Jump to content
BulForum.com

Load Balancing


Recommended Posts

Интересувам се за дистрибуция или готово решение което да поддържа тази функция ? Засега успях единствено с pfSense, през web интерфейс, но не ми харесва разпределението на нета, голяма част от трафика минава през WAN а не през OPT1. Друг недостатък на pfSense е това, че не събира двата доставчика в обща скорост, а просто се ползват и двата.

 

 

Въпроса можеше да го задам и във Linux раздела, но също така се интересувам и от хардуерно решение на проблема - рутери с 2WAN порт - мнения и препоръки за такива са добре дошли ...

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш опит с подобни неща пробвай с MikroTik. За хардуерни решения - забрави. Всички ефтинии ползват главно единия нет, а другия като backup. Можеш специално да настройваш routing tables но тогава винаги ще минаваш през зададения доставчик когато отваряш даден сайт а не да се балансира натоварването или да свали половината картинки през единия а другата през другия доставчик. Свестните CISCO рутери го могат и то добре ама дават ли ти се 5-цифрена сума в долари за подобна екстра? :)

 

Преди време бях се засилил да си настроя един MikroTik но така и не стигнах до това да изтипосам още 1 машина тука и съответните кабели че и да си отделя няколко дена да си играя с настройките. Аз бих си пуснал и 3 доставчика ако намериш лесен начин да го направиш но до момента не ми е известно подобно решение...

Link to comment
Share on other sites

Интересувам се за дистрибуция или готово решение

всеки линукс може да прави това

ако ти се занимава потърси и ще намериш как се прави

колкото до

но тогава винаги ще минаваш през зададения доставчик когато отваряш даден сайт а не да се балансира натоварването или да свали половината картинки през единия а другата през другия доставчик.

това е положението

всъщност ако се опиташ да "свали половината картинки през единия а другата половина през другия" може да имаш проблеми .. не толкова с картинки колкото примерно с пощи ;)

според мене всичко работи добре но си е доста занимавка докато стигнеш до това положение

 

за съжаление готови решения не са ми известни , а с хардуерни такива не сам се занимавал :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

всеки линукс може да прави това

ако ти се занимава потърси и ще намериш как се прави

Това ми е ясно, нали тези готови решения са линукс базирани. Хубавото при тях е, че са изчистени от излишни неща, оставени са само необходимите.pfSense например е BSD базирано. Осен това са максимално опростени - лесна инсталация, Web интерфейс и т.н. и т.н.

 

djadomraz разгледах MikroTik-а. Не видях да има Web интерфейс - може и да бъркам, а не ми се работи в конзола. Има някакво WIN приложение, но ...

Link to comment
Share on other sites

всъщност ако се опиташ да "свали половината картинки през единия а другата половина през другия" може да имаш проблеми .. не толкова с картинки колкото примерно с пощи ;)

според мене всичко работи добре но си е доста занимавка докато стигнеш до това положение

 

Освен поддържането на отворен сокет - нещо което няма как да стане през 2 различни места, останалото не трябва да е проблем. Света вече се е нагледал на сменящи се IP-та благодарение на AOL където от 1 и същи човек в рамките на минути могат да ти дойдат заявки от различни адреси, настрана че там са през някакви невъобразими проксита, но в крайна сметка работи. Аз поне не се сещам за причина да не може половината картинки да се свалят през единия доставчик а другата половина през другия при това едновременно. Дори да са свързани със сесии и т.н. - това си е в HTTP header-a пак не трябва да има проблеми дори през 3 доставчика да го прекараш...

 

 

djadomraz разгледах MikroTik-а. Не видях да има Web интерфейс - може и да бъркам, а не ми се работи в конзола.

 

Има си чудна програмка за Windows, която е по-добра от всеки web interface. Разбира се има и конзола.

Link to comment
Share on other sites

Аз поне не се сещам за причина да не може половината картинки да се свалят през единия доставчик а другата половина през другия при това едновременно.

