Jump to content
BulForum.com

Ruter ili Ruter?


Recommended Posts

Tezi dni 6te vkarvame net vav vka6ti :))Kom6iite sa6to iskat.Sled mnogo 4udene mai 6te vkarame ADSL ot BTK.Problemat e dali da vzemem nqkakva slaba ma6inka za ruter ili napravo edin 4portov switch koito ima vgraden ruter.Za poslednoto ustroistvo 4uh 4e bilo dosta dobro a i 6te izleze dosta po-evtino(samo 40 $ )Kakvo e va6eto mnenie?Koi variant e po-dobriqt?

10x predvaritelno :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ако вземеш някой стар комп за рутер то неизбежно трябва да си купиш и суич. Като си направиш сметката колко струва старо ПЦ + суич то по добре плати малко повече и си вземи нещо ново с една година гаранция. Хаби помалко ток, заема по малко място, няма опасност да забие, няма нужда изобщо да го настройваш (само му вийдаш МАК адреса, казваш го на съпорта и си готов) и тнт. Аз съм с Този рутер и нямам проблеми. Изтегли си USER GUIDE-а и виж какво може да прави.

Link to comment
Share on other sites

Ако се гони ниска цена - взимай комбинирания готов рутер за $40, но ако се гони начество то варианта с PC е за предпочитане. Готовите устройства са доста ограничени като функционалност: сървъри, кеширания и т.н. Да не говорим за шейпване на трафика чрез който може да разделиш гарантирано на всички юзъри в мрежата да точат тоолкова колкото трябва за да не се задръстват и запушват един друг, както и да задаваш ограничения на сайтове, протоколи и т.н. С 2 думи - евтинко с лесно инсталиране и пускане е готовия рутер. Ако се цели функционалност - PC базиран рутер...

Link to comment
Share on other sites

Четох някаде из форумите че РС-то дето трябва да го пуснеш да рутира харчи около 10-12 лв. ток месечно ако не се спира (няма как да не се спира), а рутера които всъщност е със вграден SWICH харчи около 1 лв. на месец.

 

За цената: за РС ще дадеш поне 30 лв. като прибавим и SWICH още 40 стават 70 лв. Готовия срутер струва дори по-малко ако не си взимаш марков (имаше някви CANYON дето са към 65- 70 лв.).

Извод : Дори и да си вземеш марков за 120-13- лв. ще го избиеш на 2-3 месец от тока :)

 

П.С.1: Верно че РС-то е по гъвкаво и могат да се слагат всякви щурортии но ти прецени дали си заслужава парите, а пък и като сложиш и шума, мястото което заема, и постоянните забивания) ти си решавай.

 

П.С.2: Пример - РС-то дето рутира е в твоя комшия, той отива на море и ще се върне след 1 седмица, тока спира и ти имаш нет чак след 1 седмица когато той се прибере от моренцето :(, а с готовия рутер тва не може да стане :).

 

П.С.3: За в парите забравих да добавя и 15 лв. за 2-те лан-ки дето трябва да ги купиш за РС-то дето ще рутира.

 

Аве пич вземи си готов рутер (според мен) :) :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Четох някаде из форумите че РС-то дето трябва да го пуснеш да рутира харчи около 10-12 лв. ток месечно ако не се спира (няма как да не се спира), а рутера които всъщност е със вграден SWICH харчи около 1 лв. на месец.

 

П.С.1: Верно че РС-то е по гъвкаво и могат да се слагат всякви щурортии но ти прецени дали си заслужава парите, а пък и като сложиш и шума, мястото което заема, и постоянните забивания) ти си решавай.

gluposti .. as tolkvoa plashtam malko pove4ko za moia computer (a za pentium pro edva li shte e tolkova), i za switch'a sushto ne e verno.

zabivania zavisi ot software'a koito slojish i kak si go nastroil.

