Jump to content
BulForum.com

Шуми ми PC-to, как мога да си реша проблема


Recommended Posts

Компютърът ми стана много шумен напоследък. Като го пусна някой път стърже като банциг и май проблемът е във вентилатора на захранването. Машината е от близо 2 години и не са смазвани вентилаторите. През последните 3-4 месеца работи нонстоп.

Къде могат да ми решат проблема и дали е време за смяна на някой вентилатор?

Link to comment
Share on other sites

Компютърът ми стана много шумен напоследък. Като го пусна някой път стърже като банциг и май проблемът е във вентилатора на захранването. Машината е от близо 2 години и не са смазвани вентилаторите. През последните 3-4 месеца работи нонстоп.

Къде могат да ми решат проблема и дали е време за смяна на някой вентилатор?

Със сигурност е време да си направиш профилактика на вентилаторите по ПЦ-то.Казваш че е на 2 години което ме навежда на мисълта, че вече не е гаранционно и можеш спокойно да си го отваряш.Просто сам трябва да решиш дали има смисъл да си ремонтираш /смажеш/ вентилаторите или смяташ да си вземеш други със по-добри показатели за ефективност/шум. А колкото до това каде да ти решат проблема май най евтино ще ти излезе ако сам си го разрешиш ;) Имаше пост за това кои вентилатори са по-добри.Прочети го.Има много истина в него.Така ще добиеш представа по въпроса какъв вентилатор да си избереш.Ако все пак решиш само да си смажеш вентилаторчетата.......няма лошо.Ако незнаеш как.....питай. УСПЕХ :)

Link to comment
Share on other sites

За захранването вентилаторите сменят ли се? Процесора ми и Duron 950 и вентилаторът му се държа храбро дълго време, а струваше 5-6 добара Titan. Вероятно ще ида да ги смена в съвсем скоро време. Интересува ме дали този на захранването се сменя или трябва цялото захранване?

Link to comment
Share on other sites

Mislia che smazvane na ventilatorite ste ti reshi problema. Otvariash i pochvash.

Ako obache minesh na varianta smiana, to vseki edin ventilator mozesh da smenish. Predi obache da davash pari opitai da pocistish i smazesh, ako ne stane togava gi smeniai.

Link to comment
Share on other sites

moje da mahne6 samo ventilatora no trqbva da otvarqh kutiqta na zahranvaneto a tam sie e ebalo maikata ot jici i drugi gluposti. ako si navitak moje6 da si go smeni6 ventilatora ama po dobre si kupi novo zahranvane no to vurvi s cqla kutiq.

Link to comment
Share on other sites

1. moje da mahne6 samo ventilatora no trqbva da otvarqh kutiqta na zahranvaneto a tam sie e ebalo maikata ot jici i drugi gluposti.

2. ako si navitak moje6 da si go smeni6 ventilatora ama po dobre si kupi novo zahranvane no to vurvi s cqla kutiq.

groover, ne si savsem prav.

1. Nikak ne e udachen varianta sas mahaneto na ventilatora ot zahranvaneto. E, ste mozesh da purzish iaitza varhu PC-to v takav sluchai, no tova e PC, a ne pechka.

2. Samo zahranvane mozesh da si kupish za okolo $15-$20 (obiknovennite sa tolkova, no sa darveta). Nikakav problem ne e da si go kupish bez kutiata.

Link to comment
Share on other sites

За захранването вентилаторите сменят ли се? Процесора ми и Duron 950 и вентилаторът му се държа храбро дълго време, а струваше 5-6 добара Titan. Вероятно ще ида да ги смена в съвсем скоро време. Интересува ме дали този на захранването се сменя или трябва цялото захранване?

Много внимавай с отварянето на захранващия блок!! Никъде по белия свят захранване не се отваря и не се ремонтира - просто се подменя! Вътре има един такъв мощен кондензатор.... Пипнеш ли не където трябва отиваш "там дето напрежението е постоянно, вентилаторите не шумят, вируси няма, видеото е 256Мb, CPU-тата по 5G и всичко е без пари" :D ....

 

Казват, че задържа достатъчно ток, за да те ликвидира, дори и да е стояло изключено от мрежата с дни - като телевизорите, питай някой телевизоинен техник как бие ток от ТВ изключено преди година...

