Jump to content
BulForum.com

Питане относно FSB...


Good_God

Recommended Posts

Имам питане към по-умните от мен в този форум.

Та значи скоро ще си вземам процесор Пентиум 4 2,8 ГХц (Прескот ядро) на 533 МХц FSB.

Тъй като дъното ми поддържа FSB до 533 МХц, а процесора е 21х133 питането ми е:

Ще мога ли да оувърклокна процесора примерно на 21х140 (FSB става 560 МХц) и ще има ли проблем спрямо FSB-то (дъното ми ще го понесе ли, в смисъл - да не изгори нещо) ?!?! :confused :blink: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Всеки овърклок е различно успешен, в зависимост какъв ти е късмета...в смисъл, колко податливи на овърклок хардуерни компоненти са ти се паднали. Зависи и от "културно" направения овърклок - правилни параметри, добро охлаждане и т.н.

Стойностите, които даваш са напълно достижими без много зор...дори мисля, че изобщо няма нужда да пипаш напреженията на процесора, паметта и т.н. Не казваш какво е дъното ти и поради тази причина сам трябва да си потърсиш в биоса една стойност (дано да я имаш), която фиксира PCI & AGP шините респ. на 33 & 66, което те освобождава от притесненията да не изпържиш нещо по дъното или харда. Само си провери преди клока как ти е охлаждането на процесора. Освен това (тъй като не каза и паметта каква ти е), ако рама не ти е много податлив към овърклок, може да се наложи да го пуснеш с друг делител на по-ниска честота или най-малкото да му сложиш по-щадящи тайминги.

Link to comment
Share on other sites

Всеки овърклок е различно успешен, в зависимост какъв ти е късмета...в смисъл, колко податливи на овърклок хардуерни компоненти са ти се паднали. Зависи и от "културно" направения овърклок - правилни параметри, добро охлаждане и т.н.

Стойностите, които даваш са напълно достижими без много зор...дори мисля, че изобщо няма нужда да пипаш напреженията на процесора, паметта и т.н. Не казваш какво е дъното ти и поради тази причина сам трябва да си потърсиш в биоса една стойност (дано да я имаш), която фиксира PCI & AGP шините респ. на 33 & 66, което те освобождава от притесненията да не изпържиш нещо по дъното или харда. Само си провери преди клока как ти е охлаждането на процесора. Освен това (тъй като не каза и паметта каква ти е), ако рама не ти е много податлив към овърклок, може да се наложи да го пуснеш с друг делител на по-ниска честота или най-малкото да му сложиш по-щадящи тайминги.

 

Благодаря за отговора Midex. Значи дъното ми е Gigabyte 8IR2003. PCI & AGP шините са ми фиксирани и не мисля да ги барам допълнително. :)

Колкото до паметта - дъното ми поддържа до 333 МХц, а в момента съм с A-data 1 GB PC3200, която работи сега на 266 МХц.Паметта ми съм сигурен че ще издържи. Само това ми беше неясно: дали като вдигна процесора 21 х (над 133), (съответно FSB-то става 4 х над 133) ще се отрази лошо на дъното или на някой друг компонент.

Link to comment
Share on other sites

За този нищожен клок със стотина МХц не виждам каква е целта на занятието да го правиш изобщо и да си губиш времето вместо да вършиш по-полезни и интересни неща в живота си.

 

По презумпция всеки клок НЕ се отразява добре на компонентите, дъно и процесор. Това се предполага че го знаеш, щом знаеш какво е заключване на ПЦИ/АГП шини.

 

Такъв малък клок едва ли ще има някакви скорошни последствия, но когато нещо работи на по-високи честоти от стандартните за даден хардуер, това винаги повишава риска за компонентите.

Макар че ще срещнеш немалко хора, които ще твърдят Обратното - че има напълно безопасен и стабилен клок. Тяхно право е. Доста машини и без клок са нестабилни ако не са 'оразмерени' добре (често това става просто на принципа опит-грешка).

Прецени за себе си, клок който няма да ти донесе абсолютно никакво осезаемо подобрение дали си струва.

По-добре си вземи повече рам (или направо ъпгрейдвай до ДДр2 дъно,проц и видеокарта). По-добри дискове, РАйд едно друго..

Link to comment
Share on other sites

Макар че ще срещнеш немалко хора, които ще твърдят Обратното - че има напълно безопасен и стабилен клок. Тяхно право е.

Я да си използвам правото, дето ми го дава Теди. :P

От 3 години едната ми конфигурация работи безпроблемно на овърклок. Northwood 2.6 & 3.2, респ. шината от 800 мегахерца & на малко под 1000. Загряването е с около десетина % в повече и то само на 100% натоварен процесор (стига до към 50-52С). Шините са фиксирани на 33&66, а паметта работи с по-бързи тайминги, но на 320, а не 400....но пък с клока горе-долу пак си стига номиналната честота. Напреженията не съм ги пипал изобщо.

Вероятно така скъсявам с някоя и друга годинка живота на процесора, но пък няма да го държа вечно я... :)

Link to comment
Share on other sites

На 200-300MHz дори не бих му казал овърклок.

Гледам, че дъното е леко куцо и не знам какво ще постигнеш, но със сигурност нищо няма да изгори - най много да се наложи да занулиш CMOS-а 2-3 пъти.

