Jump to content
BulForum.com

CarAudio


Stenli

Recommended Posts

Пускам тази тема като цяло за CarAudio-то, но също така имам и конкретен въпрос. Имам ето това cd, като мисля да си купя ето тези говорители. въпросът ми е ще трябва ли да си взимам допълнително усилвател или мощността на cd-то ще е достатъчна. ще подменям говорители на вратите и имам още 2 горе до стъклото.

Link to comment
Share on other sites

СД-то ти е с реална мощност от 88 (сборно) вата. Тези конкретни говорители са с реална мощност от 150 (може би 130)((сборно)) вата. Значи се пада 4 по 22 и 2 по 75... Сам направи математиката.

НО!!! Ако искаш да ти хлопат ламарините, да си тъп селски голфаджия/опелджия, който е сложил 1 мегават музика, а върви след колата, да си събира чарколяците, слагай усилвател.

 

Давам пример : В моята буболечка (мизерна колица) кача ли над 60 вата, се чува се едно е циганска сватба и багажника ми започва да трака. (А е допълнително Оплътнение заради музиката отзад) Аз просто не послушах какво ми казаха хората и си наблъсках колата с музика.. Излишно е. Вътре се чува идеално и всичко (бас, средни, високи, супер бас, супер високи) и при 40 вата.

 

ЕДИТ2: Зависи и от колата... Всъщност това е най - важното. :)

Link to comment
Share on other sites

Говорителите са страхотни :) Ако ги сложиш в кутия , свирят невероятно. Слизат достатъчно ниско. На първо време и на плейъра може да ги слушаш , като посъбереш малко пари -на усилвател. Слушал съм ги само през Pioneer DEH-P6900UB и звука беше доста добър.

Link to comment
Share on other sites

питам за усилвателя най-вече заради качеството на звука, а не чак толкова заради мощността. като за начало ще ги сложа само с плейъра, а ако не съм доволен ще мисля за някакъв усилвател, но това наистина ще е по нататък, понеже трябват и парички.

 

 

:пп Psihara^^, аз съм опелджия недей да обиждаш така :lol: :laughing: а от какво значение е колата?

Link to comment
Share on other sites

Искам да попитам какви впечатления имате за CD-та от марките като цяло. Най-вече ме интересува какъв звук вадят без усилвател/стъпало и да са в клас до 180 лв. Ако има и крайно негативни мнения за някоя марка по друг фактор също са добре дошли. И ще е най-добре ако можете да ги сравните с една от двете марки, които съм споменал по-долу.

 

Моите впечатления са за новите модели на Pioneer и Sony, които в момента се продават в повечето магазини.

Pioneer за 170-180 лв. има добър, силен звук и бас. Sony-тата в сравнние с Pioneer са пълна боза. Сигурно заради липсата на loudnes издишат (най-вече ниските).

Link to comment
Share on other sites

абе незнам за сонитата и за пайнерите ама на мене блаупункта най си ми харесва как свири незнам защо , има евтини модели на кларион и алпин които просто смазват сонитата и пайнерите това е моето мнение не че съм някъв разбирач

Link to comment
Share on other sites

абе незнам за сонитата и за пайнерите ама на мене блаупункта най си ми харесва как свири незнам защо , има евтини модели на кларион и алпин които просто смазват сонитата и пайнерите това е моето мнение не че съм някъв разбирач

Clarion и Alpine съм ги чувал, но не съм ги срещал по магазините (не че много съм обикалял).

 

Някой да има впечатления от JVC?

Link to comment
Share on other sites

Вземи си Pioneer и няма да съжаляваш. Във всеки ценови клас имат добро предложение. И най-евтиния да избереш, пак няма да сбъркаш. Няма друг такъв звук, като този, който вадят крайните стъпала на Pioneer. Аз лично имам симпатия към Alpine с крайни стъпала Pioneer, но това е вече друга бира. Иначе Clarion и Alpine не знам дали се намират по нашите магазини сега, по едно време се мяркаха. Те също биха били добър избор, но по принцип са по-скъпи като марки. Според мен има защо.

Link to comment
Share on other sites

Вземи си Pioneer и няма да съжаляваш. Във всеки ценови клас имат добро предложение. И най-евтиния да избереш, пак няма да сбъркаш. Няма друг такъв звук, като този, който вадят крайните стъпала на Pioneer. Аз лично имам симпатия към Alpine с крайни стъпала Pioneer, но това е вече друга бира. Иначе Clarion и Alpine не знам дали се намират по нашите магазини сега, по едно време се мяркаха. Те също биха били добър избор, но по принцип са по-скъпи като марки. Според мен има защо.

clarion доскоро се намираха няколко модела в технополис на по-ниски цени от тези на пионерите от същите класове. когато попитах защо продавач-консултантът ми обясни, че clarion са "малка и неизвестна европейска марка и затова". останах безмълвен, сигурно според него и pioneer са американска марка....

