Jump to content
BulForum.com

Development IDE za Linux


djadomraz

Recommended Posts

Да предположим че греша за Линукс - опитвам се отново да му дам шанс все пак и разбира се от моя гледна точка най-важното нещо са средствата за разработка на програми. Мисля че би бил идеален за специализирани приложения стига да се намерят средства за разработка. Искам обаче нещо native а не java.

 

Някой да ми препоръча нещо? Говорим за програми за потребители с бази данни ... значи нещо от сорта на Visual Studio.NET или Borland Delphi - т.е. RAD tool - нещо с което лесно да се оформи потребителският интерфейс а не да създавам поле по поле и да му указвам от кода координати където да се появи а прихващането на натискане на клавиш да става с писане на 2 екрана код - справка: MS Visual C++ / MFC (ох какъв кеф, а ;) ама не мога да си кривя душата - кошмар е да се пише по този начин) - не че не може и не е "най-оптимално това", но никога няма да му излезе края ако се правят такива програми по такъв начин - все пак пишем нещо с което човека да си вкара информацията и да я запишем в някаква база дани, това че програмата ще стане 5мб а не 500кб ми е все едно, важното е да работи стабилно а не да сме я оптимизирали до безкрайност.

 

Схванахте идеята. Предложения?

 

-------------------------

 

Моно-то (http://www.mono-project.com/Main_Page) случайно да го е ползвал някой?

 

Ето какво пише на сайта:

Sponsored by Novell (http://www.novell.com), the Mono open source project has an active and enthusiastic contributing community and is positioned to become the leading choice for development of Linux applications

Link to comment
Share on other sites

1. Borland Kylix

2. Lazarus Freepascal

3. KDE KDevelop

 

Това са само тия, за които съм виждал че работят

 

Под линукс е много по-добре да се работи с тесктов редактор (vi, vi-cream, emacs)

и после да се компилира през Makefile

 

Това сериозно ли го мислеше или се бъзикаш нещо? Ти НАПРАВИЛ ли си програма с която се въвежда информация и после се записва нещо в база данни (говорим нещо с което примерно да можеш да изкараш фактура на принтера после - т.е. избираш клиент от списък, после избираш стоки, какво количество, серийни номера попълваш ако трябва, коригираш евентуално цените, смяташ общата сума на фактурата и т.н.)...

 

За Vi съм 100% сигурен че ме будалкаш, затова и предполагам че останалото също е майтап.

 

Версията на Kylix която пробвах преди година изглеждаше ужасно под линукс - нищо общо с Delphi (имаше но като среда беше доста назад, а честно казано Delphi не е кой знае какво - поне версиите преди 6, а Kylix беше по-зле и от 4ката)...

 

----------

 

Отново за vi : би ли ми казал къде на vi-то му е редактора на форми подобно на Delphi или MS Visual Studio? Щото доколкото аз съм запознат (простете моето невежество все пак) Vi (както и Notepad) са най-простите текстови редактори и дори нямат syntax highlighting - нещо което е задължително ако ще се пишат програми (и тъй като е текстов редактор такива неща като дебъгер пък съвсем са му чужди).

Link to comment
Share on other sites

Щото доколкото аз съм запознат (простете моето невежество все пак) Vi (както и Notepad) са най-простите текстови редактори

Това е vi, а не pico.На vi-то повечето хора, по-запознати с линукс магията му викат powerful tool.

Learning vi -- the "cheatsheet" technique - полезно четиво за свободното време.

Link to comment
Share on other sites

Това е vi, а не pico.На vi-то повечето хора, по-запознати с линукс магията му викат powerful tool.

Learning vi -- the "cheatsheet" technique - полезно четиво за свободното време.

 

There are many versions of vi, and I'm going to be showing you how to use a version of vi called vim

 

Брей - напреднали са. Само дето не е точно "vi", но ако това разбирате под vi - съгласен съм - става поне за редактиране на текст :) Помня го аз vi-то от старите UNIX-и - нищо общо с това което гледам на screenshot-овете... Но все пак това е текстов редактор и дори да става за редактиране на php страници, все си мисля че трябва да има нещо значително по-добро за правене на програми, дебъгване и т.н.

 

Та все пак на въпроса за среда за разработка на програми с GUI т.е. програми с графичен интерфейс - нещо за правене на диалогови прозорци с разни полета за писане на текст, бутони, списъци, checkbox-ове и прочее?

