Jump to content
BulForum.com

Direct X 10 ... Виста !


lil_stenly

Recommended Posts

Вижте някой от заглавията , които ще поддържат директ-а !

NVNews

Прочетох нещо гадно !

Direct X 10 will be Vista only
Windows XP can't handle it

И все пак !

 So anyone who plans to buy Direct X 10 hardware and plans to use its full potential will have to buy Vista as well.

The current driver model on the Windows XP is the limitation. One of the key points of Direct X 10 is to be the ability to have more independent objects and the current driver model on Windows XP simply won't be able to deal with it.

Direct X 10 hardware will of course run Direct X 9 games and it is also supposed to do so fast.

Това ще е гадно !

Link to comment
Share on other sites

Аве начи за да си пусна някоя игра , която иска поддръжка на ДеКс 10 ще трябва да си купя виста ! А , при тея игри минимално изисквания рам е 512 ! За да ми върви гладко трябва да имам 1024 рам минимум ! Тая виста е пълен провал от страна на gamers и микрософт искат да си избият паричките ! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Това беше ясно преди доооста време, за ДХ10.

Нещата се развиват, Windows XP е ОС на 5 години вече, не можеше да не се очаква че новия Windows ще е развит дотолкова че да има несъвместимости със стария модел.

Разберете го най-после и стига плюйте без да се замислите. Вероятно го има и това, за което говорите, но то не е основната причина.

Технологията (софтуерната вкл.) се е развила достатъчно за да се направи ОС-а по-сигурен, гъвкав и каквото се сетите, за настоящето, модела на XP беше доста иновативен за времето си, и това влачеше същите негативи както и сега Vista.

Вие се радвайте, че все пак ще поддържа и стари DX игри.

 

Един майтап - защо не си сложите Линукс да видите там какво е с версиите и настройките, и че за всяка дистрибуция почти, има различни версии на повечето от програмите - това се нарича съвместимост, да не говорим за пакетните зависимости.

Пък и като гледам как ще се засилите да си купувате Vista, ми става интересно :D

Чичо Бил много добре знае какво става по белия свят, и затова бяха тия напъни за валидациите даже при ъпдейт на виндовса от сайта му, много добре знае, че половината свят ползва пиратски софтуера му.

В тази връзка ми е адски смешно в hardwarebg.com как по правилата нямаме право да споменаваме даже думата "пират" хаха, 99% са пирати там, ама да гъкнеш да попиташ нещо за цд-кей или недай си боже откъде да свалите пиратска програма, ще те разпънат на кръст с правилата на форума вместо библия.

Всичко в тая държава е такова - котка и мишка и за всички е смешно това което става, та чак жално.

Link to comment
Share on other sites

Вие се радвайте, че все пак ще поддържа и стари DX игри.

Ти да не си някакъв промоутър на майкрософт :) Не смятам за редно М$ да рекетират потребителите, да им купуват бозавата операционна система.

 

Един майтап - защо не си сложите Линукс да видите там какво е с версиите и настройките, и че за всяка дистрибуция почти, има различни версии на повечето от програмите - това се нарича съвместимост, да не говорим за пакетните зависимости.

Глупости. Това че си забелязал че на някой сайтове предлагат прекомпилирани пакети за определени дистрибуции е просто за улеснение, а не поради липса на съвместимост.

Link to comment
Share on other sites

Хахаха с Д.еКс. 10 картите наистина ще е смях ! Гледах цените и явно трябва да съм голям в джоба за да си позволя лукса да играя на най-новите игри ! То всеки знае кво става по целия свят с тея компютри ... всеки се мъчи да си наложи неговото и смятам че това е недостатък при МС. и вярно ХП е дърта ос вече ! :(

Link to comment
Share on other sites

DX10 и единия гигабайт рам са най-малкия и евтин проблем.Някои от вас сложи ли вече DX10 видео картата ? :D

не ти трябва. С DX9 карта също ще става с емулирани ефекти

Link to comment
Share on other sites

...Глупости. Това че си забелязал че на някой сайтове предлагат прекомпилирани пакети за определени дистрибуции е просто за улеснение, а не поради липса на съвместимост.

Вярно, не съм много навътре в Линукс, но и компилирането от сорс на програма може да се превърне в pain in the ass. Real Pain For real asses.

