Jump to content
BulForum.com

Fedora Core 4


peja

Recommended Posts

Тема за Федора 4, която излиза днес официално по огледалните сървъри в 16ч. Проблеми и впечатления тук.

Link to comment
Share on other sites

Най-добрия инсталационен процес, както винаги. На новия ми лаптоп Debian инсталацията се дъни страхотно, поради проблем с аудио драйвера. За да я инсталирам, трябваше да прилагам "висш пилотаж", което е срам за подобна сериозна дистрибуция. Затова пък новата Fedora Core 4 отново показва добри постижения на този фронт, дори за шантави чипсети и LCD формати като 1280х800.

Аз лично и до ден днешен не съм си избрал дистрибуция фаворит. Много ми се иска някой да направи комбинация от всички хуави неща на Debian, Fedora/Redhat и Slack но явно има още да чакаме... :D

Link to comment
Share on other sites

Най-добрия инсталационен процес, както винаги. На новия ми лаптоп Debian инсталацията се дъни страхотно, поради проблем с аудио драйвера. За да я инсталирам, трябваше да прилагам "висш пилотаж", което е срам за подобна сериозна дистрибуция. Затова пък новата Fedora Core 4 отново показва добри постижения на този фронт, дори за шантави чипсети и LCD формати като 1280х800.

Аз лично и до ден днешен не съм си избрал дистрибуция фаворит. Много ми се иска някой да направи комбинация от всички хуави неща на Debian, Fedora/Redhat и Slack но явно има още да чакаме...  :D

Аз също съм очарован от новата Федора 4. Имат още да поработят върху качеството на упгрейда от стара към по-нова версия, но един "clean isntall" поставя нещата на място. Като гном потребител трябва да призная, че този път наистина са се постарали и разликата е чувствителна. За момента не ми харесват две неща, които уш трябва да са за добро:

 

1) gcc 4.0. Оказа се, че има немалко софтуер който все още е incompatible с gcc 4.0. За справка - MPlayer. ( стар .рпм за ФК3 работи :bgrin: )

2) PHP 5. 75% от php софтуера не работи с версия 5 и ще даунгрейдвам до версия 4.

Явно РедХат се опитват да водят модата с подобни стъпки.

Link to comment
Share on other sites

пуснали са gcc 4?

Как върви Кде-то,Има ли чувствителна разлика?

 

Не съм очуден за проблемите,защо просто не можаха да изчакат още няколко месеца? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Аз upgrade-нах през yum (както и за FC2->FC3). Много стабилно си се държи (и като че малко по-бързо).

 

Проблема е че gcc-4.0 си има своите проблеми : има програми които не са съвместими с него.

 

А да не забравяме че още няма mplayer или transcode за FC4.

Link to comment
Share on other sites

Аз upgrade-нах  през yum (както и за FC2->FC3). Много стабилно си се държи (и като че малко по-бързо).

 

Проблема е че gcc-4.0 си има своите проблеми : има програми които не са съвместими с него.

 

А да не забравяме че още няма mplayer или transcode за FC4.

Ами да беше погледнал един пост по-нагоре, че да не се повтаряш. В него казвам, че рпм за ФК3 работа и на 4. Ето ти Линк

Link to comment
Share on other sites

Еми като погледнеш Федора изглежда яко... като се опиташ да я ползваш, идват проблемите. По традиция тествам всяко FC и 4-ката си е все същата помийка... да ме извиняват РедХат-овиците. Ето мойте премеждия. Ако ще се ползва FC, трябва много занимавка да се направи, за да хвърчи и да е тип-топ. Убунту идва много по-добре out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Zdravejte :)

Imam slednoto vaprosche:

Svalish si ot /fedora/linux/core/4/i386/iso/

FC4-i386-DVD.iso

 

spored file SHA1SUM

md5sum e 2f151a7329846da685c2a72fcb40eba3e8a355a0 FC4-i386-DVD.iso

 

spored moq linux:

 

 

[johan@johan] ~/download/mirrors.evrocom.net/fedora/linux/core/4/i386/iso

$ md5sum FC4-i386-DVD.iso

c136e0bb691398e9d7b15d645f930628 FC4-i386-DVD.iso e razlichno

 

razrovish se i v i URL-ta predostaveni ot Linux-bg.org (BG-mirror)

tam pak korenno razlichno md5sum za sahtoto DVD ....

ako nqkoj e izetglil DVD-to ot http://mirrors.evrocom.net neka paste negovata md5sum

 

mersi predvaritelno :)

Link to comment
Share on other sites

johan,

 

Мисля си, че бъркаш при проверката понеже каза "md5sum". Едва ли проблема е в огледалните сървъри. Ако използваш:

# md5sume FC4-i386-DVD.iso

ще получиш различна от обявената от РедХат сума. Провери ДВД диска със следната команда:

# sha1sum FC4-i386-DVD.iso

;)

Link to comment
Share on other sites

johan,

 

  Мисля си, че бъркаш при проверката понеже каза "md5sum". Едва ли проблема е в огледалните сървъри. Ако използваш:

# md5sume FC4-i386-DVD.iso

ще получиш различна от обявената от РедХат сума. Провери ДВД диска със следната команда:

# sha1sum FC4-i386-DVD.iso

;)

 

 

 

mersi mnogo ..drug pat ste si otvarqm ochite poveche

 

$ sha1sum FC4-i386-DVD.iso

2f151a7329846da685c2a72fcb40eba3e8a355a0 FC4-i386-DVD.iso

 

spored SHA1SUM file

Hash: SHA1

 

2f151a7329846da685c2a72fcb40eba3e8a355a0 FC4-i386-DVD.iso

 

sihcko e OK

mersi oshte vednaj peja :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Еми като погледнеш Федора изглежда яко... като се опиташ да я ползваш, идват проблемите. По традиция тествам всяко FC и 4-ката си е все същата помийка... да ме извиняват РедХат-овиците. Ето мойте премеждия. Ако ще се ползва FC, трябва много занимавка да се направи, за да хвърчи и да е тип-топ. Убунту идва много по-добре out of the box.

