Jump to content
BulForum.com

За колко пари работите?


Mr_Vain

ТеРеЗе :)  

236 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Точно. Прекалено голям е рискът. Плюс това хората ги интересува колко зимат чисто.

Недоверието в пенсионните фондове е напълно основано. Плюс това човек може да се самоосигурява с разликата без да го е страх дали не дава парите си на вятъра.

Link to comment
Share on other sites

Ако наистина нещата бяха толкова цветни колкото са в тая статистика, държавата нямаше да е на тва положение и хората нямаше да бъдат толкова бедни...

Te за това хипермаркетите вече са постоянно претъпкани с хора всяка събота и неделя и не можеш да си намериш места по заведенията вечерно време или през почивните дни. Защото всички са много бедни. ;)

Статистиката си е напълно реална според мен. Някой ще излъже, че всима много, друг на майтап натиснал минимална, всичко се изравнява. ;) Иначе мен ме осигуряват на минимална заплата, но пък взимам минимум 500 лв. на месец. Майка ми бачка за 350 лв. чисто (без извънредните), баща ми и той там някъде. И да не ви изреждам останалата част от родата. И всички сме в различни сфери, както и никой не работи за под 300 лв. вече, защото заплата под 300 лв. вече е много смешна (особено за пушачите ;) ) .

Link to comment
Share on other sites

Сивата икономика е много силна. Сигурно възлиза над 30-40%, като за една развита държава в ЕС е към 10.

 

Нискокфалифицирания труд навсякъде е ниско заплатен, заплатата варира около минималната. Друг е въпроса че минималната заплата в бг е 200 лв а в ЕС 2000. Наистина в някои сфери има жестока експлоатация за мизерни пари.

Link to comment
Share on other sites

Дам, средния българин е много заможен човек, чуди се в какво да инвестира парите си ;) Това, че положението е станало по-добро в сравнение с миналите 10 години изобщо не означава, че може да се нарече добро. Това, че вие работите на този принцип не означава, че всеки го прави. Сам каза, че хората в тоя форум са на ниво доста по-високо от средното, хора, които по един или друг начин вадят някакви пари.

 

Но кажи ми осъзнаваш ли всъщност колко хора работят на минимална работна заплата наистина...

Знам как стоят нещата в доста фирми покрай баща ми, тъй че нека не говорим за добри заплащания. Хората без образование винаги са били зле в България и сега ще продължават да бъдат. В тоя форум сигурно има 5% дето не са вишисти, ако не и по-малко...всички са или текущи студенти или хора, които вадят достатъчно пари с лека работа, за да имат настроение и мерак да седнат да пишат във форума. Нека ти кажа как стои въпроса в повечето големи фирми в момента, в които да речем има тежка работа за работници, общи...Плащат им по ~200-250лв, при положение, че се бъхтят като коне, шефовете им могат да си позволят да им плащат по мноого повече, но ... защо да го правят след като държавата позволява минималната заплата да е толкова ниска, защо из града е пълно с джипове. Смяташ ли, че един от тия джипове е спечелен с честен труд и пот по челото? Или са мама и тате или са пари натрупани на гърба на някой друг. И все пак ми е странно как може да смятате, че щом вие сте добре, няма хора, които да са адски зле в тая държава, и как може да не виждате, че тия хора преобладават...Само да поясня, че статистиката, с която не бях съгласен беше тази на ov3rm4n...

Също така ми е интересно, щом е пълно с работни места за по 300-400-500 лв заплата, защо хора вероятно със някакви знания за по-висок пост ходят да бачкат в компютърна зала за 180 лв на месец...

Link to comment
Share on other sites

Дам, средния българин е много заможен човек, чуди се в какво да инвестира парите си ;) Това, че положението е станало по-добро в сравнение с миналите 10 години изобщо не означава, че може да се нарече добро. Това, че вие работите на този принцип не означава, че всеки го прави. Сам каза, че хората в тоя форум са на ниво доста по-високо от средното, хора, които по един или друг начин вадят някакви пари.