И май не съм единствения с този проблем, след като е пълно с разни теми и не само тук как за да се компилира тва или онва, трябва да се ъпдейтне трето и четвърто, а третото иска да се ъпдейтне пето и шесто... аналогията е ясно ако човек си представи една дървовидна структура от ла..на. То на последното май структурата е по-скоро пирамидална, ама все в оная работа. Който ползва линукс, да си го ползва със здраве, това е друга тема, знаех си че ще се намери някой да ме зачекне за майтапа, но това е офтопик.

И не, не съм промоутър на MS, но има много хора промоутъри на Линукс, и това ме дразни най-много, и затова подчеквам понякога темата (не визирам теб в никакъв случай) :D

За мен по-голяма боза от линукс за десктоп пък не съществува! Някаква жалка проба за имитация на истинските неща! :bgrin:

Хахаха с Д.еКс. 10 картите наистина ще е смях ! Гледах цените и явно трябва да съм голям в джоба за да си позволя лукса да играя на най-новите игри ! То всеки знае кво става по целия свят с тея компютри ... всеки се мъчи да си наложи неговото и смятам че това е недостатък при МС. и вярно ХП е дърта ос вече ! :(

Ами ако имаш джоб да си се снабдил с видеокарта за $200, комп за $1000 и монитор за $300+, се преподлага че си пачка да се снабдиш с 'бозавата операционна система' както каза преждеговорившия , като за добър ден. Ако не, играй си под Линукс с к'вото има там :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

не ти трябва. С DX9 карта също ще става с емулирани ефекти

Ти си играй с GF7600 и емулирай ефектите.Направо уби труда на ATI и nVidia за тая хардуерна потдръжка на DX10 като то можело и да се емулира ..... :punk Как ли не са се сетили ?

Link to comment
Share on other sites

Няма такова нещо като "емулирани ефекти" ;).Емулира се софтуерът (драйвеът на видео-ускорителя) ,както ставаше при физичните поцесори на Ageia Physx - нямаш картата ,но драйверът е задължителен.А относно ДХ 10 видео-картите ,първите игри излезли с "офоциална поддръжка на ДХ10 ефекти" ще са създадени главно по технологията на ДХ 9х рендериране ,защото самите карти (визирам нВидиа 8800ГТХ) са конструирани по съвсем друга архитектура (тук няма специализирани Вертексни и Пикселни Shaders ,a обединени такива - Unified Shaders ,които ще се пренасочват ,в зависимост какво има нужда да се изчислява) ,така че гейм дизайнерите не са готови за новото поколение процесори :)

Link to comment
Share on other sites

За мен е гадно не това , че виста е тежка ос , а това , че МС искат да наложат продуктите си ! И сега те налагат виста като правят ускорителя само за нея ! Вярно , че хп може и да подкара някакво подобие на ДХ10 и все пак много гадно се получава ! И на всичко отгоре микрософт искат да наложат ДХ пред опенгл в новия им продукт ВИСТАААА ! Аз бих казал АСТА'ЛА'ВИСТА макар и да съм с продукт на тая фирма !

Link to comment
Share on other sites

Виста не е, чак толкова тежка колкото я описвате. Плюс това не мисля че на 128 или 256мб рам можете да играете новите игри така че.. А за самото притискане на потребителите на вин от майкрософт, нищо ново.

Link to comment
Share on other sites

Виста не е, чак толкова тежка колкото я описвате. Плюс това не мисля че на 128 или 256мб рам можете да играете новите игри така че.. А за самото притискане на потребителите на вин от майкрософт, нищо ново.

Много си прав, друже. На 512 рам я пробвах, доста сносно си вървеше, а това че ползвала много памет, ами явно са подобрили работата с кеша и вече пълни повечко с него докато не потрябва памет за друго (което и преди можеше да стане от регистрите, но Виста е съвсем друго нещо, явно има закакво там доста неща да са различни).

 

Иначе за притискането, аз лично не съм видял служители на MS да дойдат да чукат на вратата ви, да насочат пистолет срещу вас и да кажат "Ползвай Виндовс, или живота" :bgrin: .

Ако по някакъв начин Б.Г. е успял да наложи това в световен мащаб, не му завиждайте. ;) .

