Jump to content
BulForum.com

Mac OSX на PC


bratmito

Recommended Posts

От няколко дена обмислям да сложа освен Vista и Mac OSX,но несъм много наясно какво ще постигна с това.Имам лаптоп Dell Inspiron 1525 и според този линк тази операция е възможна без особени главоболия.

Главно ползвам компютъра за домшани цели (мултимедиа,скайп,интернет и т.н.) и по-малко за програми (Autocad,Visual Studio,Solid Works.....).

Уиндолса постепенно се скапва и ме вбесява,"мисли" без причина,бъгва се по една или друга причина...иначе казано windows.

По бърз и стабилен ли е Mac OSX и по-подходящ ли е за домашно ползване?

Щe се разбират ли с Windows?Тези драйвер пакове читави ли са?

 

 

 

П.П Незнам дали пускам темата в точния раздел,ако съм сбъркал я преместете.

Link to comment
Share on other sites

Ами четейки статията, явно става.

 

Аз също се замислях днес и вчера да си сложа Leopard, без определена причина, а просто ей така. Заради анимацийките. Но ровейки се виждам, че не се получава на PC особено лесно.Явно с дел-а си изкарал късмет.

Link to comment
Share on other sites

Има един релииз в арената, който е доста добър.

 

Той е за AMD и Intel..Който става на повечето машини. Имай предвид, че под хакинтоша няма да ти бачка всичко и като цяло някой неща може да липсват, но опита му е майката.

 

Тука на единият лаптоп съм с XP и Mac OS X (Hacintosh), а другият си ми е MAC.

 

Ето ти го линка: цък

Имай предвид, че според зависи какви са ти компонентите, ще тръгнат.

 

Примерно мен колоните на тошибата вградените ми бачкат, но изхода към външни говорители не бачка, а до ся не видях драйвъри за моя чипсет.

 

Буутвай го (лично според мен) с -v, или стандартно.

 

Ако искаш да имаш Win и Mac на 1 компютър. Не е проблем, но винаги инсталвай 1во Windowsa, защото е бозичка и ако инсталнеш 1во мака и след това уиндолса... ще ти затрие буут менюто.

 

Лично според мен мака си е най-добрата операционна система наред с линукса. И 2те са под UNIX.

Ако ти въри като хората, направо го махай тоя бозъв уиндолс.

 

П.С. Не ти разбрах въпроса за драйверите?

Link to comment
Share on other sites

Позволява ли инсталация под VMWare или трябва да се направи отделна инсталация на отделен дял?

 

Можеш и през виртуална машина да си го пробваш, но лично според мен си делни 20ГБ и си го инстални. То е доста по-малко като цяло, но нека да има, защото ти ще пробваш и пробрами. Според мен няма по-добра операционна от мака.

 

П.С. Не мога да се сетя какво е беше "VMWare", надявам се да не се смееш много. Свързвам го с виртуална машина и за това ти давам този отговор.

 

Пробвай, ако не тръне релийза, който съм дал, свали някой друг. При хакинтоша - опита му е майката.

Ако евентуално е сложиш, разбира се, не я гледай като интерфейс само, а пробвай всичко, което са направили по-нея. :)

 

ЕДИТ: На версията, която съм дал, както и да е буутнеш ти засича хардуера, но все пак, ако си знаеш компонентите си прегледай листа с драйвърите при инсталирането и си сложи, ако нещо е изпуснато.

 

Може да ти е малко терсене, защото "таск бара" ти е горе, а не долу и 3те опции на всеки прозорец не са от дясно, а от ляво, но се свиква. :)

Link to comment
Share on other sites

За драйверите питах за драйвер паковете разработени за различни компоненти за PC.Попаднах на 3 такива(несъм сигурен дали са само за Dell или акто цяло) с различни проблеми.

За сега няма да предприемам нищо поради липса на време.

Link to comment
Share on other sites

Можеш и през виртуална машина да си го пробваш, но лично според мен си делни 20ГБ и си го инстални. То е доста по-малко като цяло, но нека да има, защото ти ще пробваш и пробрами. Според мен няма по-добра операционна от мака.

 

П.С. Не мога да се сетя какво е беше "VMWare", надявам се да не се смееш много. Свързвам го с виртуална машина и за това ти давам този отговор.

 

Пробвай, ако не тръне релийза, който съм дал, свали някой друг. При хакинтоша - опита му е майката.

Ако евентуално е сложиш, разбира се, не я гледай като интерфейс само, а пробвай всичко, което са направили по-нея. :)

 

ЕДИТ: На версията, която съм дал, както и да е буутнеш ти засича хардуера, но все пак, ако си знаеш компонентите си прегледай листа с драйвърите при инсталирането и си сложи, ако нещо е изпуснато.

 

Може да ти е малко терсене, защото "таск бара" ти е горе, а не долу и 3те опции на всеки прозорец не са от дясно, а от ляво, но се свиква. :)

 

VMWare до колкото знам е разработчика на най-добрата виртуална машина. Но също знам, че има разлика между различните виртуални машини.