 

 

Едит: боже мили, объркал съм се - това е "почти" същото старо Vi просто малко по-красиво изглежда това недоразумение от ерата на терминалите.. взимам си думите назад - това се нарежда измежду най-неудобните редактори - <textarea>-та в HTML страниците е светлинни години напред

Link to comment
Share on other sites

djadomraz, стой си на Visual Studio.NET и MS Visual C++ - не ти трябва на теб свободен софтуер и отворен код. Съвсем сериозен съм. Ще ти дойде много и не се знае ше го преживееш ли. Остави на будалите да се мъчат и да страдат - ти си цъкай с мишката. А за vi - ми какво да говорим, моля ти се - то дори мишка няма!! Как без мишка? Как без мишка питам аз - как ще си цъка нормалния цъкльо в това vi? Смотана работа...

 

А Линус Торвалдс лично ме помоли да ти изкажа сърдечната му благодарност, че отново си благоволил да дадеш шанс на Линукс. Трогнат е от жеста ти и не можа да спи цяла нощ. Такава чест - самия ти да му дадеш втори шанс! Дори не е мечтал за това! Ричард Сталмън не е изтрезнял още - напи се от радост стареца... Бил Гейтс получи нервна криза от притеснение да не би да те загуби като потребител и сега се въстановява от стреса в кислородната камера на Майкъл Джексън - добре че Джако, макар и негър, излезе човек и му се притече напомощ. CNN излъчиха breaking news - A Second Chance for Linux by Ded Moroz! - цяла нощ имаше коментари от водещи наблюдатели и прогнозите са, че Линукс все пак няма да го бъде, въпреки благородно предоставения му втори шанс. Тц. Загубена кауза. Така че - спести си усилията, благодарим ти, но не благодаря - хора с мислене рамкирано от черчеветата на един прозорец никога няма да успеят да възприемат Линукс. Трудно е за кладенчовата жаба да си представи океана.

Link to comment
Share on other sites

...

Едит: боже мили, объркал съм се - това е "почти" същото старо Vi просто малко по-красиво изглежда това недоразумение от ерата на терминалите.. взимам си думите назад - това се нарежда измежду най-неудобните редактори -

 

Мухахахахахахаха. Абе дядомраз, всеки път като подхванеш подобна тема и получавам невероятни спазми в коремната област. Не мога да разбера само защо се тормозиш толкова с технологиите, като очевидно са ти противопоказни. Значи казваш

Link to comment
Share on other sites

Мухахахахахахаха. Абе дядомраз, всеки път като подхванеш подобна тема и получавам невероятни спазми в коремната област. ...

 

Благодаря - ориентирах се :)

 

И все пак - с какво пишете програмите си бе момчета? Или никой от вас не пише???

Link to comment
Share on other sites

djadomraz, стой си на Visual Studio.NET и MS Visual C++ - не ти трябва на теб свободен софтуер и отворен код. Съвсем сериозен съм. Ще ти дойде много и не се знае ше го преживееш ли. ........ и т.н. и т.н.

 

Еххх колко злоба колко жлъч. Явно доста съм те бил засегнал... не знаех досега...

 

И все пак ? До тука никой не препоръча нищо освен първият който "дочул" че могат да се ползват еди какви си... тука няма ли поне един истински програмист в този форум?

Link to comment
Share on other sites

Ама от твоя калибър "програмисти" явно няма...

 

това че програмата ще стане 5мб а не 500кб ми е все едно, важното е да работи стабилно а не да сме я оптимизирали до безкрайност.

 

ако работиш за мен - след подобно изказване оставаш без работа на секундата... надявам се не си вадиш хляба с програмиране, щото ако е така - жална им майка на потребителите на твоите програми.

 

А описаната от теб задача - спокойно си я "програмирай" в Excel - заеби тия бази данни, заеби тия IDE-та... нали важното е човека да си въведе инфото и да си принтне фактурката - останалото... Excel има и форми и комуникира с бази данни и прочие а пък си е и чисто нативно джамски.

