Jump to content
BulForum.com

Странно държание на система


w00x

Recommended Posts

Днес ми се наложи да закача допълнителен твърд диск на системата си. Диска е SATA. Вече имам закачени 2 диска SATA и един IDE.

 

Закачих диска, биос-а ги разпознава всичките.

 

Пуснах системата, заредих Уиндоуса (инсталацията е на дял на един от SATA дисковете) и липсваха дяловете на IDE диска.

 

Рестартирах, проверих дисковете в BIOS и видях, че всичко им е наред.

 

Стартирах отново системата и видях, че на POST екрана, след теста на паметта, системата седи поне 15-20 секунди на надписа "Detecting IDE Drives". След този период, ги показва всичките.

 

При избора на операционна система, опитах да заредя Windows XP, който е инсталиран на IDE диска. След като натиснах ENTER за избор на операционната система, екрана стана черен и диода за активност на дисковете започна да свети. Монитора седеше черен, но не минаваше в Stand By, което ми говори, че е чакал някаква информация.

 

Изключих компютъра и откачих SATA кабела на допълнителният диск. Пак отне много време засичането на дисковете при стартиране.

 

Изключих го отново и разкачих и кабела на захранването от допълнителният диск. Тогава системата тръгна без никакъв проблем и засече дисковете в началото нормално бързо.

 

Захранването ми е 450W. Намерих един калкулатор и като наредих компонентите, ми изписа 280W.

 

Не знам дали не стига захранване или дъното има проблем при накачането на повече от 2 SATA диска.

 

Системата е:

 

Intel Core 2 Duo E8200

Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB

RAM - 2GB 1066MHz

Gigabyte EP35-DS3P

HDD 320GB SATA

HDD 320GB IDE

HDD 1TB SATA

DVD-RW - NEC

Creative X-fi PCI карта

PCI мрежова карта

1 USB HUB

1 Bluetooth dongle

USB клавиатура и мишка

 

Захранването е FORTRON SAGA 450W

Link to comment
Share on other sites

Изключи всички кабели и ги включи наново - и захранващите и кабелите за данни. Така както си го описал ми изглежда че си поразместил(без да се е изключил) ИДЕ кабела за данни?

Link to comment
Share on other sites

Познато :laughing: Не е нещо необичайно, но последния път доста си играх, докато ги накарам да тръгнат всички. Размествай и ги включвай един по един. Виж и дали са 1 мастър и 2 слейв.

Link to comment
Share on other sites

Изключи всички кабели и ги включи наново - и захранващите и кабелите за данни. Така както си го описал ми изглежда че си поразместил(без да се е изключил) ИДЕ кабела за данни?

 

Ами и аз мислех, че съм ги разместил след първото стартиране, но не беше това проблема. Пък и каква е логиката да се разпознава диска след изключване на един от SATA дисковете? Без да пипам нищо друго освен двата кабела на SATA диска.

 

Познато :laughing: Не е нещо необичайно, но последния път доста си играх, докато ги накарам да тръгнат всички. Размествай и ги включвай един по един. Виж и дали са 1 мастър и 2 слейв.

 

1 мастър и 3 слейва искаш да кажеш?

 

IDE-то е Slave.

 

За SATA не съм сигурен как точно се настройва кое да е Master и кое Slave.

Link to comment
Share on other sites

Ами и аз мислех, че съм ги разместил след първото стартиране, но не беше това проблема. Пък и каква е логиката да се разпознава диска след изключване на един от SATA дисковете? Без да пипам нищо друго освен двата кабела на SATA диска.

 

 

 

1 мастър и 3 слейва искаш да кажеш?

 

IDE-то е Slave.

 

За SATA не съм сигурен как точно се настройва кое да е Master и кое Slave.

Това е защото при сата няма master и slave.Затова на дъното има Sata1,2,3,4.Който е на 1 вия слот = master.Когато има Ide и sata sata е с предимство.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...