Jump to content
BulForum.com

Ходите ли по планини?


Recommended Posts

Аз ходех доста преди.Сега нямам особено много време.Иначе знам доста маршрути из Родопите и Рила.В Пирин знам само един(той мисля е стандартен - от Безбог през Валявица и надолу към Вихрен).Не съм обикалял много из Рила,а в Стара планина познавам само маршрутите около Ботев.

Link to comment
Share on other sites

Всяко лято.Нарамям мъжо и айларипи от душа newsm41.gif Любимите ни места са Чудните мостове , Пашалийца (над Павелско) и едно място в Зорница от , което с бинокъл се вижда военното поделение на Мечи Чал.

Link to comment
Share on other sites

Мдаааа, с нетърпение чакам да се постопли времето. Иначе и сега планината е много хубава, но зимния туризъм много не ме кефи, поне за сега де :-)

А за маршрути, не е нужно да ги знаеш, по-приятно е да ходиш на места, на които не си бил. Взимаш една карта на БТС, набелязваш си начална точка, крайна точка и ще намериш маршрута. Официалните туристически маршрути са означени на картата.

А иначе всяка планина си е различно красива. В България няма две еднакви планини, едната е полегата и гориста, другата със големи скали и много рекички, третата с каменисти склонове и езера. Абе има какво да се види по българските планини.

Тази година живот и здраве ще ида за няколко дни на Пирин, там където посочи Grimjaur и задължително ще посетя събора в Гела (село в Родопите). Миналата година е било нещо уникално, но не знаех за него. По това време бях на Доспат и се прибирах към Пловдив през Триградското ждрело- разгледах пещерите.

Link to comment
Share on other sites

Тази година живот и здраве ще ида за няколко дни на Пирин, там където посочи Grimjaur

 

 

Вземи си карта,а ако не познваш маршрута - няма да е зле и водач да намериш - маркировката е добра,но под Дженгала се разклонява,а на Момина врата се губи на две места(дано да са я оправили,това е най-опасната част от маршрута).Също така машрутът е неколкодневен преход - имаш избор - палатки или хижа :)

Link to comment
Share on other sites

По принцип доста обичам да ходя по планини, но напоследък рядко ми се отдава възможност да отида някъде. За последен път сред природа бях на "Чудните мостове". :)

Link to comment
Share on other sites

Силно ви препоръчвам да посетите храма на бесите БЕЛИНТАШ. Не е много далеч а и пътят позволява да се отиде сега. Аз последният път си взех там от един дядо книжка с обяснения за какво става въпрос и наистина е много заинтригуващо

Link to comment
Share on other sites

az znam edin mnogo zdrav mar6rut v pirin : trygva se ot hija qvorov prez razlojkiq suhodol , vryh kon4eto, vryh vihren i se spira na hija vihren .opitni planinari go minavat za 7 4asa no za obiknoveni horica den dva.

vryh kon4eto e ne6to neveroqtno krasivo i sy6to taka opasno.

ako naistina ste zapaleni namerete snimki iz internet na vryh kon4eto 6e razberete za kvo stava vapros :)

Link to comment
Share on other sites

Vsqka godina hodim na Бачковския манастир.Ина4е става и тук в Лалута :grin:  :laughing:

Ванчо съветвам те да не ходиш много по балкана, защото ще се загубиш...а мечките не прощават...внимавай и за : турбалане търбаланеее гледай този филм tuk

Айде с здраве :)

По темата: обичам да ходя на балкан най вече заради чистия въздух :)

Link to comment
Share on other sites

Преди години ходехме всяка година с разни дядовци(плюс моя разбира се) по планините. Всяка година по едно голямо за 6-7-8 дена и по много малки за по ден-два. На големите сме ходили няколко пъти из Стара Планина и мога да кажа, че Централния Балкан ми е сравнително добре познат, веднъж в Пирин по същия маршрут на Танасьо(Безбог-Тевното-Синаница-Вихрен-Банско), веднъж в Рила(Боровец-Мусалла-Грънчар(a.k.a. Граничар - това така и не го схванах)-Рибни езера-Македония-Семково-Белица). Средна гора(щото е близо до Хисар, откъдето са дядовците) ми е също доста позната от малките катерения. По Родопите съм ходил много с кола и един път на катерене, но беше с някакви момичета и малки деца, но беше голям купон (Студенец-Перелик-Ледницата-Гела-Ледницата(пак)-Мугла-Триград-Ягодина-Тешел). За съжаление дядовците вече не могат да ходят. Последният път като ходихме най-младият беше на 73... Сега най-младият е на 76... От една страна с тях беше скука вечерите(макар да ме запиха майстори...), но от друга тия пичове много са ходили и много знаеха и на много неща ме научиха. Като качихме Мусалла, единия вика: "Ебати то вече не е интересно - за 43ти път се качвам тук." Без коментар. Сега имам бая приятели, които се навиват да ходим, ама все нищо не става. Само миналото лято водих(първа мисия като водач) едни приятели и един финландец приятел до Вихрен...ама за 2 дена...да не река един... Иначе един приятел толкова се зариби, че това лято ще ходи до Елбрус или Монблан...и за Голям Арарат се е навил, ама май тая година ще е Елбрус. Тая година трябва да е емна с него да направим едно ходене...

