Jump to content
BulForum.com

Локално парно


Recommended Posts

Абе имаме си теми за всичко горе-долу в този раздел, само за това май никой още не се е сетил. :) Та предстои ми изграждане на такова чудо.Идеята е да се отоплява помещение 70 кв.м. с камина с водна риза.Радиаторите ще са 3 + бойлер със серпентина, като в едната стая(в която ще е камината няма да има радиатор).Не съм правил такова нещо досега, гледал съм на много обекти, ясно ми е горе-долу, и в интернет прочетох много инфо, само няколко въпроса имам.

1.Проблем ли ще е ако пусна всички тръби по таваните, вместо да ги вкопавам в пода(мозайка е и адски трудно се кърти, а таваните ще са окачени).Съображението ми е такова, че топлата вода се издига нагоре и незнам какво ще се получи ако от тавана слиза топла тръба към по-ниския радиатор.От една страна топлата вода се стреми да си остане горе, но от друга страна пък ще има помпа за принудителна циркулация, която трябва да бута топлата вода към радиаторите, колкото и да не й се иска.:D

2.Мисля да пусна близо до камината някъде 2 колектора 4-ки за топла и студена вода (от 1 цол се разклонява на 4хнай-тънкото възможно - 16 мм мисля че беше).По принцип й дават на тръбичка с това сечение ,че захранва макс .радиатор до 3.5 KW, Моите ще са по около 3 KW най-големия.Проблема е, че 2-та най-далечни от тях ще имат около 7-8 метра тръбен път до камината.Ще ми изиграе ли номер това в комбинация с тънката тръба и таванното полагане намалявайки драстично температурата в тези радиатори или регулирайки кранчетата от колекторите(леко затваряйки кранчетата на по-близките и отваряйки докрай на по-далечните радиатори) ще мога да коригирам този проблем(навсякъде след колектора мисля да е 16мм?).

3.Тънка ли ще ми дойде 16мм тръба за бойлер със серпентина 80 литра?

4.В банята пак ще съм с окачен таван, така че мисля там да пусна най-високата точка от инсталацията с разширителния съд и обезвъздушаването(той трябва да е по-нависоко от серпентината на бойлера и от всички тръби, които вървят по таваните, а едновременно с това и в мокро помещение-банята е идеална за целта.Въпроса ми е мога ли оттам да си разклоня с тетка тръба от водопровода и да я свържа с едно кранче със системата и оттам да става пълненето или е желателно да е близо до камината?

5.Да слагам ли и ако да коя изолация е най-добра за този вид тръби(с алуминиева вложка)?Само на топлата тръба или и на студената да слагам?

6.Радиаторите как се връзват?Моите ще са алуминиеви нови, така че и 4те дупки ще са отворени.Доколкото разбрах на кръст става връзването - в горен ляв или горен десен ъгъл се връзва топлата вода, а в срещуположния долен се връзва студената.Аз обаче не мога да намеря смисъл в това, понеже топлата вода се издига нагоре и е по-добре да постъпва в радиатора от долната му част, затопляйки го по-равномерно, а не само в горната част.Вярно ли е това или не?

7.Да правя ли байпасна тръба до помпата или мога да разчитам на това, че системата ми няма да е затворена и дори да спре тока, ако бързо спра огъня най-много да ми изхвърли водата?

Мерси предварително, моля да пишат само хора с опит и да не спамим темата :)

Link to comment
Share on other sites

 

1.Проблем ли ще е ако пусна всички тръби по таваните, вместо да ги вкопавам в пода(мозайка е и адски трудно се кърти, а таваните ще са окачени).Съображението ми е такова, че топлата вода се издига нагоре и незнам какво ще се получи ако от тавана слиза топла тръба към по-ниския радиатор.От една страна топлата вода се стреми да си остане горе, но от друга страна пък ще има помпа за принудителна циркулация, която трябва да бута топлата вода към радиаторите, колкото и да не й се иска.:D

 

2.Мисля да пусна близо до камината някъде 2 колектора 4-ки за топла и студена вода (от 1 цол се разклонява на 4хнай-тънкото възможно - 16 мм мисля че беше).По принцип й дават на тръбичка с това сечение ,че захранва макс .радиатор до 3.5 KW, Моите ще са по около 3 KW най-големия.Проблема е, че 2-та най-далечни от тях ще имат около 7-8 метра тръбен път до камината.Ще ми изиграе ли номер това в комбинация с тънката тръба и таванното полагане намалявайки драстично температурата в тези радиатори или регулирайки кранчетата от колекторите(леко затваряйки кранчетата на по-близките и отваряйки докрай на по-далечните радиатори) ще мога да коригирам този проблем(навсякъде след колектора мисля да е 16мм?).

