Jump to content
BulForum.com

ASRock H97 Pro4 не тръгва с пуснати всички ядра на i5-4590


Recommended Posts

Здравейте.

 

След ъпгрейд от i3-4170 към i5-4590 на дъно Asrock H97 Pro4, системата стартира само ако в bios-a са активни 2 от 4-те ядра.

При опит да се ползва с 3 или 4 ядра се получава bootloop. Системата е с 2x8 GB RAM, няма външна видеокарта, работи с вградената в процесора. Bios-ът е последният за дъното 2.10. Захранването е FORTRON 300W.

 

Някой имал ли е подобен проблем? Възможно ли е захранването да идва слабо?

Link to comment
Share on other sites

За сефте чувам такъв проблем.

Захранването е далеч на опашката при диагностициране в случая.

Дефинирай "системата стартира".

CMOS изчисти ли?

Едит: друга/чиста инсталация на ОС?

Има ли значение кои ядра са активни и кои не?

Проблеми видими по процесора отдолу?

 

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

Quote

За сефте чувам такъв проблем.

Аз май съм "чувал", че ако дъното не поддържа официално даден процесор, не може да работи с максималния брой ядра. 

Намерих и тази тема, която става въпрос за същото: "Right now I am tearing my hair out trying to figure out why nothing will boot when any more than one core is active" - https://linustechtips.com/topic/682492-no-boot-with-more-than-1-cpu-core-enabled/

"It was reseating the CPU and reapplying thermal paste that fixed it..."

Не знам дали да не опитам да изкарам процесора и да го наместя пак. Ползвам паста Arctique Ceramic 2.

 

 

Системата стартира -> Компютърът стартира, може да се влезе в biosa-a, да се променят настройки, да се запазват, и впоследствие да зареди инсталирана на твърд диск ОС (тествано с W7 и W10) при активни само две ядра.

Опциите в биоса за ядрата на процесора са: all, 1, 2, 3. Всичко работи нормално с избрана опция  "1" или 2". С избрана опция "3" или "all" не зарежда дори и инсталационни дискове. Пробвах с IDE и AHCI режимите (за storage устройсвата) без промяна.

CMOS е изчистен, изкарах и батерията.

Видими проблеми по цокъл и процесор няма.

CPU-Z разпознава i5-4590 като 2 ядра и 2 нишки вместо 4/4. (както и е зададен в bios-a ръчно от мен, за да мога да заредя OS).

CPU-Z разпознава нормално i3-4170 (предишния) като 2 ядра и 4 нишки.

В bios-a процесорът се разпознава нормално - като модел, тактова честота и т.н.

 

Е ли възможно ако две от ядрата са аут, процесорът да запали въобще?

 

Двоумя се дали да не пробвам с по-мощно захранване?

 

Edited by wildrose
Link to comment
Share on other sites

А ъпдейтнал ли си биоса додупка? Може в по късна версия да са добавили поддръжка или да оправят бъг.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Първото нещо. Процесорът и дъното са съвместими. От първия биос още...  @mIRCata
Еми вървим към тест с друго дъно и процесор...

Захранване, ако има свободно наоколо, що да не. Най-малко вероятно е обаче, да не кажа невероятно.

Много много трудно ще е да прецакаме само част от ядрата на процесора. 

2-3 неща идват на ум още:

-старите дъно и процесор, новият процесор, от къде са? Съмнителен ли е продавача на 4590-ката, от същия град ли е?

Можем ли да се свържем с него за съдействие?

-старателно вадим 1 снимка от интернет на 4590 отдолу и сравняваме елемент по елемент платката.

Не пречи да направим и една инспекция визуална цялостна на дъното, не само на сокета.

 

Последно не ми стана ясно:

Ако всички ядра са активни, можем ли с и5-цата да се човъркаме в БИОС?

 

Аааа и.. имаме ли пищялка на дъното вързана да пиука за грешка.

Ако ли не- можем ли да вържем? 