а clarion вече дори си имат сайт на български.

Link to comment
Share on other sites

Предполагам, че при еднакви цени Pioneer биха били по-добро предложение заради повечето екстри. За звука може би ще са на кантар. Но ако наистина се продават от некомпетентни на по-ниски цени

 

Предполагам, че при еднакви цени Pioneer биха били по-добро предложение от Clarion заради повечето екстри. Според мен Clarion са по-"скъпата" по принцип марка. За звука може би ще са на кантар. Но ако наистина се продават от некомпетентни на по-ниски цени, значи си струва да ги погледне човек.

Link to comment
Share on other sites

Вземи си Pioneer и няма да съжаляваш. Във всеки ценови клас имат добро предложение. И най-евтиния да избереш, пак няма да сбъркаш. ....

 

 

Определено и аз съм "ЗА" Pioneer! Ако искаш да чуеш как звучат в колата ми, преди да си купиш, пиши ми да се разберем нещо.НП за демо :punk

Link to comment
Share on other sites

И аз бих си взел Pioneer. Много добре свири, а и дизайна е хубав.

Работата е, че колата не се ползва ежедневно. Даже някой път може да минат седмица-две без да я изкарам от гаража и реших, че няма смисъл да давам толкова пари. Затова сега си търся нещо втора ръка, може и без mp3, но евтини Pioneer-и няма много. Имам предложение за JVC и затова питам за тази марка.

Link to comment
Share on other sites

Ами ти си решаваш каква музика искаш и си готов да си вземеш. По тази логика, щом ще караш толкова рядко колата, спокойно можеш да минеш и без музика в нея, нали? Така ще е и най-"тънко".

Иначе има достатъчно евтини Pioneer-и, както сам си писал -170-180 лева. Във форума имам спомени че са се продавали също втора употреба за около половината пари, но не си търсил когато ги е имало.

Ако държиш на JVC-то, вземи си него, щом ти е изгодно. Ще свири! Но нищо повече. Монтирал съм няколко от тази марка и никое от тях не ми е харесало като звук и функции, освен едно, което струваше около 800 лева. Не знам обаче, дали някой Pioneer или Alpine за тези пари няма да звучи по-добре. Просто това е различен ценови сегмент и там нещата са различни. Но аз лично не бих си сложил толкова скъпа музика в колата си. Поради много причини.

Link to comment
Share on other sites

Ами ти си решаваш каква музика искаш и си готов да си вземеш. По тази логика, щом ще караш толкова рядко колата, спокойно можеш да минеш и без музика в нея, нали? Така ще е и най-"тънко".

Иначе има достатъчно евтини Pioneer-и, както сам си писал -170-180 лева. Във форума имам спомени че са се продавали също втора употреба за около половината пари, но не си търсил когато ги е имало.

Ако държиш на JVC-то, вземи си него, щом ти е изгодно. Ще свири! Но нищо повече. Монтирал съм няколко от тази марка и никое от тях не ми е харесало като звук и функции, освен едно, което струваше около 800 лева. Не знам обаче, дали някой Pioneer или Alpine за тези пари няма да звучи по-добре. Просто това е различен ценови сегмент и там нещата са различни. Но аз лично не бих си сложил толкова скъпа музика в колата си. Поради много причини.

Мога и без, но почто винаги, особено когато пътувам на дълъг път, музиката ми е липсвала. Затова съм готов да направя компромис от 40-70 лв (за Pioneer съм готов да дам и малко повече). Ще си помисля дали да взимам JVC-то, но така или иначе Pioneer за под 100 лв. едва ли ще изникне скоро време.

Link to comment
Share on other sites

Взех си JVC-то. Сега имам някой друг въпрос по свързването. Досега не съм вързвал такова нещо, но сигурно мога да мина и без да ходя на сервиз.

 

1. В колата има кабели за двата говорителя, антена и захранване. Ще трябва да измисля някаква маса. Друго мисля, че не ми трябва.

 

2. Ето снимка.

За лилавите и зелените кабели знам, че са за задните говорители.

Синия е за антена.

Белите предполагам са за предни говорители.

