Jump to content
BulForum.com

Искри от захранването!


Recommended Posts

Здравейте, колеги! Тъй като на скоро забелязах споменатия проблем, а все още съм млад и невеж и нямам опит в хардуерната част на комп. системи, искам да ми разясните за какво иде реч в моя случай... Значи на скоро си изключвах компа от електрическата мрежа, за да му направя основно почистване, и след като включвах кабела в захранването му, видях как от него изхвърча искра :blink: Помислих, че ми изгоря захранващия блок, та даже ми мина през ума, че други компоненти може да са отишли на кино :( Но в крайна сметка изчаках малко, поогледах компа преди да му затворя кутията, помирисах, но не миришеше на изгоряло, и след около 5 мин. го пуснах и всичко си тръгна нормално! След 2 дена, т.е. вчера, преместих компа за малко в другия край на стаята, тъй като съм в ремонт в момента и го инсталирах там. И когато отново дойде момента на свързването на захранващия кабел, аз го вкарах и видях как метна по-голяма искра от захранването, но този път замириса и на изгоряло :cry Стреснах се, че може би това свързване е било фатално... НО, изчаках пак около 5-6 минутки и пуснах компа, и "О,чудо", той си стартира нормално и бачка вече няколко часа, без видими проблеми! Мисля, че това не е за пренебрегване, но в случая незнам какво да направя, или пък нищо повече не трябва да правя (имам предвид да го вадя и слагам от, или в ел. мрежата) :confused Затова ви моля, ако някой ми даде изчерпателен отговор или съвет, ще съм му много благодарен :) Иначе за информация, захранването на системата ми е Delux 400W и досега не ми е правело проблеми, освен че оригиналното му вентилаторче почна да ми "жужи" доста преди около 2 месеца (въпреки почистването, което му правех редовно) и го смених с ново 80 мм DeepCool, което поставих и запоих както трябва! ;) От тогава не съм имал никакви проблеми със шумове и охлаждане, да чукна на дърво :) Но като се появи нещо от сорта (описаното по-горе) и ме обзема чувство на притеснение :(

 

Очаквам вашите предположения и отговори :)

Link to comment
Share on other sites

Имаш ли свързани към РС-то телевизор, кабелна (към TV TUNER) или други неща? Разкачи всички външни устройства остави само мишка, клавиатура и монитор и виж как ще е .

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

И при мен е ставало така когато захранването няма копче on/off.

Включвай кабела 1-во в компа и след това в мрежата и няма да имаш грижи :)

Link to comment
Share on other sites

Имаш ли свързани към РС-то телевизор, кабелна (към TV TUNER) или други неща? Разкачи всички външни устройства остави само мишка, клавиатура и монитор и виж как ще е .

 

Нямам свързани допълнителни устройства, включвах го така както си написал.

 

 

И при мен е ставало така когато захранването няма копче on/off.

Включвай кабела 1-во в компа и след това в мрежата и няма да имаш грижи :)

 

Имам копченце за On/Off ама се сетих, че може да е от това много късно :( Мерси много все пак за съвета, мисля, че ще ми е от голяма полза! ;)

 

Значи се случват принципно такива неща, но явно не всеки път са фатални, щом и вашите компютри работят все още :D Ами това исках да разбера, и вече ще знам как да го свързвам безопасно!!!

 

Благодаря на колегите от форума! B)

Link to comment
Share on other sites

Бели по пс-то стават само ако оувърклокваш . Ако захранването изгори , дъното си има там сума ти резистори и кондензатори дето удържат шока . Та ако стане нещо с захранването , да не се притесняваш . Ново върви от 15 до 80 лв - нищо не може да ти стане на останалите компоненти . Сменяш захранването и пали на четвърт :P

Link to comment
Share on other sites

Бели по пс-то стават само ако оувърклокваш . Ако захранването изгори , дъното си има там сума ти резистори и кондензатори дето удържат шока . Та ако стане нещо с захранването , да не се притесняваш . Ново върви от 15 до 80 лв - нищо не може да ти стане на останалите компоненти . Сменяш захранването и пали на четвърт :P