Link to comment
Share on other sites

Преди години ходех с дядо ми из Родопите.

По-миналата обикалях Странджа и Сакар (като член на природозащитна организация ;) ).

Много ми е кеф да вървя и ако някой ден се роди идея за варез походче, аз ще съм "за" с три ръце :)

Link to comment
Share on other sites

Ами - да я родим.:) Аз също съм за.Ще си подберем маршрута и да ни няма :)

Link to comment
Share on other sites

Аз едно време много обичах да ходя заедно с едни пичове от клуба за екстремни спортове.Любимият ми е маршрут е този до "Чудните мостове",но за истинските любители ви препоръчвам Мальовица....

Link to comment
Share on other sites

Аз едно време много обичах да ходя заедно с едни пичове от клуба за екстремни спортове.Любимият ми е маршрут е този до "Чудните мостове",но за истинските любители ви препоръчвам Мальовица....

[/quot

 

За първи път влизам във форума ,въпреки ,че го чета редовно..много интересни неща научавам..

Та..за планината.Обожавам Родопите.Рода ми е от там и съм пристрастна разбира се.Но ще си позволя да ви посъветвам да посетите няколко места ,които по мое мнение ВСЕКИ българин трябва да види.Това са :с.Солища/на 3 км.от ШирокаЛъка;с.Гела и с.Ковачевица/Зап.Родопи-гоцеДелчевско/Ще ви промени завинаги такова пътуване...както между впрочем всяко докосване с природата!!!Направете го!!!

post-6747-1110112321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nai dalgiq mar6rut po koito sam minaval tova e

 

vraxovrax -> modara(spahme na otkrito) -> perseng -> kabata -> 4udnite mostove i o6te edno no ne si go spomnqm 6toto togava be6e golqmo mazalo i be6e otdavna i ne pomnq ve4e

 

az 4esno da si kaja predpo4itam planina pred moreto

 

sq iuli 6te hodim za 10 dni v edna vila do vraxovrax i 6te si prekarame pirfektno

Link to comment
Share on other sites

Всяка година съм в родопите за по 2 седмици горе долу и района около с. Стойките го познавам отлично, както и маршрута към Снежанка. Предпочитам планината пред това да се пържа на морето. Все съм половин родопчанин :D

@jadi от къде ти е рода???

Link to comment
Share on other sites

Много обичам планината, но за жалост много рядко мога да я посетя, най-болемия ми поход е само около 7ч-от Сопот до х. Левски но през сняг. Много ми се иска по-често да правя такива неща, но за жалост няма с кой :( Ако има такова нещо като варез поход ще дойда непременно :)

Link to comment
Share on other sites

nai dalgiq mar6rut po koito sam minaval tova e

 

vraxovrax -> modara(spahme na otkrito) -> perseng -> kabata -> 4udnite mostove i o6te edno no ne si go spomnqm 6toto togava be6e golqmo mazalo i be6e otdavna i ne pomnq ve4e

 

az 4esno da si kaja predpo4itam planina pred moreto

 

sq iuli 6te hodim za 10 dni v edna vila do vraxovrax i 6te si prekarame pirfektno

И аз съм вървял по този маршрут и го оценявам като много красив. Прочетох обаче как си спал на хижа Модър на открито и щях да умра от смях. Хижа Модър изглежда е най-голямата уловка в нашия дял на Родопите. Хижата е изгоряла още в края на 80-те и всеки който се води по стари карти и не знае за това, спи на открито. А хижата е много изолирана и който се хване, няма връщане. Пристигаш там уморен, обикновено в късния следобед и нямаш сили да продължиш. Реалното състояние на хижата го пише само в по-новите пътеводители. За малко и аз да се хвана преди години. Добре че един опитен турист ни каза навреме и свихме към хижа Персенк. Но така пътя ни се удължи много и едва се добрахме до хижата по тъмно. Искам ако някой скоро е ходил на хижа Модър да каже дали са я оправили и дали може да се спи там.

 

Чавдар

Link to comment
Share on other sites

Искам ако някой скоро е ходил на хижа Модър да каже дали са я оправили и дали може да се спи там.

 

Чавдар

 

 

Все още не е оправена.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...