Link to comment
Share on other sites

Ухааааа, я колко ги имало и за Линукс, чак да се зачудиш с кво да се зафанеш

 

 

Тъй тъй.. ти какво си ползвал за вида проекти който описах по-горе и какво би ми препоръчал. Аз такова търсене с гугъл вече си направих... Точно този списък го видях... Работата е там че искам препоръка от НЯКОЙ КОЙТО Е ПРАВИЛ нещо реално а не теоретично "какви средства за разработка има под линукс" - има много... 99% от тези не стават КОНКРЕТНО ЗА ТИПА ПРОЕКТИ които аз описах...

 

Поправка: Най-вероятно всичките стават, само че необходимото усилие за създаването на съответният интерфейс ще е несравнимо повече - т.е. както Borland Pascal for Windows може да се сравни с Delphi - и с 2те може да се напише програма и аз съм писал преди да излезе Delphi (и кода ставаше по-компактен, ov3rm4n, но това не значи че е по-доброто средство за създаване на програми и че си струва усилията, след като разликата е минимална а като усещане от страна на потребителя програмите на Delphi се държат дори по-добре и са по-красиви)

 

-----------

 

 

А описаната от теб задача - спокойно си я "програмирай" в Excel - заеби тия бази данни, заеби тия IDE-та... нали важното е човека да си въведе инфото и да си принтне фактурката - останалото... Excel има и форми и комуникира с бази данни и прочие а пък си е и чисто нативно джамски.

 

Точно така - смърт на неверниците!!!

 

 

 

Ама от твоя калибър "програмисти" явно няма...

ако работиш за мен - след подобно изказване оставаш без работа на секундата... надявам се не си вадиш хляба с програмиране, щото ако е така - жална им майка на потребителите на твоите програми.

 

Ти кога последно си работил по такъв тип проект с краен срок? И аз бих искал всичко да е перфектно ама няма как. А и в случая дали една програма ще е мааалко по-голяма или не като код не мисля че някой краен потребител ще го смути изобщо. Все пак говорим за бази данни, а там нещата са доста по-бавни винаги от потребителският интерфейс. Случайно mySql да не би да е 100кб?

Link to comment
Share on other sites

А не бе - то между големината на изходния код и бързодействието на дадена програма, стабилността й и заеманите ресурси от нея няма абсолютно никаква взаимовръзка. И ако на разликата м/у 500КВ и 5МВ му викаш "мааалко по-голяма"... Стига моля ти се... Крайния срок не е извинение да си оставиш ръцете - ако дадения краен срок няма да ти позволи да свършиш работата качествено - просто не се наемаш и обясняваш защо не можеш да я поемеш. Така правят професионалистите. И извинявай, ама ти какво точно ще пишеш - приложен софтуер фронтенд към енджин база данни, или енджин за база данни?! Щото последната ти бележка за големината на MySQL не схванах какво общо има. Да не би да ми намекваш, че щом МySQL e с големина 700М примерно, то фронтедновете към базите данни е нормално да са 350М?! Не виждам връзката.

Link to comment
Share on other sites

А не бе - то между големината на изходния код и бързодействието на дадена програма, стабилността й и заеманите ресурси от нея няма абсолютно никаква взаимовръзка.

 

 

Именно че нямат и ще ти дам примери за това малко по-късно... сега все пак е свети Валентин и нали се сещаш..... :)

Link to comment
Share on other sites

Въпреки, че съм фен на Линукс в случея ще защитя djadomraz.

Просто Visual Studio е най-доброто IDE. Аз примерно искам много по-малко от него. Аз искам ИДЕ което интегрира дебъгъра така, че всичко да става с мишка и като цяло да е интегриран към самия едитор - никакви команди на gdb. Сега някой от вас може би ще ме анатемосат, че съм казал мръсната дума мишка, но според мен идеят е програмиста да може да се съсредоточи върху програмта си на идейно ниво а не да пише команди на gdb. Просто не е удобно.. губи време.. технологията върви напред, във Visual Studioto се наливат много пари и то е номер едно. Да казваме, че тези които са по-назад са на същото ниво само защото са отворени няма да е честно.

Link to comment
Share on other sites

@djadomraz аз ползвам Qt designer + Vim/Gedit/Kate или някакъв друг текстов редактор.