 

@groover - Кой те излъга, че неможе да си купиш само захранване?! Кажи коя е тая фирма, дето заради едното захранване те е набутала за цяла кутия, да знаем и да не и ползваме услугите.. Скоро така един спец от една фирма се опитваше да ми продава краставици, че видиш ли UTP кабел черен (за външен монтаж) нямало - всичкия си бил сив.

Link to comment
Share on other sites

Ясно, значи този вентил на захранването не се сменя, питам информативно не съм се засилил да отварям. Ще си взема ново, защото във вентилатора на захранването е проблема.

ov3rm4n, мерси за съвета, не знаех за кондензатора и можеше да стане лошо ако тръгнех да се правя на ентусиаст.

Link to comment
Share on other sites

е аз мойто захранване тотално съм го разглобил ...

и сум го слойил в нова кутиика ;)

а на моито зайранване вентилатра се свързан с пин :) с 2 кабела и смяната му е изглючитално лесна работа. прсто вадиш стария и си слягаш нов с лагери и не го мислиш още няколко годинки :)

Link to comment
Share on other sites

.............. Скоро така един спец от една фирма се опитваше да ми продава краставици, че видиш ли UTP кабел черен (за външен монтаж) нямало - всичкия си бил сив.

:punk :punk :punk ХЕ ХЕ ХЕ ХЕ ХЕЕЕЕЕЕ ov3rm4n приятелю /надявам се не се сърдиш ,че ти викам така/ каде е този "краставичар" да ида и да му татрия носа.И не друго ами нека да вземе поне 1 каталог за кабели CAT5 и да им види цветовете.Вярно , че цвета е показател за това кой кабел какъв е ....ама да няма черен ХАХАХАХАХ :lol:

Link to comment
Share on other sites

защо обърквате човека :confused

ВудуМан, спокойно отваряй захранването, стига да разбираш поне малко.

Вътре не е чак такова гъмжило от жици и тоци, които дебнат да те ликвидират..

Просто много е възможно вентилатора вътре да не е на куплунг, а да е запоен директно. В такъв случай аз просто срязах жиците и на новия също и ги запоих към стърчащите от дъното (грешка, от платката на захранването), и затваряш всичко и това е. Всичко е на 6. ;)

Хех, естествено внимаваш все пак да не бараш някой кондензатор за краката, че наистина може да те ритне, но понеже той може да е свързан с някой 'открит' елемент, просто гледай да не бараш настрани.

Link to comment
Share on other sites

Някъде да съм казал, че не може да се отвори?! Разбира се, че щом нещо е затворено (сглобено) може и да се отвори (разглоби)... Но не си мислете, че тия жълти лепенки с черепи и кокали по захранването са там просто за да му придават по cool външен вид. И невиждам смисъл при тия цени да бърникаш из него - аз не бих разчитал на веднъж "ремонтирано" захранване - прекалено много неща могат да идат зян заради $10... Ако не направиш спойката както трябва и един слънчев ден през август въпросния вентилатор просто спре?? Не, благодаря. Каквото мога и ми звучи разумно - барам сам и не пълня никому гушата. Но за определени ключови елементи си плащам, за да съм сигурен.

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n има най-голямо право. не е хубаво да се отваря захранването щото се пак там си сериозен ток и няма смисъл да рискуваш да ти гъмне нещо за да спестиш 20 кинта. не съм казал че захранване не се продава отделно. просто как ще го сложиш ако не е съвместимо с кутията, трябва да я режеш. наскоро като си праих сериозен upgrade трябваше да си сменя захранването ама новите не ставаха на старата кутия и се жулих 30$ за нова!

Link to comment
Share on other sites

прави сте донякъде.

Обаче ако захранването ми струва 30$, аз не бих предпочел да ги давам отново, а да дам 6-10 лв (4$) за вентилатор и да си го сменя (запойките съм достатъчно сръчен да си ги направя надеждни). Смяната я правя за 20 минути общо.

Особено ако текущото ми захранване е тествано във времето за безпроблемност, новото което ще взема може и да не е така добро, въпреки че може да е абсолютно същия модел.

Link to comment
Share on other sites

... новото което ще взема може и да не е така добро, въпреки че може да е абсолютно същия модел.