Не бъди толкоз сигурен... :laughing:

Link to comment
Share on other sites

фърчи огин щото не ползваш бутона 0/1 той за туй е там и аз съм правил такива работи, няма се плашиш просто другия път 0/1

Link to comment
Share on other sites

Ако искрата идва от буксата като пухаш кабела е нормално, защото тея кондензатори на входа докато се заредят си е все едно късо. Ако е от вътре аз бих го отворил и направил снимка ако има нещо необичайно.

Link to comment
Share on other sites

Възможни причини за искренето са нагоряли контакти откъм куплунга на захранващия кабел и / или на самото захранване.

Също така понякога куплунгът на захранващия кабел се амортизира, и влиза доста хлабаво в захранването.

По принцип, ако нямаш мрежов ключ на захранването, съветът ми е да включваш компютъра и неговата периферия ( монитор, тонколонки и т.н. ) САМО през разклонител с ключ.

Ключът на този разклонител си е проектиран за минимални преходни процеси, без искрене.

Link to comment
Share on other sites

Не се притиснявай въобще .... още от как имам комп всеки път ми хвърля искри когато го свържа така, никога нищо не е ставало ...

Link to comment
Share on other sites

djadomraz има право, щото ми казаха, че хубавите захранвания започвали от 150 лв. нагоре :P Само разликата в теглото на скъпите и тези от "15 до 80 лв." доказва кое е по-качествено и по-надеждно ;) Смятам в бъдеще да си купя някакъв Chieftec или друга марка захранване, само трябва да ми дадете съвет, кои са "по-така" :) Или пък каквото и да взема от тея по-скъпичките, няма да сгреша???

Link to comment
Share on other sites

Това е така но я сметни - една наистина хубава кутия е над 200лв, едно захранване и то над 200 (а тези които съм посочил са близо 2но като цена но да речем че и по-евтини ще се намерят и пак свестни)... а хората за малко повечко пари взимат компютър с монитор даже - на който и да кажеш - е да ама тези са наистина свестни докато другото е китайски боклук реакцията ще е "е кво няма ли да работи, на 2рия месец ли ще се развали" а отговора е че ще работи и няма да се скапе на 2рия месец, просто зависи колко и как го ползваш и дали ще си играеш игри на него и да си влизаш в пощата в абв-то или с него ще си вадиш хляба.

Link to comment
Share on other sites

Право казваш, как да опонираш на подобно изказване, че и даже в повечето случаи наистина един комп с подобно захранване си работи даже години. Е, чат пат някой син екран, чат пат може диска да си реалокира мълчаливо по някой лош сектор без собственика да подозира, ама то тва не се брои :).

Може би една аналогия ако се вкара, примерно все едно да имаш автомобил и вместо 4-те болта на всяка гума, да караш с по два болта, щото примерно болтовете били скъпи (да речем че бяха златни).

Очевидно така може и да караш дълго, но рискът е по-голям, има повече натоварване на болтовете, и риска да изхвърчи някой от тях, примерно след някой по-такъв удар.

Всичко е въпрос на рискове, ако предположим, че системата все пак работи без никакви забележки. Е, нищо че ако понякога се появят някакви проблеми с сини екрани, или някакви други загуби на данни, обикновено се обвинява Windows.

По-скъпите захранвания обикновено идват и с по-голяма ефективност при по-големи натоварвания, пести се ток, дават по-добри и стабилни напрежения, от което се радват и хардовете, и всичко. Хардовете са доста чувствителни. От едно нестабилно захранване могат да се случат пряко и косвено много и все недобри неща.

Как да си спокоен с едно паянтово захранване, което освен че се гъне в ръцете ти, няма и грам защита, половината важни елементи липсват отвътре. Не е казано най-скъпото, но не трябва да се хвърляме и на най-евтиното като първи и единствен фактор.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...