Jump to content
BulForum.com

Ubuntu 5.04


Recommended Posts

priwet na wsi4ki , izwinqwam se za latinicata prostno o6te nqmam kirilizira6ta programa

 

sega kum osnownoto instalnah ubuntu 5.04

i iskam da popitam moje li da mi dadete malko help kak da si instalna dopulnitelnite paketi za sound , za emulaciq na igri i t.n. az gi swalih ama nz kwo da gi prawq

10x predwatitelno

Link to comment
Share on other sites

Значи за звука си сваляш от http://www.alsa-project.org/ ALSA Driver и си го компилираш (ако не знаеш как прочети ReadMe-то в архива).

 

Относно емулацията на игри и тем подобни бози ти трябва cedega и Point2Play (за някои приложения аз използвам и Wine) за да стартираш някоя игра си стартираш конзола и отиваш до *.exe на играта и там пишеш командата cedega *.exe и играта ако се поддържа се стартира (да не забравиш да си качиш драивери за видеото).

Link to comment
Share on other sites

Можеш за начало да разгледаш ubuntu форумите. Вътре има всичката полезна информация, от която имаш нужда. А колкото до пакети, най-лесният начин е да отвориш един synaptic package manager.

 

~$ gksudo synaptic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

От вчера ползвам Ubuntu (5.04). Още от самото начало останах приятно изненадан от това как е наблегното на дребните детайли. С хардуера ми се справи веднага като единствено с безжичната мрежа ми се наложи да си поиграя повечко, най-вече, защото хората не са преценили, че ако нямам мрежа няма как да имам интернет, от който да сваля нужните пакети за подкарването и :bgrin: Както и да е, след многократно превключване до windows успях да сваля всичко необходимо. Забележки към системата почти нямам като почти всички такива идват от GNOME, който има доста качества, но просто не е "моята" графична среда. Във връзка с това искам да попитам KUbuntu толкова ли е добър? Или евентуално как точно да сменя GNOME с KDE без да направя каша в системата? Имам и други въпроси, но тях ще оставя за друг път :)

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет е да не се занимаваш с Убунту, ами направо да си сложиш 1 Дебиан и ще забравеш за всичките си проблеми ;) .

Още помня как инсталацията на debian (sarge) умря още на сата харддиска ми, като ми предлагаше да сваля поддръжка за него при условие, че мрежата ми посмъртно сам нямаше да може да я пусне...не мерси :)

Link to comment
Share on other sites

инсталация на КДЕ върху убунту

 

 

1. Make sure you are using hoary in your /etc/apt/sources.list

2. apt-get install kubuntu-desktop

 

или ако имаш инсталационен диск на кубунту оттам с синаптик-а инсталираш kubuntu-desktop

Link to comment
Share on other sites

инсталация на КДЕ върху убунту

  1. Make sure you are using hoary in your /etc/apt/sources.list

  2. apt-get install kubuntu-desktop

 

или ако имаш инсталационен диск на кубунту оттам с синаптик-а инсталираш kubuntu-desktop

Хмм, а после как ще се разберат с GNOME-a?

Link to comment
Share on other sites

просто си работи. Аз инсталирах Убунту, после цялото кде от кубунту. Единственият му въпрос бе кой логин мениджър да ползвам.

И това бе..

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми даде неговия sources.list , че имам чувството, че автоматично генерирания е непълен.

Link to comment
Share on other sites

Още помня как инсталацията на debian (sarge) умря още на сата харддиска ми, като ми предлагаше да сваля поддръжка за него при условие, че мрежата ми посмъртно сам нямаше да може да я пусне...не мерси

 

 

Ами случайно да си се сетил да напишеш linux26, демек да ти тръгне с 2.6 ядро, тогава щеше да забравиш за проблема с диска си.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами случайно да си се сетил да напишеш linux26, демек да ти тръгне с 2.6 ядро, тогава щеше да забравиш за проблема с диска си.... ;)

сетих се...не стана....както и да е темата е друга сега :)

Link to comment
Share on other sites

Тъй като и аз съм начинаещ в Ubuntu реших да пиша тук. Имам следния проблем. Мъча се да си инсталирам d4x 2.5.3 с не особено голям успех. Първо компилацията ми мрънкаше за сумати работи дето липсват (много е бедно откъм библиотеки и изобщо сякъф софтуер тва Ubuntu .. или поне default-ната му инсталация) ама както и да е, сложих ги. Докато не стигнах до glib. Дава:

configure: error: *** GLIB >= 2.4.0 not installed! ***

Добре, свалям glib 2.4.1, компилирам я, инсталирам я. И ето какво се получава:

checking for GLIB - version >= 2.4.0...
*** 'pkg-config --modversion glib-2.0' returned 2.4.1, but GLIB (2.6.3)
*** was found! If pkg-config was correct, then it is best
*** to remove the old version of GLib. You may also be able to fix the error
*** by modifying your LD_LIBRARY_PATH enviroment variable, or by editing
*** /etc/ld.so.conf. Make sure you have run ldconfig if that is
*** required on your system.
*** If pkg-config was wrong, set the environment variable PKG_CONFIG_PATH
*** to point to the correct configuration files
no
configure: error: *** GLIB >= 2.4.0 not installed! ***

Начи първо ми казва, че нямам по-голяма или равна версия на 2.4.0, аз слагам 2.4.1 и след това ми казва, че имам 2.4.1 ама имам и 2.6.3.