 

3.Тънка ли ще ми дойде 16мм тръба за бойлер със серпентина 80 литра?

 

4.В банята пак ще съм с окачен таван, така че мисля там да пусна най-високата точка от инсталацията с разширителния съд и обезвъздушаването(той трябва да е по-нависоко от серпентината на бойлера и от всички тръби, които вървят по таваните, а едновременно с това и в мокро помещение-банята е идеална за целта.Въпроса ми е мога ли оттам да си разклоня с тетка тръба от водопровода и да я свържа с едно кранче със системата и оттам да става пълненето или е желателно да е близо до камината?

5.Да слагам ли и ако да коя изолация е най-добра за този вид тръби(с алуминиева вложка)?Само на топлата тръба или и на студената да слагам?

 

6.Радиаторите как се връзват?Моите ще са алуминиеви нови, така че и 4те дупки ще са отворени.Доколкото разбрах на кръст става връзването - в горен ляв или горен десен ъгъл се връзва топлата вода, а в срещуположния долен се връзва студената.Аз обаче не мога да намеря смисъл в това, понеже топлата вода се издига нагоре и е по-добре да постъпва в радиатора от долната му част, затопляйки го по-равномерно, а не само в горната част.Вярно ли е това или не?

 

7.Да правя ли байпасна тръба до помпата или мога да разчитам на това, че системата ми няма да е затворена и дори да спре тока, ако бързо спра огъня най-много да ми изхвърли водата?

Мерси предварително, моля да пишат само хора с опит и да не спамим темата :)

 

1. Ще имаш доста неприятни моменти с обезвъздушаването на такава система*

2. Водата както и всеки друг флуид си има визкозитет. Желателно е колекторите да се разположат така, че пътят до топлообменниците да е приблизително еднакъв! Ако това е невъзможно, използвай по-широка тръба, пр. - 18. 16мм се използва само като отклонение от стаен, магистрален щранг за захранване на радиатор и то при условие, че не надхвърля 1.5 - 2 лм. Не, че не може да стане и това което си мислиш, но е силно неправилно!

3. Тънка ще ти е, ако системата ти е открит тип, както мислиш да я правиш. (което обаче е относително, понеже не си посочил времето за което искаш да загрееш до 65 - 72 градуса водата в бойлера)

4. Пълненето можеш да го правиш от точна разположена където и да е, но от "студената" страна на кръга.

5. Изолирането на тръбите никога не е грешно, стига по план да не е заложено и те да са част от топлообмена. Друг е въпросът, че за целта е силно желателно те да са медни.

6. В такова връзване има много смисъл, нарича се връзване на противоток. Питай Гугъл по въпроса, че не ми се пише толкова на широко :rolleyes: .

7. Никакъв смисъл няма от подобен байпас, още повече за толкова малка инсталация! Последно, така и не разбрах защо ще я правиш отворен тип, а не затворена? Дори и да ти спре токът, най-лошото нещо, което може да ти се случи е да ти изхвърли водата през взривните клапи, но пък поне ще имаш възможност да си инсталираш и надежна група за автоматично пълнене. Освен, че обезвъздушаването ще ти е много по-лесно и бързо.

 

Има някои наистина калпави моменти с това чупене на горе и на долу на трасето... Опитвай се всячески да я избягваш тази щуротия! А опит имам достатъчно с парни инсталации. Правил съм системи от 16 до 500 Kw, така, че знам за какво говоря :rolleyes:

За повече въпроси... и стига те да са конкретни - На Л.С.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...