Jump to content
BulForum.com

Windows 7 и създаване на extended partition


exabyte

Recommended Posts

От няколко дена вече се нервирам покрай този глупав проблем.

След като пуснах да инсталирам Linux/ubuntu, инсталатора вижда 4 дяла.Първия е буутлоудара, втория е рековърито, третия е Windows 7 и четвъртия е най-големия за филми,игри,музика.Разделих големия дял ( D: ) на две ( под Windows 7 с Акрониса ) за да има дял за Linux-a.

При пускането на инсталатора, Linux-a вижда пак 4 дяла (а трябва да са 5, заедно с новия E: за Linux ).4-тия го дава като големина D+E все едно не е разделен.Проблема е, че на този дял ( големия който разделих на две ) имам неща който не искам да трия/местя и не знам ако се опитам да го разделя отново, но през инсталатора на Линукс-а, дали няма да се загуби информацията.

В интернет намерих инфо, че обикновено този проблем се случва когато имаме максимум на primary partition-ите ( общо 4 ).За това трябва да имам 3 праймъри и 4тия да е екстендед, който да се дораздели на логически.Проблема е, че по никакъв начин не мога да направя екстендед партишън под Windows 7.

В Acronis-a при създаване на партишън, опцията чрез която си избираш вида на партишъна ( праймъри или екстендед ) въобще не се вижда - все едно я няма.Даже още в началото нямам ето тази опция Basic, а само долните:

 

07a550efacc42e8f.jpg

 

това в дясно което е за Volume type при мен липсва

 

e0f96e41fd8918b4.jpg

 

Смених няколко версии на Acronis ( последно пробвах с 11-та ), но все едно и също.

Под cmd пуснах diskpart и пробвах и от там, но ми дава че не може да изпълни командата, въпреки че следвам точните стъпки от няколко сайта.

Link to comment
Share on other sites

Нещо не разбрах точно. На картинките виждам само 2 дяла и уналлоцатед спаце. Втория дял ми се вижда да е Logical (демек дял в Extended partition, който явно е втория). Освен ако Акронис не ги именува подвеждащо.

Link to comment
Share on other sites

Нещо не разбрах точно. На картинките виждам само 2 дяла и уналлоцатед спаце. Втория дял ми се вижда да е Logical (демек дял в Extended partition, който явно е втория). Освен ако Акронис не ги именува подвеждащо.

 

Чети наред де.

Писах, че при мен ги няма тези неща както са на картинката => това не е шот от моето ПС ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз прочетох, но по едно време помислих, че имаш предвид че опцията за Extended не е активна.

Мислех, че редно да постнеш картинка от твоето ПЦ какво показва акрониса, дяловете и т.н. :) .

Вин7-цата създала ли си е 100 МБ-овия дял, че не разбрах? Може акрониса да не се разбира с него. Не се разбра какви са другите дялове, казваш, че имаш 4 дяла вече, как очакваш да създадеш 5-ти (очевидно нямаш Extended), след като лимита е 4 :) .. Изобщо, аз лично се обърках :) .

Link to comment
Share on other sites

Просто не съм в нас и няма как да постна.

Имам 4 дяла като акрониса за вид на дяловете ми изписва че са simple/spanned което не ми говори дали са primary или extended.

Когато пусна акрониса се появява прозорежа от 1ва снимка.Там при мен липсва 1вата опция.Имам направо Simple/Spanned, а версията е същата свалена от сайта където са публикувани снимките.Ще постна утре една снимка точно какво става.

Link to comment
Share on other sites

Ами отвори Disk Management на Win7 и виж графиките, вляво пише дали диска е Basic, и с цветови кодове са дадени графично кои дялове са Primary (тъмносиньо), Extended (тъмно зелено), Logical (светлосиньо - съдържащ се в Extended).

Да не би диска ти да е dynamic?

Link to comment
Share on other sites

Ами отвори Disk Management на Win7 и виж графиките, вляво пише дали диска е Basic, и с цветови кодове са дадени графично кои дялове са Primary (тъмносиньо), Extended (тъмно зелено), Logical (светлосиньо - съдържащ се в Extended).

Да не би диска ти да е dynamic?

 

Да динамик е :) Оказа се, че май Ubuntu-то не се харесва много с dynamic-а.

 

EDIT: Оказа се, че M$ и тяхния dynamic partition е скаран с всички линукси

Link to comment
Share on other sites

Да динамик е :) Оказа се, че май Ubuntu-то не се харесва много с dynamic-а.

 

EDIT: Оказа се, че M$ и тяхния dynamic partition е скаран с всички линукси

Аз имах проблем, ползвайки Partition Magic 6.0,форматирайки главният хард на GPT партишън за Уиндоус 7. На УСБ външен хард, нямаше абсолютно никакви проблеми между Уидоус 7( Уиндоус ХП не поддържа) и Линукса. Та реших да форматирам самият хард на компа в GPT. Само дето Уиндоуса като стартпартишън не я разпознава и трябва преформатирване. Трябвало да имало MBR, за да съм можел да инсталирам "бленуваният" Уиндоус. Лиценза ми е легален и не обичам да се лигавят от централата на Майкрософт

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...