 

И аз съм от тези, които твърдят, че има "безопасен и стабилен клок" - клока скъсява живота на компонентите, но предполагам, че не възнамеряваш да ползваш тоя компютър 20 години, нали??

Мисля, че е по-добре да се изцеди всичко възможно от хардуера - така или иначе след 4-5 години ще е толкова стар, че ще струва стотинки...

 

Та с други думи само екстремния клок би съсипал нещо, докато още е актуално и сравнително ново.

Link to comment
Share on other sites

@Overdrive :punk (btw, добра аудиокарта имаш :music )

 

Само да вметна, че си имаме специална тема за овърклок и е добре следващият път да се пише там.

там никой не е писал от 100 години - ще взема да си пиша постиженията :)

Тъкмо де...да се съживи малко. :)

Link to comment
Share on other sites

Така значи: сложих процесора, там пасти, радиатори,...всичко ок.

При пускането на пс-то се чува звук подобен на съскане 3 пъти,...монитора си ми седи черен, вижда се че пс-то работи, но не вади картина, а и не се чува да зарежда нещо от харда... :confused

Отворих пак кутията, свалих процесора, огледах го - нищо на пръв поглед. Забелязах само едни малки (<0,5 мм) тъмно лилави, направо черни петънца, до 2 от пинчетата... Не знам от това ли е проблема... :blink:

Сложих го пак...пуснах пс-то - пак същата работа...

HELP ?! :unsure:

 

шината от 800 мегахерца & на малко под 1000.

 

Ей за това питах Midex... Дъното ти колко FSB пише че поддържа ? :blink:

 

За този нищожен клок със стотина МХц не виждам каква е целта на занятието да го правиш изобщo

 

Не съм казал дали ще е с толкова оувърклока... ;)

Дадох пример. B) Доколкото разбрах от постовете ви - проблем с шината няма да имам.

Следователно, ако процесора издържи (а съм чел че издържа), ОС ще е от порядъка на ~ 21х180... :devil

 

най много да се наложи да занулиш CMOS-а 2-3 пъти.

 

Ъъъъ... :confused това какво значи ?! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...

Ъъъъ... :confused това какво значи ?! :unsure:

По-добре не барай тогава :bgrin:

 

За клока съм съгласен, умерения, и за 20-те години живот, но зависи и кой какво прави и колко време си ползва компа. Аз например като нищо може и 4г. да карам на някой компонент (процесор или видеокарта примерно) без да ми се налага да го сменям. И през това време искам да съм АБСОЛЮТНО сигурен, че ако поне стане нещо, няма да е от клок или нещо по моя директна вина. Просто за някои хора стабилността е номер 1 за дълго време.

Дядови мраз ако се появи тук, ще потвърди :) .

Мнгоо зависи и от pattern-usage на компютъра, на мен примерно много по-жизненоважно ми е да имам много рам и дисково пространство, отколкото мощен набузен проц. Е, да не е някакъв супер смотан, че и някоя игрица горе долу да поддържа, бих казал, че моя ми е перфектен за нуждите ми, и да чукам на дърво, едва ли до началото на 2010 ще го сменям, барабар с дъно/памет и вече и дискове.

Само видеокарта мисля да сменям тия дни и това е.

Link to comment
Share on other sites

По-добре не барай тогава :bgrin:

 

Мнооого ми помогнахте. Хайде обяснете ми като на първокласник, какъв може да е проблема, как мога да го оправя и т.н. Защото при всички положения дъното ми поддържа този процесор... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Мнооого ми помогнахте. Хайде обяснете ми като на първокласник, какъв може да е проблема, как мога да го оправя и т.н. Защото при всички положения дъното ми поддържа този процесор... :huh:

Аз не разбрах какъв проблем има? :confused

Искаш да клокваш разбрах само. Това проблем ли е? Исках да кажа, че ако не знаеш какво е зануляване на CMOS, особено пък какво е CMOS, ти препоръчах да не се опитваш да клокваш, защото явно имаш бегли познания, и което е по-опасно - частични такива!

:) Ако не ползваш компютъра за нещо по-ценно от игри и браузване, зануляване на CMOS обикновено става с един джъмпер на дъното в случай че омажеш настрйки и компютъра изобщо откаже да запали (и не можеш по някакъв начин да влезеш в BIOS за да върнеш стари сигурни настройки).

А ако изобщо се стигне до зануляване на БИОС, при което машината не е могла да потегли, явно или се движим по ръба на възможностите ѝ, или не сме много наясно какво правим :bgrin: .

И в двата случая опираме до значителен риск.

Link to comment
Share on other sites

Случвало ми се е като сменя процесора да иска зануляване - има един джъмпер "Clear CMOS", който се премества за минута и после се връща или направо извади батерията за 5мин (и изключи компа от мрежата).

 

Общо взето тези процедури зануляват настройките на биос, не самия биос :)

Ако си дал много клок, не може да запали и дъното е старо като твойто обикновено пак се налага тази процедура, за да занулиш на дефолт честотата

Link to comment
Share on other sites

Тц... :) Както има един БГ лаф "аз съм за е*ане" :D

Оказа се, че дъното ми незнайно защо не поддържало Prescott ядрото...

Сега се чувствам малко неловко че ви занимавах с мойте глупости, ама така става когато някой прави нещо преди да е прочел "задължителното" четиво. :)

Сорка и Весела Коледа на всички. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...