 

Послеслов: Дано сте схванали една от последните ми мисли на шега.

Link to comment
Share on other sites

Много си прав, друже. На 512 рам я пробвах, доста сносно си вървеше, а това че ползвала много памет, ами явно са подобрили работата с кеша и вече пълни повечко с него докато не потрябва памет за друго (което и преди можеше да стане от регистрите, но Виста е съвсем друго нещо, явно има закакво там доста неща да са различни).

 

Иначе за притискането, аз лично не съм видял служители на MS да дойдат да чукат на вратата ви, да насочат пистолет срещу вас и да кажат "Ползвай Виндовс, или живота" :bgrin: .

Ако по някакъв начин Б.Г. е успял да наложи това в световен мащаб, не му завиждайте. ;) .

 

Послеслов: Дано сте схванали една от последните ми мисли на шега.

 

Не става въпрос, че са ти упряли пистолета и т.н. и без това в БГ не си го купуваме тоя вин :) става въпрос, че има притискане за още и още хардуер понеже всичко се развива доста бързо и всичко що е софтуер се стреми да покаже нещо ново нещо ярко с повече функции опции а ако искаш да си с лъскав софтуер няма как да си с правец 8 и черно зелен монитор :)

тва май е няква далечна дефиниция на думата прогрес :D

все пак никой няма да развива нови технологии ако няма пари или ако тая технология за която е фърлил труд не му донесе пари

 

Умен батко си ти :)

Link to comment
Share on other sites

Не става въпрос, че са ти упряли пистолета и т.н. и без това в БГ не си го купуваме тоя вин :) става въпрос, че има притискане за още и още хардуер понеже всичко се развива доста бързо и всичко що е софтуер се стреми да покаже нещо ново нещо ярко с повече функции опции а ако искаш да си с лъскав софтуер няма как да си с правец 8 и черно зелен монитор :)

тва май е няква далечна дефиниция на думата прогрес :D

все пак никой няма да развива нови технологии ако няма пари или ако тая технология за която е фърлил труд не му донесе пари

Link to comment
Share on other sites

32 bitovata vista e porazvito XP. Vsashnost sled kato 4ovek q pooreje, to instalacionniqt i paket se sabira na edno 700 mb cd. Tova e bez da e pipnato Aero-to... prosto oshte ne mi e qsno kak da go klucna i nego. Kato mi se izqsni shte stane real fun, zashtoto 32 bitovata vista shte iska okolo ~128 mb ram v pove4e ot XP-to (moi presmqtaniq).

kofti, 4e nqmam vreme da q barnikam ina4e shtqh da q sduv4a doosta po-burzo, no sega mi po4vat edni golemi "bolki", za koito trqbva qko 4etene i koito struvat masa pari i ne trqbva da se danq na tqh :(

Link to comment
Share on other sites

Много си прав, друже. На 512 рам я пробвах, доста сносно си вървеше, а това че ползвала много памет, ами явно са подобрили работата с кеша и вече пълни повечко с него докато не потрябва памет за друго (което и преди можеше да стане от регистрите, но Виста е съвсем друго нещо, явно има закакво там доста неща да са различни).

 

Иначе за притискането, аз лично не съм видял служители на MS да дойдат да чукат на вратата ви, да насочат пистолет срещу вас и да кажат "Ползвай Виндовс, или живота" :bgrin: .

Ако по някакъв начин Б.Г. е успял да наложи това в световен мащаб, не му завиждайте. ;) .

 

Послеслов: Дано сте схванали една от последните ми мисли на шега.

хахахахха ами един познат на който му имам доверие понеже пише софт и понеже има и линукс и виндовс.Разправяше че тва подбие нба операционна система с ефектите му иска 900 рам от раз.

С бая(вси4ки) 3Д ефекти Мандрива(кво ли е тва?) ми върви на 800 мхц целеронка 256 рам и 64 видео!!!

А ми кажи кое е по добре Д10х(нещо като мерси ли е тва) или ЛИНУКС( аз не!!! бих си купил компютър за да си сложа най бъгавата и Изпълнена с многообещаващи дупки ОС),

Link to comment
Share on other sites

хахахахха ами един познат на който му имам доверие понеже пише софт и понеже има и линукс и виндовс.Разправяше че тва подбие нба операционна система с ефектите му иска 900 рам от раз.

