Jump to content
BulForum.com

Смяна на табло на бойлер


Recommended Posts

Търся някой който може да свърши работата професионално.

Самата идея с фаза - нула не ми се връзва, а и не ги разбирам тези неща, за това по-добре да не объркам нещо :D

Старото табло е с 2 червени бутона on/off :

 

bojlertablolq5.jpg


Случи се така, че в момента горният бутон не свети, а той е свързан към бойлера (който в този случай вече не работи). Долният бутон си е активен, но от бойлера няма отзвук. Към какво е свързан и за какво се ползва - нямам си и идея, тъй като съм с 2 леви ръце в електротехниката :D

Който може да помага, да пише на ЛС

Link to comment
Share on other sites

ОФФ:  

Колега само да те "светна" някой да не те вземе за мезе.

Копчето ти е изгорял(те са си слабо място принципно).Струва до 5лв и се сменя доста лесно,за смяна гледай да не те оръсят повече от 5-10 лв..Купи се някой свястно копче,че пак ще го имаш тоя проблем.  Не съм сигурен защо са ти две копченца за бойлера на едно място,но предполагам, че би трябвало да се върже да работи само с другото копче. Принципно не се наемай да си го правиш сам,че бойлера си опасна работа :)

 

Edit @Мидекс: абе и аз си помислих,че тоя работещият бутон явно ще е за пускане и спиране  на контакта. Абе да не се наема сам да го прави,че вътре е "омотано" със жици и да не се огелпи,макар че само 2 жици трябва да ги прехвърли на новият бутон,та затова му викам да не го лъзнат с някакви големи суми.А и по спомен се сещам,че май бяха 2-ва вида тея копчета,в зависимост от начина на закрепването(имаше някакви разлики) .Това с излизането не ми се вярва,то по принцип бая здраво са хванати тея жици,за да прави добър контакт,пък и самата конзола едвали мърда на стената

Link to comment
Share on other sites

Че са слабо място и горят често - вярно е, но има и вероятност единият (по-често) или дори и двата извода от кабела да са излезнали от клемата на ключа и поради това бойлерът да не включва, но каквито и проверки или манипулации да се правят - само при изключен бушон! А второто копче има вероятност да командва гнездото на контакта под него.

Link to comment
Share on other sites

Midex, Gadniqt...благодаря. Точно за това пуснах и тема, защото не съм много на ясно какво точно да направя. Да, ясно ми е че трябва да се отвори и 2-те жици да се поставят на същото място, на новото копче, но когато не знам кое е фаза и кое нула...по-добре да не пипам :D

Ще се надявам някой да драсне, ама повече от 10 лв не давам...то цялото "устройство" струва 10 лв, камо ли 1 копче :D

Link to comment
Share on other sites

Точно така...второто копче до контакта е само за него и няма нищо общо с другото, което е за бойлера. За мен тези копчета са излишни за съвременните бойлери, това е останало от преди, когато правеха апартаментите с копче до вратата на банята за бойлер, но тогава бойлерите не бяха с такива защити както  са съвременните.

Link to comment
Share on other sites

Midex, Gadniqt...благодаря. Точно за това пуснах и тема, защото не съм много на ясно какво точно да направя. Да, ясно ми е че трябва да се отвори и 2-те жици да се поставят на същото място, на новото копче, но когато не знам кое е фаза и кое нула...по-добре да не пипам :D

 

Ще се надявам някой да драсне, ама повече от 10 лв не давам...то цялото "устройство" струва 10 лв, камо ли 1 копче :D

 

10 лв. за едно свързване?? :)

 

Освен това ако изключиш бушона за да не те тресне тока,  изобщо няма нужда да се интересуваш кое е фаза и кое нула, защото и бойлерът после няма да се интересува кое кое е, тъй като копчето просто прави мост между двете. :))

Link to comment
Share on other sites

10 лв. за едно свързване?? :)

 

Освен това ако изключиш бушона за да не те тресне тока,  изобщо няма нужда да се интересуваш кое е фаза и кое нула, защото и бойлерът после няма да се интересува кое кое е, тъй като копчето просто прави мост между двете. :))

Aз не съм убеден,че няма значение.ако размени фазата и нулата май просто ще му падне предпазителя и ще трябва да ги обърне(най-вероятно има и 3-ти кабел вътре свързан директно,който е заземяване). ама може и да няма значени,не съм много сигурен :-).Абе да си вика някой да помага :)

Link to comment
Share on other sites

Ако са 3 кабела от таблото към бойлера не мож ги обърка,ама ако са само 2 може да стане лошо!

 

П.П. Ако си в района на братската ще дойда да я свърша работата за една бутилка водка(или домашарка :grin:).

Link to comment
Share on other sites

Вторият ключ не е за контакта, а за електрическа печка в банята /евентуално/. Контактът си е постоянно захранен. За мен също тези табла са пълна простотия, но са останали от едно време. Не ви трябва да знаете как се маха такова вградено и как се замазва след това. И да са два кабела до бойлера, ако се свърже като стария ключ, няма как да се обърка. При всички случаи, обаче, е добре да се направи от някой, който е в час.

Link to comment
Share on other sites

Блаогдаря за мненията :)
В краен случай, не давах пари за майстори, ами спрях бушоните ( и тъжно прекарах 30 минути в смяна на табло, вместо да си цъкам на рс-то :D), свалих старото табло и отидох до най-близкия железарски магазин. Взех ново и го смених. Не беше трудно, само желание се искаше :D Темата е за заключване

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...