Jump to content
BulForum.com

Мониторски проблем


Kobrata

Recommended Posts

Имам следния проблем

 

Картината на монитора ми играе.

Под играе имам предвид, че когато си браузвам в нета картината на монитора почва да се тресе и не стои на 1 място, ходи наляво и надясно мн бързо, забелязал съм че като слушам музика при сменяне на песента в winamp монитора спира да се тресе докъто почне песента за 2-3 сек и пак почва да играе, какво може да го причинява това

 

Монитора е Samsung Sync Master 152V 15 inc LCD

 

(имам съмнения че на картата и е дошло времето не е първа младост)

Link to comment
Share on other sites

Остава да споделиш какво си пробвал за решаване на проблема :) . Предполагам монитърът е свързан по VGA, едва ли е DVI.

Провери си кабела, буксите, не вреди да пробваш да преинсталираш драйвера на видеокартата, каква е тя между другото?

Като нищо ще е от картата, понякога такива проблеми са малко "всяко зло за добро", тъкмо повод да посмениш малко античен хардуер :) .

Само като браузваш в нета ли се получава? Откога почна? При филм как се държи?

Може да е софтуерен проблема, DirectX и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Не е само като браузвам, просто тогава най-много ме дразни.

Смених VGA кабела но никаква разлика нямаше. Буксите са си наред,

Видеото е GF MX 400

почна преди около година но не тресеше така както сега.....по-незабележимо беше.

А филми се гледат нормално, няма при гледане това трептене.

То се проявява когато не е натоварен компа според мен, когато се понатовари спира тептенето, като е idle "играе"

Нещо в тоците може да не е наред.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

И на мен ми се беше появил такъв проблем по едно време,но го реших с преинсталиране на Windows-а(беше му дошло времето-правеше много грешки,а и по някога нямаше звук,накрая чак ми спря нета,ядосах се и го преинсталирах на бързо)

Така че според мен е софтуерен проблем(драйвър или друго)

пробвай да преинсталираш дайвъра или направо го смени с някой по-нов(ако има)

Link to comment
Share on other sites

Не е само като браузвам, просто тогава най-много ме дразни.

Смених VGA кабела но никаква разлика нямаше. Буксите са си наред,

Видеото е GF MX 400

почна преди около година но не тресеше така както сега.....по-незабележимо беше.

А филми се гледат нормално, няма при гледане това трептене.

То се проявява когато не е натоварен компа според мен, когато се понатовари спира тептенето, като е idle "играе"

Нещо в тоците може да не е наред.

На това видео много много отдавна му е минало времето.То е най-вероятния причинител.Добре са ти казали да пробваш с друго.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Не е само като браузвам, просто тогава най-много ме дразни.

Смених VGA кабела но никаква разлика нямаше. Буксите са си наред,

Видеото е GF MX 400

почна преди около година но не тресеше така както сега.....по-незабележимо беше.

А филми се гледат нормално, няма при гледане това трептене.

То се проявява когато не е натоварен компа според мен, когато се понатовари спира тептенето, като е idle "играе"

Нещо в тоците може да не е наред.

 

 

Може би, всеки във форума, който прегледа профила ми и види колко малко мнения имам, ще си каже, че едва ли бих дал най-правилните препоръки и съвети за каквото и да било,но все пак ето и моето за този проблем:

имам идея, че ако дъното е старо и захранването, което е било в началото не е от най-качествените образци(JNC,Codegen, No Name), е напълно възможно да има вече повредени кондензатори както в самото захранване, така и по дънната платка, а и във видеокартата.Забелязват се на пръв поглед като надути от горния им край, възможно е да има и спукани(с изтекъл електролит)- при тях се забелязва цепнатина по въпросния горен край и/или откъм платката се е появила една малка черна гумичка (предпазва текстолитовото фолио от разтичане на електролита).Та при гореописаните повредени кондензатори ремонта почти не е желателен (въпреки, че цената им е доста ниска), понеже вероятността да се повреди самата платка е много по-голяма - проходните отвори свързват поне 2 от няколкото слоя и в момента на опита за разпояване метализацията на отвора се измъква и последващото запояване е възможно само за един от слоевете.