 

Ай ся, флейм....... :) Ако питаш мен, най-добре out-of-the-box си идва SuSe-то, ама кой ли го ползва?

Ако някой иска да си наточки Федора-та ето това е доста добър ресурс:

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc4.shtml

или това, което е почти същото:

http://www.gagme.com/greg/linux/fc4-tips.php#mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ако на някой модератор му се занимава да смени името на темата. Излезе Федора 5. Принципно излиза утре, 20-ти март, но открих някои огледала, които са я leak-нали и в момента си я свалям. Има разбира се и sha1sums за провекра.

Ако искате да сваляте още от днес ето ви линк. Ако не утре ще ги има официално на повечето сървъри. Основното е:

 

· Support for the PowerPC (PPC) architecture.
· GCC 4.0
· GNOME 2.10
· KDE 3.4 includes new accessibility features. You can manage these new features in KDS Control CenterRegional & AccessibilityAccessibility.
· Native Eclipse 3.1M6 (part of a free Java stack)
· MySQL 4.1
· PHP 5.0
· Xen 2 (virtualization to run multiple versions of an OS)
· GFS 6.1-0.pre22 (cluster file system)
· Evince 0.2.1 (universal document viewer)
· GDM 2.6 - Includes early login capability
· SELinux This release includes coverage for 80 new daemons by the targeted policy. There are changes to the handling of Booleans. The targeted policy is enabled by default.

Link to comment
Share on other sites

Ай ся, флейм....... :) Ако питаш мен, най-добре out-of-the-box си идва SuSe-то, ама кой ли го ползва?

Ако някой иска да си наточки Федора-та ето това е доста добър ресурс:

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc4.shtml

или това, което е почти същото:

http://www.gagme.com/greg/linux/fc4-tips.php#mp3

хехехехехехеех Какъв флейм пичове?Сузе е най популярната дистрибуция в Европа и е едиснтвения начин да накараме някой Виндовс потребител да мине на на линукс(е и мандрива става).Явно си има проблеми ФК!Аз си сложих едно време ФК 1, ама де да знам, тогава не ме накефи хич. Не моа да разбера кво толкова виждате в тая Федора(един притяел чак си беше купаил Федора 1 за 15!!!!! лева а има постоянне интернет!!!хахахахаха) .Яка е да ама не толкова, и инсталацията и е много добра(аз не знам Анаконда ли е? като на ред хет?)ама ще диша прахта на Яст.

Link to comment
Share on other sites

Абе и аз мога да кажа същите неща против сусе и да си защитя любимото генту и неговата инсталация(да се разбира ръчната).

Защо когато един уиндоус потребител мигрира към линукс трябва да бъде зарибяван със същите wizard-и и подобни глупости с next бутон.Не е ли идеята да види къде точно са разликите м/у двете ОС?Точно поради това не бих препоръчал на никой нов в линукс средата на използва "десктоп ориентирани дистрибуии".

Link to comment
Share on other sites

не 4е толкова ми е за любимото дистро по- принцип защитавам идеята да си лсожат виндовс потребителите нещо лесно .Дали ще е Тиликс Кноппикс Мандрива ,Ксандрос,Конектива или Сузе все тая.Идеята ми е 4е ще се зарибят а да у4ат линуск мога и на Сусе пак ще пишат коменди и .т.н Просто няма да си игратя на ръка да маунтват хардове? каде се е 4уло и яидяло в 21 век сме на ръка ще си прикачваме хдд-тата или пък да си редактирам Х.орг-а за кво има си Sax2 - прекрасен инструмент.След като се нагледат могат да решат кое е за тях дали ЛИнукс фром Скратч или сусе/Мандрива та дори и Федора.

Link to comment
Share on other sites

Аз не мога да разбера, защо във почти всяка тема разговора се обръща най-вече за миграцията от Windows към Linux и то най-много от Wlado, писна ми да чета глупости и най-лошото е, че са все едни и същи. Wlado ще те питам един въпрос, стил 3 в 1, защо пишеш в тоя раздел?

Link to comment
Share on other sites

Аз не мога да разбера, защо във почти всяка тема разговора се обръща най-вече за миграцията от Windows към Linux и то най-много от Wlado, писна ми да чета глупости и най-лошото е, че са все едни и същи. Wlado ще те питам един въпрос, стил 3 в 1, защо пишеш в тоя раздел?

оф ами не пиша толкова затва а и мисля 4е едвали като ползвам/е линукс тряя да си останем 4 % от всики ос а 90 и несто да са на виндовс тряяя и те да се приобщят

Link to comment
Share on other sites

Тема за Федора 4, която излиза днес официално по огледалните сървъри в 16ч. Проблеми и впечатления тук.

 

Гледам излезла Fedora Core 5 вече... FYI :)

Link to comment
Share on other sites

Ъхъ, има я новината малко по-назад в темата.

В случай, че си пропуснал, излезли са също и слакуеър 10.2, генту 2006.0 и сусе 10.

Link to comment
Share on other sites

Ъхъ, има я новината малко по-назад в темата.

В случай, че си пропуснал, излезли са също и слакуеър 10.2, генту 2006.0 и сусе 10.

 

В някоя друга тема може и да я има но в тази конкретно не виждам къде е споменато това...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...