Jump to content
BulForum.com

CISCO


Pisach

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Надявам се да бъда сертифициран след няколко месеца :D Иначе още го карам. Сигурен съм, че ще получиш един куп мнения и то доста различни, но според мен курсът е доста хубаво нещо. И много зависи къде го караш, дали инструктурите ти разбират това, което предават. Е аз поне от това не мога да се оплача

В CISCO ще научиш много неща, които може да научиш и сам дори, но няма да имаш практиката която там ще получиш, което е доста важно нещо, и не на последно място разбира се, дори да учиш сам ако не разбираш нещо кой ще ти помогне? Все ще се намери някой ама друго си е да ти го обясни човекът който ти предава там

Фактът, че този сертификат е световно признат също трябва да ти подскаже, че е добре да се изкара, ако имаш желание и ако те влече това, защото насила да ходиш и да се пъчиш после, че си ходил няма смисъл.

 

Ами това е за сега от мен, хубаво е да се изкара B)

Link to comment
Share on other sites

Като гледам как раздават сертификати на куцо и сакато (е поне CCNA) и ми става драго ;)

Link to comment
Share on other sites

CCNA /и курсът и сертификатът са хубаво нещо/. На курса се научава много и като теория и като практика. Ще можеш да работиш със сиско устройства, които иначе няма откъде да "докопаш". Друг е въпросът че и ти трябва да имаш желание да учиш допълнителни неща, защото в CCNA фокусът е върху Cisco IOS (и доста по-малко върху Linux/Unix , да речем). Някой беше казал някъде из постовете че CCNA е около 1/20 от необходимото за кадърна работа. Не знам как го е изчислил, но дори и да е прав, ще имаш доста стабилна основа да се развиваш, стига желание да има ;)

sasquatch Posted on Mar 6 2004, 02:50 AM

  Като гледам как раздават сертификати на куцо и сакато (е поне CCNA) и ми става драго ;)

Ами приятелю, CCNA изпита е средно 70-75 въпроса. За да го изкараш трябва да отговориш на 80 или 85 % от тях, не помня колко точно. Явяваш се в сертификационен център (VUE или prometric) и там държиш изпита. Сертификата го издават от Cisco. Не го бъркай със сертификатите за завършен курс от локалните академии, които НЕ СА CCNA сертификати. Вярвай ми, няма кой да ти даде CCNA само заради черните ти очи ;)

Link to comment
Share on other sites

CCNA /и курсът и сертификатът са хубаво нещо/. На курса се научава много и като теория и като практика. Ще можеш да работиш със сиско устройства, които иначе няма откъде да "докопаш". Друг е въпросът че и ти трябва да имаш желание да учиш допълнителни неща, защото в CCNA фокусът е върху Cisco IOS (и доста по-малко върху Linux/Unix , да речем). Някой беше казал някъде из постовете че CCNA е около 1/20 от необходимото за кадърна работа. Не знам как го е изчислил, но дори и да е прав, ще имаш доста стабилна основа да се развиваш, стига желание да има  ;)

 

Ами приятелю, CCNA изпита е средно 70-75 въпроса. За да го изкараш трябва да отговориш на 80 или 85 % от тях, не помня колко точно. Явяваш се в сертификационен център (VUE или prometric) и там държиш изпита. Сертификата го издават от Cisco. Не го бъркай със сертификатите за завършен курс от локалните академии, които НЕ СА CCNA сертификати. Вярвай ми, няма кой да ти даде CCNA само заради черните ти очи  ;)

BBB е прав относно CCNA сертификата. Взимаш китапа след 4 семестъра средно по 2-3 месеца единия, а това си е почти година и не е малко, пък и от 2-рия нататък избруталяват доста! Иначе документа, който се издава след всеки семестър не е сертификат за CCNA !

