Jump to content
BulForum.com

Ubuntu 5.04


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

току що си инсталирах ubuntu 5.10, обаче имам проблем ето и не знам дали е от операта или нещо са се омешали шрифтовете. с латиницата нямам проблеми, само кирилицата излиза такава омазана и е голяма мъка( на места не мога да разчитам). ако някой може да помага.

Link to comment
Share on other sites

току що си инсталирах ubuntu 5.10, обаче имам проблем ето и не знам дали е от операта или нещо са се омешали шрифтовете. с латиницата нямам проблеми, само кирилицата излиза такава омазана и е голяма мъка( на места не мога да разчитам). ако някой може да помага.

 

най-лесно е с automatix - виж в форума на убунту.

това е инструмент за автоматизирана инсталация на различни програми.

сред тях имаше и за слагане на майкрософтските стандартни шрифтове.

това ми реши на мен проблемите.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз съм с Kubuntu 6.06LST.. държи се перфектно :)

Имам малка забележка към adept-а.. понякога обича да не тръгва, но това е след доста ровене из системата.

Одеве си инсталирах последния амарок (4.1) и 3.5.3 КДЕ.. доволен съм :)

Link to comment
Share on other sites

Neuspqh i tva si e ... shte si karam s tapiq window$ linuxa za zabavlenie ot vreme na vreme.

 

Хаха е това си е изказване. Не можах само да разбера какво му е тъпото на windows$ и какво по-умното на ubunto след като не си успял да се справиш с второто а явно с първото си успял. Може би това е критерия - ако успееш да подкараш нещо - значи е тъпо .... в сравнение с теб може би - ако ти се считаш за такъв, щом явно един такъв човек се е справил значи и системата е такава, а ако не успееш може би то излиза че е по-умно от теб???

 

Та по темата - предполагам си потърсил тука ... или пък с google

 

Според един приятел било по-лесно да пуснеш Internet Connection Sharing/Routing с Линукс отколкото с windows$ за теб не знам...

Link to comment
Share on other sites

Според един приятел било по-лесно да пуснеш Internet Connection Sharing/Routing с Линукс отколкото с windows$ за теб не знам...

ВСИЧКО в юникс е по-лесно, логично и изчистено, отколкото в уиндоус..... вместо да цъкаш някакви отметки в малоумни менюта, си редактираш конфигурационния файл в няколко реда според твоите нужди (има си examples) и си готов B) вземи да го пробваш най-накрая, да се убедиш в някои неща и да смениш плочата малко :allien :D

Link to comment
Share on other sites

ВСИЧКО в юникс е по-лесно, логично и изчистено, отколкото в уиндоус..... вместо да цъкаш някакви отметки в малоумни менюта, си редактираш конфигурационния файл в няколко реда според твоите нужди (има си examples) и си готов B) вземи да го пробваш най-накрая, да се убедиш в някои неща и да смениш плочата малко :allien :D

 

Дадено. Обаче обещаваш ли ако имам въпроси да ми обясняваш а не да ми ръсиш глупости от сорта "като не разбираш, защо си се захванал? прочети няколко книги, за предпочитане по-дебели и тогава се пробвай пак". Защото аз не съм изръсил никому подобна глупост а съм обяснявал кое как да се направи подробно - погледни тук-там и се убеди сам.

 

Deal?

Link to comment
Share on other sites

Firestarter

 

Инсталира се най-лесно с Automatix. Копирам малко текст от заглавната страница. Надявам се да помогне на хората, които не са се справили с споделянето на нета.

* Open Source software, available free of charge

* User friendly, easy to use, graphical interface

* A wizard walks you through setting up your firewall on your first time

* Suitable for use on desktops, servers and gateways

* Real-time firewall event monitor shows intrusion attempts as they happen

* Enables Internet connection sharing, optionally with DHCP service for the clients

* Allows you to define both inbound and outbound access policy

* Open or stealth ports, shaping your firewalling with just a few mouse clicks

* Enable port forwarding for your local network in just seconds

* Option to whitelist or blacklist traffic

* Real time firewall events view

* View active network connections, including any traffic routed through the firewall

* Advanced Linux kernel tuning features provide protection from flooding, broadcasting and spoofing

* Support for tuning ICMP parameters to stop Denial of Service (DoS) attacks

* Support for tuning ToS parameters to improve services for connected client computers

* Ability to hook up user defined scripts or rulesets before or after firewall activation

* Supports Linux Kernels 2.4 and 2.6

* Translations available for many languages (38 languages as of November 2004)

Link to comment
Share on other sites

Дадено. Обаче обещаваш ли ако имам въпроси да ми обясняваш а не да ми ръсиш глупости от сорта "като не разбираш, защо си се захванал? прочети няколко книги, за предпочитане по-дебели и тогава се пробвай пак". Защото аз не съм изръсил никому подобна глупост а съм обяснявал кое как да се направи подробно - погледни тук-там и се убеди сам.

