Jump to content
BulForum.com

Графичен Таблет


Recommended Posts

Някой може ли да ми препоръча графичен таблет? До сега не съм даже и виждал такова нещо, но ми трябва за фотошоп и не знам какво да търся.../

Link to comment
Share on other sites

Графичният таблет е скъпо удоволствие - зависи с какви средства разполагаш и какви са претенциите ти за прецизност на работата. Преди време си бях взел един таблет на Wacom (Volito), който е от най-евтините им модели. Не съм добър с рисуването, така че не съм го пробвал с никакви графични редактори, въпреки че там му е силата, защото има много нива на натиск (на писалката) и като бонус към комплекта даваха и напълно функционална мишка без кабел и батерии (управляваше се единствено от подложката). Тъй като пак трябваше да чертая свободни криви с него, макар и не в графичен редактор, се оказа че малкият размер на подложката не ми върши работа в съответната програма, тъй като съм с 21" и разликата между двете става доста голяма. Със сигурност би ми свършил таблет с големината на екрана ми 1:1 (или още по-добре някой тъчскрийн :bgrin: ), обаче цените на тези модели са с доста високи цени....така че моя го продадох.

Ето и инфо от темата ми за продажбата, в която съм писал повече. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.wacom.com

 

щом за сефте ще хващаш такова нещо бих ти препоръчал Volito2. аз съм с такъв в момента и съм много доволен от него още повече с оглед на цената му която е около 90 лева. мисля че и на теб би ти свъшил работа. иначе ако имаш повечко кинти за даване може да се насочиш към graphire3 и graphire4 по-голям формат по възможност, ама там цените вече са над 100 евро. а ако имаш 500 евро излишни може да си вземеш и мойта мечта - intuos3 A4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте. Искам да попитам няколко въпроса относн таблетите, тъй като смятам да си взема един скоро.

Разполагам с около 150 лева като има възможност да дам малко повечко ако се наложе. Искам да попитам дали може да ми препоръчате някакъв модел за тези пари и дали знаете от къде в Пловдив се продават таблети. Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Впечатления от Volito2? Ще е за напълно начинаещ.

Не ми изглежда сериозна работата с него, защото работната площ е доста малка. Не може да има достатъчна прецизност на такава малка площ. Но цената му е достатъчно ниска, освен това заедно с писалката в комплекта влиза и безкабелна мишка, която дори няма батерии, а се "захранва" от подложката. Просто зависи за какво смяташ да го ползваш - аз не успях да го пригодя към работата и задачите си, но щом казваш че ще е за начинаещ (в каква област?)....може да бъде доста забавно да шариш с писалката насам-натам... :)

Link to comment
Share on other sites

Впечатления от Volito2? Ще е за напълно начинаещ.

Аз съм доволен от него. Не ми пречи, че е с малка работна площ. Ако ми трябва по голяма прецизност винаги има зоом. Дори така ми е по-удобно...не ми се налага за малки неща да ръкомахам прекалено много. Определено има какво да се желае, но за тези пари по-добро няма.

Link to comment
Share on other sites

Идея къде го има по евтинко? Гледам, че ADCOM внасят WACOM. А и чух, че имало нещо като нова ревизия, като в пакета единствено софт-а е различен. Ползвал ли си стария?

Link to comment
Share on other sites

Идея къде го има по евтинко? Гледам, че ADCOM внасят WACOM. А и чух, че имало нещо като нова ревизия, като в пакета единствено софт-а е различен. Ползвал ли си стария?

Аз моя си го взех именно от там преди няколко месеца. Мисля цената беше същата като посочената в сайта им. За начинаещ (какъвто съм и аз :) ) мисля ще ти свърши работа, но за по-про работи мисля ще ти се наложи да вложеш повече пари.....предимно заради чувствителността на таблета....но за тези пари този е най-добър.....а и все пак е wacom....които са си лидери в тази област.

Link to comment
Share on other sites

То и dpi-то не е впечатляващо, в сравнение с други марки, на които обаче нямам доверие. Иначе ще се ползва от напълно начинаещ, както вече казах. Иначе може ли да покажеш творби? :)

Link to comment
Share on other sites

Ми не мога в момента да покажа нищо....имам на този комп само няколко скици, които не са изобщо за показване (нещо не си ги харесвам как станаха) :blush:

Иначе по темата...най-добре е да си вземеш таблет на wacom, както си се ориентирал. Не се лажи да си взимаш Trust или нещо от сорта....има много уплаквания от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

имам един въпрос. с тея таблети се рисува чрез даден софтуер. след това от този въпросен софтуер (примерно за wacom е artrage 2) в какъв формат мога да експортирам нарисуваното? растерно или векторно?