Обяснението за ефекта(понеже не можем да бъдем сигурни дали е изцяло хардуерен или софтуерен) - > ако е хардуерен:

Повредените кондензатори не филтрират така добре изправеното напрежение, съответно измерените от мен пулсации достигат до около 50% отгоре на отбелязаното напрежение: пример за 5 волтовата шина говорим за подавано захранване до около 7,5 волта, а при 12 волтовата е по-скромно, понеже там натоварването по ток не е толкова голямо и съответстващите кондензатори не са с толкова понижен капацитет, най-високото напрежение е до около 13,9 волта.Ефекта от самите пулсации е подаване на допълнителни импулси към захранваните модули, в случая и видеокартата, която от своя страна добавя по някой и друг импулс към синхронизиращите такива за вертикална и хоризонтална синхронизация, подавани към монитора.Защо застива изображението при смяна на песента в уинамп например - > процесора се захранва от дъното през 3,3 и 5 волтовите шини на захранването, при смяната на песента, процесора за малко натоварва тези шини и съответно импулсното захранване повишава коефициента на запълванена на импулсите към входните си транзистори, за да може да осигури по-големия ток, при същата честота, това довежда до леко занижаване на пулсациите във гореописаните шини и видеокартата вече се справя с пулсациите и не добавя към изхода си допълнителни такива.Понеже при филм и самата видеокарта се донатоварва , декомпресирането на филма пак отнема доста процесорно време, и най-вече ефектите се оформят пак от видеокартата, също не се забелязва въпросното трепкане.

 

Другия вариант, ако пък е въпрос на настройка е да си провериш една настройка на монитора, обикновено се изписва като MOIRE, която се отразява във вертикална посока а също и във хоризонтална такава, но това е малко вероятно, понеже е по-скоро въпрос на заблуда за зрителя , че е възможно да спира при смяна на месен и най-вече при филм.

 

Решението на проблема го виждам, както и колегите преди мен първо в преинсталацията на драйверите, на видеокартата, и в уиндоус, ако е със лепенка особено кутията. Не ми се вярва да си със видеокарта МХ400 на дъно с подръжка на 4 - ядрен Атлон...

 

 

Дано съм бил полезен.

Link to comment
Share on other sites

Та при гореописаните повредени кондензатори ремонта почти не е желателен (въпреки, че цената им е доста ниска), понеже вероятността да се повреди самата платка е много по-голяма - проходните отвори свързват поне 2 от няколкото слоя и в момента на опита за разпояване метализацията на отвора се измъква и последващото запояване е възможно само за един от слоевете.

офф:

Не съм съгласен само с това - има си много прост чалъм. Поялника ти трябва да е мощен (60-80W), а не някой 20W, който залепва, вземаш тинол и натрупваш хубави топчета на изводите на кондензатора. После ги нагряваш и 2те, кондензатора пада и почистваш със ширмовка или вакуум помпа.

Тинола се добавя защото калая от завода е супер тънък и не можеш да предадеш топлината добре - разтапяш само повърхността, като си мислиш че е готово дърпаш и откъртваш метализацията.

 

И не на последно място хубавите кондензатори за дъна и видеокарти са по 2-5лв брой, обикновено са специални серии Ultra Low-ESR и ги няма ги по тукашните магазини, затова се смъкват от стари дъна.

На ново дъно гигабайт ми гръмна "solid capacitor" с 15mΩ, сложих Rubycon 40mи после грееше сериозно. Ако се сложи китайски боклук със 100-200mне вярвам да изкара над месец.

Link to comment
Share on other sites

Дъното беше старо и имаше надути кондензатори, продадох го и си купих нови части.

Захранването е Lite On - 300 W и просто ей така от любопитсво го отворих, нямаше нито 1 подут кондензатор...... но всички ( - ) минуси (там където са запоени на платката на захранването) бяха поченяли.

Видео картата си работи без проблем на друг компютър въпреки годините си.

Явно захранването е преебало работата :)

 

Темата е за ключ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...