Jump to content
BulForum.com

До колко вярвате на софтуера за тестване на различни хардуерни компоне


jjjjjk

Recommended Posts

Тъй като знам, че във форума има и Advanced потребители и такива, занимаващи се професионално с компютри, реших да повдигна този въпрос, тъй като ми е интересно вашето мнение по въпроса.

Та до колко вярвате на програмите за тестване и до колко проверявате нещата по хардуерен път?

Лично аз все още използвам верни пособия като Мултимера си например, защото знам колко "точно" мерят сензорите по дъната/а и не на всички дъна ги има/

Повдигам въпроса относно това, до колко вярвате на програмите за тестване и какви програми ползвате вие, какви предпочитате и на кои се доверявате?

Тъй като темата е относно програми за тестване на хардуер, реших, че логично е да е в раздел Хардуер. Ако греша, нека някой ме поправи.

Темата е за обмяна на опит, не за спорене :)

Link to comment
Share on other sites

В какъв смисъл? Ако говориш за мемтестове и тестове на харда няма друг начин да провериш състоянието им. Ако имаш предвид напреженията, мисля че датчиците не са верни в повечето случаи, но не ми и трябва да са верни, защото захранването си има защити и си следи напреженията. Колкото до напрежението на процесора ме интересува при натоварване дали клякат стабилизаторите и тази информация също мога да я получа софтуерно.

Волтметър съм ползвал само при хардуерен вмод.

 

Ако пък говорим за измервателна техника, не може да се има много доверие на китайските мултицети - един с друг няма да показват същото. Малко повече доверие имам на висок клас руски аналогов, но той е бил калибриран примерно 90та, така че пак няма гаранция. Най-добрия вариант Fluke, Metrawatt и тн малко хора могат да си го позволят...

Link to comment
Share on other sites

...

Гризе ме до колко са стабилни програмите за тестове на компонентите и момента с лъжливите резултати, че всичко е наред...И ми е интересно кой какво ползва за тестове на системите. :)

А аз за напрежения на мултимер вярвам само. За температурите също не вярвам много-много на програмите...

Link to comment
Share on other sites

Важно е да се уточни какъв мултимер. С каква грешка, с каква чувствителност. Ако е някав примерно за 10 лева или дори по хубав за около 100 дори не е особено точен. Точен мултимер е в четирицифрени суми, там и изпълненито и компонентите и грешката е друга. Аз също имам евтин мултимер, няма да кажа примерно яко се изследва на една мостова схема каква грещка ще даде.

Link to comment
Share on other sites

Важно е да се уточни какъв мултимер. С каква грешка, с каква чувствителност. Ако е някав примерно за 10 лева или дори по хубав за около 100 дори не е особено точен. Точен мултимер е в четирицифрени суми, там и изпълненито и компонентите и грешката е друга. Аз също имам евтин мултимер, няма да кажа примерно яко се изследва на една мостова схема каква грещка ще даде.

Според това, с което идва, грешката му е +/-0.5% при измерване на напрежение(за прав ток) в диапазона 200mV-200V(да вярвам или не? :) )

И според опитната постановка (на скоро се случи) разликата между програмата и волтметъра е 0.16V-0.17V/За линия +5V и +12V, които обикновено меря на Molex конектора/

Интересува ме принципно на какви програми вярвате, какви програми ползвате и какви програми да се доказали като неточни във ваши очи.Вярвам, че темата би могла да бъде полезна на много хора :)