 

А ето една дума на място. Цялото Qt е 2630 евро само за 1та платформа но в него има идея - това ми го препоръча един мой познат и се бях замислил сериозно за него. Текстовите редактори са извън дискусията защото с тях не може да се дебъгва вече написаната програма а аз търся точно IDE (Integrated Development Environment)

 

 

 

djadomraz, ако искаш нещо да работи нормално и модерно

 

ДБ: mysql/firebird

Фронтенд1: c++ + gtk2

Фронтенд2: php + js

Фронтенд3: delphi/c++ builder

 

или фронтенд4: MS/Delphi .NET

 

това е истината

не е чак толкова много кодирането

щом знаеш делфи, зимаш 1 книга за ц++ и си готов за 1 седмица, php също

само време да имаш да го кодираш

 

Карамане, мерси за предложенията. Обаче продължаваш да ми препоръчваш IDE-та или за Windows или неща които не са IDE-та (Integrated Development Environment - демек нещо с което да разработваш и дебъгваш програмата)... C++ e език за програмиране а GTK са библиотеки а не среда за програмиране - има разлика. Но въпреки това ти благодаря от сърце :)

 

Delphi & C-Builder създават код за windows, а нали точно това не искаме в крайна сметка, то при това положение аз да си пиша както си знам за джамовете пък да ползвам wine... :)

 

 

 

biolander: моно-то го знам и понеже .NET-а е майкрософтски не исках да го ползвам - иначе - да това ми се струва най-удобно за момента - пиша и дебъгвам с VS.NET после го подкарвам с моно-то на линукс. Но търсех нещо native за линукс а не .net или java. Иначе това ми беше първата идея изобщо.

 

 

 

А не бе - то между големината на изходния код и бързодействието на дадена програма, стабилността й и заеманите ресурси от нея няма абсолютно никаква взаимовръзка.

 

Именно че нямат и ще ти дам примери за това малко по-късно... сега все пак е свети Валентин и нали се сещаш..... :)

 

... та както ти бях обещал: значи ето ти един пример от практиката - обажда ми се прятел (хакер ама от истинските, пише яко на асемблер и то за какво ли не - вкл. беше правил разни уникални неща за повечето известни марки телефони - да не влизам в подробности че знае ли се...), но на темата: значи обажда ми се той и ми споделя как иска да обработва някакви 700мб-тови файлове от които искаше по един алгоритъм да сметне нещо (някакви истории с вектори), и понеже му било бавно това което първоначално написъл с borland pascal за dos той написал всичко на асемблер, играл си да оптимизира каквото се сети, вкл. разни операции на асемблер ги размествал и променял с аналогични за да икономиса някой и друг цикъл. Резултатът бил около 3 пъти по-бърза програма от първоначалната, кода вече бил ултра малък (все пак писан на асемблер), ресурсите които ги заема също са оптимизирани ама просто няма накъде повече. Само дето по алгоритъма се оказа че можеше да е друг а той не се беше сетил дори след 2 дена работа защото се беше отнесъл да го пише на асемблер и да го оптимизира както ти предлагаш. Като помислихме малко му дадох друга идея и с делфи за 30 минути написахме програмка, която заемаше 4 пъти повече ресурси от асемблерската за да преобразува въпросните вектори на 2 стъпки, а и като размер беше поне 20 пъти по-голяма програмата обаче работеше не за 4 часа а за около 14 секунди. Изводите си ги прави сам. А пропуснах да кажа че той искаше ако може да съкрати времето от няколко часа за до под 1 и ме питаше за по-ефективни методи за четене и запис на файлове - от там тръгна приказката всъщност...

 

Така че драги, не винаги това че една програма е малка и оптимизирана и части от нея са писани дори на асемблер, означава че е върха на сладоледа.

 

Щото последната ти бележка за големината на MySQL не схванах какво общо има. Да не би да ми намекваш, че щом МySQL e с големина 700М примерно, то фронтедновете към базите данни е нормално да са 350М?! Не виждам връзката.

 

А да не би MySQL да е писан на асемблер и да е оптимизиран до краен предел? Просто в случая когато се работи с бази данни е много по-важно да си направил архитектурата на базата си данни по най-адекватният начин и да се възползваш от възможностите на енджина а не да го ползваш като файл с последователно четене. А за размера на програмата най-голямо значение има колко картинки ще наблъскаш вътре и системните библиотеки които ще ползваш колко "излишен" код ще ти добавят. А особено в програма от тип "складова" алгоритъм няма - всичко е обработка на входните данни по време на вкарването им (т.е. onkeypress, onclick и т.н.), и като сложност този код не е нищо особено, просто е много и колкото повече частни случаи си хванал толкова по-добра е програмата. И най-важното в случая е адекватната архитектура на базата данни и sql заявките да си ги оптимизирал добре...

