Jump to content
BulForum.com

Проблем с хард диск


suffergenius

Recommended Posts

Здравейте! Преди месец ми се прецака хард диска! От време на време го засича уиндолса, но не можах да го подкарам, а и не разбирам толкова много! Може ли да се направи нещо за да си изкарам данни от него?

Link to comment
Share on other sites

прецака се в смисъл? има лоши сектори и прави парчета? и какъв е харда - 2.5" или 3.5"?

по принцип винаги може да се закачи като външно устройство посредством кабели - към USB порта и към ел. мрежа, за да му дадеш захранване.

Link to comment
Share on other sites

Както пуснах компа започна да зарежда адски бавно мина 10мин докато стигне до десктопа, после чаках още 10 да покаже иконите и реших да ресна. След това като пуснах пак компа и ми изписваше един надпис нещо от сорта на Boot new device, ако не се лъжа и не можех да направя нищо друго. От време на време тръгваше да зарежда уиндолса и се ресваше сам, не можеше да стигне до десктопа. Бях го дал на 1-2 познати уж където разбират и ми казаха че не можели да направят нищо. Били го закачали като втори диск обаче пак не тръгвал уиндолса . Много рядко засичал харда като устройство но пак нищо! Мисля че е 2.5 харда, ако не се ;ъжа е Seagate 500gb на 4-5г е. Не съм наясно как стоят нещата с това закаче и т.н., но ако някой може да помогне да се срещнем да му го дам и ще си платя. Трябват ми някой данни от харда.

Link to comment
Share on other sites

Регенератора е буутваща програма. Свали я, запиши я на флашка или диск и буутни през нея компа. Работи се много лесно и интуитивно с нея. Ако има лоши сектори на харда, програмата ще ги оправи.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

чакай и аз да ползвам темата на човека .... имам един нетбук, който е с хард 160GB Seagate. от известно време обаче почна да цикли - цъка, прескача, не може да завърти и почти е невъзможно да зареди системата. от време на време се оправя обаче и като пусна някоя програма, показва че няма лоши сектори по него:

 

wsd4.th.png

6xfb.th.png

 

... и започвам да си мисля, че е нещо по електрониката на платката.

 

въпроса ми е - да го отписвам ли и да си търся друг хард диск или може да се направи нещо

Link to comment
Share on other sites

Вържи го на десктопа и виж дали и там ще се държи така при натоварване.

Ако там е ОК, значи проблема е в нетбука (най-вероятно)

Link to comment
Share on other sites

какво разбираш под натоварване? щото освен като data storage, не знам да може да се ползва по друг начин ... а тва значи пускане на филми, музика и разглеждане на снимки от него.

Link to comment
Share on other sites

Защо ли си мисля, че проблемът на samkijot е в самия нетбук, а не в електроника на харда или в самия него. Качи го на настолния и го инсталирай с него. Поработи няколко дни и ще си покаже.

Link to comment
Share on other sites

Да, вероятно нещо по нея и по-точно захранването му. Направи теста, който ти казах - качи го на десктоп машина, инсталирай му една седмица и го ползвай няколко дни. Почти веднага ще си покаже, ако има проблеми.

 

П.П. И да се качиш на 307CC и да не се похвалиш :grin:

Link to comment
Share on other sites

какво разбираш под натоварване? щото освен като data storage, не знам да може да се ползва по друг начин ... а тва значи пускане на филми, музика и разглеждане на снимки от него.

Не е нужно да инсталираш нищо. Когато е бил на нетбука ти и е правил проблеми - то е защото е бил натоварван при буут. За диска няма значение дали се натоварва когато буутва или върши друга операция, за това ти казах да го натовариш на десктопа.

 

и ако е в самия нетбук, кво е предположението - дънната платка?

Може да са много причините; кофти диск, кофти сата контролер, кофти драйвери, кофти кабели, кофти дъно, кофти захранване... причини много. Ще почнеш помалко да отхвърляш варианти след като го качиш на десктопа.

Link to comment
Share on other sites

харда е малко бавен(предполагам защото е 5400RPM), ама иначе работи безпроблемно.

 

сега го закачих пак на лаптопа, поработи нормално 30-40 мин. и изведнъж почна да цъка и да превърта нещо ... и заби отново :(

Link to comment
Share on other sites

Ако е работил нормално на десктопа и е започнал да 'цъка' на лаптопа, значи има проблем най-вероятно със захранването. Да забие е едно, да цъка, обаче, означава, че има проблем със захранването и тока, който идва до него, при положение, че е работил нормално и без цъкане на десктопа. Ако имаш мултицет му замери волтажа, който пуска към харда. Трябва да е 5 волта. Може цялото захранване /адаптера/ да е за смяна, а може дъното да има проблем, някой кондензатор или елемент за смяна.

Link to comment
Share on other sites

Пробвай с друго захранване. И да го мериш с мултицет, може без товар да лъже, но като се натовари да кляка, което вероятно и става. Другото - ако е дъното, директно го пускай на части, след като обясниш за проблема.

 

Offtopic: Имам чувството, че всичко по-ново е дефектно. Скоро реших да купя лаптоп - харесах един Asus за немалка сума - отивам в Техномаркет - запечатан, лепенки, всичко точно. Вадя го вкъщи - непипнат, обаче клавиатурата на вълнички... Побеснях. Отивам, правя рекламация, давам ми друг. Този път го отварям в магазина - клавиатура ОК, но решавам да го пусна - греда. Завърта вентилаторите и дотам. Няма никой. Вадят трети - той изобщо не работи. Върнаха ми парите и дотам. Сега съм си харесал модел на Acer, но направо ме е страх да ида да го купя, а и го няма в Пловдив, трябват доставки, пък ако има нещо - трябва да се разправям с куриери...

Link to comment
Share on other sites

.... какво захранване, като го ползвам предимно на батерия? значи става въпрос не за перманентен проблем, а за такъв който се появява след известно време работа на лаптопа(на батерия).

 

иначе за новите неща ... и аз така с един лаптоп, който избирах за един приятел - цифром и словом сменихме 3 бр. за по-малко от 24 ч. в един от големите магазини за ел. техника.

Link to comment
Share on other sites

offtopic Lucky тия дни сестра ми ще си взимат лаптоп за 1300-1400лв.Спряха се на Lenovo или HP.Ще го взимат от един приятел,който пък се оказа,че работи във фирмата,която продава лаптопите на лаптоп бг.Цените са една идея по-добре ;) 

 

Аз съм с Acer вече 4 години,освен един хард и клавиатура за които сам съм си виновен друго не съм сменял :D 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...