Jump to content
BulForum.com

Повреден кондензатор на звукова карта


w00x

Recommended Posts

При новогодишното празнуване, пренасяйки звуковата карта е станал един инцидент. Някъде се е натиснала и единия кондензатор (поне аз си мисля, че е кондензатор, може и нещо друго да е) се е смачкал и се беше изкривил.

 

Като я вкарах обратно в моя компютър, първоначално стартира и беше разпозната от Уиндоус както си му е реда. Като пуснах обаче звука, през предните говорители се чуваше шумене. Тогава видях, че системата беше зависнала. Не знам дали е станало преди или след включването на колоните.

 

Рестартирах и системата изобщо отказа да зареди. Монитора стоеше в стенд бай и изобщо нямаше никаква реакция от нищо. Даже изпискването при първоначално стартиране го нямаше. Изкарах я и пак я вкарах. Зареди, но клавиатурата пък не работеше. Изобщо. Нямаше ток по USB-то. При още един рестарт пък, таблицата за IRQ беше от горе до долу пълна със Sound Device или нещо от сорта.

 

Изкарах я отново и си карам с вградената, но искам да си я оправя все пак.

 

Ето как изглежда. Надявам се само това да е проблема и да може да се отремонтира.

 

1260387L.jpg

Link to comment
Share on other sites

Здравейте ! Натиска явно е бил "концентриран" само върху този електролитен кондензатор, а не е бил по обширен .Това ме навежда на мисълта да игнорирам спукване на платката ,макар ,че и то е възможно с разлепяне на някои от близките SMD елементи .....

В това състояние електролита може да е напълно изправен на 50-80 процента и да не оказва влияние за посочените проблеми ... .Моля изкарайте внимателно платката и със спирт и клечка за уши промийте PCI слота и контактните и клеми ,след което равномерно поставете на място .

Ако проблема продължи ще се наложи малка интервенция с поялника ,но е желателно от човек запознат с работа с многослойни платки .

 

Успех !

Link to comment
Share on other sites

Такъв смачкан кондензатор може да дава късо и не е трябвало изобщо да я пускаш.

Трябва да се проследи, ако е в аналоговата част трябва да се смени с хубав и подходящ за аудио, ако е в цифровата част някакъв за 20-30ст ще е достатъчно добър.

Само като я гледам колко електролитни кондензатори има тая карта :sick (аудио феновете гледат да има колкото се може по-малко каквито и да е кондензатори, а електролитните са най-долните от всички)... чиповете по изхода 4556/4558 по 20ст/брой няма да коментирам.

Link to comment
Share on other sites

Надявам се да не е станала беля като съм я пуснал. Някой може ли да ме опъти към място където могат да ми го подменят?

Link to comment
Share on other sites

Имах подобен проблем с един лаптоп,които взех преди празниците от форума.

При него звуковата карта работеше,но единият канал само и шумеше на празен ход

вместо да запушва както и трябва да е.

На USB портовете имаше напрежение,но управлението не им работеше.

При теб като включиш примерно USB мишка светла ли ти скрол-а без компа да види

мишката.Ако е така явно и ти имаш същият проблем както при мен.

Проблема при мен се оказа един изсъхнал електролит,които като го свалих и замерих

беше окъсил даже.Явно и при теб се е получило същото,но от механично смачканият кондензатор.

Самата звукова карта се оправи със смяната на кондензатора,но USB Controller-a ми беше дефектирал

и него трябваше да го сменям.Хубаво,че чип-а е отделно от южният мост понеже ако беше като при

повечето дъна заложен в него трябваше да сменям целият южен мост,а това си е скъпа операция.

До колкото разбрах,след като си свалил звуковата карта компа ти работи нормално а USB портовете

работят ли ти.

Link to comment
Share on other sites

Ако си работил с поялник можеш и сам да подмениш кондензатора

като спазваш поляритета.Свали дефектиралият и отиди в някои магазин

за части да закупиш същият.Цената е в стотинки :).

При късмет звуковата карта ще тръгне.

Ако кондензатора е в захранването може да е окъсил процесора на картата.

След като смениш кондензатора виж дали процесора на картата не започва

рязко да загрява.

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Отидох днес на сервиз да прегледат картата. При тях се разпозна, но докато сваляше драйверите, човека реши да подмени все пак кондензатора. Особенно след като му казах, че е бил наклонен първоначално и после съм го изправил.

 

След като смени кондензатора, картата пусна звук през всичките канали без проблем.

 

Сложих я и на моя компютър и всичко си е наред за момента, а предполагам и за в бъдеще.

 

Сервиза се намира на ул. Барикадите 10. Ако някой се интересува, ще кажа и телефонен номер на лично съобщение.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...