 

 

------------

 

И извинявай, ама ти какво точно ще пишеш - приложен софтуер фронтенд към енджин база данни, или енджин за база данни?!

 

Мисля, че ясно обясних че приложен софтуер, който ползва бази данни.

 

 

Крайния срок не е извинение да си оставиш ръцете - ако дадения краен срок няма да ти позволи да свършиш работата качествено - просто не се наемаш и обясняваш защо не можеш да я поемеш. Така правят професионалистите

 

Я помисли малко - ако създаването на една програма с 15 диалогови прозореца ти отнема по 5 месеца просто доникъде няма да я докараш, нали? И не става въпрос за оставяне на ръцете а за това, че обикновено RAD IDE-тата ползват доста библиотеки, които добавят доста повече код, но за сметка на това неимоверно упростяват разработката. Примерно едно и също нещо ако го напишеш с Borland Delphi ще е поне 3 пъти по-голямо като .exe файл отколкото ако го напишеш по най-оптималният начин на MS Visual C++... е и какво от това? Обикновено програмата писана със C++ ще е 3 пъти по-бъгава именно заради по-голямото количество код който ТИ си писъл защото вероятността да си изтървал някой частен случай е по-голяма отколкото ако ползваш библиотеки които са тествани от стотици други програмисти преди теб и ти вместо да allocate-ваш ресурси просто ползваш 5 обекта накръст и те си знаят работата.

 

Ама сериозно, ov3rm4n, след като ги говориш тези неща ти КОЛКО и КАКВИ програми си написъл досега и с какво?

 

 

 

 

 

 

------------------------------

 

 

Между другото - досега от всички които съм питал Дойчин даде най-добрият отговор: "az pisha na Java. zatova polzvam bez problemi kakto window taka i linux, Solaris i vsekakava druga gad." :)

Link to comment
Share on other sites

djadomraz, идеята ми беше, че под линукс IDE-тата са много назад спрямо windows поне според мен.

Много ми е по-удобно да не работя в IDE :)

 

То човек свикне ли не дебъгва стъпка по стъпка толкова много а и можеш да си оправяш грешките като показваш тук-таме контролни съобщения, но съвсем без дебъгване не може.

 

За IDE-тата мисълта ми беше по-скоро за дезайнер на прозорци и т.н. и Qt може би е правилният избор, хем ще генерира native код за всички ОС ама при това положение лицензът е > 5000 евро... Някой да го е ползвал за правене на такъв род програми?

Link to comment
Share on other sites

И аз да се изкажа :

за дизайнер на прозорци може да се ползва и Glade.

То си е gnome/gtk приложение и спестява доста код.

А пък гнома на струва 12323412 EUR :P

 

Иначе алтернатива на vi(m) няма :-)

Виждал съм колеги да ползваВ nedit, но повечето е vi/emacs.

 

Иначе за дебъг ето ти един светен Дебъгер : аз лично не го ползвам че съм свикнал с gdb-то, но иначе не бил лош.

 

Наздраве.

Link to comment
Share on other sites

Инсталираш KDevelop. Това е истината и btw, ако програмите ще ги правиш под Linux и са с отворен код (GPL) Qt-то е безплатно. Ако става въпрос Qt designer-a(редактора на формите бутони и всичко, което прави Visual Studio) си върви с KDevelop. Нещата стават толкова лесно колкото и при Visual Studio. Друг перфектен IDE е Eclipse, особено ако ще програмираш на C/C++ само му слагаш един плъгин и готово, става по-добър от Visual Studio повярвай ми, но не съм го пробвал да правя с него GUI. GUI-то по-добре си го прави с KDevelop. Неразбирам и кво не му харесвате на дебъгъра gdk? Това си е перфектен дебъгър и показва точно къде е станала грешката.

Link to comment
Share on other sites

....

 

Изключително много съм ти благодарен за отговора... и без да те "четкам" ама си личи кой наистина е програмирал и на кой познанията му стигат колкото да администрира системата (да не споменавам имена че и без това вече достатъчно пъти съм го дразнил, кога неволно кога съвсем нарочно). Хиляди благодарности още 1 път!

