Jump to content
BulForum.com

USB Adapter


samkijot

Recommended Posts

взех си TL-WN422G, тъй като реших да позиционирам рутера на централно място и да намаля кабелите около настолното PC. хванах безжичния сигнал, всичко ОК .... обаче при теглене на торенти, не само "гълта" цялата връзка, но и натоварва компа. защо се получава така? за връзката доколкото знам трябва да се намали трафика на сваляне, но какво общо има с работата на PC-то :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Нали знаеш, че тия мизерни 2.5 МБ/с се разпределят между всички свързани безжично компове с рутера? Ако вържеш 3, и вече идеята да пестиш от кабели ще ти се изпари веднага :) .

За натоварването не знам, аз не го наблюдавам това, освен да кажеш с какъв комп си, ако е по-слаб е възможно да се усеща повече, особено ако си включил по-сериозна ..криптация (уф, не ми се връщаше да изтривам женския род). Пробвай само с WEP или без криптиране, включи си филтър по MAC и пробвай.

Link to comment
Share on other sites

т.е според теб натоварването на PC-то е от криптирането на връзката, така ли?

колкото до трафика, аз почти никога не тегля и от двете машини едновременно, така че като огранича download-a мисля, че няма да е такъв проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, колеги,

Весел празник първо на всички....

По темата:

Криптирането на коя да е връзка изисква сериозно процесорно време на всяка машина независимо от мрежовата карта, все пак не съм виждал мрежова карта която да предоставя хардуерно в себе си какво да е криптиране на връзката(не изключвам че е възможно, просто не съм виждал да се продават, въпреки сериозния ми интерес в тази насока).По тази причина всяка домашна машина която е оборудвана със среден клас безжичен адаптер(визирам масово разпространените в магазините мрежови карти)е нормално да натоварва в известна степен компютъра.При лаптопите съм забелязал че това не е точно така, споделяйки опита си от двата ми лаптопа , мога да кажа че не усещам натоварване повече от 5-6 % от нормалното на кой да е от двата, единия е двуядрен на 1,8 ГХц с 1 Гб РАМ ДДР2, а другия Центрино на 1,8ГХц , пак с 1 Гб РАМ, но ДДР1.Естествено всички мрежови карти са вградени и са на Mini PCI, мисля че беше слота. За разлика от лаптопите, когато веднъж реших да включа един безжичен адаптер на USB в един от домашните десктоп машини при криптиране на връзката се усетиха малко повече от 10% натоварване на процесора, но понеже нямаше как да изпъна цялата пропускателна способност на интернет връзката ми не се забеляза повече натоварване от това. Машината беше сменена от IBM 8187 P4 3.0GHz, 1GB RAM, на Athlon XP 2000+, 512MB RAM и пак не мога да кажа че натоварването се промени особено. При изпъване на цялата пропускателна способност на безжичната мрежа, като ползвам локалната ми на максимум 100 мегабита установих, че и на двата десктоп компютъра при включено криптиране, скоростта падна забележимо(все пак дори 54-те мегабита които водят стандартни никога не могат да са толкова), въпреки че натоварването не се промени.При възможни до 6.6 мегабайта( на теория) в секунда трафик повече от 1,5 мегабайта в секунда не можа да стигне - програмата е TOTALCOPY, а операционните системи уиндоус сървър 2003 и ХР на десктопите, файловете бяха .ISO имейдж на операционни системи.За разлика без криптиране достигнах до 4 мегабайта в секунда върхова скорост.Оттук можеш сам да си направиш , колега , изводите за твоята връзка.

Само да отбележа накрая , че аксес пойнт-а ми е съвсем обикновен АДСЛ рутер , който се държи много добре ако не се ползва криптиране на връзката. в смисъл че се налага най-много на два дни да го рестартирам през уеб интерфейса му, понеже явно модула на безжичната мрежа загрява доста.На фона на това с криптиране на връзката се налага след около 3 часа да се рестартира защото човешка ръка върху него не може да се задържи дълго и съответно мрежата е забила....Жичния му интерфейс през това време заедно със DHCP сървъра си вървят безпроблемно...

АМи това е от мен, дано съм бил полезен със споделеното от мен.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

snagprogram0015.png

 

това се наблюдава след като сложих въпросния адаптер на настолния комп. преди това, с "жична" връзка, скоростта беше в порядъка на 5-6 MB/s, което ме устройваше, но това в момента е много зле ... причината само в адаптера ли е и ако го заменя с такъв с N стандарта(рутера го поддържа), ще има ли разлика?