Трите в дясно предполагам са + и маса. Жълтият и червеният непонятно за мен се събират в един кабел.

В правилна посока ли се движа? Кое би трябвало да е + и кое маса? И бушона от 15A ще ме спаси ли ако нещо сгафя.

 

 

 

edit: Офф, къде гледам аз. То отдолу си пише кой кабел за какво е.

Обаче ся имам още малко въпроси:

Жълтия е Battery - това трябва да е за тока. Червения е Accessory (допълнителен) - той за какво е? И като пускам тока само към жълтия ли да го пусна или по този който се разклонява към жълтия и червения?

И в моя случай говорителите са свързани накуп и има само ляво и дясно (няма предни и задни), към кой изход на CD-то да ги пусна или няма значение?

Link to comment
Share on other sites

А бе, цялото можеше да го кажеш и с по-малко думи, ама по-точно!

Червеният и жълтият ги оставяш така както са си - двата заедно, за да можеш да слушаш музика и при изваден ключ от контакта. Трябва да ги вържеш и за постоянен плюс, разбира се. Иначе единият за батерията, другия към контактния ключ.

И в моя случай говорителите са свързани накуп и има само ляво и дясно (няма предни и задни), към кой изход на CD-то да ги пусна или няма значение? -ей тва не го разбрах -колко говорителя имаш в колата и какво значи "свързани накуп"? Има "паралелно" и "последователно" свързване, но все пак на колко говорителя? При всички положения, ако имаш 4 говорителя, не е в твой интерес да ги слагаш на 2 канала, както и да са вързани -или ще товариш стъпалото и можеш да го изгориш, или ще губиш мощност и ще трябва да усилваш повече (ако има на къде)

Иначе има значение и поляритета на говорителите. Трябва да са свързани всичките по еднакъв начин, за да работят във фаза. Всичко е наред, когато при "удар" на бас, шпулата на говорителя(-ите!) се изхвърля навън, а не се всмуква навътре.

Link to comment
Share on other sites

Да, да значи към жълтия и червения както са заедно пускам +. Батерията предполагам е за пеметта.

 

Не мога да кажа по какъв начин са свързани говорителите (паралелно или последователно). Не са слагани от мен, а и не съм обръщал внимание. Говорителите са по един нискочестотен и два високочестотни на канал (общо 6 за двата канала; не са комбинирани, а отделно ниски и високи). Има филтри за височестотните. В този случай когато са само два нискочестотни предполагам няма смисъл да ги пуснам на 4 канала.

И има ли значение на CD-то дали ще ги пусна към предните или задните канали?

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка имаш 2 трилентови колони, които се разглеждат като едно цяло. Няма значение, че не са в едно, даже е по-добре, че са отделни компоненти -това предполага по-качествено озвучително тяло. И да искаш, не можеш да ги пуснеш на 4 канала -те са си за 2 (е бе можеш, ама... :lol: ). Иначе принципно няма значение дали ще ги вържеш като предни или като задни -на щайгата й е все едно, ама ги вържи както си е редно. За другите 2 канала може да ти хрумне нещо за отзад.

Link to comment
Share on other sites

Вързах JVC-то. И съм много приятно изненадан. Не очаквах да свири толкова добре. Предполагам главната причина е Loudness-а. С включен такъв и баса на 0 ниските са напълно задоволителни. Няма и липса на мощност. Може би няма да го докара колкото Pioneer от своя клас, но съм съгурен, че е по-добре от Sony. А Sony защо не слагат Loudness не знам. За да не свирят хубаво и да им се купуват стъпалата ли?

Само не мога да разбера как стана тая работа, толкова гледах да не объркам каналите и накрая като пусна от настройките баланс и лявото е дясно и обратното :crazy: . Ще пусня някой тест за ляв и десен канал и ще проверя тая работа.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

еми значи си объркал просто каналите отзад на евробуксата :) няма страшно, това е най-лесното :)

 

не знам защо всички са толкова недоволно от Сони, аз преди 2 години си купих най-евтиното сони с МР3, и досега не съм имал проблеми нито със качеството на звука, нито с каквото и да било друго. Лоуднеса, който споменавате не виждам с какво е толкова полезен... това са си просто настройки на еквалайзера :) Не че защитавам сони, и на мен ми идва вече слабичко, но за нормална музика без претенции да клати околните сгради са си идеални :) Аз избрах сони, и честно казано не съжалявам :)

Link to comment
Share on other sites

Някой случайно да има Клио и да си е решил проблемите с предните колонки и решетките на таблото?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...