Link to comment
Share on other sites

Spored men ne e vaprosa 6te vzeme6 li sertifikat ili ne.Vaprosa e kade 6te si nameri6 rabota sled tova i kakvo zapla6tane 6te polu4i6.Kursa ne struva 100 lv i da kaje6 mainata im.V BG realizaciq 6te polu4at malcina a zapadniq pazar e navodnen ot takiva rabotnici.Spored men ne si zaslujava vremeto usiliqta i parite - pone zasega :pirate

Link to comment
Share on other sites

Не съм сертифициран но знам доста повече от сертифицираните изкарали курса :P , а и от повечето от даскалите :woot (става въпрос за 2-те ИТ академии в Пловдив, които ги учат на нещичко). Така, че мнението по въпроса ми е: пълна загуба на пари ако ще си бачкаш в БГ :( - тогава този сертификат няма да ти помогне кой знае колко. Ако ще ходиш на запад има смисъл :punk , там изкарването на сертификата е много-доста повечко :wacko: , хехехехе. А пък на всичко отгоре там такива сертификати се гледат като кандидатстваш за работа. Аз понеже не смятам скоро да се местя нататък, не възнамерявам да се сертифицирам към групата на незнаещите :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

BoardMan li4i si, 4e si mnogo skromen :D Bi li mi otgovoril s kakvo se zanimavash, ama 4estno, prosto lubopitstvo

 

A ina4e kakvo izliza spored teb, vseki da si sedi vkushti i da si kiutka. A edin den kogato trugnesh da kandidatstvash za rabota tuk i kato niamash kakvo da pokajesh 4erno na bialo, nezavisimo, 4e znaesh pove4e (spored teb), shte bude predpo4eten drugia 4ovek

 

Da ti dam primer za da stane po-iasno: Iaviavash se na intervu za rabota, nakraia se nalaga da izbirat mejdu teb i 4ovek s niakakuv ketap za primer CCNA. OK shte budete prepitani i dvamata i dvamata shte ste na edno nivo gore dolu (osven ako ne mislish 4e ti shte si s niakolko klasi otgore ;) . Koi spored teb shte izberat :confused ami mnogo iasno, 4e drugia.

 

Tova e dokument koito dokazva, 4e znaesh neshto, ne mislish li? Ako ti se naloji da izkarvash takuv sertifikat za rabota tuk (ne si misli, 4e niama takiva firmi, koito ne uvajavat tova, 4e si sertificaran za neshto) mislish li 4e niakoi shte te 4aka da go izkarash kursa :)? Mislia, 4e ne, ako estestveno iskash s neshto seriozno da se zanimavash, zashtoto ako iskash v niakakva smeshna firmi4ka da rabotish, no problem 4eti si knijkite vkushti i tolkoz

Link to comment
Share on other sites

Като гледам как раздават сертификати на куцо и сакато (е поне CCNA) и ми става драго ;)

Все пак CCNA е първото ниво и е нормално много хора да притежават сертификат - материята изобщо не е сложна (допускат се и ученици), единствения проблем е съществуващата езикова бариера.

Не забравяйте, че има още CCNP и разбира се CCIE, където нещата са коренно различни (в България CCIE се броят на пръстите на едната ръка) ;)

Link to comment
Share on other sites

Не съм сертифициран но знам доста повече от сертифицираните изкарали курса  :P , а и от повечето от даскалите  :woot (става въпрос за 2-те ИТ академии в Пловдив, които ги учат на нещичко). Така, че мнението по въпроса ми е: пълна загуба на пари ако ще си бачкаш в БГ  :( - тогава този сертификат няма да ти помогне кой знае колко. Ако ще ходиш на запад има смисъл :punk , там изкарването на сертификата е много-доста повечко :wacko: , хехехехе. А пък на всичко отгоре там такива сертификати се гледат като кандидатстваш за работа. Аз понеже не смятам скоро да се местя нататък, не възнамерявам да се сертифицирам към групата на незнаещите  :lol:  :lol:  :lol:

Много са ми интересни "големи разбирачи" като BoardMan, който звучи наистина нескромно? Аз на пример се занимавам професионално с предпечат от 5 години, но веднага бих отишъл на някакъв добър /и не до там скъп/ изпит са сертификат. Защо? Ето няколко причини:

 

1. За да науча нещо ново. Само глупак би твърдял, че всичко може и знае и, че никой не може да му покаже нещо ново.

