Jump to content
BulForum.com

НАП и данъци онлайн


tedy

Recommended Posts

Вече няколко години ме е страх да предприема плащане на данъци онлайн (сгради, смет и т.н.) поради почти пълна липса на официална информация КАК точно става. Разни бозави кратки указания как се регистрирам в nra.bg и как да вляза и отида до избор на данък, под път и над път.

Въпроса е че там ме посреща отблъскващ списък с данъци, и идея нямам какво се избира и т.н. Из многобройните и хаотични хелп страници, всяка отваряща се в нов прозорец, мернах нещо за местни данъци и че трябвало да се обадя на местната ТД, малко след това линк че можел да платя през епай.бг и др. такива щуротии. В епай.бг има страница по въпроса, 1:1 с вече намеренето и безполезното като инфо в сайта на нап.

Да не говорим за постоянните съобщения за невалидни сертификати, които ме посрещат по тия техните сайтове.

 

Дайде идеи как, ПО ДЯВОЛИТЕ се плаща да кажем данък сгради/смет на апартамент в ******* град Пловдив.

Благодаря на отзовалите се. Съжалявам, но всеки сблъбък с бюрокрацията в тая държава ми съсипва нервите.

Link to comment
Share on other sites

Влизаш в epay.

Ако нямаш, си създаваш микросметка.

Зареждаш микросметката от някоя карта със дължимата сума(трябва да си я знаеш предварително - гледаш писмото от НАП)

После от началната страница на epay - след като си се логнал - долу имаш плащане на данък сгради и такса смет - отваря ти се един диалог с полетата - попълваш ги от декларацията(има и помощен прозорец с нагледно кое къде се пише и от къде се взима)

И си готов. Така платих и миналата година.

 

Вчера си платих данъците по този начин.

Сайта на НАП, не знам как работи и какво може да прави - иска IE и ActiveX контроли да си инсталирам. Обясних на малоумниците, че IE не е единствения браузър, както и Windows не е единствената ОС, с която хората работят - от там ми отговориха, че нямало проблем - може с всеки браузър, само да си инсталирам ActiveX контролите, при което им казах, че са тъпаци, че това е техника само за IE и производните му и го отсвирих.

Link to comment
Share on other sites

Мерси. Тоя линк в ипей съм го виждал преди, ама не се сетих от акаунта да го погледна.

Сайта на НАП не ми е искал activeX, с FF влизам и стигам до избор на данък, ама и преди не съм имал проблем с Мозила като съм опитвал. Освен за нещо друго да става дума или за по-нататъшна стъпка нещо.

Ок, директно през ипей - това е удобно, но да питам за по-подробно - (по принцип ползвам акаунт 2-ро ниво за сметки, а там има лимит за микросметката та явно ще преместя пари в другия ми акаунт който е 3 ниво) - Тия Партиден Номер, IBAN на бюдж. сметка и т.н. се взимат от писмото нали, и Община, както и Име на задълж. лице, в какъв формат се пишат, т.е. има ли опасност да се сгреши, или пиша Пловдив, и името на кирилица и това е (предполагайки партидния номер и ЕГН че са по-важни)?

Link to comment
Share on other sites

Мерси. Тоя линк в ипей съм го виждал преди, ама не се сетих от акаунта да го погледна.

Сайта на НАП не ми е искал activeX, с FF влизам и стигам до избор на данък, ама и преди не съм имал проблем с Мозила като съм опитвал. Освен за нещо друго да става дума или за по-нататъшна стъпка нещо.

Ок, директно през ипей - това е удобно, но да питам за по-подробно - (по принцип ползвам акаунт 2-ро ниво за сметки, а там има лимит за микросметката та явно ще преместя пари в другия ми акаунт който е 3 ниво) - Тия Партиден Номер, IBAN на бюдж. сметка и т.н. се взимат от писмото нали, и Община, както и Име на задълж. лице, в какъв формат се пишат, т.е. има ли опасност да се сгреши, или пиша Пловдив, и името на кирилица и това е (предполагайки партидния номер и ЕГН че са по-важни)?

Всичко се взима от писмото. Няма свободни съчинения :) Те в epay имат едно линкче дето ти отваря прозорец със снимано писмо и обяснено всяко поле от къде се взима и какво се пише. Много е лесно. За тия нива на сметки хич не знам - аз просто си влизам в акаунта и си ги правя. Вярно използвам личен ел. подпис и не знам как това влияе на микросметките, но за сега не ми е правило проблем. Но пък на мен ми е под 50 лв. Нямам представа как е, При мен се получава :)

Link to comment
Share on other sites

Мда. Щом си с подпис, значи си 3-то ниво и нямаш никакви рестрикции, на 1 ниво има 50 лв на ден или на седмица или нещо такова, за микросметка, за 2 ниво е 100 лв.

Аз ще го правя за няколко жилища, и щом като е безопасно (страх ме е да пращам така пари без да е сигурно че ще стане работата и няма да тръгнат да ни гонят че не са получили данък), ще местя пари между акаунти за да ползвам 3-тото ниво :) .

Мерси пак.

