Jump to content
BulForum.com

Нов процесор


Zaelot

Recommended Posts

Смятам да си сложа нов двуядрен процесор Athlon 64 x2 3800+ 65W BOX или 4200+ 65W BOX и искам да попитам дали ще мога сегашния ми процесор е АМD Athlon 64 3200+ 2.05GHz дънна платка Gigabyte GA-M61PM-S2 nForce430/GeForce6100; и с 300Wзахранване. Ако някой може да ми каже дали мога при тази дънна платка мога да сложа двуядрен. Компа е главно за обработка на текст (Word & Excel) и на снимки (photoshop CS3) и за игри.

Link to comment
Share on other sites

Ще можеш спокойно да сложиш един двуядрен на 3600/3800+..Само както по-горе ''колегата'' спомена това захранване ще трябва да го смениш..Сложи някой Фортрон 350W и всичко ще заспи..Гледам обаче , че машинката се използва и за игри..Можеш по-нататък да вземеш видео карта от рода на Geforce7900 и нагоре и още рам.. Защото тая карта дето си я взел е и с DDR2.И гледай другият път като взимаш видео карта да е с DDR3 !Но за захранването задължително трябва да го смениш като вземеш другият процесор!Успех!

Link to comment
Share on other sites

Ще можеш спокойно да сложиш един двуядрен на 3600/3800+..Само както по-горе ''колегата'' спомена това захранване ще трябва да го смениш..Сложи някой Фортрон 350W и всичко ще заспи..Гледам обаче , че машинката се използва и за игри..Можеш по-нататък да вземеш видео карта от рода на Geforce7900 и нагоре и още рам.. Защото тая карта дето си я взел е и с DDR2.И гледай другият път като взимаш видео карта да е с DDR3 !Но за захранването задължително трябва да го смениш като вземеш другият процесор!Успех!

 

Мерси много за инфото :) . Компа ми е на около година и сега реших да го ъпгрейдна тъй като имах доста малък бюджет, но сега ще взема ново захранване и процесор. Видеото и рама могат да почакат (1Г рам си сложих преди 2 седмици), защото не играя нови игри, а от 2006 или по-стари, но заради фотошопа (ЦС3) и вистата реших да си сложа двуядрен процесор за да ускоря малко работата на компа. :punk

 

Мерси вече научих всичко. Може да затворите темата !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Малко извън темата, ама да не отварям нова намерих тази.

 

Имам Athlon64 X2. Мога ли по някакъв начин временно да изключа едното ядро и да заработи като едноядрен освен от Set Affinity от таск мениджъра. Целта е да подкарам някои стари игрици като NFS High Stakes. Предполагам, че тоя двуядрен боклук скапва работата, щото друго не съм сменял. Доста се чудих дали да не си взема едноядрен. Може и да съжалявам.

Link to comment
Share on other sites

Малко извън темата, ама да не отварям нова намерих тази.

 

Имам Athlon64 X2. Мога ли по някакъв начин временно да изключа едното ядро и да заработи като едноядрен освен от Set Affinity от таск мениджъра. Целта е да подкарам някои стари игрици като NFS High Stakes. Предполагам, че тоя двуядрен боклук скапва работата, щото друго не съм сменял. Доста се чудих дали да не си взема едноядрен. Може и да съжалявам.

Предполагам, даже силно вярвам, че скоро си го сложил или поне скоро си опитал да играеш нещо друго, иначе щеше да усетиш тоя ефект доста по-рано.

Най-вероятно и силно вярвам, че не си инсталирал т.нар. AMD Dual Core Optimizer, който е задължителен направо, за двуядрени атлони под Windows.

Т.е. това е задължително драйверче ако си с Athlon X2-ка. И аз така в началото загубих 2 дена докато открия защо някои неща ми се случват с компа. Ако за пръв път чуваш за тва чудо, инсталирай следното нещо:

цък

Първото в списъка (4МБ е, но инсталира нещо по-дребно). И после забравяш за него. Необходимо е за да синхронизира някакви таймери между ядрата, които с времето иначе се разминават нещо си там.

Понеже пък Windows не ползва за даден процес само едното ядро, а динамично прехвърля работата между ядрата, не знам с ква цел, и затова дори еднопроцесни и еднонишкови програми страдат ако нямаш тоя Оптимайзър.

И кажи после дали се е оправило :)

 

Определено е адски по-добре двуядрен и щеше да съжаляваш ако беше взел едноядрен, просто и аз бях на твоето дередже 1-2дена докато намеря причината, ама после всичко заспива.

Link to comment
Share on other sites

Дам, имам го от около седмица и реших да опитам някоя класика, защото бях чувал за проблеми с игрите.