 

На релийса който си дал, има и списък с поддръжката на различните компоненти. Като по чуди, процесора ми, даното и видеокартата са без никакви проблеми с драйверите вградени в MAC. Трябва да тествам. Жалко, че нямам толкова много място в момента. Май ще трябва да разчиствам, че имам мерак.

 

А DUAL BOOT знаеш ли дали се прави?

 

Аз четох за Tiger под Виртуална машина, но аз искам да сложа Leopard.

Link to comment
Share on other sites

@w00x - не гледай какво пише и дали става. Опита му е майката. Става и на компоненти, който не са писани. (поне е ставало при мен като съм слагал хакинтош на приятели).

 

Едно приятелче ми каза, че го е подкарал под виртуална машина. И то май точно леопарда, но не съм сигурен. Иначе ти стигат и 8ГБ за него (той е пак по-малко от това), но да можеш да го пробваш.

 

След като инсталнеш 1-во уиндолс и после Мак, мака ти създава меню при старт за да избереш, коя от 2те операционни системи да ти пусне.

Имаш 5 сек да избереш (да натиснеш бутон да спре таймера и да избереш) или ти пуска 1вата, която ти е.

 

@bratmito - Драйвърите за мака са според чипсета ти на процесора и оделните компоненти.

Link to comment
Share on other sites

В крайна сметка успях да сложа Леопард на компютъра си. Не беше изобщо трудно. Оказа се, че съм имал проблем с драйверите на видеокартата. Единствения проблем е, че не ми засича звуковата карта и съм малко на глухо, но работя над пускането поне на вградената, пък ще ръчкам кабели отзад ако трябва.

 

Много съм доволен. Върви много по-бързо, харчи много по-малко ресурс. Хваща и двете ядра на процесора, мрежовата карта без никакъв проблем. Одеве даже беше хванало и Блутуут донгъла в ЮСБ-то, но нещо не ми се получаваше.

 

Дори интернет страниците се зареждат по-бързо.

Link to comment
Share on other sites

Радвам се че ти е харесала. Както казах. За мен това е най-добрата операционна система.

 

За звуковата карта.. нормално. Така е и на 2рия ми лаптоп, който е хакинтош. Държа го още докато излезне windows 7. След като излезне си го славагам и ще съм с real mac and windows 7. :D

Link to comment
Share on other sites

Успях и звуковата карта да подкарам.

 

Вси§ко ве§е е наред.... по§ти :)

 

Символите не са наро§но. Появяват се вместо "CH". При предната инсталация (преинсталирах около 12-13 пъти), вси§ко си беше наред. Сега сложих 10.5.4 и..... Много неприятно се променят и някой символи при субтитрите като пусна филм. Я примерно. Тук оба§е виждам, §е е наред. Само § нещо се опъва :D

 

Звука тръгна. Оправих го. Само§е вървят само 2.1 канала. Работя върху пускането на останалите 3.

 

Имам някой неясноти оба§е с тоя Леопард. Запо§вам да му свиквам, но някой неща все още не са ми ясни.

 

Например:

 

Има ли шорткът за смяна на езиците?

Къде мога да видя списък на командите за буут-а?

Тоя Дарвин буут има ли го в нормалния МАК или е заради Хакинтоша?

Дашборда за какво реално може да се ползва?

Защо не мога да си отварям ЦД-то с Ф12 от клавиатурата? Има ли друг бутон?

Има ли команда, която да въведа при буут когато ми запецва на екрана със сивата ябълка, защото ми писна да преинсталирам всеки път като прецакам нещо. Дори и сейф моуд не работи. Просто си зацепва.

 

Имах и още неясноти, но ги забравих сега...

Link to comment
Share on other sites

Някой да сподели ако е пробвал дали е успял да го иснталира на нещо подобно Celeron D 2.8/s.478 1gb ati9550/128

За да не свалям безразборно реалийзи и да не хабя дискове напразно, по-точно ме интересува дали е тръгнала иснтацията защото при мен изобщо нетръгва завърта двд-то и си остава на черен екран и това е.

Link to comment
Share on other sites

При мен инсталацията тръгва във всички случаи. После се проявяват проблемите. Пусни търсене специално за твоя процесор, за да видиш дали някой го е подкарал. Моя е Intel E8200.

 

Може да пробваш преди това на VMWare дали ще ти тръгне инсталацията. При мен VMWare забиваше на първото зареждане на операционната система. Инсталацията си я изкарваше без проблем. Поне няма да ти се налага да рестартираш безброй пъти докато локализираш проблема, а направо ще можеш да търсиш решение, докато гледаш какво се случва и да решаваш на място. Доста по-удобно е.

 

Пробвах и под VirtualBox, но при пускане на инсталацията, софтуера забива. Поне знам, че VMWare Workstation работи без проблем по време на инсталацията.