 

п.п. връзката се осъществява чрез wi-fi -> и лаптопа, и настолния са свързани към рутера без кабел :)

Link to comment
Share on other sites

WiFi радиото е общо за клиентите, т.е. bandwidth-a се дели между машините, свързани така. Тия 54мбит-а (теоретични) или към 2, 2.5 МБ/с (практични) са "общи" за радиото на рутера. като си свързал 2 компа към него, е ясно че всеки получава част от тия общите. Ако свържеш 4 компа, всеки ще получи около 500 КБ/с (ако всичките трансферират), и така. Слагането на N естествено ще подобри драстично нещата, стига всички участници да ползват N. Зависи естествено кой как натоварва, торенти или не и т.н.

Link to comment
Share on other sites

... Слагането на N естествено ще подобри драстично нещата, стига всички участници да ползват N. Зависи естествено кой как натоварва, торенти или не и т.н.

а бе, ти така говореше и за скористите при N рутерите, когато си избирах, ама се оказа, че въпросните стойности на трансфер изобщо не могат да се достигнат и с N стандарта.

Link to comment
Share on other sites

а бе, ти така говореше и за скористите при N рутерите, когато си избирах, ама се оказа, че въпросните стойности на трансфер изобщо не могат да се достигнат и с N стандарта.

Кои по-точно въпросни?

Аз с N стандарта (то май още не е стандарт де) постигам до 18МБ/с, 16-17 средно. Даже още не съм пробвал на 5GHz как ще е.

Ти с "G" можеш да постигнеш 2.5 макс от една свързана машина, някои са постигали до 3 със 100 клизми.

 

слагай жицата ;)

Да, само дето ако е 100 мбитов суича (по-евтините са така, дори N рутери) или ланката, да изкара до 10 МБ/с ако е добър свича, аз по уайрлеса изкарвам повече почти двойно.

Link to comment
Share on other sites

Кои по-точно въпросни?

Аз с N стандарта (то май още не е стандарт де) постигам до 18МБ/с, 16-17 средно. Даже още не съм пробвал на 5GHz как ще е.

Ти с "G" можеш да постигнеш 2.5 макс от една свързана машина, някои са постигали до 3 със 100 клизми.

 

http://www.bulforum.com/index.php?showtopic=83594&view=findpost&p=1495310487

Link to comment
Share on other sites

Е, ся както и там е писано, ако имаш слабо звено по веригата, ще търсиш причината в него.

Ако въпросния нетбук има кофти Wifi N карта, или не поддържа големите скорости (300), а някакви до към 150 примерно, е ясно че тия 4-5 МБ/с ще са обосновани. Още повече ако не се поддържа 40MHz от нея или рутера, е излиза около половината от 9, и 1/4 от 18 (40 МХц).

Link to comment
Share on other sites

snagprogram0015.png

 

това се наблюдава след като сложих въпросния адаптер на настолния комп. преди това, с "жична" връзка, скоростта беше в порядъка на 5-6 MB/s, което ме устройваше, но това в момента е много зле ... причината само в адаптера ли е и ако го заменя с такъв с N стандарта(рутера го поддържа), ще има ли разлика?

 

п.п. връзката се осъществява чрез wi-fi -> и лаптопа, и настолния са свързани към рутера без кабел :)

 

Това, което гледам на снимката ми прилича на следното. Пуснал си рутера си на автоматичен режим и картата се свързала на 18 или 24 мегабита. Найстрой рутера си твърдо на 54мбпс g-only и пробвай пак.

Link to comment
Share on other sites

В момента показваш опция за канал/frequency, а не за wireless mode. Потърси в настройките (може би в quick setup) за "Mode" или "Wireless Mode" и там където е да речем "bgn mixed" го направи 54g-only и определи твърдо 54 мегабита.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

не

и защо се получава така? някакъв софтуер ли ми трябва, който да укаже на устройството да търси и мрежи, които позват G стандарта ...

Link to comment
Share on other sites

Какви G мрежи не виждаш?

Няма такава работа, лаптопа (или клиента) ако поддържа N, ще вижда и G-тата без да е нужно да правиш нещо друго. Ако имаш предвид околни мрежи, може да не ги хващаш по други причини.

Link to comment
Share on other sites

Какви G мрежи не виждаш?

Няма такава работа, лаптопа (или клиента) ако поддържа N, ще вижда и G-тата без да е нужно да правиш нещо друго. Ако имаш предвид околни мрежи, може да не ги хващаш по други причини.

нали имам и друга usb джаджа, която пък е само за G стандарта ... с нея виждам и други мрежи, а като включа тази виждам само моята, тъй като рутера ми е на N стандарта.

Link to comment
Share on other sites

ами не ми дава. казва ми, че системата не го поддържа(с 7-цата съм) ... и връзката много почна да дропи, та махнах напълно драйверите, сложи си някакви windows-ки и сега вече виждам и другите мрежи, които не са на N стандарта. странна работа :unsure: явно е нещо от драйверите.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...