 

 

 

 

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2021 at 6:39 PM, mIRCata said:

А ъпдейтнал ли си биоса додупка? Може в по късна версия да са добавили поддръжка или да оправят бъг.

 

Да, до дупка, въпреки, че не беше необходимо. Намислил съм едно предположение, ще го напиша малко по-късно.

 


 

Quote

Еми вървим към тест с друго дъно и процесор...

С удоволствие, стига да изпадне такава възможност.

 

Quote

CMOS изчисти ли?

 

Три пъти флашвах BIOS-a, вадих батерията, зареждах стойности по подразбиране, не съм местил джъмперите за чистене на CMOS.

 

 

Старите дъно и процесор са от миналата година безпроблемни. Новият процесор е от вчера. Продавачът не ми изглежда съмнителен - предложи ми тест, но физически не ми беше възможно да занеса компютъра вчера за проба, а уикенда ми  каза, че ще е извън града. Да, от същият град е. Да, можем да се свържем с него за съдействие. Разбрах се с него ако има проблем да му кажа.

 

Quote

"Последно не ми стана ясно: Ако всички ядра са активни, можем ли с и5-цата да се човъркаме в БИОС?

 

Да, можем да човъркаме в биоса независимо дали са активни всички (4) или 3,2 или 1 бр. Прикачам снимки. 

 

Quote

Аааа и.. имаме ли пищялка на дъното вързана да пиука за грешка. Ако ли не- можем ли да вържем? 

 

Дъното има пищялка. Когато са активни 1 или 2 ядра си писка нормало и може да зарежда инсталирани OS, да инсталира, както и да буутва live cd, независимо от дистрибуцията. С активни (активирани) от bios-a 3 или ядра, може да се влиза и човърка единствено в bios-a. Т.е след рестарт и опит да зареди инсталирана OS, или да се инсталира нова OS, компютърът се рестартира без да пиука за грешка, след което избийпва нормално и отново рестарт, докато не огранича ядрата до две активни.

 

Това, което си мисля, че може би да е, е да не му достига ток, и да му идва слаба за новия процесор 12V линия, тъй като настоящото захранване не е първа младост и може вече да не работи така, както преди години.

 

Щом може ръчно да се ограничава броя на активните ядра, би трябвало процесорът при недостиг на ток, при зададени всички активни, да изключва автоматично част от тях, за да може системата да функционира. 

 

Прикачил съм снимка на информационна табела на захранването. Пробвах и с един китаец, май deluxe 500 или 550 вата, и с него същата история - с повече от 2 ядра се рестарира без да пиука за грешки.

 

Буксата ми за 12V e 8-ца. Захранването ми в момента има само една 12V линия. Не знам дали тя пуска достатъчно ток, за да вдигне всички ядра на i5-4590.

 

 

 

 

IMG_20210807_221033.jpg

IMG_20210807_221044.jpg

IMG_20210807_221023.jpg

IMG_20210807_234043.jpg

Link to comment
Share on other sites

Според мен ако стига до ОС и веднага се рестартира, има голяма вероятност захранването да кляка. На този i5 му трябва до 50-60% повече мощност от старото i3. Пробвай с 400-450 W захранване. Не е ясно дали имаш и видео карта, но предполагам с 300 W захранване няма как.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The AnGeL said:

Според мен ако стига до ОС и веднага се рестартира, има голяма вероятност захранването да кляка. На този i5 му трябва до 50-60% повече мощност от старото i3. Пробвай с 400-450 W захранване. Не е ясно дали имаш и видео карта, но предполагам с 300 W захранване няма как.