 

Deal?

Да, тържествено обещавам да не отговарям така и да обяснявам, освен ако въпросите нямат готови отговори в FAQ, README и т.н. :D Хайде чакам. B)

Link to comment
Share on other sites

Firestarter

 

Инсталира се най-лесно с Automatix. Копирам малко текст от заглавната страница. Надявам се да помогне на хората, които не са се справили с споделянето на нета.

* Open Source software, available free of charge

* User friendly, easy to use, graphical interface

* A wizard walks you through setting up your firewall on your first time

* Suitable for use on desktops, servers and gateways

* Real-time firewall event monitor shows intrusion attempts as they happen

* Enables Internet connection sharing, optionally with DHCP service for the clients

* Allows you to define both inbound and outbound access policy

* Open or stealth ports, shaping your firewalling with just a few mouse clicks

* Enable port forwarding for your local network in just seconds

* Option to whitelist or blacklist traffic

* Real time firewall events view

* View active network connections, including any traffic routed through the firewall

* Advanced Linux kernel tuning features provide protection from flooding, broadcasting and spoofing

* Support for tuning ICMP parameters to stop Denial of Service (DoS) attacks

* Support for tuning ToS parameters to improve services for connected client computers

* Ability to hook up user defined scripts or rulesets before or after firewall activation

* Supports Linux Kernels 2.4 and 2.6

* Translations available for many languages (38 languages as of November 2004)

Хмммм... :unsure:

 

http://www.juniper.net/security/auto/vulne...s/vuln2860.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

инсталнах си днес убунту 6.06тлс от официалния сайт. как мога да направя да ми сменя езика с някаква клавишна комбиция понеже сега го правя от систем -> преференсе - >кейборд

Link to comment
Share on other sites

инсталнах си днес убунту 6.06тлс от официалния сайт. как мога да направя да ми сменя езика с някаква клавишна комбиция понеже сега го правя от систем -> преференсе - >кейборд

Пак там имаш "Опции на подредбата" (не знам на английски как е точно). Има доста настройки включително и с кои копчета да се сменя. Освен това като щракнеш на някой панел може да си извадиш "индикатор".

Link to comment
Share on other sites

инсталнах си днес убунту 6.06тлс от официалния сайт. как мога да направя да ми сменя езика с някаква клавишна комбиция понеже сега го правя от систем -> преференсе - >кейборд

http://www.vectorlinux.com/forum1/index.php?topic=10896.0 ;)

Link to comment
Share on other sites

Гледам , че хората са се разпалили ! Ето ви линкче за юзърите на евроком !

ubuntu-6.06.1-desktop-i386.iso

PC (Intel x86) desktop CD

For almost all PCs. This includes most machines with Intel/AMD/etc type processors and almost all computers that run Microsoft Windows. Choose this if you are at all unsure.

Тва е ако някой иска да кача нещо друго да ми пише едно лично ! :)

Link to comment
Share on other sites

нещо не успявам да го направя това :( пускам терминала пиша команда sudo -s -H и след това пиша парола, за да влезна в администраторския ъкаунт или както му се вика там, пиша /etc/X11/xorg.conf и ми дава bash: /etc/X11/xorg.conf: Permission denied. като пробвам да отворя директно фаила успявам, въвеждам редовете и като дам саве ми изписва, че нямам права за тази операция :angry1 при стартирането на убунтуто пиша юзер и парола, които съм въвел при инсталацията. някакви идей какъв може да е проблемът?

имам и още един въпрос - вчера добавих някакви хранилища доколкото разбирам там има софтуер за инсталиране. та въпросът ми е има ли някаква команда чрез, която да се види какъв е точно софтуерът?

Link to comment
Share on other sites

нещо не успявам да го направя това :( пускам терминала пиша команда sudo -s -H и след това пиша парола, за да влезна в администраторския ъкаунт или както му се вика там, пиша /etc/X11/xorg.conf и ми дава bash: /etc/X11/xorg.conf: Permission denied. като пробвам да отворя директно фаила успявам, въвеждам редовете и като дам саве ми изписва, че нямам права за тази операция :angry1 при стартирането на убунтуто пиша юзер и парола, които съм въвел при инсталацията. някакви идей какъв може да е проблемът?

В случая има предвид, че нямаш права да стартираш този файл, което е и нормално, тъй като това е текстов файл. Пробвай със:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

щом държиш да го направиш по този начин.

 

имам и още един въпрос - вчера добавих някакви хранилища доколкото разбирам там има софтуер за инсталиране. та въпросът ми е има ли някаква команда чрез, която да се види какъв е точно софтуерът?

Най-лесния начин е Система>Администрация на системата > Synaptic

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...