Jump to content
BulForum.com

Shinkyokushin Karate


kargip

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Относно титлите:

 

Сенсеи означава учител, шихан означава майстор [master(en.) , Meister(de)]

В киокушинкай примерно 1,2 дан са семпай, 3, 4 дан са сенсей, 5 дан и нагоре са шихан.

 

шихан идва от ши ( учител ) и хан ( модел, образец )

 

сенсей ние си го таковаме като учител, ма всъщност извън контекста на бойните изкуства и малко по-буквално казано е обръщение към некой по-дърт от тебе , с който ... се уважавате :)

 

във връзка с шиханството и има ли то почва у нас :) също е интересно да се каже, че ако шихан се мисли като " майстор ", то тогава си е съвсем в реда на нещата сейко шихан да се превежда като " баш майстор " :)

 

Буквално преведено "сенсей" означава "по-рано роден". Или, това е човек по-мъдър от теб в дадена област и затова, ако иска, ще предаде опита си, в тази област, на теб. Затова и "сенсей" е синоним на "учител", но според мен, двете значения се разминават много. За "шихан" знам че е титла, която се дава на любим сенсей. В смисъл, че шихан може да стане само човек, който е много обичан от учениците си и те по такъв начин показват уважението и признанието си към него. Или, "шихан" е сенсей на сенсеите, но за дадена голяма група ученици.

 

Ако позволите да взема отношение само за думата сенсей. Сенсей идва от китайстото сиеншън или буквално първи роден. Има значение на господин и тъй като това е учтива форма, тя се налага като уважително за учител. Японците го взаимстват от там. Както знаете, в настоящия момент, на мъжете учители в БГ казват господин, господине. Това е етимологията на сенсей. Всякакви там метафори са художествени измислици. Болшинсвото от вас са отговорили правилно.

 

Лингвистично,сенсей е учител,водач и с това име би следвало да бъде наричан притежателя на най-висшата степен в доджото,бил той и без дан!

Семпай е човек,който е започнал да се занимава с нещо преди тебе самия,което обаче включва и разлика от един ден,така че всички които са в доджото отпреди вас са семпай...

 

По принцип в Japan се вика сенсеj и на доктора, и на жепееца, и на всеки който е по-запознат от тебе с дадена материя. Но често има и ироничен оттенък.

При нас, в доджото, няма сенсей, няма семпай, има поклон в началото, "онегай шимас" в смисъл че ние се молим да бъдем научени, а инструктора, пак с "онегай шимас" един вид ни благодари за проявения интерес. Уважението е взаимно.

Има и такива шматки с лилави колани които си позволяват да се държат надменно (но в никакъв случай не те карат да изближеш пода например, само поведението им е такова сякаш са с 15 дана) но с тях нещата ги уреждаме на спаринга.

В края на тренировката инструктора обикаля всички за да се здрависа с тях и си благодарим.

Имаш и "онегай шимас" в началото на спаринга и ...тва е

Предполагам че в БГ някои хора се правят на по-свети от Бог, но то си е тяхна работа. Трениращия си запазва правото дали да уважава инструктора си като човек или не.

Link to comment
Share on other sites

аз съм тренирал.и баща ми е тренирал 7 години.

бях миналата година на европейското по киокушин в пловдив.

нашият митко попов стана първи и се снимах с него веднага след състезанието.

елена загуби на финал от няква украинка супер незаслужено.жоро попов и асен от стара загора взеха 4ти данове мисля от председателя на наща федерация.1н японец който строши 2 бухалки с маваши

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Едно време тренирах ... Ся тука са ми познати Жоро Попов ... аз него го познаам от другаде де , не само от каратето и семпай Елена

 

 

 

hahahha kav si ti 4e da mu kazva6 kak da vika na horata hahahah mi az pak 6e mu vikam ple6iviq joro popov i kvo sq seki ima pravo na li4en izbor no v zalata e drugo tam trqq da ima uvajenie pak i pi4a ti kazva 4e e treniral

Link to comment
Share on other sites

hahahha kav si ti 4e da mu kazva6 kak da vika na horata hahahah mi az pak 6e mu vikam ple6iviq joro popov i kvo sq seki ima pravo na li4en izbor no v zalata e drugo tam trqq da ima uvajenie pak i pi4a ti kazva 4e e treniral

Ти добре ли си бе?

Link to comment
Share on other sites

stava6e vapros za tova runner:

 

 

Veche e Sensei Elena, a Joro Popov, kakto mu vikash, e 4 dan i mojesh spokoino da mu vikash Shihan.