 

Пробвах с поне 4-ри захранвания, включително Chieftec iArena 500w с 24А на 12V1. Няма външна видеокарта. Някъде четох, че i5 4590 работи/е съвместим/ с 350w fortron, и то в комбинация с външна видеокарта. Пробвах процесора и на друго дъно - пак тръгва да действа нормално само ако ядрата са намалени ръчно наполовина.  Единствено не съм пробвал да закача две 12V линии, тъй като буксата на дъното е 8-ца, а всички захранвания, които имам са само с една 4-ка, но си мисля, че ако не му достига ток, няма да тръгне въобще, и пищялката ще пиука яко. В упътването не видях да има забележка да се ползва цялата букса за 12v линия при процесори i5/i7. Мисля, че пишеше, че ако захранването е само с една букса 4-ка, да се ползват еди кои си номера пинове. Потребител от hardwarebg. ми писа, че не е важно дали ползвам 4-те или 8-те пина на 12V букса на дъното, а е важно колко ампера е капацитетът на съответното захранване, и че те всъщност линиите били свързанин вътре в платката на захранването или нещо такова беше. В упътването на дъното пише само, че ако се ползва с повече от 3 видеокарти, трябва да се захрани дъното допълнително /има друга букса тип молекс/.

Edited by wildrose
Link to comment
Share on other sites

Тествах и с хептен марково захранване, беше поне 600w май gold серия, модулно 8-ца букса(2х4), отново без промяна. Така че ако на някой му се намира излишен за продаване i5 s. 1150 да ми пише на лично.

Edited by wildrose
Link to comment
Share on other sites

Пробваш да заредиш инсталиран вече уиндоус ли?

 

Пусни нова инсталация от флашка и виш дали ще мине инсталацията.

 

Можеш да статираш и някое убунту или друг лайв линукс, със сигурност при грешка ще изпише нещо, което да даде отговор.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, slick said:

Пробваш да заредиш инсталиран вече уиндоус ли?

Пусни нова инсталация от флашка и виш дали ще мине инсталацията.

Можеш да статираш и някое убунту или друг лайв линукс, със сигурност при грешка ще изпише нещо, което да даде отговор.

 

Когато са активни само 1 или 2 ядра зададени в биоса, мога да правя всичко от гореизброеното. Когато са активни 3 или 4, мога единствено да вляза в биоса, да променям и запазвам настройки, да флашвам биос. Всичко останало е свързано с забиване(нови инсталации, live cd и рестарт(съществуващи ОС). При опит за стартиране на вече инсталирани ОС, и след забрана на рестарт при грешка, за да мога да видя грешките без да влизам в error logs, всеки път на синия екран Win7 си измисляше различен тип грешка. 

За да забраня рестарта при грешка, редуцирам ядрата от 4 на 2, и зареждам абсолютно безпроблемно нормално съществуваща ОС.

 

5 hours ago, chasti said:

Я пробвай с Цмос джъмпера.

 

Не съм чистил bios-a с джъмперите, иначе съм зареждал настройки по подразбиране, и съм вадил батерията. Не мога да пробвам вече, тъй като върнах процесора, каквато и беше уговорката ако има някакъв проблем.

 

Quote

"Ако си избрал опцията в биоса да зареди стандартни настройки - това е достатъчно. Все пак това е пряка команда."

/цитат от друг форум/

 


Помолих продавача ако има желание когато има време, да го остави в някой сервиз да го тестват, и да ми драсне 2 реда, за да разберем в крайна сметка какъв/къде е проблемът.

 

Quote

И аз скоро купих един 4590 и отдолу имаше липсващи SMD елементи.
На дъно Asus Х81М не тръгваше, на GB B85 тръгна и работи..
Оглеждайте процесорите които купувате SH, че май никой не ги пази и отдолу се чупят елементи!

/цитат от друг форум/

 

То и при мен тръгва и работи, но на 50% от потенциала си, и честно казано работеше осезаемо по-бавно от i3, с която беше и пак е компютърът :unhappy:.

Гледах го и вкъщи, и заедно с продавача, видимо всичко изглеждаше наред. Единственото, което не направихме, е да свалим примерна снимка от нета, и да я сравним с долната част на процесора. 

Edited by wildrose
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Извинявам се, че пиша след почти година, но наскоро имах възможността да се сдобия с два броя i5 (различни модели) и реших пак да опитам. Всичко е наред - работят си всички ядра :rolleyes:. Проблемът е бил в процесорите. Няколко пъти подред са ми пробутвали дефектни :blink::unhappy:.

Edited by wildrose
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...