'щото мислех преди време да си взема един таблет (като за начинаещ), но и мен, подобно на Midex, малката площ на най-евтините модели ме притесняваше и в крайна сметка се отказах ... но съществения въпрос е - след като се нарисува, в к'ъв формат може да се export-не.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

В този който може да експортва софтуера ти , не се бъркайте ,че таблета прави нещо кой знае какво само по себе си , просто имитира прецизна мишка с нива на натиск. Иначе малкия размер не е чак толкова голяма пречка , може да се вземе по-голям trust или genius , но не правете тази грешка , нямат нищо общо!

Link to comment
Share on other sites

... подобно на Midex, малката площ на най-евтините модели ме притесняваше и в крайна сметка се отказах ... но съществения въпрос е - след като се нарисува, в к'ъв формат може да се export-не.

Ако е за занимавка, малкият размер върши работа...но ако искаш да си прецизен и да го ползваш професионално или поне резултатите от него да приличат на професионалните, задължително си трябва голям размер. Това е все едно графичен дизайнер или проектант да работи на 15" монитор.

Иначе ShitHappen ти го каза...ако софтуерът ти поддържа векторно експортиране - ще експортира...и обратно....а с таблета просто ти дават някакъв олекотен софтуер - не специализиран за чертане точно с този таблет.

 

Между другото моят Ваком (с писалката и мишката) го продадох отдавна във форума, но пък неотдавна взех от "Инхерит"-а друг - "Genius"...не че ми трябваше, но Инхерит-а го даваше на сметка и го взех да имам някакъв таблет подръка, ако все пак ми се наложи да се подпиша някъде. :)

Link to comment
Share on other sites

аз главно си мислех да го използвам за очертаване на някакви изображения, които след това да ги export-на във веткорен формат и да ги обработя за предпечат

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Какво е положението с таблетите по настоящем?

 

Какво бихте препоръчали за начинаещ digital painter?

 

Какъв точно е проблемът с малките таблети?

 

Имам лаптоп с 15.4". За вбъдеще ще си взема пак този размер, но ако се налага и по-голям монитор 22" или 24".

 

В момента не съм склонен да дам 500 лв и повече за минималния клас Wacom, поне докато не убедя, че правя нещо смислено.

 

Какво е положението с по-евтините? Например Genius G-PAD?

Link to comment
Share on other sites

Какъв точно е проблемът с малките таблети?

Не са много прецизни - какъвто и dpi да поддържат, площта на таблета е несъразмерно малко с екрана, на който се изобразява резултата.

Link to comment
Share on other sites

Не са много прецизни - какъвто и dpi да поддържат, площта на таблета е несъразмерно малко с екрана, на който се изобразява резултата.

 

А ако работиш върху по-малки части (zoom) от цялата картина, не може ли да се компенсира? Разбира се няма да е толкова удобно.

 

Съветват ме да взема Bamboo. За по-горен клас Wacom - няма да се изхвърлям още.

 

По спецификации Genius G-Pad f610 има много по-добри характеристики за подобна цена. Само още не ми е ясно, дали плащаш по-скъпо на Wacom заради марката или наистина има защо поне в тоя клас?

 

Между другото, къде се продават в Пловдив?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

всичко което не е на уаком е боклук.Все нещо им се прецаква,и все са с батерия дето се изхабява.Само на уаком писеца се зарежда от дъската ,благодарение на технология която са патентовали. Вземи си събери още пари и си вземи един уаком бамбу.Ако ще да е малак.То размера няма толкова значение при таблетите

 

джиниъса е голям боклук.Иска много натискане и китката се изморява бързо.Драйверите му са боза. Изработен е от ефтина пластмаса. Писеца след няколко седмици ще се пропука и ще трябва да го увиеш с тиксо. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
всичко което не е на уаком е боклук.Все нещо им се прецаква,и все са с батерия дето се изхабява.Само на уаком писеца се зарежда от дъската ,благодарение на технология която са патентовали. Вземи си събери още пари и си вземи един уаком бамбу.Ако ще да е малак.То размера няма толкова значение при таблетите

 

джиниъса е голям боклук.Иска много натискане и китката се изморява бързо.Драйверите му са боза. Изработен е от ефтина пластмаса. Писеца след няколко седмици ще се пропука и ще трябва да го увиеш с тиксо. :rolleyes:

 

Благодаря ви за съветите - получих си го днес, wacom ама не е bamboo :devil

...нито е от мултирама... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...