Link to comment
Share on other sites

Хардуерната част особено при финни измервания е много по-важна от софтуерната. Софтуера единствето което зависи от него е метода на апроксимация и големината на стъпката на дискретизация, тук говоря за динамични процеси естествено. Горе си писал колко точно "мерят" сензорите - тук е ключа към всичко - спрямо всяко дъно е различно, компонентите в различните дъна са различни, дори ако щеш 2 абсолютно еднакви дъна могат да мерят с различни грешки. Примерно едва ли някой ще прави индивидуален тест на всяка термодвойка във всяко дъно, гледа се колкото да работи, дали е с 1% или 10% грешка, никой не го интересува реално. Отделно особено сега както всичко е изнесено в братски Китай, дори между партидите има разлики, дори може да говорим за неща като примерно термодвойката примерно за мерене на температурата на процесора да е преместена на различни места в различни ревизии на едно и също дъно. Всичко е много относително. Добре е ако имаш някакви подозрения, че нещата които виждаш са нереални да се измери с външа техника, така чисто информативно за да се види реално ли работят нещата както трябва или нещата са през нивата. За какво ти е нужно точно измерване? Сървър за нещо ли правиш. Ако ти е нужно да имаш идеални условия има готови сървъри които са силно изолирани спрямо околната среда със проверени сензори и точност на измерването. Ако е за домашен компютър цялата работа е безпредметна леко.

Link to comment
Share on other sites

Аз на мемтест86+ вярвам както и на всяка една от програмите за тестване на хардове на съответните производители,не ряко проверявам и с друг софтуер за 101% гаранция.

 

Говоря за Hiren.

Link to comment
Share on other sites

....

MemTest86+ с 5 цикъла на паметта(общо 3 часа и половина тест), 4 програми за диагностика на системата и проверка на параметрите на компонентите, 2часа печене с Heavy Load, измерване на линиие на захранването с мултимер-Отклонение по-малко от +/- 5%, почти бетон, 3 програми за четене на SMART ме убеждават, че харддиска е OK, Пълна диагностика на диска със WD Tools, проверка за вируси, качени са само необходимите програми, предварително селектирани и проверени, батерия на CMOS 3.03V според Мултимера и пак толкова долу-горе според BIOS, компютъра не прегрява, не качва високри температури, кондензатори по дъното нямаме подути.Мултимера цял ден вися да следя захранването Цял ден тестване и открих-НИЩО!?

Не съм будала в диагностиката, но клиентът твърди, че машината е забивала, и дори е видял и син екран един път(дали е било Chkdsk или BSOD един Бог знае) Дъмп за синият екран няма дъмп.

Просто ми свършиха идеите...

Веднъж при преинсталация преди известно време-повече от месец ми даде Write Delay Failed, но само веднъж, смених SATA кабела и порта и от тогава не се чува за това/повреден кабел навярно/...След това тествах диска и излезе читаво всичко.

Но какво Аджеба става със системката-Вградено видео/nVidia nForce 6150SE/, Athlon LE 1600 на 2200Mhz, Western Digital 250GB, PATA CD/DVD записвачка, 2GB DDR2 800Mhz и Creative CT4810 аудио карта(вградената я изгорил при някакви маневри с колони),дъно BIOSTAR Group N61PB-M25 Операционна система-Windows XP SP3 32bit.

Остана само-Драйверна несъвместимост(Е то след 3 преинстала с пълно форматиране какъв е проблема аджеба)или Инсталацията в жилището на клиента да е прецакана. Щом като се включи климатика, и монитора му премигва за 2-3 секунди...

Принципно не търся помощ във форуми, защото показва непрофесионализъм от моя страна, но преди да изчерпя възможните варианти не мога да върна системата на клиента.

При мен компромиси с качеството няма. Не искам някой да си мисли, че го цакам.

За това взех да се съмнявам и чудя какво става...

Aз ли нещо??? или системата хем работи добре пред мен, минава всички тестове и т.н, но при клиента правила мизерии.

П.П Ползвам режима за съвместимост на SATA контролера, да се представя като PATA.

Link to comment
Share on other sites

Принципно не търся помощ във форуми, защото показва непрофесионализъм от моя страна

 

Не съм съгласен - не може да знаеш абсолютно всичко, дори и да си "професионалист", затова е нормално да се пита...