 

Но кажи ми осъзнаваш ли всъщност колко хора работят на минимална работна заплата наистина...

Знам как стоят нещата в доста фирми покрай баща ми, тъй че нека не говорим за добри заплащания. Хората без образование винаги са били зле в България и сега ще продължават да бъдат. В тоя форум сигурно има 5% дето не са вишисти, ако не и по-малко...всички са или текущи студенти или хора, които вадят достатъчно пари с лека работа, за да имат настроение и мерак да седнат да пишат във форума. Нека ти кажа как стои въпроса в повечето големи фирми в момента, в които да речем има тежка работа за работници, общи...Плащат им по ~200-250лв, при положение, че се бъхтят като коне, шефовете им могат да си позволят да им плащат по мноого повече, но ... защо да го правят след като държавата позволява минималната заплата да е толкова ниска, защо из града е пълно с джипове. Смяташ ли, че един от тия джипове е спечелен с честен труд и пот по челото? Или са мама и тате или са пари натрупани на гърба на някой друг. И все пак ми е странно как може да смятате, че щом вие сте добре, няма хора, които да са адски зле в тая държава, и как може да не виждате, че тия хора преобладават...Само да поясня, че статистиката, с която не бях съгласен беше тази на ov3rm4n...

Също така ми е интересно, щом е пълно с работни места за по 300-400-500 лв заплата, защо хора вероятно със някакви знания за по-висок пост ходят да бачкат в компютърна зала за 180 лв на месец...

Къде съм казал, че работата ми е лека или че работя в офис. Напротив. Бачкам си на норма и си взимам това което съм заработил. И не мисля, че всички тук са студенти или някакви на които работата им е едва ли не да си го веят по цял ден, за да могат после да седнат пред компютъра. Важното е докато човек е още млад, да може да се докаже в дадена сфера и след това дори да напусне, те него ще търсят (както при мен и заради което сега взимам тази заплата). ;)

И да, осъзнавам каква е реалността, именно защото живея в нея. В момента тези, които работят на минимална заплата (в Пловдив) са може би единици и тези които са по селата и малките градове. А тези които работят за под 300, си правят най-малко 300 лв. с извънредните. А тезо, които нямат поне средно да не се оплакват и да си бачкат за колкото им дават, въпреки, че познавам и такъв който не е успял да завърши средно и е на 600 лв. основна заплата ( но той е изключение ;) ). Не казавам, че няма хора които са зле и че не могат да си намерят работа, но това е единствено по тяхна вина (мое мнение), особено в голям град като Пловдив. А тези, които отиват да работят на зала за 180 лв. а имат опит за друго също трябва да потърсят вината в себе си.

 

П.П. И къде съм казал, че "хората в тоя форум са на ниво доста по-високо от средното, хора, които по един или друг начин вадят някакви пари"? Не ми бутай думи межди пръстите. Тук има всякакви. Това не е форум на богаташите и хората над среден стандарт на живот. ;)

Link to comment
Share on other sites

Te за това хипермаркетите вече са постоянно претъпкани с хора всяка събота и неделя и не можеш да си намериш места по заведенията вечерно време или през почивните дни. Защото всички са много бедни. ;)

 

 

Те за това и болниците са пълни с хора,които в повечето случаи се лекуват само на хартия.

 

Пък и едно кафенце не е равно на минимална,средна,голяма,висока и тинтири-минтири заплата.

И как няма да е пълно по хипемаркетите като на хората им дават гаранция за най-ниска цена, гаранция за най-добра стока и още не знам си там кви гаранции.

Link to comment
Share on other sites

@KnoppiX, може би си прав, реално нямам пълен поглед над нещата. Обаче разликата за последните 10 години поне според мен е огромна, тогава се бяхме забили на дъното.

Всеки обаче с добро образование и амбиции може да докара числа над 300, единици са тези които не могат.