Link to comment
Share on other sites

gluposti .. as tolkvoa plashtam malko pove4ko za moia computer (a za pentium pro edva li shte e tolkova), i za switch'a sushto ne e verno.

zabivania zavisi ot software'a koito slojish i kak si go nastroil.

какво да не би да харчи по-малко?????

Да не би фан-а да не му се върти или кво, или пък процесора да не си харчи неговото, или пък харда, или РАМ-а ????????

РС-то ако сметнем че харчи около 150W следва:

150W*24*30=108000W 108kW*0.15лв.=16.2лв.

и тва е без да броим всичко дето е с отделно захранване - монитора колоните принтера и т.н.

значи излиза че едно РС харчи около 20 лв.

обаче на тоиа дето е за рутер няма да има монитор и други такива глезотии затва казвам 12лв.

____________________________________________________

А за рутера к'во не е верно - уточняваи се като говориш.

Ако е за колко харчи??

Смятай:

12W*24*30=8640W 8,640kW*0.15лв.=1.296лв=1,30

Е sorry ако си за 30ст. Приравни ги за тея 12 лв. за РС-то

_______________________________________________________

Всичко съм ти обяснил как съм стигнал до съответния извод нали

 

ЕДИТ:

Така току що водях спецификацията на единCANYON значи чети:

-максимално входно напрежение 12 V

-максимален входен ток 0.5 А

следва максимална мощност 6 W

следва макксимални пари които може да изхарчи 0.65лв.

Е объркал съм те горе но сега се поправям :)

Link to comment
Share on other sites

П.С.1: Верно че РС-то е по гъвкаво и могат да се слагат всякви щурортии но ти прецени дали си заслужава парите, а пък и като сложиш и шума, мястото което заема, и постоянните забивания) ти си решавай.

 

П.С.2: Пример - РС-то дето рутира е в твоя комшия, той отива на море и ще се върне след 1 седмица, тока спира и ти имаш нет чак след 1 седмица когато той се прибере от моренцето :(, а с готовия рутер тва не може да стане :).

1.Въпрос - "готовия рутер", дето рутира е в твоя комшия, той отива на море и ще се върне след 1 седмица, тока спира - пита се какво ще стане с "готовия рутер"?EDIT- рутера ще се включи - ок. Ами да предположим, че изгори бушон... ;) За такива случаи - комшията ти оставя ключ - елементарно.

 

2.Въпрос - Моя РС "полуготов" рутер показва в момента uptime 12 h. 45 min. 41 days - къде са постоянните забивания?

 

3.РС Pentium 100 + 16 RAM + Floppy + 2 NIC + 1 8P switch Canyon = ~60лв.

+ Конфигурируем Файъруал

+ Шейпър

+ Постоянен мониторинг на трафика

+ DNS кеш

+ ~прокси кеш

+ IDS

- HDD - за какво ми е?!

 

Въпрос - кое е по-изгодно, като се вземе под внимание съотношението цена/възможности/качество?

 

ЕDIT - Настройката не е трудна. Ако някой желае - да ми се обади - ще му дам готов конфигуриран Линукс на флопи - мушка, стартира и си свирка.

 

Е тая сметка за тока ме уби!!

150W*24*30=108000W 108kW*0.15лв.=16.2лв.

Кой ти каза, че компютъра харчи постоянно 150W?

За твое сведение - в пъследния рутерРС дето слагах има един единствен вентилатор - на захранването.

Link to comment
Share on other sites

1.Въпрос - "готовия рутер", дето рутира е в твоя комшия, той отива на море и ще се върне след 1 седмица, тока спира - пита се какво ще стане с "готовия рутер"?

 

2.Въпрос - Моя РС "полуготов" рутер показва в момента uptime 12 h. 45 min. 41 days - къде са постоянните забивания?

 

3.РС Pentium 100 + 16 RAM + Floppy + 2 NIC + 1 8P switch Canyon = ~60лв.