 

obarkal sam quote na replitata

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ми кво очакваш,да е леко ли...

Представям си кво би казал ако беше стигнал до спаринга.

Link to comment
Share on other sites

мен как ме болят краката след всеки спаринг ...

ама си знам че още с години ще има да ми се каляват.

Link to comment
Share on other sites

Аз се чудя да тръгна ли пак на киокушин,или дали е по-добре тае куондо.Все пак таекуондистите са по-разтегнати итам не може да си дърво,което е на 1 метър от шпагат и да караш на лоу кикове..Пък и има удари с ръце към главата.

А пък в киокушин наистина се научаваш да се биеш по-добре,по принцип е по-добрият стил,адски много калява тялото ,защото ударите са без ръкавици,но придобиваш гаден навик да не си пазиш главата от атака с ръце.тва е единственият недостатък.

според мен най-добре е да си киокушинец,но техниката ти с крака да е като на тае куондист.

Link to comment
Share on other sites

Да опитвам нямам време,този път каквото избера това ще е и ще е насериозно и искам да знам,че правя правилния избор.Мисля,че най-добре да преценя личните си качества на кой стил ще подхождат.

Не мисля че пресата и гърдите в момента са ми толкова здрави,за да издържат жестоката обмяна на удари в киокушин,но пък имам по-голяма гъвкавост от много хора ,които в началото биха ме натупали в спаринга.

А спаринг-а на тае куондо ми се струва с прекалено малък контакт.Пък и е гадно ,че няма хиза герита и лоу кикове.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
hahahha kav si ti 4e da mu kazva6 kak da vika na horata hahahah mi az pak 6e mu vikam ple6iviq joro popov i kvo sq seki ima pravo na li4en izbor no v zalata e drugo tam trqq da ima uvajenie pak i pi4a ti kazva 4e e treniral
Пич, ти явно никога не си тренирал, а и да си тренирал - само си мислиш, че си тренирал. Каратето е начин на живот! И к'во? - В залата тренираш като идиот, имаш уважение към по-старшите колани, ама като излезеш и се напиваш кат прасе и пушиш по 1 кутия цигари на ден, а ако видиш някой от залата навън го псуваш, щото имаш право да си праиш квото си искаш!? Така ли? Да ти имам и тренировките! Тренирал съм 2,5 години киокушин, отказах се, защото много дини под една мишница - не става. Може да не съм запомнил всичко, но най-важното, което запомних е уважението към партньора и към учителя! Никога не съм прилагал това, което съм научил навън и дано не ми се налага. А такива като теб след 3-тия месец решават, че са станали Брус Ли и тръгват да скачат на кой ли не и най-често, рано или късно, попадат на неподходящите хора и им напукват кокалите!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Да опитвам нямам време,този път каквото избера това ще е и ще е насериозно и искам да знам,че правя правилния избор.Мисля,че най-добре да преценя личните си качества на кой стил ще подхождат.

Не мисля че пресата и гърдите в момента са ми толкова здрави,за да издържат жестоката обмяна на удари в киокушин,но пък имам по-голяма гъвкавост от много хора ,които в началото биха ме натупали в спаринга.

А спаринг-а на тае куондо ми се струва с прекалено малък контакт.Пък и е гадно ,че няма хиза герита и лоу кикове.

Ако смяташ да тренираш бойно изкуство което да ти помогне на улицата или ако въобще искаш да се научиш да се биеш стила е Киокушин (ако става въпрос за киокушин или таекуондо)но, ако искаш да тренираш само за добра форма и вдигане на самочуствието тренирай таекуондо там почти няма спаринг и това че има удари с ръце в главата нищо не променя.Аз тренирам киокушин но чат пат се събираме с приятели от други стилове да разменим техники и да видим аджеба в какво ни се различават стиловете и искам да ти кажа че с ударите в главата проблем нямам..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

и с кво ше се бия на улицата ? с токати в тялото ,долепена глава до главата на противника и лоу кикове ?

тренирам си таекуондо и съм доволен.

верно че киокушин има бойци в к1 ,но не говоря за най-високото ниво.

смятам ,че краката се усвояват далеч по-добре в таекуондото,по разтегнати сме от киокушинците ,освен тва се учим на боксова техника.