За съжаление оптимайзъра съм го сложил, както и дравърите (предпоследните от твоя линк), но в моя случаи не помагат :cry . Не ми се вярва двете да су пречат. Вин-а одеве го преинсталирах. Остана ми само надеждата, че ще може да се изключав едното ядро с някоя програма. Set Affinity от таск мениджъра може и да върши работа, но като дам алт+таб и после не мога да се върна в играта. А NFS2 даже не може да се стартира и от това Set Affinity никва полза.

Link to comment
Share on other sites

Дам, имам го от около седмица и реших да опитам някоя класика, защото бях чувал за проблеми с игрите.

За съжаление оптимайзъра съм го сложил, както и дравърите (предпоследните от твоя линк), но в моя случаи не помагат :cry . Не ми се вярва двете да су пречат. Вин-а одеве го преинсталирах. Остана ми само надеждата, че ще може да се изключав едното ядро с някоя програма. Set Affinity от таск мениджъра може и да върши работа, но като дам алт+таб и после не мога да се върна в играта. А NFS2 даже не може да се стартира и от това Set Affinity никва полза.

Не знам, не ми се струва нормално да обърква това програмата, след като се ползва Windows като междинен слой и такива програми не би трябвало да е проблем за тях. Но кой знае, пробвай да стартираш процеса (играта) така:

start /AFFINITY 0 "c:\program files\game\game.exe"

през command prompt.

Ако стане номера, можеш да си направиш шорткът.

Link to comment
Share on other sites

Не знам, не ми се струва нормално да обърква това програмата, след като се ползва Windows като междинен слой и такива програми не би трябвало да е проблем за тях. Но кой знае, пробвай да стартираш процеса (играта) така:

start /AFFINITY 0 "c:\program files\game\game.exe"

през command prompt.

Ако стане номера, можеш да си направиш шорткът.

Аз имах предвид драйвъра да пречи на оптимайзъра или обратното. Не знам дали ме разбра. Мойте предположения нямат почва, просто такива необясними за мен неща са се случвали в Вин, че се съмнявам във всичко. Иначе опитах всякакви комбинации със и без драйвърите и оптимайзъра.

А за това start /AFFINITY 0 "C:\..." сигурен ли си, че точно така трябва да изглежда, защото ми изписва invalid swith - /affinity ? Опитах да го направя и така start C:\... /AFFINITY 0 и пак същото. Със и без кавички и с друга програма (winamp).

Link to comment
Share on other sites

Аз имах предвид драйвъра да пречи на оптимайзъра или обратното. Не знам дали ме разбра. Мойте предположения нямат почва, просто такива необясними за мен неща са се случвали в Вин, че се съмнявам във всичко. Иначе опитах всякакви комбинации със и без драйвърите и оптимайзъра.

А за това start /AFFINITY 0 "C:\..." сигурен ли си, че точно така трябва да изглежда, защото ми изписва invalid swith - /affinity ? Опитах да го направя и така start C:\... /AFFINITY 0 и пак същото. Със и без кавички и с друга програма (winamp).

Sorry, моя грешка, трябва да зададеш /AFFINITY 1

щото първото ядро е номер 1, а второто 2 и т.н., а не започват от нула.

start /AFFINITY 1 calc.exe

При мен работи.

 

Освен ако в Windows XP пък няма такъв суич affinity към команда start. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, моя грешка, трябва да зададеш /AFFINITY 1

щото първото ядро е номер 1, а второто 2 и т.н., а не започват от нула.

start /AFFINITY 1 calc.exe

При мен работи.

 

Освен ако в Windows XP пък няма такъв суич affinity към команда start. :unsure:

Май, няма. При теб на Виста ли става?

Link to comment
Share on other sites

Май, няма. При теб на Виста ли става?

Windows Server 2003.

Явно в ХР няма такава, може друга подобна да има. Но определено това би ти помогнало в случая.

Link to comment
Share on other sites

Windows Server 2003.

Явно в ХР няма такава, може друга подобна да има. Но определено това би ти помогнало в случая.

Дано да има и някой да се сети и да го каже.

 

 

Намерих тази статия. Най-интересното в нея е това:

 

Might try adding /ONECPU at the end of your boot.ini string - This

would be a boot up option , can't just turn it on or off.

 

boot.ini-то предполагам, че е това в дяла с Win-а, но къде точно да го добавя и дали това би помогнало?

 

 

И това и това е вторият и по-добър вариант, но командата imagecfg не работи при мен. Инсталирах и това което се сваля от втория линк. Само Интелите ли имаха HyperThreading, щото "It will work on Multiprocessor machines and Uniprocessor machines with HyperThreading Technology (and probably multicore processors)." Това може да е проблема.