+ Конфигурируем Файъруал

+ Шейпър

+ Постоянен мониторинг на трафика

+ DNS кеш

+ ~прокси кеш

+ IDS

- HDD - за какво ми е?!

 

Въпрос - кое е по-изгодно, като се вземе под внимание съотношението цена/възможности/качество?

1. Отговор - готовия рутер си се подкарва директно след като тока си дойде така че тука май няма проблеми.

 

2. Отговор - добре де не забива сигурно толкова много, ама все си трябва рестарт от време на време, че все има да се омаже нещо в някой виндовс (виж ако си го пуснеш под линукс тва е друго, но да не забравяме че живеем във времена дето почти всеки знае кво е виндовс и почти никой кво е линукс)

 

3. Отговор - А змосли се на колко хора са им нужни тия работи (Постоянен мониторинг на трафика)??? А има си и рутери с firewall-и и други темподобни глупости така че да уточним:

1 за възможностите -рутера не може да се качи и на малкия пръст на РС-то (пък и за кво му е нали раздава нет и има мрежа)

2.Цена РС-то не може да се качи на малкия пръст на рутера значи първоначално даваш едно и също но после всеки месец ..........

3. Качество - тука няма кво да говоря тука вече за всеки човек си е различно - за всеки са важни различни функции и всеки си има (няма) различни претенции (и точно за тва всеки си прави избора сам) :).

 

EDIT- рутера ще се включи - ок. Ами да предположим, че изгори бушон...  За такива случаи - комшията ти оставя ключ - елементарно.

 

1.Да кажем че комшията живее с майка си и баща си и да видим тогава дали ще ти остави ключ.

2.Доколкото съм чел твои постове си имам някаква представа за теб като за знаещ човек и ето сега ми се отддава възможност и аз да ти изясня(как подяволите се пише тая дума) това онова.

Как така ще ти изгори бушон като ти нямаш нищо включено във вас????

тук ще кажеш че ще работи хладилника (то май друго няма кво да работи) ами тогава ще ти падне бушона на кухнята (като със сигурност РС-то ти не е на същия токов кръг.)

Link to comment
Share on other sites

3. Отговор - А змосли се на колко хора са им нужни тия работи (Постоянен мониторинг на трафика)??? А има си и рутери с firewall-и и други темподобни глупости....

 

За <= 60лв?! Къде ги тия рутери с файъруал и тем подобни на тая цена?!

Кое не ти е нужно? Файъруал-а? Шейпъра? Само DNS кеша даваш ли си сметка колко трафик спестява? А прокси кеша? Дори мониторинга на трафика ти е нужен - за да знаеш къде е проблема - вътре в локалната, или навън... И бих искал да ми посочиш една единствена причина да си рестартирам рутера - защо и как все някога се налага да го правя?!?

Link to comment
Share on other sites

За <= 60лв?! Къде ги тия рутери с файъруал и тем подобни на тая цена?!

Мой приятел се сдоби с рутер чисто нов с 1 година гаранция с firewall за 65лв. - ако щеш.

Кое не ти е нужно? Файъруал-а? Шейпъра? Само DNS кеша даваш ли си сметка колко трафик спестява? А прокси кеша? Дори мониторинга на трафика ти е нужен - за да знаеш къде е проблема - вътре в локалната, или навън...

Казах че не за всички тези работи са важни нали човека си и ма нет и си има мрежа => всичко му е наред :). Пък и каде ще стане проблем като си с готов рутер??? => единствено в него - елементарно

И бих искал да ми посочиш една единствена причина да си рестартирам рутера - защо и как все някога се налага да го правя?!?

Ами кво да ти кажа казах ти че ако си с линукс няма грижи, но ако с виндовс ти ми посочи една причина поради която да не си го рестартираш.