 

Това е истината и btw, ако програмите ще ги правиш под Linux и са с отворен код (GPL) Qt-то е безплатно.

 

Ааа... мислиш че не съм го видял на сайта им ли? Знам го това, но нямам намерение да правя програми с отворен код - все пак става въпрос за програмки от вид при който конкуренцията все пак не е малка и отвярянето на кода в случая просто ще даде доста хляб в ръцете на други хора.

 

Ще ги пробвам тези неща и ще споделя впечатления след някой и друг ден.

 

Мерси отново.

Link to comment
Share on other sites

Не даваш храна на конкуренцията, защото ако продукта ти е с GPL лиценз и конкуренцията реши да използва дори минимална част от това, което си направил те също ще трябва да отворят кода на тяхния софтуер в противен случай можеш да ги съдиш. И btw, ако програмата си решил да я продаваш, сорс кода го предоставяш само на хората, които са си платили за да ползват това, което си сътворил. Ако прочетеш GPL-a много неща ще ти се изяснят. :)

Link to comment
Share on other sites

Изключително много съм ти благодарен за отговора... и без да те "четкам" ама си личи кой наистина е програмирал и на кой познанията му стигат колкото да администрира системата (да не споменавам имена че и без това вече достатъчно пъти съм го дразнил, кога неволно кога съвсем нарочно). ...

 

Дедмороз, личи си, че доста неща не са ти ясни още, защото по белия свят "познанията, които стигат колкото да се администрира системата" се заплащат доста по-високо, от колкото тези на разработчиците. Понеже много обичаш примерите, ще ти дам конкретен такъв. Фирмата, в която работя има софтуерен отдел от поне 50 човека и постоянно се увеличават. Познай колко човека е отдела за изграждане и поддръжка на Production системите - това са два Дейтацентъра с всичката техника, която обработва по 2000 транзакции в час на стойност $200,000. Ще ти спестя усилията - трима души сме барабар с шефа. Сега ще ти издам и една малка тайна, моята заплата е почти колкото тази на шефа на целия софтуерен отдел. Толкова по финансовата част.

Сега няклко думи за "познанията, които стигат колкото да се администрира системата". Нали не си мислиш, че тези пари ни ги дават само заради черните ни очи. Отговорността, която се носи от нас е най-голяма, дори за проблеми, произтичащи от недоглеждането на събратята програмисти. Миналата седмица трябваще да премахвам един тон пачове посред нощите, само заради факта, че уважаемите колеги не бяха предвидили реално съществуващата блокинг възможност върху SQL базата, която новия пач създаваше. Те тези работи, дето 50 души програмисти не могат да предвидят, че и да тестват през QA отдела се налага ние, скромните системни анализатори да оправяме.

Знаеш ли от къде идва цялата разлика? Още не знаеш. Разликата идва от там, че едно е да си разработваш в стерилна средичка, на твоето си PC-енце, съвсем друго нещо е всичко това да тръгне и да работи върху реална система, подложено на цитираните вече натоварвания.

Когато няйкой ден се сблъскаш с тези неща, надявам се да разбереш от къде идват въпросните разлики, най-вече във заплащането. ;) :D

Link to comment
Share on other sites

Стар сблъсък между администратори и програмисти... ще се опитам да не съм особено саркастичен........

 

 

Те тези работи, дето 50 души програмисти не могат да предвидят, че и да тестват през QA отдела се налага ние, скромните системни анализатори да оправяме.

 

Колко от тези 50 човека са индийци и офиса на програмистите в съседство с дейтацентъра ли е или е в друг град/държава/континент? Защото ако дейтацентъра е в New York примерно а програмистите са "някой от квадратните щати" или още по-добре в индия нормално е заплатите на единият администратор да са колкото на цял футболен отбор програмисти. Това че ти взимаш висока заплата (според теб) не е критерий. Някои хора взимат заплата > 1Х5000 като Х>0 и са програмисти (в ЛА)... Нека не изпадаме в подробности но подобни на "твоята огромна заплата" ги има и за програмисти в БГ.

 

 

Знаеш ли от къде идва цялата разлика? Още не знаеш. Разликата идва от там, че едно е да си разработваш в стерилна средичка, на твоето си PC-енце, съвсем друго нещо е всичко това да тръгне и да работи върху реална система, подложено на цитираните вече натоварвания.

