Jump to content
BulForum.com

Помощ и малко мъдрост отнсно XP нa HDD>130


GolemiqBqlMe4ok

Recommended Posts

Значи, отскоро имам лаптопче и до вчера не бях пробвал да сложа ХР на хард над 120 гб и съответно още при опита той ми прее*а партетишъните и затри информацията... Оправих се като сложих ХР про, genuine и ъпдейтвах докато не брадясах от чакане, обаче AHCI SATA драйвер-а не иска да се инсталира което си мисля че не може да е хубаво макар че да не съм много наясно каквa e ползата от AHCI...

 

Ta въпроса: Какво ХP да си сложа за да не загубя за 2ри път информацията която тъкмо си повъзстанових (да разпознае големия хард при инсталацията така както си е разделен на 2 - 320 гб - 50+250) и възможно ли е да се сложи някаква кръпка на този за да си инсталирам всичко нормално и има ли смисъл да се мъча да слагам AHCI-a ???

 

Мерси за всеки отговор ... ще ме зарадвате много ако дадете малко инфо

Link to comment
Share on other sites

Значи, отскоро имам лаптопче и до вчера не бях пробвал да сложа ХР на хард над 120 гб и съответно още при опита той ми прее*а партетишъните и затри информацията... Оправих се като сложих ХР про, genuine и ъпдейтвах докато не брадясах от чакане, обаче AHCI SATA драйвер-а не иска да се инсталира което си мисля че не може да е хубаво макар че да не съм много наясно каквa e ползата от AHCI...

 

Ta въпроса: Какво ХP да си сложа за да не загубя за 2ри път информацията която тъкмо си повъзстанових (да разпознае големия хард при инсталацията така както си е разделен на 2 - 320 гб - 50+250) и възможно ли е да се сложи някаква кръпка на този за да си инсталирам всичко нормално и има ли смисъл да се мъча да слагам AHCI-a ???

 

Мерси за всеки отговор ... ще ме зарадвате много ако дадете малко инфо

Ами с лаптопа няма ли някаква книжка?По принцип ahci драйвера се слага на дискета(тоя драйвер трябва да е в диска с драйверите на лаптопа) и по време на инсталация на xp(в началото) се натиска ф6 и се инсталира.Относно партишъните ползвай partition magic-става бавно но не се губи информация.И мисля че без ahci няма да работи харда като сата.

Link to comment
Share on other sites

Лаптопа е ACER Aspire 5535

 

AMD athlonx64 dual core 2.0

320 GB hdd

2 GB RAM

 

има дискче с драйвери но май там има само за линукс дистрибуции защото асер не поддържат официално уиндоус обаче лаптопа си доиде с ХР което докато се опитах да подкарам още по чисто прецаках май малко :)... иначе става въпрос за :

Download Acer Aspire 5535 Notebook Intel AHCI SATA Driver For Win XP

взет от тук

 

ЕДИТ: къде да погледна как разпознава хард-а като сата или иде... в device manager-a нещо не мога да се ориентирам...

Link to comment
Share on other sites

Лаптопа е ACER Aspire 5535

 

AMD athlonx64 dual core 2.0

320 GB hdd

2 GB RAM

 

има дискче с драйвери но май там има само за линукс дистрибуции защото асер не поддържат официално уиндоус обаче лаптопа си доиде с ХР което докато се опитах да подкарам още по чисто прецаках май малко :)... иначе става въпрос за :

Download Acer Aspire 5535 Notebook Intel AHCI SATA Driver For Win XP

взет от тук

 

ЕДИТ: къде да погледна как разпознава хард-а като сата или иде... в device manager-a нещо не мога да се ориентирам...

Защо не пробваш една виста не би трябвало да го затудни.На виста е по лесно слага се драйвера на флашка и като даде менюто преди инсталация има едно load driver цъкаш и му избираш флашката и готово.А този файл с драйвера се разаехивира и тогава се копира на флашката.За xp мисля че трябва флопи в твоя случай май ще трябва да търсиш външно.Иначе в еверест показва какъв е харда.

Link to comment
Share on other sites

Защо не пробваш една виста не би трябвало да го затудни.На виста е по лесно слага се драйвера на флашка и като даде менюто преди инсталация има едно load driver цъкаш и му избираш флашката и готово.А този файл с драйвера се разаехивира и тогава се копира на флашката.За xp мисля че трябва флопи в твоя случай май ще трябва да търсиш външно.Иначе в еверест показва какъв е харда.

 

Виста няма нужда от дискети със сата драйвери.

ХР само няма да ти омаже нищо, без да му кажеш.

Link to comment
Share on other sites

Проблема с HDD>130 беше в XP без Service Pack, от SP1 насам няма такъв, та явно е от липсата на подходящи драйвъри за контролера.

Аз ти препоръчвам да не се занимаваш и да качиш Виста.

Link to comment
Share on other sites

Dwdrw, на някои дъна трябва да си сложиш подходящия драйвер на флашка за виста и да го лоаднеш преди инсталацията,ясно е че не трябват дискети.Мисля че точно това казвам в предния пост дискетата е за xp.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, ако няма драйвер XP-то, как е разпознало харда и съответно омазало партишъните? Единствения начин е, ако в BIOS е зададен НЕ-SATA режим, IDE режим или както там го пише. А в този режим как да му набиеш драйвера за SATA? :) Проверка на режима в BIOS ще даде отговор като какъв е обявен, а вкарването на драйвера в инсталационния диск с XP не е бог знае каква сложнотия и решава проблема с липсата на флопи. Е, ако не държиш да е Windows XP, винаги можеш да си сложиш Виста. Успех!

Link to comment
Share on other sites

Според мен омазването на партишъните и загубата на информацията е станало по вина на задмониторното устройство.

А иначе, ако не ме лъже RAM-a, съществуват и драйвъри за S-ATA и под Windows... Само че ще трябва да ги търсиш по модела хард диск то сайта на производителя му.

 

Ред: уфф.. рус съм, к'во да ме прави човек...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...