(като говоря за виндовс имам в предвид че има хора дето ще препочетат да си сложат вин понеже не знаят как да си настроят линукс а и не искат някой друг да го прави вместо тях)

Link to comment
Share on other sites

1.Да кажем че комшията живее с майка си и баща си и да видим тогава дали ще ти остави ключ.

 

И ако комшията живее с майка си и баща си, иде на море, тока спре - ти ще чакаш 1 седмица без мрежа, докато той си дойде ли?!? ;) Аз в такава ситуация не бих.

Link to comment
Share on other sites

И ако комшията живее с майка си и баща си, иде на море, тока спре - ти ще чакаш 1 седмица без мрежа, докато той си дойде ли?!?  ;) Аз в такава ситуация не бих.

Ами какво ще направиш ????

Да не би да му разбиеш вратата и да влезнеш у тях?

Седиш си и си чакаш като пич и се наливаш с ракия за да удавиш мъката :( :(

 

ЕДИТ:

Верно че има "wake on LAN" ама колко са тея дъна дето дето стават за рутери я поддътжат тая функция???????

Link to comment
Share on other sites

Извинявай - моя грешка. Не те разбрах правилно. Имаш предвид, че цялото семейство е отишло на море. Пак не виждам проблема да ти оставят ключ къде е. Но не смятам да споря повече. Благодаря, че ми обясни тия работи - дано от спора е имал полза питащия, поне толкова, колкото и аз... А иначе - очевидно е, че нито аз ще те убедя, нито ти мен. Къде ще пием ракия?

Link to comment
Share on other sites

Извинявай - моя грешка. Не те разбрах правилно. Имаш предвид, че цялото семейство е отишло на море. Пак не виждам проблема да ти оставят ключ къде е. Но не смятам да споря повече. Благодаря, че ми обясни тия работи - дано от спора е имал полза питащия, поне толкова, колкото и аз... А иначе - очевидно е, че нито аз ще те убедя, нито ти мен.

Извиняваи и ти ако съм те обидил нещо.

То май наистина няма да успеем да се убедим взаимно :)

То не че аз съм твърдо за готовите рутери но нали във спора се ражда истината :)

Къде ще пием ракия?

В момента тръгвам към JOSS (до гарата) да поиграя малко билярд и да пиина 2-3 аперитивчета - поканен си

Ако не може да се разберем някои друг път

Link to comment
Share on other sites

2. Отговор - добре де не забива сигурно толкова много, ама все си трябва рестарт от време на време, че все има да се омаже нещо в някой виндовс (виж ако си го пуснеш под линукс тва е друго, но да не забравяме че живеем във времена дето почти всеки знае кво е виндовс и почти никой кво е линукс)

Мухахахахахаха, това изреченийце щеше да ме убие - бирата ми заседна, задавих се и освен това диафрагмата още ми се свива в спазми, муахахахаха :D :lol:

 

Я ми ги покажи тия "всички" дето разбират от виндовс, много ми е интересно да ги видя и да си поговорим, ама на сериозни теми, мухахахаха :D :lol:

Link to comment
Share on other sites

ЕDIT - Настройката не е трудна. Ако някой желае - да ми се обади - ще му дам готов конфигуриран Линукс на флопи - мушка, стартира и си свирка.

Az sum jelaesht kachi q nqkade taq disketa i napishi kratichak tutorial.txt kakvo trqbva da se prepravq vutre /ako trqbva de/ shte e mnogo polezno za horata koito nemogat da se opravqt s linux /takiva kat men/

Link to comment
Share on other sites

Я ми ги покажи тия "всички" дето разбират от виндовс, много ми е интересно да ги видя и да си поговорим, ама на сериозни теми, мухахахаха  :D  :lol:

Ама пак не четете или четете ама си мислите да не ви заседне бирата :)

Никаде не съм написал думата "разбират" препрочитам и пак същото никъде я няма тая дума :)

Ясно съм написал "почти всеки знае кво е виндовс" нали ????

