Jump to content
BulForum.com

Fedora Core 4


peja

Recommended Posts

Ако на някой модератор му се занимава да смени името на темата. Излезе Федора 5. Принципно излиза утре, 20-ти март, но открих някои огледала, които са я leak-нали и в момента си я свалям. Има разбира се и sha1sums за провекра.

 

Сложи си очила...

Link to comment
Share on other sites

Kakvo stava nqkoi probval li q e veche, nqkakvi vpe4atleniq??? Aide i az reshih da q probvam, utre/vdrugiden moje da spodelq vpe4atleniq. :lol:

Добра е, слагайте я B)

 

====================

 

Връщам си думите назад.icon8.gif Никога не съм виждал по-бъгави програми за инсталиране, ъпдейт, деинсталиране на софтуер. icon8.gif :angry1 Да не говорим, че искат допълнително инсталиране на разни библиотеки за пускането на една проста мп3-ка. Нека да си обучават студентите да обработват софтуер, но не по този нагъл начин. :angry:

Link to comment
Share on other sites

kamen - Федора/РедХат одавна не поддържат мр3 в основната дистрибуция - от съображения за евентуално нарушаване на авторски права и прочие бла-бла-бла... От много време е това, че ако искаш мр3 трябва да си свалиш/инсталираш допълнително кодеци за тях. Учудвам се, че сега разбираш... За програмите за инсталирне - пакет мениджъра на РедХат се използва от стотици други дистрота, които не разработват свой. Не виждам кое му е бъгавото. Бъгави може да са някои некадърно направени пакети на софтуер (със счупени зависимости, объркана последователност...) и от там да ти се струва, че проблема е в РПМ, но не е - проблема си е на съответния пакет... Друг е въпроса ако си свикнал с дебианския пакет мениджър или този на Слак... Има разлика в работата с трите.

Link to comment
Share on other sites

mp3-ките не са ми проблем да ги настроя, просто го отбелязвам като сериозен пропуск. Да, това наистина е първата ми стъпка във федора/ред хат. Сигурно ще е и последната, особено след като разбрах, че федора се използва за тестове/разработки на някакъв друг проект (забравих точно каква беше ситуацията, 'щото това го четох среднощ). За пакетния мениджър - значи първо ще спомена това, че когато има да инсталира/ъпдейтва повече от 5 пакета едновременно, крашва още при преглеждането на зависимостите (сигурен съм, че проблемът не е нито във връзката, нито в машината ми). Другите ми проблеми бяха с преинсталацията (разбирай деинстал и после инстал) на kdemultimedia и gstreamer - е тук стана голямо мазало, не знам къде са грешките, но липсват доста програми. Другото, което не ми хареса и от което мисля че се появи горният проблем е, че при деинсталирането на нещо, се премахват и неговите зависимости :blink: за някой може да е добра идея, но за мен е сериозна заплаха за проблеми.

 

Иначе от пакетните мениджъри най-добрият, който съм виждал и продължавам с удоволствие да ползвам, е този на OpenBSD. B)

Link to comment
Share on other sites

mp3-ките не са ми проблем да ги настроя, просто го отбелязвам като сериозен пропуск. Да, това наистина е първата ми стъпка във федора/ред хат. Сигурно ще е и последната, особено след като разбрах, че федора се използва за тестове/разработки на някакъв друг проект (забравих точно каква беше ситуацията, 'щото това го четох среднощ). За пакетния мениджър - значи първо ще спомена това, че когато има да инсталира/ъпдейтва повече от 5 пакета едновременно, крашва още при преглеждането на зависимостите (сигурен съм, че проблемът не е нито във връзката, нито в машината ми). Другите ми проблеми бяха с преинсталацията (разбирай деинстал и после инстал) на kdemultimedia и gstreamer - е тук стана голямо мазало, не знам къде са грешките, но липсват доста програми. Другото, което не ми хареса и от което мисля че се появи горният проблем е, че при деинсталирането на нещо, се премахват и неговите зависимости :blink: за някой може да е добра идея, но за мен е сериозна заплаха за проблеми.

 

Иначе от пакетните мениджъри най-добрият, който съм виждал и продължавам с удоволствие да ползвам, е този на OpenBSD. B)

RPM manager-a is the best in the business. Не хвърляй вината върху Редхат само защото ти не се справяш с иначе лесната и приятна ОС. Не е нужно да мислиш за dependencies за софтуер при положение, че ползваш non-core пакети, защото хората са измислили една кратка команда. yum. Или в случая "yum install gstreamer". Tази команда сама ще намери необоходимите зависимости и ще свали и инсталира както софтуера така и необоходимите библиотеки, както му казват американците - hustle free. Що се отнася до премахването на зависимостите при деинсталация на даден пакет - не е вярно, ако освен не правиш глупавата грешка да махаш core packages. При third-party software каквито са повечето екстри това не важи.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...