@breakneck, никой не говори за богаташи или нещо такова, обаче е факт, че тези които ползват интернет, са малка част от българите.

Link to comment
Share on other sites

Висшето образование не е фактор за висока заплата, а предпоставка!

 

Ако един ден стана работодател, последното нещо, което ще гледам е образованието. Ако някое "висшистче" си мисли, че така стават нещата - а'йм сори. Уча в ПУ Информатика и съжалявам за изгубеното време...простотия до шия...въпреки това май ще трябва да го завърша, все още незнам защо ;)

Link to comment
Share on other sites

Е за осигуряването е от ясно по-ясно. При заплата бруто 1500 ако си плащаш данъците и осигуровтките трябва да вземеш около 1100, работодателят ти предлага да ти даде 1500, що точно да откажш 400 кинта? Говоря примерно.

Всъщност мисля, че при 1500 бруто ще вземеш под 1000 чисто... (мисля, че доста грубо казано заминават около 40% за данъци/осигуровки)...

 

все пак говоря наизуст - нито съм се осигурявал на толкова, нито разбирам от счетоводство/трз-та - някой икономист да каже...

 

но доста 'приятно' е съотношението 1500 бруто / 900 чисто - спокойно може да си знаеш, че храниш и лекуваш 2 цигански семейства :lol:

 

едит: а, и забравих да добавя, че за извадките в този случай е доста важно дали става въпрос за бруто/нето .......

Link to comment
Share on other sites

Аз съм съгласна с KnoppiX

Един елементарен пример:

Шивашките фирми. Работи се на норма. Една манипулация се заплаща примерно 0,03лв. Нормата за деня е около 100-200бр., които просто е непосилно да бъдат изкарани за осем часа. Печалният резултат - работи се по 10-11часа на ден, за да се докарат около 200лв. на месец. Има и още по-печални факти - 11часа на ден + 11 часа работа в събота = 170 лв. - 25 лв осигуровки, а когато напуснеш работа, виждаш, че в трудовата книжка имаш нанесен само един месец трудов стаж... Още по-красиво става, когато за невнесените ти осигуровки са текли и лихви, а ти просто няма какво да направиш по въпроса, защото не можеш да докажеш, че си работил там по-дълго време.

 

Мисля, че е ще хубаво, ако може да се отбележи съотношението часове работа/ възнаграждение или колко взимам на час. Ако примерно работиш по 16 часа на ден и взимаш 1 500лв. на месец, то в този случай доходът е несравним с този 8 часа - 800лв. на месец.

Link to comment
Share on other sites

juji само да кажеш къде точно е това заплащане за шивачки, защото това което казваш ми се струва доста измислено. Майка ми е шивачка и в момента е на твърда заплата (това не значи че пак няма някаква норма де). Преди работеше в "Брилянт" (говоря за до преди 4-5 години) и там правеше около 200-250 лв., ама тогава бяха що годе доволни пари де. Има и операции за по 1 ст. даже има и такива които цепят стотинката, ама това не значи че не можеш да смогнеш да направиш поне 15 лв. на ден. А и за шивачки на 170 лв. заплата и то в Пловдив нещо това не мога да го повярвам (ако е за някое село може), освен ако не ми говориш за заплата по документи. То тогава аз работя за 160. ;)

Link to comment
Share on other sites

Моята снаха (лелеее как звучи)

също работеше като шивачка, когато живееха в България.

Работно време - 10 часа, събота ако искаш работиш, неделя почиваш.

НИКОГА не е взимала по-малко от 350 лв. Понякога ги е докарвала до 400, ама то това трудно.

Само последния месец, когато шефа и разбра,че ще ходи в Испания започна да и прави проблеми и вдигна само на нея нормата. (то па и оня един шеф, побъркан).

Та само тогава взе 200 лв.

Тъй, че аз не мога да се съглася,че шивачите взимат по 200 лв.

И е ясно,че гладачите по тея цехове взимат повече от шивачките, обаче пък да взимат двойно повече на техните заплати...