Link to comment
Share on other sites

за всеки поотделно - не може всичко на веднъж. Ако плащаш 3 данъка - 3 пъти. Пък нали си имаш истоия за плащанията - нищо не могат да ти кажат данъчните вадиш разпечатката и те да си гледат. Но миналата година си беше ОК - нямаше проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Можеш да си 3-то ниво и без електронен подпис:

 

Клиентите от "потребителско ниво 3" се регистрират в системата на Оператора и се идентифицират в ePay.bg по един от следните начини: чрез персонален сертификат, който се приема от системата, в офис на ePay.bg или в офис на Easypay.

Офиси на Easypay има на много места, напр. във всеки клон на ЦКБ. Едно посещение ще ти отнеме не повече от 10-15 мин., а после ползваш пълноценно всички възможности.

 

Близо две години ползвам по този начин ePay

Link to comment
Share on other sites

mIRCata, да, на няколко пъти ще стане, видях бланката. То и в НАП е подобно, избирам броя платежни за попълване, там даже май и сметта беше отделно (поне като разглеждах миналата година).

 

plameni, така е. Но той е с подпис, следователно е 3 ниво ;) .

За 3 ниво, ако само за ипей му трябва на човек, да, с посещение в офис е добро решение. Но подписа е универсален, и все на повече места се приема и ще се приема, и е доста удобно :) . Вярно, не е безплатно като другите epay-only методи, но и не е толкова скъпо. Доста голям недостатък на подписа е че всяка година-две трябва да се подновява :angry:

Link to comment
Share on other sites

plameni, така е. Но той е с подпис, следователно е 3 ниво ;) .

За 3 ниво, ако само за ипей му трябва на човек, да, с посещение в офис е добро решение. Но подписа е универсален, и все на повече места се приема и ще се приема, и е доста удобно :) . Вярно, не е безплатно като другите epay-only методи, но и не е толкова скъпо. Доста голям недостатък на подписа е че всяка година-две трябва да се подновява :angry:

Имам подпис, но за ePay продължавам да ползвам генерирания от тяхната система сертификат - той е с валидност 10 г.

Така ако реша за известно време да не подновявам подписа си, няма да се лиша от сравнително сигурния достъп със сертификат.

Link to comment
Share on other sites

Ок, за сгради и смет разбрах,

а как стои въпросът с другите. Примерно за колите, наемите и т.н. Там вече предполагам трябва да се бъхти човек с напския сайт.

Ако някой има опит с плащането онлайн на някой данък, бих се радвал да споделя тук.

Няма ли начин просто някъде да си въведа някакви данни, и да ми излязат и сумите мамицата му, навсякъде е с платежни и трябва аз да ги въвеждам и по някакъв начин да ги търся по телефони или писма (или на място на крака!). И се обезсмисля всичко. Щото ако и някъде искат някоя такса превод, и въведа точно до сттоинка, за някоя стотинка да направят проблем, ако са по-малко...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На 9 Април платих един данък през epay. Днес се обаждам да питам, не били пристигнали пари.

Какво става?

Минали са около 5 работни дни, но е леко притеснително.

Link to comment
Share on other sites

Нали имаш платежното от epay? Че те не са получили парите, си е техен проблем. Ти си изряден.

Link to comment
Share on other sites

Имам каквото в epay електронно като справка може да се направи.

Имота е в общ. Раковски и всъщност майка ми се е обадила да ги пита и някаква там отговорила, че "те не работили по интернет" и разни такива. Знаела само за банков превод 'уфцата'. Ще изчакам още няколко дни, може 5 раб. дни да не са достатъчни. Ма знам ли, намираме се в Бъгария, всичко е възможно, може там по-забутаните общини да не работят с интернет-инициирани плащания :laughing: . Цялата ни работа е по БЪГАРСКИ бъгава и умряла и неработеща!

Освен това да не можеш онлайн да си провериш задълженията, а да се налага по телефони да звъниш или само с получените писма (хартиени!) да разбираш какво имаш да плащаш. Отвратителна държава!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Вече месец мина откакто платих тоя данък през епей, още не били получили парите. Добре че платих най-малкия данък по тоя начин, явно ще се започва ходене по мъките :sayjin :angry1 .

Чудя се как плащането на другите сметки по интернет все още работи в тая скапана държава!

Link to comment
Share on other sites

Това е банков превод. Няма как да не са получили парите. Нещо те въртят. Как проверяваш, че парите не са дошли?

Link to comment
Share on other sites

Чрез обаждане по прост телефон до общината (където е имота).

То е банков превод, ама затова и сега писах на epay съпорта да видим. Щото реално аз не го правя през директно платежно нареждане (примерно през е-банкиране), а през wizard от сайта на епай, а вече те правят превода там каквото..

Link to comment
Share on other sites

Аз пък кабелната си плащам през epay. Всеки месец. Но това не попречи на Евроком да накарат съдия изпълнител да ми звъни, как аз видиш ли, не съм си бил платил интернет-а за последния месец, когато бях там. Обясних им, че е платен по банков път един месец напред, защото така искаха. Та уж там трябва да работят малко по-кадърни счетоводители. Уж. А ти очакваш някаква леля, назначена в някакво държавна работа (най-вероятно с връзки, щот няма къде да я вземат другаде) да ти каже, че има превод.

Link to comment
Share on other sites

Някой, който е пратил декларацията чрез писмо с обратна разписка ще сподели ли дали е получил "обратната разписка" ? Че вече 2-ра седмица и нищо...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...