С бая(вси4ки) 3Д ефекти Мандрива(кво ли е тва?) ми върви на 800 мхц целеронка 256 рам и 64 видео!!!

А ми кажи кое е по добре Д10х(нещо като мерси ли е тва) или ЛИНУКС( аз не!!! бих си купил компютър за да си сложа най бъгавата и Изпълнена с многообещаващи дупки ОС),

Ми недей бе :D . Кой те кара.

Аз не съм казал, че ще ползвам Vista, ще говоря пак като излезе Longhorn (а недейте пак ме пита кво е тва и нали уж думата се трансформирала в Vista, че е смешно вече).

Link to comment
Share on other sites

Pi4, ako pitash tvoq priqtel dali za linux moje da se napishe zlovreden kod... i ako toi e bezpristrasten - shte ti kaje -Da. I negovite posledstviq mogat da sa mnogo po-tragi4ni za daden potrebitel. Drug e vaprosa, 4e obiknoveno horata, koito polzvat linux (opredeleno ne takiva kato teb) imat po-dobri poznaniq ot sredniq potrebitel polzvasht windows.

+ tova poslednata godina ako znaesh kolko linux bazirani servera bqha probiti (i to na golemi korporacii kato lycos naprimer) nadali shteshe da govorish taka.

I nedei mi razpravq kolko leko varvqt linuxite... pusni 1 xandros i se kefi na skorost. Za bugove nqma da govorq, zashtoto tova, koeto si slojil za avatar hi4 ne otstupva na Xp-to v toq pokazatel.

A DX10 kato ne znaesh kvo e ne se obajdai, shtoto nqkoi ot neshtata v toq standart nqmat pulen analog v OGL.

Izobshto hodi pro4eti 2-3 mana izkarai si 4asovnik na desktopa i se radvai kakuv guru si stanal... nedei ni zanimava... nas neprosvetenite, s otvarqshti o4ite slova.

Link to comment
Share on other sites

Хех вие вече го превърнахте в спор за двете "осес" ! А , да питам ... както сега се емулира DX9 на линукс ще може ли да се емулира и DX10 (извинявам се ако бъркам термина с емулация) и дали ще е надеждно ! Ще е хубаво да се види DX10 ускорител за линукс ! :D

Link to comment
Share on other sites

Nikoi ne e iskal da go obrushta na spor... samo 4e ne mislish li, 4e ne e redno nqkoi deto hodi pri nqkav negov priqtel da mu instalira linuxa da ni dava akul kakvo da pravim.

Ina4e na vuprosa ti - OGL 2.0(2.1) ima nqkoi shodstva... predimstva sprqmo dx9, dori sprqmo dx10...no i mnogo izostavaniq sprqmo dx10. Da ti kaja, ako raz4itash na neshto, koeto baca s OGL 2.*, mislq nqma da uspeesh da napravish svqsna emulaciq...ako izobshto e vuzmojna.

No ina4e se podgotvq OGL 3.0 i nakratko:

OpenGL 3.0 > DirectX 10 kato vuzmojnosti

Direct X 10 > OpenGL 3.0 kato support

 

A do kolko shte moje dadena igra pravena za win da se emulira na linux shte moje da se razbere 4ak kato se poqvi takava... ili osven ako ne poznavash nqkoi deto da poznava dobre i 2te API-ta.

Link to comment
Share on other sites

хахахахха ами един познат на който му имам доверие понеже пише софт и понеже има и линукс и виндовс.Разправяше че тва подбие нба операционна система с ефектите му иска 900 рам от раз.

С бая(вси4ки) 3Д ефекти Мандрива(кво ли е тва?) ми върви на 800 мхц целеронка 256 рам и 64 видео!!!

А ми кажи кое е по добре Д10х(нещо като мерси ли е тва) или ЛИНУКС( аз не!!! бих си купил компютър за да си сложа най бъгавата и Изпълнена с многообещаващи дупки ОС),

 

 

Ми - спри да му имаш доверие на тоя приятел ... - тествам си vista повече от 2 години - над 15 реалииза - та горе-долу съм проследил движението на таз ос.

