Jump to content
BulForum.com

Дама & Кавалер


Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply
2.Дама идва пак от френски- "damme" - чете се "дам"(буквален превод от старофренски -"майка",иначе - жена,ползваща се с уважение)

Обикновено се е използвало за майката-кралица в династията на Меровингите,откъдето после е залегнало във френския,а после и в целия свят.

 

Ето ви кратка,точна и ясна дефиниция.Ако има въпроси-слушам  :)

 

 

 

Разбрахме какво е да си кавалер ама никой не казва какво разбира под думата дама...

Според мен това е жена, която държи на достойнството и честта си, не плюе по улиците и не се напива като някой коч

 

Та къде,казваш, сме пропуснали да обясним какво е "дама"? ;)

Link to comment
Share on other sites

Една от най-селските прояви е в рейса като настъпиш някой и вместо извинявайте, и тн... ОПА :]] Това ни е манталитета на повечето българи, опаааааа ;)

Link to comment
Share on other sites

Среща се и такова животно по българските земи като кавалер,дори са много...,но виж за типичната дама не мога да говоря,защото те са истинска рядкост.

Link to comment
Share on other sites

Пък и искам да чуя какво разбирате под "дама". Разбрахме какво е да си кавалер ама никой не казва какво разбира под думата дама...

Според мен това е жена, която държи на достойнството и честта си, не плюе по улиците и не се напива като някой коч :D Не се държи високомерно и уважава околните. Според моите критерии май още се намират дами. :P

 

Та къде,казваш, сме пропуснали да обясним какво е "дама"? ;)

 

Нямах предвид от къде идва думата и как са я използвали в миналото. Имах предвид да кажете според вас или според теб какво е дама в наши дни... :D Разбра ли сега?

Link to comment
Share on other sites

Рени,ами ние непрекъснато обясняваме.

Благодаря,все пак,че ми обясни като на дете-идиотче.Оценявам загрижеността ти към умствения ми капацитет и подаването на информацията лъжичка по лъжичка ;)

Link to comment
Share on other sites

Dami i kavaleri zna4i a :D Emi kvo da kajem, namirat se, daje pove4eto hora bi triabvalo da sa takiva. Pove4eto zriali hora de :) Ina4e ima i takiva individi koito vaob6te ne se darjat kato zreli hora ama tva sa riadkost, naprimer niakoia jena da se "napie kato ko4" :D :lol: No prekaleno mnogo iziskanost ne e hubava taka 4e ima vreme i za zaka4ki i vsiakakvi takiva stiga 4ovek da znae koga e momenta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аве човек трябва да си е малко съзрял, за да може да се нарече дама или кавалер. В крайна сметка не можеш да изискваш от някое 17 годишно дете нещо подобно.

Link to comment
Share on other sites

Аве човек трябва да си е малко съзрял, за да може да се нарече дама или кавалер. В крайна сметка не можеш да изискваш от някое 17 годишно дете нещо подобно.

 

Е да, друго си е 20 годишно дете :] Това да се държиш културно и възпитано няма никакво значение на колко години си. А възпитанието на едно дете се гради първите 7 години, след това средата в която попадне го изгражда като човек. А това че средностатистическия българин е прост селянин е друг въпрос :( ...

Link to comment
Share on other sites

Е да, друго си е 20 годишно дете :] Това да се държиш културно и възпитано няма никакво значение на колко години си. А възпитанието на едно дете се гради първите 7 години, след това средата в която попадне го изгражда като човек. А това че средностатистическия българин е прост селянин е друг въпрос  :( ...

Е според мен трябва да си съзрял, за да се държиш кавалерски да кажем... Все пак не говорим за елементарното възпитание, което получават децата. Например да не плюят другарчето си в детската градина или да не лепят дъвки по косите на хората. Според мен има разлика между така нареченото възпитание до 7 години и това да се държиш като дама или кавалер.. Ама това си е мое мнение де.

ЕДИТ: И не съм съгласна с това, че българинът е селянин...

Link to comment
Share on other sites

Ами ако ти липсват първите 7 години, незнам за какъв "културно-възпитан" човек говорим. Както казах всичко останало се изгражда в индивида с течение на времето и под "ударите" на средата в която е обграден.

Link to comment
Share on other sites

Кавалери и дами още има, нямам никакви съмнения по този въпрос. Баща ми е кавалер, мъжът на братовчедка ми също. Тате винаги ми отваря вратата и ме пуска да мина първа, подава ми ръка, когато слизам от рейса и т.н. Другият мъж, който споменах целува ръка, също отваря врати и изобщо и двамата се държат много възпитано и приятно. А относно дамите- ами по споменатите критерии аз съм дама и половина:)? Иначе думата "дама" асоциирам с някаква възрастна, достолепна госпожа, както се казва "стара, но запазена", много мила и възпитана, сладкодумна и такива едни неща.

Link to comment
Share on other sites

"Традициите не са това което бяха", както се казваше в една популярна телевизионна реклама от близкото минало. Ако търсите дами в стил Версайския дворец 1763-големия сняг, няма да ги намерите. В днешни дни простащината, глупостта и анархизма са на мода, просто живеем в такова време. Културните ценности на хората все по-малко са на дневен ред във възпитанието на подАастващите. В момента от подрастващото поколение, малко хора са отваряли книга, камо ли да седнат да я прочетат. През всичките тези години, смяна на режими на обществени прослойки, много неща са отразили своя ефект върху описателното изграждане на образа "кавалер" и "дама". Като по-малък бях чел една книга "Как да се държим в обществото". В нея имаше толкова ценни и полезни съвети от сорта: поведение на улицата, в ресторанта, в хотела и тн, разни писани и неписани правила, които едва ли знаят много хора. Просто в момента обществото е в процес на културно затриване, само въпрос на време е да се дозагърбят културните и морални ценности, държание, поведение и тн, на обществото, колкото и жалко да звучи...

Link to comment
Share on other sites

Не съм сигурен дали така се казваше, беше нещо от сорта, ама изданието беше преди 1989, малко олд скул, но 99% от нещата са непроменени до ден днешен в добрите обноски :]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Вече си мисля,че всичко хубаво е на изчезване....и че изобщо в днешно време понятие "ценностна система" не съществува....

Както си вървиш по улицата и виждаш как един съвременен "кавалер" рита и удря жена и в същото време останалите "кавалери" по улицата и пръста не си мърдат,за да помогнат....

Не дай си боже да се подхлъзнеш и паднеш....де що е "кавалер" не само,че няма да се втурне да ти подава ръка да станеш,ами ще се скъса от смях!

Да не говорим за изкючително "богатия" речник на днешните "кавалери"....само като ти каже две думи и си вече в дива възхита!

Не че днешните "дами" са нещо по-различно....

Дразня се от това,че всичко живо се стреми да следва "модата",която някои музикални и не музикални телевизий налагат:angry1

В днешно време не е на мода явно да си възпитан....

Добре,че все още има хора,които не се влияят от "модните тенденций"!

Link to comment
Share on other sites

А бе за мен да си кавалер не са само обноските, или държанието към някое момиче,а цялостната съвкупност от различни фактори във един мъж-интереси,държание,обща култура,отзивчивости т.н.т.

Link to comment
Share on other sites

А бе за мен да си кавалер не са само обноските, или държанието към някое момиче,а цялостната съвкупност от различни фактори във един мъж-интереси,държание,обща култура,отзивчивости т.н.т.

Прав си, братко...Цялостното разбиране на даден господин към женския пол определя това дали той ще е кавалер или не.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...