Но пък имаш възможността да потърсиш отговорност от някого за понесените щети. И аз познавам хора, които им иде отръки да работят по платки - някои дори са достатъчно смели да си "прекрояват" дъната - понякога става, понякога не. Шансът да не стане е доста по-голям. Тук обаче не говорим чак за платки. Шом сте сигурни в себе си - моля, никой не ви спира. Аз също не давам грешни пари за неща, които мога сам да оправя и за глупости. Просто за мен едно надеждно захранване в кутията не е глупост. Различни представи имаме просто за риска в случая.

Link to comment
Share on other sites

Кутията ми е сравнително нова ,купена заедно с другите неща, така че проблем със несъвместимост едва ли ще има, защото още продават такива. Захранване за 10 долара дали ще свърши работа? До 20 бих дал ако знам, че ще си реша проблема за година ако PC-то работи 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Кутията ми е сравнително нова ,купена заедно с другите неща, така че проблем със несъвместимост едва ли ще има, защото още продават такива. Захранване за 10 долара дали ще свърши работа? До 20 бих дал ако знам, че ще си реша проблема за година ако PC-то работи 24/7.

Аз не виждам какво се има предвид несъвместимост?! Единственото за което се сещам е AT vs ATX. И според мен АТ вече е трудничко да се намери - новите дъна са АТХ... Големината също не би трябвало да е проблем. За цената - ами зависи колко вата го искаш. Трябва да прецениш правилно нещата - да не е ненужно мощно, но и да ти осигурява правилна работа на това което си включил. Вземи същото като ватове, като това което имаш. Нямам идея от конкретните цени в момента. Преди около година си взех 300W за около 20-на лева. Сега не знам. Провери в http:/www.most.bg/ ...

Link to comment
Share on other sites

Абе ov3rm4n, тука става въпрос само за един вентилатор. Отваря, смазва, затваря. Тва е. Даже аз на мойто ПЦ съм отрязал кабела на вентилатора и съм го вързал към молекс на 7в.

Link to comment
Share on other sites

земи си нещо 350-400W и поне Delux да е :)

Spored men ne si vzimai 4ak tolkova mo6tno zahranvane:

1. Po skapi sa ot edno naprimar 300W koeto 6te ti var6i 4udna rabote

2. Po 6umni sa (ne znam za6to no predi biah s 230W i ne go 4uvah a sega sam s 350 i baia si vie)

3. Pak i ne viarvam da imash 4ak tolkova periferii 4e da ti triaa takova zahranvane vse pak.

Link to comment
Share on other sites

Abe hora, edna perka za zahranvane struva 3lv!!! Verno- s plyzga6t lager e i trqbva da se zapoi, ama tova sa si 3lv!?!? Po4ti bez pari e!!! Koi kazva 4e trqbva da e vinagi sys sychmen lager, kato 100% ot vsi4ki novi zahranvaniq koito znam sa s plyzga6t lager?

Tiq perki sa konsumativ i otkazvam da priema, 4e vsi4kata ostanala elektronika v PS tree da ide na bokluka, 6tot na nekakva si perka i e svyr6ilo masalceto :)

 

Edit: Ako nqkoi e na drugo mnenie i perkata e edinstveniq problem na staroto mu zahranvane, to vmesto da go hvyrli da mi go dade :) Az 6te po4erpq :beerchug

Link to comment
Share on other sites

Много внимавай с отварянето на захранващия блок!! Никъде по белия свят захранване не се отваря и не се ремонтира - просто се подменя! Вътре има един такъв мощен кондензатор.... Пипнеш ли не където трябва отиваш "там дето напрежението е постоянно, вентилаторите не шумят, вируси няма, видеото е 256Мb, CPU-тата по 5G и всичко е без пари"  :D ....

 

Казват, че задържа достатъчно ток, за да те ликвидира, дори и да е стояло изключено от мрежата с дни - като телевизорите, питай някой телевизоинен техник как бие ток от ТВ изключено преди година...

 

@groover - Кой те излъга, че неможе да си купиш само захранване?! Кажи коя е тая фирма, дето заради едното захранване те е набутала за цяла кутия, да знаем и да не и ползваме услугите.. Скоро така един спец от една фирма се опитваше да ми продава краставици, че видиш ли UTP кабел черен (за външен монтаж) нямало - всичкия си бил сив.

Malee skoro 4upihme edno zahranvane i si go podmqtahme kyrtihme si ot vytre hubavo 4e ne sam svetnal :D :D .Ve4e 6te znam da ne si igraq sys zahranvaniq :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...