Jump to content
BulForum.com

Помощ за SuSE 9.2 Professional


exo

Recommended Posts

Здрасти на всикчи :)

Първо да се похваля че успешно и без проблеми си инсталирах SuSE 9.2 Professional :D Даже и звук имам :lol:

И тъй като съм начинаещ в Линукс имам и някои дребни проблеми или по-скоро донастройки за които се надявам да ми помогнете :)

1)Първият проблем ми е boot loader-a. SuSE си инсталира свой собствен такъв, като деактивира Power Quest Boot Magic който ползвах досега. За съжаление обаче с boot loader-а на SuSE-то не мога да вляза в Windows. Аз съм с два такива (98 SE и XP). 98-цата ми пише че трябвяало да посоча името на командния интерпретатор, а XP тръгва, зареди се до някъде и хоп рестарт. Затова си върнах Power Quest Boot Magic . Но със него пък не мога да вляза в Линукс - пише preparing your machine to start Linux и така си остава ...

Как може да се реши този проблем - с един boot loader да си влизам във всичките ми ОС ?

2)При инсталацията SuSE ми сложи KDE 3.3 за графична среда, обаче нещо върви бавно, всичко което пусна му трябва доста време докато се зареди. Някой ми беше казал че Gnome е по-бърз и по-лек. Как да мина на него и ще може ли със него да ползвам същият софтуер който имам с KDE (смисъл като Open Officce да речем) или той ще си го инсталира на нова сметка ?

3)Нещо не мога да си подкарам кабелният модем (е всички го знете :) - Motorola SB 5100 SURFboard). Как да го подкарам ?

4)Монитора ми е COMPAQ P50, при инсталацията ми поиска да му задам някакъв режим на работа и аз му задаох: Хоризонтално 69 KHz и вертикално 75 Hz. Това за вертикалната честота добре, на тази ми работи и под Windows, обаче и идея си нямам каква трябва да бъде хоризонталната ??? Рових в www.compaq.com, но не намерих инфо :( Дали някой от вас има идея на каква честота да го пусна ?

 

Ами май е това за сега поне :) Ако възникне още нещо - пак ще пиша :)

Зная че са доста проблемите но се надявам да ми помогнете :)

Link to comment
Share on other sites

...

 

3)Нещо не мога да си подкарам кабелният модем (е всички го знете :)  - Motorola SB 5100 SURFboard). Как да го подкарам ?

Значи за модема - когато аз бях със СуСЕ го пуснах така

modprobe usbnet
dhcpcd -d -B -D eth0

Тва като root и разбира се ако модема ти е вързан към usb...

Link to comment
Share on other sites

Това добре, ще го пробвам, но първо трябва да си реша проблема с boot loader-a - някакви идеи ? (иначе няма как да вляза в SuSE :( )

Link to comment
Share on other sites

Това добре, ще го пробвам, но първо трябва да си реша проблема с boot loader-a - някакви идеи ? (иначе няма как да вляза в SuSE :(  )

Малко ме притеснява това, че си с 98 и ХР, защото незнам точно как се оправя с тях виндовския буут мениджър. Сусе с какъв лоудър е? Lilo или GRUB?

Link to comment
Share on other sites

Малко ме притеснява това, че си с 98 и ХР, защото незнам точно как се оправя с тях виндовския буут мениджър. Сусе с какъв лоудър е? Lilo или GRUB?

GRUB e. Ами виндовския буут мениджър досега бачкаше без проблеми ... даже като бях с Mandrake и нея си я буутваше, ама SuSE нещо не иска ...

Link to comment
Share on other sites

GRUB e. Ами виндовския буут мениджър досега бачкаше без проблеми ... даже като бях с Mandrake и нея си я буутваше, ама SuSE нещо не иска ...

Ами аз с GRUB не съм се заигравал (само 2 пъти съм го пускал с default настройки). Може да прочетеш тук какво пише. Гледам доста подробно е обяснено...може и да намериш това, което ти трябва.

Link to comment
Share on other sites

Тъй, ето какво се получи:

Успях да си подкарам boot loader-а ( или по скоро boot loader-ите :) ) Пробвах пак със този GRUB, обаче той упорито отказва да буутне Уиндосите, въпреки че ги вижда както трябва и всичко като гледам (според това което JDFU ми даде да прочета) май е наред ... За това го преместих на първия сектор от партитицията където е SuSE-то при което Ундоският буут менаджер веднага забеляза че има още една OS и учтиво ми предложи да я добави в буут менюто :lol: :lol: :lol: ...