Когато няйкой ден се сблъскаш с тези неща, надявам се да разбереш от къде идват въпросните разлики, най-вече във заплащането. ;) :D

 

Сблъсквал съм се и съм поддържал подобни системи моето момче, правил съм неща които съм ги поддържал лично аз после, а не екип от n администратора да трябва да им баят по цял ден за да работи системата... и за справка базата данни беше доста над 10GB за да не се изкажеш сега че колко ли пък му е натоварването на едно магазинче в някой гараж в България.

 

 

Те тези работи, дето 50 души програмисти не могат да предвидят, че и да тестват през QA отдела се налага ние, скромните системни анализатори да оправяме.

 

А проблема, който го споменаваш ми се струва, че го е създал един единствен човек (максимум 3ма), а не всичките 50 накуп. Тестването

 

А за deadlock-а - не мога да си представя какво тестване трябва да е падало, щом нито те са го хванали нито QA. Следващият път като си наемате програмисти, обявете малко по-височка заплата и не наемайте новобранци със жълто около устата и такива проблеми няма да имате.

 

 

 

 

 

О и още нещо: след като и 2мата с ov3rm4n сте администратори, защо се обаждате на въпроси, на които само програмист може да отговори? За да демонстрирате превъзходство може би или просто да осведомите останалите хора колко сте навътре с линукс и колко са назад останалите ли?

 

Има малка разлика между създаването и подръжката на програмите както има разлика между създателите на авомобили и автомонтьорите... Та както някой беше казал в една друга тема : всяка жаба да си знае гьола!

 

 

 

 

-------------

 

 

И между другото "приятелю", реална система колкото и добри администратори да имаш, ако е написана некадърно няма да издържи и по 1 транзакция на минута... А цифрата 2000/час не ме впечатлява особено - това прави под 1 транзакция на секунда... ако хардуерът ви е на "нормалното" (разбирай тип гаражно ниво) за България си е постижение, но за "дейтацентър" особено на "другият" континент означава че имате техника "на корем" и по 1-2 транзакции на секунда не е особено постижение... Зависи какво правите но при положение че системата е проектирана правилно и хардуерът е на ниво, не може и 10 пъти по-голямо натоварване да го стресне...

Link to comment
Share on other sites

Стар сблъсък между администратори и програмисти... ще се опитам да не съм особено саркастичен........

 

Дядомразчо, това не е никакъв сблъсък, защото ти продължаваш да си смучеш фантазии от пръстите.

 

Колко от тези 50 човека са индийци и офиса на програмистите в съседство с дейтацентъра ли е или е в друг град/държава/континент?

От целият екип само един прилича на индиец, но това изобщо няма значение. Отдела се намира няколко етажа по-надолу в същата сграда - асансьора го взима за 3 секунди ако не му се налага да спира на междинните етажи.

 

А за deadlock-а - не мога да си представя какво тестване трябва да е падало, щом нито те са го хванали нито QA. Следващият път като си наемате програмисти, обявете малко по-височка заплата и не наемайте новобранци със жълто около устата и такива проблеми няма да имате.

Да бе как можах да забравя. Ти си неоценен гений. Ами току-що си говорихме с шефа на девелопърите. Той е съгласен да даде заплата по-висока от неговата на този, който му гарантира, че ще генерира код без потенциал да създава блокинг ситуации. Предоставяме височайшата възможност на капо-ди-тути-капи на девелопърите - Дедмороз. Ако обаче излезе и един дедлок от кода, връщаш всички разходи за релокация и заплати двойно. Това е условието. :D

 

... А цифрата 2000/час не ме впечатлява особено - това прави под 1 транзакция на секунда... ако хардуерът ви е на "нормалното" (разбирай тип гаражно ниво) за България си е постижение, но за "дейтацентър" особено на "другият" континент означава че имате техника "на корем" и по 1-2 транзакции на секунда не е особено постижение... Зависи какво правите но при положение че системата е проектирана правилно и хардуерът е на ниво, не може и 10 пъти по-голямо натоварване да го стресне...

 

Дедомразчо, това 2000 транзакции в час са реални финансови транзакции, а не SQL такива (които са на порядъци в повече), но това са подробности, които за теб нямат значение. $5,000,000 дневно обработени транзакции (около $2 милиарда годишно) явно ти се виждат малко. Това е доста над мечтите на повечето български банки, но явно е piece 'o cake за теб. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...