Jump to content
BulForum.com

Колко ток харчи ПС-то ви?


Recommended Posts

Имаше един сайт чрез който като зададеш параметрите на Пс-то ти смяташе колко ток харчи.

Идеята ми е, че скам да си взема един UPS, та да сметна колко горе долу ще държи :)

Link to comment
Share on other sites

То не е само един, а има много такива сайтове.

Хващаш някой и гледаш. Обаче аз им нямам много вяра, сам да си сметнеш имам повече вяра.

Събираш относително мощностите на отделните компоненти , слагаш малко за запас, и тва е.

Включваш и монитора.

UPS-a ми има екран, показващ в % колко е натоварен. Компа в idle, заедно с монитора и рутера, точи 16-17%. От 700 вата това прави към 120W. Монитора към 35, рутера 3-4. И при липса на ток държи към 45-50 минути. Макар че скоро тока не е спирал.

При примерно, компресиране с winrar, и натоварване на макс проца, товара е към 33-34%. Т.е. 240W. То тогава и хардовете игрят. При игра не съм засичал, но ако включим и там допълнителни 100-тина вата макс, кво става, малко над 300 вата.

А това колко ще държи UPS-a, зависи и с колко батерии е, и т.н. И все пак в случая говорим за обща мощност от захранването. То си има КПД, самия комп. харчи някъде около 70-75% от тва. Но за UPS-a е важно общото де.

Link to comment
Share on other sites

То не е само един, а има много такива сайтове.

Хващаш някой и гледаш. Обаче аз им нямам много вяра, сам да си сметнеш имам повече вяра.

Събираш относително мощностите на отделните компоненти , слагаш малко за запас, и тва е.

Включваш и монитора.

UPS-a ми има екран, показващ в % колко е натоварен. Компа в idle, заедно с монитора и рутера, точи 16-17%. От 700 вата това прави към 120W. Монитора към 35, рутера 3-4. И при липса на ток държи към 45-50 минути. Макар че скоро тока не е спирал.

При примерно, компресиране с winrar, и натоварване на макс проца, товара е към 33-34%. Т.е. 240W. То тогава и хардовете игрят. При игра не съм засичал, но ако включим и там допълнителни 100-тина вата макс, кво става, малко над 300 вата.

А това колко ще държи UPS-a, зависи и с колко батерии е, и т.н. И все пак в случая говорим за обща мощност от захранването. То си има КПД, самия комп. харчи някъде около 70-75% от тва. Но за UPS-a е важно общото де.

 

Ами на мене ми трябва да сървъра който няма монитор и графична среда :) Идеята ми е, че гледах един UPS в ерата за 78лв ( 600W ), та да сметнка колко ще държи :)

 

П.С. Каква е връзката и с VA ( Volt-Amps )?По задание е 1000 VA :)

Link to comment
Share on other sites

Ми няма значение има ли няма ли графична среда, и какво е, сървър ли е.

Смяташ си компонентите колко харчат максимално. Аз говорех за десктопа си как ги гледам и смятам.

Както се досещаш, UPS за 78 лв почти никаква защита няма да ти даде. Още повече той сигурно ще е 1000VA, като нормалните такива почват от 200 лв. Line-interactive , примерно Artronic и др. такива.

Връзката е, че ватовете почти винаги са по-малко от VA rating-a. Приемаш, че разликата е в загуби, и в особеностите на реактивните товари без PFC, макар че дори при захранванията май PFC-то не може да постигне 100% корекция.. Тук някой електричар да каже :).

Link to comment
Share on other sites

Ми няма значение има ли няма ли графична среда, и какво е, сървър ли е.

Смяташ си компонентите колко харчат максимално. Аз говорех за десктопа си как ги гледам и смятам.

Както се досещаш, UPS за 78 лв почти никаква защита няма да ти даде. Още повече той сигурно ще е 1000VA, като нормалните такива почват от 200 лв. Line-interactive , примерно Artronic и др. такива.

Връзката е, че ватовете почти винаги са по-малко от VA rating-a. Приемаш, че разликата е в загуби, и в особеностите на реактивните товари без PFC, макар че дори при захранванията май PFC-то не може да постигне 100% корекция.. Тук някой електричар да каже :).

 

То ми трябва да държи 10-20мин,колкото когато има някакви малки спирания да не пада.

Е нали колкото повече го товариш, толкова повече "лапа" :)

 

П.С. Намерих няколко калкулатора, но всичките смятат колко е препоръчителното захранване което трябва да сложиш, а не колко ток харчат компонентите.

Link to comment
Share on other sites

Еми да :)

Колкото повече го товариш, съответно ще държи и по-кратко.

А иначе горе долу според мен масовите са направени близки като отношение мощност/времедържане. Щото може да има някои, които са до мощност 600 вата, но на 600 вата товар да държат 1 ден.

Моят примерно има вход за външни акумулатори.

 

А това колко харчат компонентите не го интересува ups-a, по-скоро колко вата харчи захранването което ще включиш в него.

Ако ти препоръчват захранване 400 вата, сложи още 20-30% отгоре поради ниското КПД, умножи по поне 1.5 и такива ватове УПС бих взел аз, а ако ватовете не са дадени за упс-ите, умножаваш по поне още 1.3 за да видиш кви VA UPS ти трябва. Щото УПС-а не е добре да се товари близо до ръба дори на макс натоварване на компа, освен ако не е някой доста скъп, при който има голям запас, макар и пиков.

Link to comment
Share on other sites

Еми да :)

Колкото повече го товариш, съответно ще държи и по-кратко.

А иначе горе долу според мен масовите са направени близки като отношение мощност/времедържане. Щото може да има някои, които са до мощност 600 вата, но на 600 вата товар да държат 1 ден.

Моят примерно има вход за външни акумулатори.

 

А това колко харчат компонентите не го интересува ups-a, по-скоро колко вата харчи захранването което ще включиш в него.

Ако ти препоръчват захранване 400 вата, сложи още 20-30% отгоре поради ниското КПД, умножи по поне 1.5 и такива ватове УПС бих взел аз, а ако ватовете не са дадени за упс-ите, умножаваш по поне още 1.3 за да видиш кви VA UPS ти трябва. Щото УПС-а не е добре да се товари близо до ръба дори на макс натоварване на компа, освен ако не е някой доста скъп, при който има голям запас, макар и пиков.

 

Нещо говорим за едно и също с тебе ама май по различни начини :)

Захранването ще харчи колкото харчат компонентите.Това с натоварването го казах, защо преди това споменах :) че машината не се товари, следователно не и трябва кой знае какъв UPS за да държи 15-20мин ( поне според мен ).Явно ще се решава на място с $ в ръка ;)

Link to comment
Share on other sites

Захранването харчи колкото компонентите+загубите в него, защото няма захранване с 100% КПД, а примерно 80.

 

W=активна мощност, която плащаш.

VАr=реактивна мощност, която натоварва инсталациите, включително UPS-а и се намаля от PFC-тата

VA=предните две заедно.

 

Ако захранването и монитора ти имат добър пауър фактор корекшън (не знам мониторите имат ли изобщо) няма да харчиш много повече VA, отколкото W.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...