 

Да не е китайско захранването - със слаба филтрация и да пуска отвреме на време по някой як пик.

И дъното щом е евтино със 6150, сигурно са колкото се може по-прости и евтини стабилизаторите на процесора, рама и тн.

Това с волтмер няма как да го видиш, осцилоскоп имаш ли?

 

В крайна сметка много време си се занимавал да тестваш всичко това и щом не е имало проблеми съмненията се насочват към клиента :D

Link to comment
Share on other sites

Не съм съгласен - не може да знаеш абсолютно всичко, дори и да си "професионалист", затова е нормално да се пита...

 

Да не е китайско захранването - със слаба филтрация и да пуска отвреме на време по някой як пик.

И дъното щом е евтино със 6150, сигурно са колкото се може по-прости и евтини стабилизаторите на процесора, рама и тн.

Това с волтмер няма как да го видиш, осцилоскоп имаш ли?

 

В крайна сметка много време си се занимавал да тестваш всичко това и щом не е имало проблеми съмненията се насочват към клиента :D

400W No name захранване/Има някакво хвърчащо стикерче, по него съдя/, от евтините,китайско ще е сигурно. Конфигурация взета от Метро ли, Технополис ли...Не знам...

Ел.инсталацията ми е добра-голяма част от нея аз съм доизградил, всичко е стабилно.

Осцилоскоп нямам, но щеше да е хубаво да имам в момента...

Силно ме съмнява Електрическата инсталация на клиента в комплект с евтино захранване.

Както казах, TFT монитора му премигва/гаси се/за 2-3 секунди и пак се включва, щом климатикът му започне да работи.

Link to comment
Share on other sites

Неговата инсталация е калпава и съчетано с калпава захранване става така. Ако много искаш да ти е мирна главата му кажи че компа е ок и оскаш да видиш инсталацията. И както пишеш това за климатика за мен не е повече от 2 kW прави сметка каква е инсталация и какви са филтриращите свойства на захранването. Единия вариант е просто едно захранване щом кара с китаец 400w накакакво добро 350 ще му свърши работа. Ако още по сигурна да е работата може да се види и инсталцията както писах.

 

ПП. Ако има нещо фазомер мултимер да види човека като се прибере да не би да му е офазена кутията на компютъра, заради калпава нула и да му прави индуктивност която като се натрупа и освободи компютъра да се ресва.

Link to comment
Share on other sites

Неговата инсталация е калпава и съчетано с калпава захранване става така. Ако много искаш да ти е мирна главата му кажи че компа е ок и оскаш да видиш инсталацията. И както пишеш това за климатика за мен не е повече от 2 kW прави сметка каква е инсталация и какви са филтриращите свойства на захранването. Единия вариант е просто едно захранване щом кара с китаец 400w накакакво добро 350 ще му свърши работа. Ако още по сигурна да е работата може да се види и инсталцията както писах.

 

ПП. Ако има нещо фазомер мултимер да види човека като се прибере да не би да му е офазена кутията на компютъра, заради калпава нула и да му прави индуктивност която като се натрупа и освободи компютъра да се ресва.

Аз съм бил на място и съм замервал стойностите на напрежението в ел.мрежата му. Моментните стойности бяха добре, но мерих много малко/секунди/-Не мога да седя и да чакам някой пик...

Инсталацията е дело на самият "клиент"/Уж завършил специалност за електрическите инсталации по корабите/...Аз не я одобрявам никак, ама никак.Силно неприятно впечатление ми направи това с климатика, както и че му горели бързо крушките... Кой знае какви ги е вършил...

И аз си мисля за ново захранване, но нали знаеш? Ще попита Защо като това работело и ще почне убеждане и т.н....

Дори не знам дали контактите са заземени/занулени...

А това за кутията и офазяването...Него вече не бях се сетил и трябва да се провери.

Благодаря. Друга независима гледна точка не ми бе излишна...Потвърди съмненията ми :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...