2. За да докажа на мен си и на останалите, че наистина си ги разбирам нещата.

3. За да бъда конкурентно способен. Защото не знам дали BoardMan е кандидатствал някога в голяма и сериозна фирма за работа, но тези работи се отчитат и то много. Защото като отидеш на интервю и седнеш пред няколко човека с тефтерчета е писалки, които те гледат в очите и те питат какво ли не, големите приказки не вървят.

 

Не мога да разбера, как се говори за хора, които не познаваш, че знаеш много повече от тях?? Изпита е $150 за CCNA, които пари не биха били проблем за един много знаещ и следователно добре платен човек.....само трябва да ти стиска. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ммда, съгласен съм с Pisach по всички точки, искам само да добавя следното:

ясно е, че може да нямаш никакъв сертификат, но да си супер специалист, да си търсен и да си вършиш блестящо работата. Ясно е също, че можеш да си назубкаш някак определен материал, криво-ляво да избуташ изпита и да се пъчиш, че си сертифициран, а покритие - никакво. Сертификата сам по себе си не е достатъчен да те направи специалист, но определено те прави по-конкурентноспособен. Защото представлява общопризнат еталон, по който хората те оценяват ( поне в началото, как беше - по сертификата посрещат, по ума изпращат :P ) А че определено ще научиш нещо ново докато се подготвяш за изпита, спор няма.

 

Не съм сертифициран но знам доста повече от сертифицираните изкарали курса  :P , а и от повечето от даскалите  :woot

Е, BoardMan, май от такива забележки няма смисъл, пък ако ще и да си най-най-най-върховния супер Бог на Всички Мрежи (One BoardMan To Rule Them All...)

:P

Link to comment
Share on other sites

3. За да бъда конкурентно способен. Защото не знам дали  BoardMan е кандидатствал някога в голяма и сериозна фирма за  работа, но тези работи се отчитат и то много. Защото като отидеш на интервю и седнеш пред няколко човека с тефтерчета е писалки, които те гледат в очите и те питат какво ли не, големите приказки не вървят.

 

Не мога да разбера, как се говори за хора, които не познаваш, че знаеш много повече от тях?? Изпита е $150 за CCNA, които пари не биха били проблем за един много знаещ и следователно добре платен човек.....само трябва да ти стиска.  ;)

Значи аз тези неща дето си ги говоря не са току така да се намирам на приказка. Познавам доста хора които са изкарали този сертификат и кандидатсват на сумати места за работа - в момента са все още безработни (става въпрос за БГ), може и сами да си отговорите - къде в БГ се ползва CISCO и колко са местата където може да приложите научените знания. Аз конкретно съм пипал и настройвал някой CISCO рутери на местенца където не са ми пряка работа но за да съм в час с нещата съм длъжен с всичко да съм наясно. Познавам се лично и с повечето от тези дето водят курсовете, така че споко, това просто е мое мнение и мое наблюдение. Аз пак казвам - ще изкарам този сертификат само ако имам твърда уговорка в някоя сериозна компания в БГ (каквито няма) или пък ще се нахам навънка. Относно цената - а нима 150 долара са малко за една хартийка, която пряко не ти помага кой знае колко :confused /на всичкото отгоре сертификата трябва да се подновява след време, тоест той изтича а това си е допълнително плащане/

Имам какви ли не сертификати, не отричам че те не вършат работа, но трябва реално да се прецения за какво, колко струва и има ли смисъл. Извинявам се ако съм засегнал някой с нещо или пъл с високото си мнение за знанията ми. Ако някой все пак се интересува къв е тоя дето твърди че много знае може спокойно да разгледа сайта ми, там имам резюмета и CV-та...