 

То май и чичо бИЛ не може да се причисли към разбирачите на виндовс като се замисля xa xa xa xa :lol: та кво остава за нас бедните усери ха ха.

 

peace

Link to comment
Share on other sites

Dobre de ne mi trqbva da mi cepi trafika.Trqbva mi osnovno za brauzvane ,teglene i kom6ii4eto da igrae v batlenet. Da vi kaja predpo4itam toq switch + ruter.Prosto nqkoi ima li takova ne6to i kak se darji i dali ima nqkakvi osobenosti pri vrazvaneto i poddrajkata?

Link to comment
Share on other sites

To si prili4a na swich otzad sa 5 porta w ediniq wrazwash modema a v drugite si slagash kabel4eto kym tvoita mashina pravish malko nastroiki i si gotov.

Nastroikite se praviat kato varjesh vsi4ko i v Internet Explorer pishesh IP-to na rutera i tam se pravi mnooo elementarno.

Estestveno ima i username i pass deto mojesh da si gi smeniash

Link to comment
Share on other sites

Ами кво да ти кажа казах ти че ако си с линукс няма грижи, но ако с виндовс ти ми посочи една причина поради която да не си го рестартираш.

Така си е :) и познай тогава кой се грижи за да може ПЦ базирания рутер да се рестартира - естественно НЕК :) При мен лично тока спира по 4-5 пъти на ден и тогава к'во става - все едно си рестартирам Уиндоуса по 4 пъти на ден, хехехе

 

Между другото ако си мислите че хардуерните рутери не забиват много се лъжете - не забиват тези на Циско но тези от по 65 лева или долара си забиват яко, както и евтините суичове - забиват си като китаска техника ;) А иначе само хъбовете не забиват щото са един вид пасивни устройства, всичко що е базирано на процесор (а нима в хардуерните рутери от по 65лв няма процесор) си забива в зависимост от това колко читаво е проектирано...

Link to comment
Share on other sites

Между другото ако си мислите че хардуерните рутери не забиват много се лъжете - не забиват тези на Циско но тези от по 65 лева или долара си забиват яко, както и евтините суичове - забиват си като китаска техника ;)

Не си прав. Мрежата изобилства с експлоити за Cisco рутери, даже съвсем наскоро беше публикувана цяла серия от DoS уязвимости за почти цялата гама от CiscoIOS, които са в употреба. Това се дължи най-вече на факта, че CiscoIOS е един изключително сложен и многофункционален софтуер и вероятността в него да се открият уязвимости е много голяма. За справка виж в SecurityFocus ;)

Link to comment
Share on other sites

Не си прав. Мрежата изобилства с експлоити за Cisco рутери, даже съвсем наскоро беше публикувана цяла серия от DoS уязвимости за почти цялата гама от CiscoIOS, които са в употреба. Това се дължи най-вече на факта, че CiscoIOS е един изключително сложен и многофункционален софтуер и вероятността в него да се открият уязвимости е много голяма. За справка виж в SecurityFocus ;)

Така е, напълно съм сигласен. Въпроса е че щом машини които се творят от солиден инженерен екип имат птоблеми то тогава какво остава за мрежови процесори проектирани от напълно непознати китайски 'гаражни фирми', вграждани в решенията от по 65 лева, хехе.

Иначе има и по-евтин клас рутери на циско които не са чак толкова функционално разширени, които се държат доста прилично. Да не говорим че от гледна точка на забиане е задължително да имат "watchdoc timer", докато това нещо в тези дето ги има за по 65 лева го няма :P

Link to comment
Share on other sites

1 moya priyatelka otgovarya za okolo 40 rutera,i pochti vsichkite sa na Cisco,i kazva che sa skapani,a supporta im ot Lirex e otvratitelen.A kitayskite neshta sled 1 god. shte sa na nivoto na Cisco,kolkoto i da ne vyarvate.NE podcenyavayte jyltite.polovinata v Cisco sa tochno jylti.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...