатно охлаждане и на радиаторчетата, закрепени върху паметите.

 

Не казвам, че Весо трябва да постъпи като мен....най-добре да си купи ново охлаждане, но все пак решх да споделя още едно нестандартно решение. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

В България всичко е стандартно :P .

Аз доста мразя малките дяволити вентилаторчета от 40мм надолу. Един постоянен страх ме гризеше овтътре като оставя компа сам в къщи.

Затва и видеокартата ми вече е с пасивно охлаждане, и дъното е с хеатпипес.

Та Весо, моя съвет е купи си видеокарта с пасивно охлаждане (демек с огромен радиатор и без внтилатор) :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Наскоро моята 7300gt се раздрънча ужасно и се наложи да я смажа смазах я и стана по-зле :) след 2 дена мъки се разходих малко по фирмите и естествено не открих нищо по-така евтинко продават само едни титански охлаждания за 15-20 лв които за по-мощните карти са пълно дърво накрая в JAR за 38 лв взех един Zalman V700AlCu или нещо такова се води модела и работата заспа. Пуснах го на 1300 оборота (тих режим) и свалих 5 градуса от нормалното охлаждане при 2600 оборота не съм го пробвал но сега не се чува че има някой и макар да ме болеше сърцето заради парите сега съм доволен че ги дадох :)

Link to comment
Share on other sites

Май май утре и аз ще ида да си купя едно ново :bgrin: тва кара повече от 2 години, не е чак толкова зле :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...