Link to comment
Share on other sites

Добре бе приятелю BoardMan, много е хубаво, че разбираш нещата и дано някой ден бъдеш оценен, за да не са напразни усилията, които си положил за да научиш всичко, което знаеш. Но това, което ядоса повечето тук е това, което каза, че знаеш повече от хората, които преподават в академиите (става въпрос за CISCO материята). За някои академии може и да е така, но за тази, в която аз ходя не мисля, но не те познавам за да твърдя 100 %, ама 99% съм сигурен :)

Anyway, мнението си е твое и наистина не ангажираш никого с него, всички пишем за да може този, който започна темата да реши дали да ходи да кара CISCO или не... B) И дано да му помогнем

Link to comment
Share on other sites

Основното на CCNA курсовете е практиката - най-вече работата с рутерите и CiscoIOS. Ако нямаш достъп до такава безбожно скъпа техника, то курсовете са единствения начин да се сдобиеш с такъв опит. Мога да ви уверя, че без пипане на Cisco рутер сертификат не се взима. Нещата загрубяват още повече в следващите нива. Например CCIE теста е изключително практически - затварят те в една лаборатория, пълна с рутери, суичове и други железа и опасана с жици и всеки трябва да се справи с някакъв сериозен мрежов казус :woot. Доколкото знам единственото "човешко" устройство в тази лаборатория е един хладилник с освежаващи напитки и сандвичи :D

 

Който и да претендира за висок "умствен капацитет" и колкото и да си чел - тези сертификати без практика не се взимат. ;)

Link to comment
Share on other sites

Osven tova, ne mi haresva, che triabva da si podnoviavash sertifikata. Ot edna strana tova e dobre, shtoto tehnikata se razviva mnogo burzo, no puk chovek ako se zanimava si e v krak s novostite i samo triabva da dade izlishni pari :)

Karaman, така е, но това е от гледна точка на нашата българска действителност. Тази програма обаче е създадена за американските стандарти и кункурентна среда и от тази, както и от практическа гледна точка са направили сертификатите срочни :blink:

Link to comment
Share on other sites

Edinstvenoto hubavo neshto na CISCO e che za hora, koito niamat vazmozhnost da se nauchat taka pokrai drugoto da popadnat v akademichna sreda i da nauchat neshto, za koeto poluchavat DOKUMENT. Tva kolko nauchat e drug vapros.

Ееех, karaman, то според тебе излиза, че cisco академиите обучават хора, които никъде другаде не могат да се закачат и по никакъв друг начин не могат да научат нещичко, горките. :( ...ама нейсе, нека така да бъде, сигурно след няколко поста ще прочетем че сиско е последна утеха за душевно болните хора, неспособни да намерят другаде покой и разбиране :cry :cry :cry

Link to comment
Share on other sites

moje bi glupav vapros no moje li da mi kajete kakvo se izuchava na CISCO kursovete zashtoto si nqmam i ponqtie

Всичко, което е свързано с дизайна, изграждането и управлението на мрежи и мрежови устройства (тук се има в предвид големи мрежи, не LANки с 5-10 компютъра и съответните стандарти, технологии), като се нябляга (съвсем естествено) на CiscoIOS - операционната система на техните рутери.

Link to comment
Share on other sites

10x на всички за интереса. Аз така или иначе преполових 1-ви симестър и съм доволен. В CCNA е като в университета, обяснява се кое защо и как става, а не как се прави, поне в началото. ;) Миналата година бях в САЩ, там първо гледат документи, после питат кой какъв е и за какво се бори, така е и в цяла Европа, така ще стане и в България!

 

Аз пак казвам - ще изкарам този сертификат само ако имам твърда уговорка в някоя сериозна компания в БГ (каквито няма)....

Корпоративни клиенти на CISCO са: Пловдивски Панаир, КЦМ, Каменица.... това звучи сериозно, поне на мен /и то тези само в Пловдив/.