верно ,контактът е по-малък,но нямам амбиции да се ръгам толква много

 

да подчертая-нямам нищо против киокушин,дори ми е любимия стил и любимият ми файтър Анди Хуг е киокушинкаец.тук говоря за предпочетанията за лични тренировки

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Пич, ти явно никога не си тренирал, а и да си тренирал - само си мислиш, че си тренирал. Каратето е начин на живот! И к'во? - В залата тренираш като идиот, имаш уважение към по-старшите колани, ама като излезеш и се напиваш кат прасе и пушиш по 1 кутия цигари на ден, а ако видиш някой от залата навън го псуваш, щото имаш право да си праиш квото си искаш!? Така ли? Да ти имам и тренировките! Тренирал съм 2,5 години киокушин, отказах се, защото много дини под една мишница - не става. Може да не съм запомнил всичко, но най-важното, което запомних е уважението към партньора и към учителя! Никога не съм прилагал това, което съм научил навън и дано не ми се налага. А такива като теб след 3-тия месец решават, че са станали Брус Ли и тръгват да скачат на кой ли не и най-често, рано или късно, попадат на неподходящите хора и им напукват кокалите!

 

 

ЪъЪ ПИЧ ти явно си некъф ПРО каратист и като не знаеш колко съм тренирал не дей много да говориш щото тренирам вече 9та година ОКИНАВА ШОРИН РЮ и с твоите аматьорски 2 годинки и половина ако мислиш че си некъф разбирач и да ме коментираш просто няма да стане !!! така и не знам Киоку миоку и тем подобни РАЗДЕЛЕНИ стилове ама това което пишете тука е е*ати и простотиите някой писал : - Мен ме болят краката ама ше ми се калят пхахаха супер глупости нали щи се калят и след 10 години като почнат да те болят и от там ставни проблеми равматизъм и тем подобни не се залъгвайте от коментари на хора мислищи си че като тренират този "стил" стават машини и ще набият секи който им излезне ако има мераклии ще пиша тука кога ще играем в залата да доидат на стадион Пловдив да видят това което тренираме ние и после да говорят контактно било непостижимо и ала бала щото един ще излезе на някои от тези момчета и ще им напука китарите та месеци да се чудат от каде им е дошло !!!! айде със здраве и наи вече за @poznai този user съм го признал за най големия "разбирач" в интернет пространството а съм сигурен че не може и колан да си върже !!!

Link to comment
Share on other sites

Тренирал си 9 години,но в главата ти няма нищо.При всеки контактен боен спорт ще имаш проблеми след години-няма начин да млатиш и да те млатят и да не ти се разскърцат кокалите,че и други неща.Разбрахме,че твоето е най-добро и мажете наред.Искрено ти пожелавам никога да не ти се случва да ти обърнат главата наопаки и то хора,които не са тренирали 9 години,щото после хем ще се чудят хората как е възможно някой да е с обърната глава,хем ти ще се чудиш що така е станало.Дано след някоя година да се осъзнаеш малко,щото иначе шансът по-горното да ти се случи е огромен.Със здраве ;)

Link to comment
Share on other sites

Мда е на боя кантар няма и не съм казал че моя стил е най-добрия !!!

за мен най приложим на улицата си е уличния бой защото ако ще и 20 години да си тренирал никога не знаеш кои ще ти излезе !!! и мистър много ми е чудно как реши че нямам нищо в главата само по няколко поста ако по това си градиш мнение за даден човек начи май май ти нямаш нищо в главата и като казах контактно имах предвит че киокушин се имат за най-контактното !!! а за кокалите ако блъскаш 10 години по железни тръби и чупиш дъски of'course ще ти скърцат кокалите добре е че в повечето стилове това нещо го няма но нашите пловдивски каратеки от Хр.Ботев стадиона са най калени и се научават да се бият най-добре нали ?? или греша !!?? после разправят че съм нямал нищо в главата странно е колко хора се махнах от клуба на Попов и още по странно е че хора като вас нзм с какъф опит се оставят толкова лесно да бъдат манипулирани срамота ама кво ли говоря нали ми е празна главата и току виж след малко като излезна до магазина ще ми изкочи някой и ще ми обърне главата щото аз по принцип нали води се че тренирам 9 години нали и съм сигурен че ако и някоя пенсионерка ми скочи на еленски ще ме разцепи нали ОКИНАВАТА я плуят като стил но странно защо като ни канят по състезания зимаме най много медали и на спаринг и на сичко странно защо като бях с Левон на семинар по миналата седмица със сенсей Магеранов и той остана толкова доволен от нас и повечето които бяха на семинара не можаха да схванат нищо от преподаденото нали !!! и другото като се имат за много бойци защо само от полицейската федерация ни канят на състезания а от другите никой не ни кани защо ли ? отговора е смешен защото явно ги е страх че може би ние ще направим нещо повече от тях и за тия 15-16 години в които се развива ОКИНАВА КАРАТЕ В БЪЛГАРИЯ е стналало ясно на всички че в нашата страна един клуб да бъде толкова сериозен не е лесно вярно и ние имахме проблеми със сенсей ЗАХОПОЛУС ама нали моята глава е празна а вие сички сте прота опа да си мълча че земе някой ми обърне главата и да ми се чудят после сички нали !!!! смешно е когато се коментира нещо в нета без повечето да си имат реална представа за това което става всъщност и от всично най ми е мъчно как хората се лъжат!!!Няколко човека от Шинкиокушин дойдоха при нас да тренират защо ? ... може би има повече интерес в това да тренираш и КОБУДО И СУИ КЕН ДО И ШОРИН РЮ от колкото да стойш да те блъскат в тялото след 2 години и половина да си мислиш че си станал машина и след още десет да не можеш да си стоиш на краката но това е друг въпрос !!! не искам повече да ми коментирате поста защото явно главата ми е "ПРАЗНА" и лесно се обръща ,за повечето форумни разбирачи !!! мога много да говоря на тема Карате в България но просто за хората аз нищо не разбирам !!! БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО

Link to comment
Share on other sites

Виж сега,не съм целял да те обидя,но просто понякога в постовете си на тема БИ не уважаваш чуждите стилове.И само за справка-нямам нищо общо с каратеките от стадион "Христо Ботев" .Всеки има правото да тренира каквото пожелае и е абсолютно безсмислено да се сравняват различни стилове.Да сравняват големите глави и онея,на които в главата им е "тея са слабаци,онея са не знам си кви".Аз уважавам всеки,който е решил да се развива в някакво бойно изкуство,но влага и мисъл в това и уважава останалите.

Link to comment
Share on other sites

Човек аз уважавам всеки стил не ме ебе че онези за които ти говоря в тази тема говорят за нашия стил аз за това плюя тях разбираш ли щото явно много завиждат имам приятели от ШОТОКАН КАРАТЕ от Киокушин имам също много приятели от Полицеиския карате клуб с момчетата и момичетата сме в националния отбор уважавам всички и се радвам че тренираме обаче в тази тем както вече си забелязал аз коментирам онези каратеки !!! нямам лоши чуства към теб просто кофти се изказа в по предишния си пост щото нито ме познаваш нито си ме виждал а си изграждаш мнение само по това какво съм писал в няколко поста може и да изглежда че не уважавам другите стилове но съвсем не е така пък и всеки си харесва неговия стил въпреки че ме влече таекуондото и кик бокса скоро имам предложения за сустезания може и да се пусна да ме понабият малко момчетата карате е ПЪТ по който поемаш а стила е дадената посока но пътя винаги е разклонява... за мен всеки стил е готин например за джу-джитсуто сум готвил и джудо !!! но просто ми е писнало да слушам коментари от хората на ЖОРО ПОПОВ и да плюят а никога не са се изправили очи в очи с нас или най малкото да ни поканят на състезание и въпреки че ние играем на фул контакт в главата ще играем по техните правила напоследък започнахме да се съобразяваме със доста правилници защото тръгнаха приказки че сме били резачки и като сме ходили по състезания се сме нокаутирвали и ала бала и кво на последното състезание изключихме ударите в главата и пака се прибрахме с 7 златни медала не мога да разбера като говорят за нас поне в очите да го казват веднаж за нинаги да се реши тоя конфликт !!! и пак искам само да вмъкна 2 неща

1.НА БОЯ КАНТАР НЯМА(не сравнявам никфи стилове) !!!

2.ЗА МЕН ВСЕКИ СТИЛ Е ДОБЪР ЗА НЕГО СИ В ДАДЕНАТА ПОСОКА !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Смятам че си натрупал прекалено много злоба срещу "хората на Жоро Попов" и също смятам, че в постовете си си написал и доста глупости като, като например как можеш да казваш, че хората от АСКК Тракиа ги е страх да ви поканят на състезание при положение че благодарение на този клуб България е призната за 2рата по сила страна в света по Шинкиокушин, или пък те са блъскат и след 2 години са мислат за машини, а след 10 немогат да ходят.. Ти какво мислиш че е по вредно да ти бият лоукик или да те удрят в глават с ръце? ... Както и да е отплеснах се исках да напиша че с моя скромно време прекарано в тренировки в АСКК Траки не съм чувал някой да злослови вашата школа..Всъщност само на 1 разговор съм присъствал в който тя беше спомената..Радвам се че тренираш от 9г и си в националния отбор пожелавам на теб и твоя стил карате много успехии се надявам да ми дадеш пример с това как киокушинци злословели вашият стил.

 

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...