има сървари които не признават "Range: bytes=" или нямат HTTP/1.0 Partial Content

Link to comment
Share on other sites

има сървари които не признават "Range: bytes=" или нямат HTTP/1.0 Partial Content

 

Нямах предвид да се сваля половината от една картинка през единия а другата половина през 2рия доставчик, а говорех за свалянето на цялата картинка от един доставчик а цяла друга картинка от друг доставчик.

Link to comment
Share on other sites

Проблем могат да се окажат огромна част от логин и секюрити на системи, които в сесията пазят и IP адреса на инициатора. ;)

Вкл. аз винаги така ги правя.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът не е дали може или не може принципно а дали си струва. Положителен ефект от load balancing на трафика се постига при значителен брой на конкурентни заявки. Няма никаква логика една отделна HTTP заявка да бъде балансирана дори и да се налага да сваля една камара съдържание като картинки, обекти и прочее (дори да се обстрахираме от споменати вече проблеми). Играта още повече загрубява например при използването на SIP/RTP трафик. Принципно при домашните мрежи не се наблюдава истински load balancing дори и да сложиш хардуер за няколко хилядарки просто защото трудно може да се изпълни условието за голям брой конкурентен трафик, генериран от една-две машини.

Иначе ми е трудно да ти препоръчам лесно за използване решение, защото леснотата винаги е била последното нещо, от което съм се интересувал. :)

Link to comment
Share on other sites

С pfSense стигнах до някакво приемливо решение.

По-принцип след load balance не би трябвало скоростта да се сумира, но при сваляне от дата.бг се получи следното, предполагам заради броя конекции.

ISP1 - 1 Мб/с

ISP2 - 600 Кб/с

 

Balance - 1200 - 1300 средно с две конекции на флашгет и 1400 - 1500 с 4 такива.

 

При торенти не съм пробвал, като имам впечатления ще споделя.

Link to comment
Share on other sites

По-принцип след load balance не би трябвало скоростта да се сумира, но при сваляне от дата.бг се получи следното....

 

Е как да не трябва да се сумира? Да не би да трябва да се ползва само единия и ако той "умре" да се премине на другия в такъв случай?

Link to comment
Share on other sites

И аз имам един въпрос, който май има нещо общо с този на първия пост и за това ще го задам тук.

Значи аз и още един познат сме на Визио. Връзката ни към международни сървари е между 10 и 40к, зависи от времето :bgrin:. Но връзката между нас двамата е 2-3МБ и си мислих дали някак си не можем да съчетаем тези 20к международен в едно. Смисъл тои като не си ползва межународния аз да свалям със 2*20к, т.е. да позлвам и неговия :). Единия вариянт е той да свали половината рар-чета от торента и да ми ги прати, пък аз си свалям другата половина само. Обикновенно това действа в торентлийч, но май само там защото в дургите сайтове не разделят торентите на рар-чета.

Сега се замислих, че може да има някво подобрение на връзката ако двамата пуснем един торрент и го аддна като peer :unsure: . Ще пробвам по-късно, но не става въпрос само за торенти.

Някой ако има някакви идеи да казва :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Е как да не трябва да се сумира? Да не би да трябва да се ползва само единия и ако той "умре" да се премине на другия в такъв случай?

Не. Просто се ползват двата интернет-а. Когато падне единия от двата е отделен въпрос - продължаваш на другия.

Иначе е на принципа - примерно 50К през единия 50К през другия, но не и едновременно ... ( освен ако не са няколко конекции )

Има смисъл от това, ако са няколко компютъра зад рутера и искаш равномерно разпределение на скоростта, или искаш за всеки отделен процес отделен интернет. Например торентите да си ги направиш да ти минават през LAN, а сърфирането през ADSL и т.н.

 

В опциите при настройка на лан картите има като опция да се включат и още връзки, така че не вярвам да е проблем да се пуснат и три доставчика.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...