Link to comment
Share on other sites

Корпоративни клиенти на CISCO са: Пловдивски Панаир, КЦМ, Каменица.... това звучи сериозно, поне на мен /и то тези само в Пловдив/.

na mene pyk ne mi zvu4i toklova seriozo, i ti 6te6e da misli6 taka ako poznava6e IT manager-a na edno ot tezi ;)

kakto i da e ako sega u4i6 ne6tata i ima6 sredstva opredeleno kursa 6te ti pomogne za osnovni ne6ta makar 4e tova CISCO sa prekaleno skypi i kato tehnika i kato kursove (mene mi bqha govorili za nqkyv 1000 lv ili $ nz) taka 4e ako praktikata te e nakarala da se spravq6 s kakvo li ne to nqkvo CISCO e naj malkiq ti problem i moje da si spesti6 tez kursove :angry1

затварят те в една лаборатория, пълна с рутери, суичове и други железа и опасана с жици и всеки трябва да се справи с някакъв сериозен мрежов казус . Доколкото знам единственото "човешко" устройство в тази лаборатория е един хладилник

ehehe ako tova e taka i az 6a se zapi6a za shouto :punk

Link to comment
Share on other sites

ehehe ako tova e taka i az 6a se zapi6a za shouto  :punk

Твърде "солено" ще ти излезе това шоу, освен всичко друго ще трябва да ходиш до Щатите :woot (имаше някави идеи да отварят тест-център и в Европа, но това не подобрява положението, поне за нас - българите).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Хайде да си говорим сериозно! Колко от учещите в CISCO академиите се занимават наистина с големи мрежи? Колко от тях прилагат наученото в мрежи до 10-15 компютъра с 1-2 китайски суитча под windows? Доколкото съм запознат основно там се научават такива "полезни" неща като "Как да сканирам портове?", "Как да хакна този или онзи?" и др. По вапроса кого ще предпочетат когато кандидатстваш за работа - отговорът е "Който има познат във фирмата!". Може да се обзаложим ако искате :-)

Link to comment
Share on other sites

Много са ми интересни "големи разбирачи" като  BoardMan, който звучи наистина нескромно? Аз на пример се занимавам професионално с предпечат от 5 години, но веднага бих отишъл на някакъв добър /и не до там скъп/ изпит са сертификат. Защо? Ето няколко причини:

 

1. За да науча нещо ново. Само глупак би твърдял, че всичко може и знае и, че никой не може да му покаже нещо ново.

2. За да докажа на мен си и на останалите, че наистина си ги разбирам нещата.

3. За да бъда конкурентно способен. Защото не знам дали  BoardMan е кандидатствал някога в голяма и сериозна фирма за  работа, но тези работи се отчитат и то много. Защото като отидеш на интервю и седнеш пред няколко човека с тефтерчета е писалки, които те гледат в очите и те питат какво ли не, големите приказки не вървят.

 

Не мога да разбера, как се говори за хора, които не познаваш, че знаеш много повече от тях?? Изпита е $150 за CCNA, които пари не биха били проблем за един много знаещ и следователно добре платен човек.....само трябва да ти стиска.  ;)

Добре си информиран като за човек който се занимава с предпечат, като мен например. Идея си нямам колко семестъра, колко струва и т.н. ПРОСТО НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА. не мислиш ли че е по-добре да се концентрираш върху предпечата или караме по разпространената от соц. времена практика "сичко да си знаем"? Сертификати за софтуера за предпечат може да си изкараш тук www.brainbench.com и не струват по 150$... И ще ти трябват наистина сериозни занания за да изкараш "Master" на тестовете! МАЛИИИ сега видях че караш курс в CISCO академия.....и аз се дразня как се работи предпечат в пловдив...ми нормално е като гледам.

Link to comment
Share on other sites

МАЛИИИ сега видях че караш курс в CISCO академия.....и аз се дразня как се работи предпечат в пловдив...ми нормално е като гледам.

 

lubo1972.....това горе не го разбрах много, ама като цяло си е твое мнение. Трябва да знаеш, че това какво работиш и какво искаш да работиш, по-точно какво ти се предлага да работиш в един град (който не е София) са две много различни неща. Относно www.brainbench.com много добре знаеш, че това е за собствено удовлетворение и никой не го е*е колко сертификата имаш от там, нещо като IQ тестовете. ;) Има много хора, които казват "защо ми е да уча в университет, аз си знам бе.." и може да е така, ама е до време......никога не лошо да научиш нещо.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...