Link to comment
Share on other sites

Успях да подкарам и съраунда. Само§е проблема ми е, §е не мога да му нагласям силата на звука и центъра ми е по-слаб от останалите канали, което е дразнещо. Работя и по тоя въпрос.

 

След това, само остава да намеря как да оправя кодирането при субтитрите и това проклето § и съм готов!

 

П.П. Оправих и проклетото Ч. То било на мястото на обратно наклонената черта. Малко терсене, но пък колко пъти му се налага на човек да пише Ч?

 

П.П.П. Оправих и звука с програма наречена SoundFlower. Позволява мапването на различни изходи като различни устройства. Може да имате тонколони закачени по всякакъв различен начин (ДОРИ USB) и да си направите съраунд от различните говорители. Направо невероятно. Това се предлага и от самия OSX, но по някаква причина, като се настрои, не може да се контролира силата на различните канали и няма как да се регилират. Soundflower изпълнява същата функция, но позволява коригиране на до 16 канала, като всеки може да е на различно устройство. До колкото разбрах, може да се плейват и записват до 16 песни на веднъж!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Аз го инсталирах снощи но имам много странен проблем. След като се инсталира,след рестарта почва да ме пита за някви регистртаций. Точно в тоя момент вече нямам клавиатура. Немога да си въведа юсер и пасс само с мишката, тва е ясно. На следващия рестарт ми дава вече че нямам и мишка и ми изкарва един прозорец в който търси да детектва такава. Единственото нещо което мога да направа е да натисна бутона "skip" но тъй като вече нямам и мишка и клавиатура блокирам тотално. Някви идеи защо ми изчезва хардуера ? Версията ми е 10.5.6 на леопард щото 10.5.4 не искаше да буутне от двд-то.

Link to comment
Share on other sites

Мишката и клавиатурата трябва да са USB. С PS2 има проблеми.

 

Коя версия 10.5.6 си инсталирал? Аз съм с по-предна версия.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Доколкото съм запознат главния проблем при инсталирането на MAC на обикновено PC е несъвместимостта с наличния хардуер, защото MAC работи идеално с определен такъв. Това означава ли, че ако сме наясно каква точно конфигурация трябва да имаме и подготвим точно такава ще можем да подкараме пиратски MAC без да имаме грижи след това?

Link to comment
Share on other sites

Ha този

сайт можеш да видиш коя версия подържа твоята машина.

Ако питаш мен аз ти препоръчвам дистрибуцията на http://leohazard.com/ която можеш да свалиш от тук.

А за драйвъри можеш да потърсиш от тук.

Друг вариант е да си сложиш ретайл(оргинален)мак като ползваш това

Ако искаш да се учиш използвай това това мак за usb ,който е жив но можеш и да го инсталирваш на hdd.

И като за последно ако искаш ди имаш мак и win. 1 трябва да си сложиш мак да си разделиш партицийте и после да си сложиш win,като смяната на двете операционни системи става през хамелеона (койтое е бутваш за мак)

Надявам се да съм ти помогнал по някакъв начин.

Можеш да сложи мак през флашка ползвай това

Link to comment
Share on other sites

Не правете грешката да слагате MAC само като форматирате партишън. Трябва и да се създаде партишъна през сетъпа.

 

Имах МАК инсталиран. Бях си разделил нужните дялове през инсталацията и после бях форматирал. Инсталира се без проблем, след малко търсене и разглеждане му сложих и драйвъри, че дори и съраунда подкарах след 100 настройки.

 

Реших обаче да ъпдейтна версията. Бях прочел, че тази, която исках да сложа (10.5.7) можеше да се сложи директно с официалния инсталър и си тръгвала. Да ама не. Рестартирах и ми изписа, че трябва да рестартирам. Не можах да направя рекавър, защото нямах имидж. Не можах да буутна в сейф моуд. Нищо не успях да направя. Зарязах го.

 

След няколко месеца се сетих, че партишъна така и така си седи, мога да го форматирам и да си ползвам пак МАК-а когато ми кефне. Буутнах си старото CD, форматирах си единия дял от преди това разцепения хард и започнах инсталацията. Рестарт и до там. MBR така се беше омазал, че Windows 7 не можеше да намери себе си на никой от дяловече, че да го оправи. Отне ми 6 часа да оправя партишъните и хубаво, че имах една инсталация на XP дето седи от сумати време та можех да ползвам графична среда.

 

Общо взето, поуката е - РАЗДЕЛЕТЕ ДЯЛОВЕТЕ ПРЕЗ ИНСТАЛАЦИЯТА ако не искате да имате сериозен проблем с другите си операционни системи.

Link to comment
Share on other sites

А най добре според мен е да си инсталирате мак на отделен хард и който да го ползвате само за тази ос,а на друг хард си сложете windows.

Смяната между двете ос става лесно ,от биоса задавате първи да ви е харда с мак и от там после със стартирането на компа преез хамелиона си избирате коя ос искате да ползвате.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...