ми звучи абсурдно.

Link to comment
Share on other sites

с изказването си по-горе съм се понасрал малко с тези 40%

процента е около 30% пък и нали е направено на някакви прагове изчисленията спрямо стойности на годишния доход...

 

а, това с шивачките... уфф, във въображението ми изникват картини от началото на миналия век :cry

Link to comment
Share on other sites

Не мисля, че резултатите са чак толкова нереални, колкото се опитват някои да ги изкарат. Както правят по някои конкурси, най-силната и най-слабата оценка се пренебрегват - така и тук може да се изключат първата и последната заплата и да се получи реална оценка :laughing: На мен примерно ми се струва нереално да взимаш под 200 лв, но защо това да не са някои ученици, които изкарват някой лев покрай ученето примерно :D , а за над 700 лв не мисля също, че е много учудващо. Какво пречи на някой със заплата от 500 / 600 лв да заработва начастно още пари? Web Designer-и примерно много лесно могат да си заработят доста повече пари от споменатите. И точно защото въпросите са доста добри и анкетата изглежда много сериозна, не мисля че попълването е било 'цък цък язък' - най-много двама трима да са го направили по този начин

 

Сигурен ли си. А как ти се струват 250 лева в обява за работа. След това стават 200 + % и после в договора пише 185 лв. И това не съм го чул от познат или от познат на мой познат. Случи се на радонина. Последва мигновенно напускане без обяснения.

 

Скоро много скоро ако БГ фирмите искат да са конкуренти ще се научат да дават повече пари. Вече има дефицит на квалифицирани кадри. Щото не можеш да задържиш един добър компютържия:) за 400 лв в нашата скапана рОдина

Link to comment
Share on other sites

Еми не работя ама 45 кинта стипендия от министерство на спорта и 20 от националния отбор по плуване и ся тая година и от даскало ако взема стават към 90 и при положение че лятото се хвана на работа като спасител на приморско защото треньора ще ме ореди :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Интересно ми е към този момент какви биха били отговорите... Ако може анкетата да се нулира и сумите да се разбият на по-голям интервал. От по 200 лв примерно.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

А не е ли по-добре да затворим тази анкета, че да си я гледаме някой ден и да сверяваме какви са били заплатите през 2006-та, а ти да отвориш нова анкета за 2009-та година...

Link to comment
Share on other sites

А не е ли по-добре да затворим тази анкета, че да си я гледаме някой ден и да сверяваме какви са били заплатите през 2006-та, а ти да отвориш нова анкета за 2009-та година...

 

Да май така е най-добре :)

Link to comment
Share on other sites

А не е ли по-добре да затворим тази анкета, че да си я гледаме някой ден и да сверяваме какви са били заплатите през 2006-та, а ти да отвориш нова анкета за 2009-та година...

Абсолютно.Нека да остане като сравнение след години.Аз предлагам да затворим тая тема.И да направим една нова от същия тип.Само че този път вариантите да са повече или интервалите по-големи за да се достигнат по-големи суми(1000-1500).Предлагам освен осигуряването и 3я поол за специалността да се добави и " аз работя тази работа от: 1г, 2г, 3г...." за да влезе и момента с професионалното издигане все пак, защото както виждаме повечето хора попадат в най-високия интервал, над 700 лв, а едва ли са взимали толкова, когато са започнали работа.Може също да се добави поол:"аз работя в сферата на: строителството, компютърни технологии, търговия и т.н....."Бас ловя, че тоя път ще има и повече гласували, защото посещаемостта на форума сега е по-голяма, спрямо 2006та.

Link to comment
Share on other sites

Във форума май има само 2-3-ма, работещи в Пловдив, дето взимат ежемесечно по над 1500 лв. (на единия всъщност баща му ги вади :bgrin: ) ама ще сложим и за тях тази цифра...както и за софиянците. :)

Като се разберете кой ще пуска новата анкета и какво точно ще има в нея, пуснете едно ЛС да затворя тази...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...