 

Problem fixed! (сложих glib 2.6.3 и са опраи)

 

Втори проблем:

Следващото нещо, което configure изисква е OpenSSL >= 0.9.7 (дето пак го няма!). Сложих първо OpenSSL 0.9.7 от Synaptic и ми изплю същата грешка, която ми даде и след като свалих 0.9.8 и си го компилирах и инсталирах:

configure: try pkg-config to locate OpenSSL
checking for openssl >= 0.9.7... Package openssl was not found in the pkg-config search path.
Perhaps you should add the directory containing `openssl.pc'
to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
No package 'openssl' found

configure: error: Library requirements (openssl >= 0.9.7) not met; consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if your libraries are in a nonstandard prefix so pkg-config can find them.

Problem fixed! (PKG_CONFIG_PATH=$PKG_CONFIG_PATH:/usr/local/ssl/lib/pkgconfig)

Вече си имам d4x :)

 

Тук искам да добавя, че и докато инсталирам MPlayer пак се наложи да свалям сумати библиотеки. А бе тва Ubuntu просто трябваше да го направят на два диска.

Link to comment
Share on other sites

Що не използва пакетния мениджър? Щеше да свършиш работата за минимално време, вместо да си играеш с тия компилации.

Link to comment
Share on other sites

Да уе, има, просто са за дебиан, а не за убунту :) Наистина първата работа, която трябва да се свърши след инсталация на убунту е да се добавят "хранилища" :) към sources.list

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ползвам Ubuntu 5.10 с последните ъпдейти, харддиска съм го разделил на няколко части като за убунту-то ползвам 2 - една за / и една за /home. Имам следния проблем: линукса приема /home дяла за пълен и отказва да пише повече на него, въпреки че пише че остават 1000МБ (точно) :blink: Някой да има идея каква е причината за това? Не съм пробвал при другия дял дали така ще стане също. Преди време "пренесох" харддиска на по-голям с помощта на Norton Ghost. Възможно ли е да е нещо от това?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Predi malko slojih Ubuntu 5.10,v momenta se opitvam da si sloja driver-i za videoto kakto e opisano v http://www.ubuntuguide.hit.bg/ no imam edin vapros.Sled kato sloja tiq driver-ri trqbva da pusna internet na suseda(kakto e pri windows s Internet conection sharing) tyka ima li neshto pododno ot ednata lanka da spodelq interneta s drugata ? I po kakav nachin stava ? Nastroih vtorata lanka no ne namerih nishto za share-vane na net-a.

Shte sam blagodaren ako nqkoi mi pomogne.

Link to comment
Share on other sites

Predi malko slojih Ubuntu 5.10,v momenta se opitvam da si sloja driver-i za videoto kakto e opisano v http://www.ubuntuguide.hit.bg/ no imam edin vapros.Sled kato sloja tiq driver-ri trqbva da pusna internet na suseda(kakto e pri windows s Internet conection sharing) tyka ima li neshto pododno ot ednata lanka da spodelq interneta s drugata ? I po kakav nachin stava ? Nastroih vtorata lanka no ne namerih nishto za share-vane na net-a.

Shte sam blagodaren ako nqkoi mi pomogne.

неразбирам от убунту

но тук шеринга става по друг начин

http://www.linuxforum.com/tutcomments/5/206.php

разгледай тук

нещо подобно ще е и при убунту

Link to comment
Share on other sites

nachinaesht sam i mi e trydno da razbera koe kakvo e .. kak na linux box-a na koito mi e net-a da mu startiram terminal ?

linux box

хората искат да кажат

на машината която ти е свързан интернета

демек рутиращата машина ;)

да пуснеш конзола

нещо което мяза на дос в windows.

Link to comment
Share on other sites

Tova deto ti mi go dade nqma da stane zashtoto pishe v nqkakav fail da se pishat tezi tablici a na ubuntu sa mu drugi direktoriite(imenata) .. podobni no ne sa sashtite i tozi fail go nqma ili pone ne e pod takova ime.kakto i da e nemi trqbva speshno tova.malko po malko shte go razucha.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...