Jump to content
BulForum.com

Recovery Partition - проблем


CyberHill

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Имам доста сериозен проблем с Recovery Partition на лаптопа.

Горе- долу историята е следната:

След няколко преинсталации на Windows Vista Home Premium от Recovery partition на HDD-то

всички от тях успешни , сега не става.

Проблема се появи след опит за разделяне на HDD-то. Изведжъж по време на работа на програмата , даде Blue Screen и приключи курса ;)

След това нито инсталирания Windows тръгваше , нито останалите партишъни на диска бяха коректни... Единствено не съм пипал PQSERVICE партишъна, но след опит за Recovery от там , с великата комбинация ALT+F10 при зареждането излезна съобщението "HDD Recovery validation failed" .

Къде ли не търсих... какво ли не правих... :wacko:

До сега нямам абсолютно никакъв успех ;)

Партишън PQSERVICE си го има и не е изтрит или нещо такова...

 

Някакви идей ?

 

Shot - Disk Management

Link to comment
Share on other sites

Идейка:

Триеш всички партишъни (гледам, че така или иначе са празни),

създаваш си 2 нови партишъна,

инсталираш си нова ОС на чисто,

забравяш за всякакви рекавъри дискове, които имаш и си правиш нови, може и след инсталация на основните приложения, с които работиш.

Ако имаш съответен процесор, ползвай 64-битова ОС, не се лъжи да ползваш 32-битова хоум версия "щото е по-лека"!

Link to comment
Share on other sites

Абе то на там върви , ама не ми се ще... ;)

Според теб какъв е проблема ? Има ли шанс да се оправи този validation...

В момента съм сложил Vista Ultimate 32bit.

Има ли шанс проблема да е във FAT таблицата , на recovery partition-а ?

Защото голямо мазало стана след тоя Blue Screen...

По едно време инсталацията от DVD не намираше HDD... луда работа. Така омазах всичко ... че :)

 

Иначе лаптопа е:

 

Acer Aspire 5738Z

CPU T4200 2.0GHz

4GB RAM DDR3

Nvidia G105M 512MB

320HDD WD

Wifi N

10/100/1000 LAN

 

Проблема малко прилича на този:

I hope to recover or partially rebuild a lost FAT table. The FAT table was lost when I resized a partition with Partition magic. No error s were reported & 99%+ of the files in the partition are intact but the file system now reports as 'RAW'. I have a printout of the drive/partition geometry, FAT size, address, etc before the changes, should that be helpful (manual editing?). I purchased another product (easy recovery) but due to drive fragmentation, many of the recovered files are truncated. Is there a reasonable chance of success of recovering or rebuilding a FAT with Acronis in this type of situation?

On closer examination it appears that the FAT tables are okay. It is the boot block that seems to be corrupt and preventing access to the file system.

 

С това има ли смисъл да пробвам ?

Link to comment
Share on other sites

Ми май трябваше да създадеш рекавъри ДВД-тата, ако те е питало при буутване в началото. Не знам дали те е питало.

Иначе защо наистина не затриеш ИЗЦЯЛО харда и да инсталираш на чисто каквото искаш?

Защо да не ти се ще?

Сега инсталираната Виста ултимате върви ли?

Кака така не е намирал HDD? Това е притеснително, освен ако не си омазал MBR-то покрай скрития дял..

Link to comment
Share on other sites

Ами щеше ми се да си го имам Recovery Partition-a на HDD-то, не знам точно защо но...

Вистата в момента върви.

Точно след случая с Blue Screen-a , реших да не се занимавам с тъпите програми за работа с партишъни и бутнах DVD-то и си викам - сега ще изтрия всички партишъни без PQSERVICE , ще разделям и владея :) и след това ще прекратя инсталацията и ще боот-на от Recovery Partition-a, така или иначе той само С: пипа и така...