Link to comment
Share on other sites

Дано да има и някой да се сети и да го каже.

Намерих тази статия. Най-интересното в нея е това:

 

Might try adding /ONECPU at the end of your boot.ini string - This

would be a boot up option , can't just turn it on or off.

 

boot.ini-то предполагам, че е това в дяла с Win-а, но къде точно да го добавя и дали това би помогнало?

И това и това е вторият и по-добър вариант, но командата imagecfg не работи при мен. Инсталирах и това което се сваля от втория линк. Само Интелите ли имаха HyperThreading, щото "It will work on Multiprocessor machines and Uniprocessor machines with HyperThreading Technology (and probably multicore processors)." Това може да е проблема.

 

Има една програмка и е много добра .

Аз с нея си подкарах някой игри , които и с патча за процесора не се оправиха .

Работи много добре .

1 run > cmd > директорията на програмката

2 imagecfg -a 0x1 X:\PATH\FILE.exe

3 готов си с програмата

0x1 = CPU0 (първо logical/physical CPU)

0x2 = CPU1 (второ CPU)

0x3 = CPU2 (трето CPU)

Сваляне !

п.п. Направи си бакъп на ексето преди да го променяш .

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Има една програмка и е много добра .

Аз с нея си подкарах някой игри , които и с патча за процесора не се оправиха .

Работи много добре .

1 run > cmd > директорията на програмката

2 imagecfg -a 0x1 X:\PATH\FILE.exe

3 готов си с програмата

0x1 = CPU0 (първо logical/physical CPU)

0x2 = CPU1 (второ CPU)

0x3 = CPU2 (трето CPU)

Сваляне !

п.п. Направи си бакъп на ексето преди да го променяш .

:laughing:

Аз тая прогрма я намерих ама не знаех, че трябва да пиша командите от директорията й. То описанието в сайта където я намерих беше толкова добро, че...

Иначе както ти го описа стана. И на NFS High Stakes вече не ме изхвърля. Това ми беше най-голямата болка. Обаче при NFS 2 SE не става. Пак не ще да тръгне както и преди, а на NFS SE exe-то въобще не може да бъде променено.

Но програмката е много полезна. Благодаря, че ми подсказа как се ползва.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Да не отварям нова тема... моят проблем е обратния, може да звучи ламерско, но нещо не мога да го подкарам като двуядрен моят дзвер. Става въпрос за дънце K8N Neo4-F (PCB 3.0) с атлонче х2 4200+, на 939 тва, интересното е че като го взех и го сложих, дадох на биоса да ми зареди дефолт настройките и тръгна като двуядрен, но после като взех да ги "оправям" и нещо се омаза и не мога да ги оправя, отново му дадох да ми зареди дефолт настройките, но не иска вече да го подкара като двуядрен.

Еми тва е помогнете на ламера...

Link to comment
Share on other sites

Е хайде де никой ли не знае, де що намерих из нета като драйвери, слгах, махах и т.н. и пак не ще и неще да го подкара...?

Link to comment
Share on other sites

Ами може да не е много умно ама пробва ли да махнеш направо батерията на дъното да се рестне нацяло БИОС-а?

Link to comment
Share on other sites

А интересно къде гледаш колко ядрен е?

В Windows ли? Windows Task Manager?

Ако BIOS ти го показва като X2, значи нещо Windows се е омотал. Всъщност той може да ти го покаже пак, но я кажи Windows System Properties като какъв го показва, а и един Еверест няма да навреди.

А пък и в сайта на MSI не виждам да присъства X2 4200+ в листа, освен оная емблема X2 Dual core ready.

Link to comment
Share on other sites

това

770882.jpg

и това

770890.jpg

Иначе както бях писал по-горе видях го с очите си в таск мениджъра, че го хваща уина като друядрен и върви като такъв, за биоса не коментирам там винаги си ми го е давал х2

Link to comment
Share on other sites

Виж в Device Manager като какъв го показва, трябва да има под Processors два реда за всяко ядро. можеш да пробваш и RollBack Driver/Uninstall driver, само че не знам какъв ще е точно ефекта :)

Колко сървиз пака имаш , SP2 с всички ъпдейти поне от средата на 2007?

Link to comment
Share on other sites

10x petst, толкова пъти инсталирах и деинсталирах оптимайзъри и драйвери, че забравих за това, макар да го бях :read: и на друго място, ама ламера си е ламер де, а ученото си е учено. Та Благодаря де, това беше проблема! :punk :punk :punk :punk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...