Та сега мога да си буутвам всичките ОС :lol: Само че настроих GRUB да буутва директно SuSE, е не съвсем директно, но почти ... :) за да не се получава пак запитване за буут ;)

Остават обаче другите ми три проблема :(

Това което Rexus ме посъветва да пробвам не става :( Вероятно защото модема е сметнат за USB телефонен модем, тъй като ми иска телефонен номер към който да се свържел ... :wacko: Премахнах го от групата на телефонните модеми с помоща на Yast (истински телефонен модем имам само един, но него за сега поне няма да го настройвам защото не ми трябва ). Реших да пусна откриване на нов модем - пак го разпозна по същият начин. Пуснах откриване на мрежов адаптер, но там пък нищо не намери ...

Та стигам до извода че не го разпознава правилно, как да го накарам да го разпознае ? Спомням си че при Mandrake го разпознаваше като eth 0 и използваше нещо наречено USB net numerios vendors ... или нещо такова ... ама тук не мога да видя подобно нещо .... офф съвсем се обърках ... помагайте :)

Link to comment
Share on other sites

lsmod

Module Size Used by

bluetooth 44804 0

nvram 8328 0

usbserial 26856 0

parport_pc 37824 1

lp 10536 0

parport 37960 2 parport_pc,lp

speedstep_lib 4228 0

freq_table 4356 0

processor 25640 0

snd_pcm_oss 57896 0

snd_mixer_oss 19200 1 snd_pcm_oss

snd_es18xx 29900 1

snd_pcm 96776 2 snd_pcm_oss,snd_es18xx

snd_page_alloc 10248 1 snd_pcm

snd_opl3_lib 10624 1 snd_es18xx

snd_timer 24708 2 snd_pcm,snd_opl3_lib

snd_hwdep 9220 1 snd_opl3_lib

snd_mpu401_uart 7552 1 snd_es18xx

snd_rawmidi 24356 1 snd_mpu401_uart

snd_seq_device 8716 2 snd_opl3_lib,snd_rawmidi

snd 60164 12 snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_es18xx,snd_pcm,snd_opl3_lib,snd_timer,snd_hwdep,sn

d_mpu401_uart,snd_rawmidi,snd_seq_device

soundcore 9056 1 snd

ipt_TOS 2560 14

ip6t_LOG 6656 17

ip6t_limit 2432 17

ipt_LOG 6912 30

ipt_limit 2432 30

ipt_pkttype 1792 2

edd 10012 0

ip6t_state 2048 22

ip6_conntrack 38404 1 ip6t_state

ipt_state 2176 28

ip6t_REJECT 7552 3

ipt_REJECT 6784 3

iptable_mangle 2944 1

iptable_filter 3072 1

ip6table_mangle 2688 0

ip_nat_ftp 5232 0

iptable_nat 23980 1 ip_nat_ftp

ip_conntrack_ftp 72624 1 ip_nat_ftp

ip_conntrack 43512 4 ipt_state,ip_nat_ftp,iptable_nat,ip_conntrack_ftp

ip_tables 17664 9 ipt_TOS,ipt_LOG,ipt_limit,ipt_pkttype,ipt_state,ipt_REJECT,iptable_mangle,iptabl

e_filter,iptable_nat

ip6table_filter 2816 1

ip6_tables 18816 6 ip6t_LOG,ip6t_limit,ip6t_state,ip6t_REJECT,ip6table_mangle,ip6table_filter

ipv6 237312 15 ip6_conntrack,ip6t_REJECT

usbnet 26760 0

mii 4992 1 usbnet

joydev 9664 0

sg 35872 0

st 37404 0

sd_mod 16912 0

sr_mod 16292 0

scsi_mod 111308 4 sg,st,sd_mod,sr_mod

ide_cd 38176 0

cdrom 36508 2 sr_mod,ide_cd

uhci_hcd 29712 0

intel_agp 21024 1

agpgart 32168 1 intel_agp

subfs 7552 3

nls_utf8 2176 4

nls_cp437 5888 4

vfat 13056 4

fat 43168 1 vfat

evdev 8960 0

dm_mod 54524 0

usbcore 106724 5 usbserial,usbnet,uhci_hcd

reiserfs 242000 1

 

ifconfig

bash: ifconfig: command not found

Link to comment
Share on other sites

Всичко е наред с модема само не е настроен. Ама как така тва Сусе няма ifconfig :confused ц ц ц представа нямам как се прави без него :bgrin: нещо netconfig няма ли?

Link to comment
Share on other sites

Всичко е наред с модема само не е настроен. Ама как така тва Сусе няма ifconfig :confused ц ц ц представа нямам как се прави без него :bgrin: нещо netconfig няма ли?

ми де да знам :( това netconfig в конзолата ли трябва да го напиша ?

Link to comment
Share on other sites

ми де да знам :( това netconfig в конзолата ли трябва да го напиша ?

да, макар, че след като няма ifconfig не очаквам да има и нетконфиг, ама провери все пак....не съм много запознат със Сусе...може да има някакъв друг инструмент за мрежова настройка.

Link to comment
Share on other sites

Не може да няма ifconfig, това е команда, която всички мрежови скриптове използват.