Но Странно windows-a каза че не може да намери HDD at all ;)

С hiren boot cd , направих същото което исках с Инсталационния диск на Виста. Слава богу намери HDD-то , изтрих всичко без PQSERVICE , разделих както ми е кеф и викам си айде готово... , ама давам аз ALT+F10 ( както и когато пише в упътването ) и вместо да се стартира ACER ERecovery или там както се води , ми даде горе споменатата грешка - HDD Recovery validation failed.

 

Та възможно ли е да са се окепазил FAT-а на Recovery Partition - PQSERVICE.

Която според Партишън програмките е Healthy и както се вижда и от Disk Managemant- също :(

Link to comment
Share on other sites

Аз си мисля, че проблемът е в това, че си пипал по структурата на HDD-то -цепил си го, правил си нови партишъни и пр. Затова ACER ERecovery не може да се справи -не вижда структурата, която очаква да намери. По дифолт тези фабрични Recovery дискове (поне доколкото аз съм се сблъсквал с тях!) си правят един единствен видим партишън С, в него си разтоварват цялата ОС, програми и пр. Проблемът е, обаче, че не ми е ясно къде следва да си сложиш документите в този случай, за да са "на сянка" -кво като можеш с един буут да си възстановиш системата в първоначално състояние?!? Затова не ги намирам изобщо за полезни.

Иначе, аз, лично обичам инструментите на ACRONIS за подобни дейности и съм доволен от тяхната работа -изчисти всичко и започни на чисто. Накрая си направи един бекъп на партишъна, ако щеш на харда, ако щеш на дискове, и си свиркай.

PS: не виждам причина да използваш упоменатата 32 битова ОС! Макар, че тя няма отношение към проблема в случая.

Link to comment
Share on other sites

Marvin, да, и аз си мисля, че проблемът е, че е мазал с партишъни и е презаписана таблицата на дяловете.

Да, да маха тоя скрит партишън.

Но на FSC дяловете са два, един около 100 ГБ, и останалите са D: .

Явно Ацер не следват тази по-добра логика. И си има уизард за създаване на рековери ДВД-та, които уж правят същото като скрития дял.

Да го маха и да си пренарежда дяловете както иска, щом ще слага своя OS, не виждам защо да пази и да губи 10 ГБ на вятъра.

Link to comment
Share on other sites

Аз не съм се решил още кога и дали ще го трия. За сега мисля да оползотворя възможността да си поиграя малко...

Мисля да пробвам следния вариант:

Да изтрия всичи партишъни без PQSERVICE , като не създавам нови, а ги оставя в RAW...

Да пробвам дали ще зареди Recovery-то. Може пък и да зареди , като ще трябва да си форматира и т.н.

Ако не стане това, ще пробвам с някой програма за rebuild на FAT таблицата...

И крайния вариант го знаем всички.

 

п.с. Марвин , точно Acronis ми омаза всичкo ( под мой контрол :D ) , a след това и той по съживи работата.

 

btw - При ReBuild ще се загуби ли всичко ?

 

едит: Marvin - Тъй като аз работя с Partition Magic , а на Vista не тръгна... първоначално си направих две нови партишъни през Disk Managemant , след това отново преинсталирах :angry1 и тогава ERecovery-то на acer ми каза, че ще бъде истрит C:\ , но не и останалите 2 партишъна които вече имах. И така и стана... Но не аз реших че за системен дял ще му е много 200gb и взех да мажа... та виждате резултата :)

 

едит2: Теди , ако се стигне до Delete All Partitions , няма да запазвам тъпото Recovery , което и без това в момента ми създава отрицателни емоции.

 

Довечера ще имам време и май пак ще си го изгубя с Acera.

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Работата не стана както си я мислих :)

В крайна сметка копирах дял PQSERVICE и го back up-нах като направих image с Ghost.

След това го копирах на друг лаптоп и т.н. имам го за future experiments :D

Изтрих всичко що е партишън и си качих друга Vista.

 

Ако имате идей как дa го гледам в Image-a за проблеми и евентуално как да възтановя отново партишъна ... съм на линия.

 

Благодаря на @Tedy и @Marvin за съветите и мненията.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...