Явно твоя приятел е виждал виста преди година - година и половина - когато наистина имаше доста проблеми с winfs, explorer и драиверите и харчеше бая рамец.

Текущия реалииз работи без проблеми на 512 mb ( от тях харчи към 300 ) а машината е celeron 2.8 GHz

практически е с 20% по-нископроизводителен от WinXP на едни и същи машини относно нормалната работа при такъв ограничен размер рам.

Мисля че ще покаже пълната си мощ на някое двуядрено интелче с 1-1.5 Gb рам и хубавка видеокарта - което си е нещо стандартно за 2006-та година ( колкото и на някои хора да не им се ще да го разберат ) :)

При тези условия съм сигурен че разлика в производителността няма да откриеш меду windows-ите.

А за екстрите които ти предлага - няма да говоря - трябва да го пипнеш за да разбереш ....

( ехехех - спомням си колко много така трябваше да придумвам едно време - към пролетта на 2000-та година да минат някои юсери на XP , ама те се бяха вкопчили в 98-цата , че и Me-то им се виждаше модерно и несериозно даже ... хехехех )

whatever ...

тестваи за да усетиш - нищо не ти коства ,а ще разбереш поне истината за себесеси и ще си прецениш ...

 

а относно там разните linux-и дето едикои си си ползвал и незнам си кво си фантазирал - мисля че няма спор че - Windows е за едно нещо , a Linux за съвсем друго нещо ...

Това е все едно да сравняваш Козунак и Хляб - и двете са направени от жито , и двете ще те нахранят - но от първото ще се подкефиш повече въпреки че него повече обичат да го кацат мухите :)

 

Ама то като се замисли човек - и Simbian има 3d ефекти , ама никои не си го слага по пс-тата :P

( въпреки че с виртуални машини и т.н. може и да захапе хехехехе :) )

 

Та за обобщение - Vista не е кои знае колко по-различна от XP - тя е просто преход според мен към нещо което microsoft все още несмеят да покажат - да не ни стресират :), защото както всички знаем степените на ШАРЕНИЯ : нормално , готино , зарибено, леко шарено, шарено , много шарено , прекомерно шарено , цигания , windows vista .... и т.н. ( тва си е некъв виц дето си го измислих ехехехехе :)

 

Nikoi ne e iskal da go obrushta na spor... samo 4e ne mislish li, 4e ne e redno nqkoi deto hodi pri nqkav negov priqtel da mu instalira linuxa da ni dava akul kakvo da pravim.

Ina4e na vuprosa ti - OGL 2.0(2.1) ima nqkoi shodstva... predimstva sprqmo dx9, dori sprqmo dx10...no i mnogo izostavaniq sprqmo dx10. Da ti kaja, ako raz4itash na neshto, koeto baca s OGL 2.*, mislq nqma da uspeesh da napravish svqsna emulaciq...ako izobshto e vuzmojna.

No ina4e se podgotvq OGL 3.0 i nakratko:

OpenGL 3.0 > DirectX 10 kato vuzmojnosti

Direct X 10 > OpenGL 3.0 kato support

 

A do kolko shte moje dadena igra pravena za win da se emulira na linux shte moje da se razbere 4ak kato se poqvi takava... ili osven ako ne poznavash nqkoi deto da poznava dobre i 2te API-ta.

 

Кроспатформения афинитет на opengl никога няма да го направи по-мощен от directx - това което си виждал като тестове - са доста примерни неща.

 

Мен лично ме човърка от доста отдавна въпроса за графичните кросплатформени приложения - и те винаги са били доста по-нископроизводителни отколкото платформено ориентираните.

 

Лошото е че directx е все още много тъпо и гадно заложен като взаимодеистив на разлини com обекти - което си е доста голяма пречка в омазването на целия shell на windows с directx ...

( То ако навлезем в подробности - не microsoft са виновни , a някои съдии - олигофрени защитаващи правата на свободния софтуер и празните глави на определени групи хора ) - както и да е ...

 

Наистина има какво а се чака от directx 10 след като изгледах видео на демо на игра направена на directx 10 ...

а да се надяваме че opengl 3 пък ще се интегрира в shell-а на windows - което ще донесе много луди моменти ... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...