По всяка вероятност или не си root, или си направил само su и нямаш път до /sbin.

Просто командата ifconfig трябва да се изпълни с пълния път, т.е.

/sbin/ifconfig ... така няма да има проблем ;)

Link to comment
Share on other sites

Не може да няма ifconfig, това е команда, която всички мрежови скриптове използват.

По всяка вероятност или не си root, или си направил само su и нямаш път до /sbin.

Просто командата ifconfig трябва да се изпълни с пълния път, т.е.

/sbin/ifconfig ... така няма да има проблем ;)

не знаех, сега ще проверя ...

ПП: Съжалявам че ту ме има, ту ме няма, но непрекъснато сменям Windows с Linux ...

Link to comment
Share on other sites

в сусе има цоманда ifconfig (поне при мен си я изпълнява коректно)

не помня дали изкаше допълнителна инсталация на някакви пакети

 

а за модема пробвай следното : в конзолата пишеш с рут : insmod cdcether

posle ifconfig -A i posle

 

dhcpcd

 

а после в настройките в йаста май етх0 се заменя с cdcether

а като хардуер се оказваше /dev/ttyACMO

 

i bi trqbwalo da stane

навремето го пусках под сусето ам не помня то4но какво се правеше това е по памет

ам нещо не бях доволен и минах на лан интерфейс-а

 

ако питаш мен купи си една ЛАН-ка и си реши проблема генерално с това УСБ само ядове

Link to comment
Share on other sites

Frost това което казваш вече го пробвах - не стана, не може да открие DSL устройство, пък и модема не е DSL :huh: всъщност от всичките Network devices го разпознава единствено при 'модеми' - като телефонен модем :(

Overclocker Ще пробвам и това ... дано стане ...

Godfather прав беше ето го резултата:

/sbin/ifconfig

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:50 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:50 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:3260 (3.1 Kb) TX bytes:3260 (3.1 Kb)

Link to comment
Share on other sites

Само това ли е  :)  ?

Ами момент да проверя със сигурност дали нямаше още нещо. Освен това задължително първо трябва да направиш онва за dhcpd-то, дето ти го каза Rexus

 

Редакция: Да, само това е :)

Link to comment
Share on other sites

Stana, tova go pisha ot SuSE-to :)

Sega ostava da mi kajete dali i kak da smenq KDE s GNOME :) ?

Тук пише как се сменя Гноме с КДЕ, но като гледам процедурата май е идентична и за обратното.

 

Редакция: Всъщност пробвай в гугъл с ключови думи: suse kde gnome change. При мен изкара доста неща точно по твоя въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Тук пише как се сменя Гноме с КДЕ, но като гледам процедурата май е идентична и за обратното.

 

Редакция: Всъщност пробвай в гугъл с ключови думи: suse kde gnome change. При мен изкара доста неща точно по твоя въпрос.

nesho ne moga da se oprawq :wacko: , eto kakwo naprawih:

1) wyw YaST wyw Redaktor za /ect/sysconfig failovete promenih wyw Desktop->Display Manger->DISPLAYMANAGER i tam za Zadawane na Display Manger izbrah pyrwo "gdm" a posle "xdm"

2)wyw YaST wyw Redaktor za /ect/sysconfig failovete promenih wyw Desktop->Window Manger->DEFAULT_WM i tam za Zadawane na DEFAULT_WM izbrah "gnome"

Gore i za dvata sluchaq (gdm ili xdm) se poluchava vse edno i sashto - smeni se fona i formata za LOGIN, no pak se startira KDE i dokato se logvam dolu v levia dolen ygyl visi edno malko prozorche s konzolata ....

Kakwo i kak trqbwa da promenq ... che da se zaredi gnome wmesto KDE ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

A i neshto drugo za da trygne modema wseki pyt trqbwa da si otvarqm root-ska sesiq w konzolata i wseki pyt da pi6a:

modprobe usbnet

dhcpcd -d -B -D eth0

/sbin/ifconfig eth0 up

Ne moje li da se napi6e ne6to kato konzolen script koito sam da se zarejda s root-ski prava (wse edno si slagam edin *.BAT fail wyw start->Programs->Start Up ... kakto bih go naprawil v windows ... ) ... ?

Link to comment
Share on other sites

A i neshto drugo za da trygne modema wseki pyt trqbwa da si otvarqm root-ska sesiq w konzolata i wseki pyt da pi6a:

modprobe usbnet

dhcpcd -d -B -D eth0

/sbin/ifconfig eth0 up

Ne moje li da se napi6e ne6to kato konzolen script koito sam da se zarejda s root-ski prava (wse edno si slagam edin *.BAT fail wyw start->Programs->Start Up ... kakto bih go naprawil v windows ... ) ... ?

Може, но на всяка дистрибуция е различно за това оставям на някой друг, да ти каже как по-точно.

 

Редакция: за горния проблем потърси ли в гугъл така както ти казах?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...